0 Proiect Didactic Lumea Circului

16
PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant:Gradinita ,,Floare de lotus’’Odoreu Data:10.05.2011 Grupa :Mica A Educatoare:Lipovan Monica Alina Tema de studiu:,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim’’ Tema zilei :,,Sub cupola circului’’ Mijloace de realizare:Activitate integrata Denumirea activitatilor: ADP :Buna dimineata Arlechino! Jocuri si activitati didactice alese ALA:Constructii:,,Arena circului’’(macheta) Arta:,,Coifuri’’-lipire,decorare Activitati pe domenii experentiale

Transcript of 0 Proiect Didactic Lumea Circului

Page 1: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant:Gradinita ,,Floare de lotus’’Odoreu

Data:10.05.2011

Grupa :Mica A

Educatoare:Lipovan Monica Alina

Tema de studiu:,,Ce si cum exprimam ceea ce simtim’’

Tema zilei :,,Sub cupola circului’’

Mijloace de realizare:Activitate integrata

Denumirea activitatilor:

ADP :Buna dimineata Arlechino!

Jocuri si activitati didactice alese

ALA:Constructii:,,Arena circului’’(macheta)

Arta:,,Coifuri’’-lipire,decorare

Activitati pe domenii experentiale

ADE:(DS+DEC):,,Arlechino se joaca cu noi’’

-activitate matematica-joc didactic

Page 2: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

-dactilopictura (Farfuriile clovnului)

Jocuri si activitati didactice alese:

ALA:,,La circ’’-jocuri distractive,tumbe,dans

Scop:

Familiarizarea copiilor cu diferite elemente (animale,personaje,obiecte)si aspecte (dresuri,jonglerii ,acrobatii)specifice lumii circului

Sa participe activ si cu placere la jocurile si activitatile initiate pe tot parcursul zilei,transpunandu-se in lumea magica a circului

Obiective operationale:

1. Sa amplaseze cu ajutorul clovnului,obiectele puse la dispozitie(animale,mingi,tonete,omuleti etc.)pentru a realiza o macheta a circului

2. Sa denumeasca obiecte exprimandu-se corect in propozitii simple,minim 3 cuvinte3. Sa lipeasca buline colorate pe coifuri folosind corect pasta de lipitit pe toata suprafata4. Sa denumeasca corect pozitiile spatiale (pe, sub,langa,sus, jos)in care au gasit jucaria ascunsa5. Sa ascunda jucaria in locul (pozitia spatiala)indicat de clovn,identiticand corect acel loc6. Sa decoreze farfurii folosind tehnica dactilopicturii,asezand corect petele de coloare pe toata suprafata ,fara

a amesteca culorile,aproximativ 80% din efectivul grupei7. Sa execute corect dupa modelul clovnului,miscarile sugerate de continutul cantecului respectand ritmul 8. Sa-si coordoneze miscarile corpului cu ritmul melodiei respectand indicatiile clovnului

Metode didactice:

Observatia,conversatia,explicatia,demonstratia

Page 3: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

Mijloace didactice: laptop,cd-rom

Material didactice:

Constructii:- macheta,arena circului,animale de la circ ,jucarii specific circului,mingi.

Arta Coifuri,buline colorate din hartie ,lipici,laveta umeda

DS (act. Matematica)-saculet cu jucarii(elefant,papusa,leu,minge,masina,tren)

DEC (dactilopictura)-cutia magica,farfurii de carton,acuarele,pahare,lavete umede

ALA Saltele,tunel,cercuri,mingi colorate,jucarii de diferite marimi,baloane

Forma de organizare:frontal,individual

Elemente de joc: supriza ,aplauze,inchiderea si deschiderea ochilor

MOTIVATIA ZILEI

Va sosi un clovn (educatoarea)de la circ care va solicita ajutorul copiilor de-a se pregati pentru un spectacol ,aducand cu el o multime de elemente specific din lumea circului pe care le va folosi pe tot parcursul zilei in jocurile si activitatile propuse.

SCENARIUL ZILEI

Ziua va porni de la intalnirea de dimineata unde clovnul va prezenta niste imagini sugestive din lumea circului(dresura animale,clovn,acrobati,magicieni,jonglerii,cortul circului) ,se trece apoi la salutul de dimineata

Page 4: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

unde clovnul Arlechino doreste sa faca cunostinta cu toti copii .Dupa prezentari copii se vor amuza imitand miscarile clovnului.Vom lucra pe sectoarele constructii si arta.

