0 Razboaiele Daco Romana

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 01.04.2013 CLASA: a V-a UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÎNT: Gimnaziul Drujba PROFESOR : Elena Cebotaru DISCIPLINA : Istorie TEMA LECŢIEI : Războaiele daco-romane TIPUL LECŢIEI : predare - învăţare COMPETENŢE SPECIFICE: Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice Cunoaşterea şi prezentarea surselor istorice Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – Să determine cauzele războaielor dacă - romane; O2 – Să enumere războaiele daco-romane şi să le ordoneze pe axa cronologică; O3 – Să redea faptele ce ilustrează personalitatea lui Decebal şi Traian; O4 – Să prezinte urmările celor doua războaie; O5 – Să enumere monumentele istorice înălţate în memoria războaielor dacă –romane. STRATEGII DIDACTICE:

Transcript of 0 Razboaiele Daco Romana

Page 1: 0 Razboaiele Daco Romana

PROIECT DIDACTICDATA: 01.04.2013

CLASA: a V-a

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÎNT: Gimnaziul Drujba

PROFESOR : Elena Cebotaru

DISCIPLINA : Istorie

TEMA LECŢIEI : Războaiele daco-romane

TIPUL LECŢIEI : predare - învăţare

COMPETENŢE SPECIFICE:

Aprecierea critica şi obiectivă a situaţiilor, faptelor şi proceselor istorice

Cunoaşterea şi prezentarea surselor istorice

Determinarea relaţiilor de cauzalitate şi schimbare în istorie

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – Să determine cauzele războaielor dacă - romane; O2 – Să enumere războaiele daco-romane şi să le ordoneze pe axa cronologică; O3 – Să redea faptele ce ilustrează personalitatea lui Decebal şi Traian; O4 – Să prezinte urmările celor doua războaie; O5 – Să enumere monumentele istorice înălţate în memoria războaielor dacă –romane.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, descoperirea deductivă, demonstraţia, observaţia, exerciţiul, cvintetul, aritmogriful,

”Săculeţul fermecat”,interviul, diagrama Venn.

b) Mijloace de realizare: harta,texte literare,calculator, coli, planşe, carioca , imagini cu daci si romani.

c) Forme de realizare: frontală, individuală, în grup, în echipă.

Page 2: 0 Razboaiele Daco Romana

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei

Ob

iect

ive Activitatea profesorului Activitatea elevului

Tim

pu

l Strategii didactice

Metodeşi

procedee

Formede

lucru

Resurse materiale

1 2 3 4 5 6 7 8O R GM AO NM IE ZN AT T O R IC

Ordonează clasa Notează absenţele

Elevul de serviciu raportează 1 min.

Propun elevilor să extragă din săculteţ imagini cu daci si romani, Decebal si Traian.

Spun tot ce ştiu despre imaginea prezentata.

2min

Săculeţul fermecat

Frontal

Harta

E

V

O

C

A

R

E

A

Joc energizant: razele soareluiScop: fiecare elev scrie pe o rază cîte o noţiune ce se referă la război

Descifraţi esenţa dictonului: ,, Patria e mai scumpă

decît viaţa”

Elevii scriu: suferinţă moarte foamete durere

Război

Case arse distrugeri copii orfani

Elevii îşi expun părerile şi comentează dictonul

2min

Joc didactic

Discuţie dirijată

Frontal

Tabla

Profesorul controlează tema de acasă

Elevii relatează şi comentează materialul

5 mi

Page 3: 0 Razboaiele Daco Romana

pregătit n

1 2 3 4 5 6 7 8R

E

A

L

I

Z

A

R

E

A

S

E

N

S

U

L

U

I

O1

O4

O2

Anunţ tema lecţiei:„Războaiele daco-romane”, şi obiectivele operaţionale

Se împarte elevii în 3 grupe, fiecare grupă având de citit şi de discutat cîte un fragment din lecţie şi anume:

1 gr. Cauzele războaielor daco – Romane2 gr. Pregătirea şi desfăşurarea războaielor3 gr. Consecinţele războaielor.

Cer celor trei grupe să prezinte ideile fiecărui fragment.

Rog elevii să plaseze pe axa cronologică principalele confruntări militare daco –romane:

1) războiul daco-roman din anii 101-102

2) războiul daco-roman din anii 105 – 106

Notează în caiete subiectul lecţiei

Elevii citesc şi discută pe grupe.

Elevii prezintă conţinutul fragmentelor lecţiei

Se plasează anii pe axa

101- 105 - 102 106

25min

Expunerea

Conversaţia

Diagrama Cauze -efect

Expunerea

Axa cronolo

gică

Frontal

Lucrul în

grup

Frontal

Frontal

Manualul

Documente

Postere

Page 4: 0 Razboaiele Daco Romana

1 2 3 4 5 6 7 8 R

E

F

L

E

C

Ţ

I

A

Propun elevilor să selecteze din manual informaţii ce ilustrează personalitatea lui Traian şi Decebal.

Vom compara aceste două mari personalităţi istorice

Elevii sunt atenţi, extrag informaţia, răspund, întreabă şi completează răspunsurile colegilor

Elevii realizează diagrama

Decebal Traian

7min

Descoperire

deductivă

Diagrama

Venn

Frontal

Frontal

Documente

Imagini

D EB RI FA RE A

Profesorul discută cu elevii despre monumente ce au fost construite după războaiele daco - romane Columna lui Traian

Tropaeum Traiani

Elevii răspund folosind informaţiile acumulate pe parcursul lecţie

3min

Conver

saţia

Front

al

Extinderea

Activităţi c, d, e pag 164 Eseu ,,Triumful lui Traian”

Elevii notează tema în agende

2min

Page 5: 0 Razboaiele Daco Romana