Pe tot parcursul zilei ne vom juca alaturi de clovnul Arlechino care le va pregati diferite suprize, va ascunde jucarii pe care copii va trebui sa le gaseasca,vor picta farfurii iar la sfarsit vor dansa si ne vor juca in lumea circului distrandu-se si amuzandu-se .

ORGANIZAREA ACTIVITATII

Se vor creea toate premisele pentru desfasurarea in bune conditii a activitatilor propuse Se va aerisi sala de grupa Se vor amenaja cele 2 centre de interes cu materialele specific Intr-un colt vor fi mamenajate diferite obiecte specific circului(baloane,imagini de la

circ,mingi,jucarii,cercuri,tunel,saltele) Se va sigura intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa

SECVENTA DIDACTICA

ACTIVITATEA EDUCATOAREI ACTIVITATEACOPIILOR

STRATEGIIDIDACTICE

MODALITATIDE EVALUARE

1.Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor

Se va face prin aparitia clovnului (educatoarea)-Buna dimineata , copiii,eu sunt clovnul Arlechino si am venit de la circ sa ma ajutati

-Buna dimineata!

Conversatia

Observarea sistematica acomportamentului

Page 5: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

2.Prezentarea noului continut si dirijarea

sa ma pregatesc pentru un spectacol de circ ,(o sa pregatim impreuna circul ,o sa decoram coifuri,o sa facem jonglerii adica o sa ascundem tot felu de jucarii,o sa pictam farfuriiSi toata ziua o sa ne distram si o sa ne amuzamIntalnirea de dimineata:Se trece la prezentarea pe laptop a unor imagini sugestive din lumea circului .,,-Ca sa stiti mai bine ce se intampla la circ v-am adus niste imagini pe care o sa le urmarim impreuna’’,,- Pentru ca azi suntem in lumea circului si o sa ma ajutati vreau sa facem cunostinta,eu imi spun numele ,iar voi mi-l veti spune pe al vostru.,,- Buna dimineata eu sunt Arlechino,tu cine esti?Dupa terminarea prezentarii,copiii vor salute in cor clovnul.Pentru a destinde putin atmosfera clovnul le va sugera copiilor sa faca cateva exercitii fizice(sarituri,alergari pe loc,batai din palme etc.)In urma defasurari exercitiilor se va trece la prezentarea celor 2 sectoare pregatite:,,- Copii acum suntem plini de energie si trebuie sa ne apucam de treaba;vom realize

-asculta cu atentie

-privesc imaginile si asculta cu atentie ce spune clovnul

-Buna dimineata eu sun Antonia!

-executa miscarile sugerate de clovn

-privesc si asculta cu

Observatia

Conversatia

Explicatia

Analiza raspunsurilor date

Page 6: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

invatarii circul,uite aici am pregatit cortul unde va trebui sa asezam asa cum am vazut in imagini,toate lucrurile de care am nevoie ca sa pot face un spectacol.Aveti aici animale,mingi,trenulet,masinute ,personaje pe care le vom aranja in acest cort.’’,,-In acest loc am pregatit niste coifuri,lipici,si aceste buline colorate ,pe care va trebui sa le lipitipe tot coiful,uite cum este acesta.Veti lua pasta de lipit o intindeti pe toata suprafata si apoi veti lipi bulina pe coif,uite asa.Acum sa vedem cine si unde doreste sa se aseze.Clovnul va dirija copiii sa –si ocupe locurile si va urmari modul in care copiii rezolva sarcinile primite .In cazul in care copiii au nevoie de ajutor, va veni cu indicatii si demonstratii suplimentare.Dupa terminarea activitatilor propuse se va face expunerea coifurilor si prin descrierea machete cu accent pe denumirea pozitiilor spatiale .Dupa familiarizarea activitatilor alese se va trece la jocul didactic matematic care presupune ascunderea unor jucarii de catre clovn scoase de copii dint-un saculet si denumindule in prealabil.Copiii vor fi asezati in semicerc iar clovnul

atentie indicatiile clovnului

-privesc demonstrarea facuta de clovn

-isi ocupa locurile la sectoare

Demonstratia

Observarea sistematica a comportamentului

Analiza produselor activitatii

Page 7: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

va prezenta folosind procedeul suprizei saculetul cu jucarii,apoi va explica si demonstra modul in care se vor juca.Copiii acum o sa facem magii adica ascundem jucarii si pentru asta v-am adus ceva.Oare ce?(se prezinta saculetul)1.Explicarea si demostrarea jocului:Explicarea si demonstrareavor avea loc concomitent pentru intelegerea mai usoara a sarcinii,,Uite de aici din saculet un copil va scoate o jucarie,o va denumi(papusa)apoi mi-o da mie,eu am s-o ascund iar voi va trebui sa o gasiti.Ca s-o pot ascunde voi va trebui sa inchideti ochii, si-o sa –I deschideti doar cand bat din palme .Acum inchideti ochisorii,eu ascund jucaria,bat din palme,voi ati deschis ochii,iar copilul care a scos jucaria din sac o va cauta.Nu aveti voie sa treceti dincolo de scaune ,trebuie sa o cautati doar in partea aceasta.2.Jocul de probaClovnul va solicita un copil pentru a efectua jocul de proba si se vor sublinia clar regulile jocului:

Se scoate jucaria Se denumeste

-un saculet

-asculta cu atentie

-copilul ales face jocul de proba

-asculta cu atentie jocul de proba

Observarea

Explicatia

Demostratia

Observarea sistematica acomportamentului

Page 8: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

3.Obtinerea performantelor

4.Asigurarea feed-backului

Se da clovnului Se inchid ochisorii Se ascunde jucaria Batai din palme-deschidem ochisorii Se cauta jucaria Se aplauda cand se gasete jucaria

3.Executarea jocului de catre copiiVor fi solicitati 5 copii pentru desfasurarea jocului,jucariile din saculet vor fi ascunse in urmatoarele pozitii spatial( sus, jos,langa,pe ,sub).Se va urmarii denumirea corecta a jucariilor prin exprimarea in propozitii simple si denumirea corecta a pozitiei spatial identificate4.Complicarea joculuiIn aceasta etapa clovnul va sopti copiilor pozitia spatial (locul)iar copilul solicitat va ascunde jucaria ,un alt copil va cauta jucaria.Pe tot parcursul activitatii copiii vor fi apreciati verbal dar si prin aplauzePentru acest moment al activitatii clovnul va sugera copiilor sa caute in sala de grupa o cutie magica care contine farfuriile ce urmeaza a fi pictate de catre copii.,,-Copii pana acum ati ascuns si ati gasit jucarii dar sa stiti ca la voi in grupa s-a ascuns o cutie magic ape care haideti so

-cauta jucariile ascunse de clovn

-ascund jucariile unde le sopteste clovnul

-cauta cutia magica

Explicatia

Demonstratia

Analiza raspunsurilor date

Page 9: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

5.Evaluarea performantelor

6.Transferul de cunostinte

cautam impreuna.’’Dupa gasirea cutiei clovnul va anunta tema si obiectivele si se vor intui materialele.,,-Ei oare ce-o fi in aceasta cutie?Sa vedem impreuna ,se scot materialele din cutie se denumesc si clovnul devine suparat ca nu sunt ornate farfuriile pentru spectacol ,decat una ,cea model.’’Se va prezenta farfuria model urmand ca fiecare copil sa decoreze prin dactilopictura farfuria primita cu culorile puse la dispozitie.Fiind o tehnica cunoscuta de copii,procedeul de lucru va fi doar reamintit acestora urmand ca ei sa realizeze sarcina.Se vor realiza exercitiile pentru incalzirea muschilor mici ai mainilor cu ajutorul unei poezii: ,, Ploaia cade ne-ncetat Varful degetelor bat Degetele sunt petale Se deschid precum o floare’’La sfarsitul activitatii,clovnul va cere copiilor sa-si aseze farfuria intr-o anume pozitie spatial(pe masa,langa dulap,sus pe raft),urmand apoi ca acestea sa fie apreciate atat colectiv cat si individual.,,- Pentru ca m-ati ajutat si am reusit sa realizam toate materialele pentru spectacol,eu zic sa mergem acum la circ sis a

-in cutie se afla:farfurii,acuarele,lavete umede pahare

Asculta si urmaresc demostratia facuta de clovn

-executa miscarile

-aseaza farfuriile in locul indicat de clovn

ObservatiaConversatia

Demonstratia

Observatia sistematica a comportamentului

Analiza produselor activitatii

Page 10: 0 Proiect Didactic Lumea Circului

7.Incheierea activitatii

ne distram impreuna.Copiii isi vor pune coifurile si impreuna cu clovnul se vor deplasa la ,,circ’’-coltul amenajat in acest sens unde vor executa doua jocuri distactive,avand ca scop destinderea copiilor prin miscare,dar si executarea in diferite ritmuri a acestor miscari.Dupa executarea jocurilor copii vor fi lasati liberi sa execute tumbe,jocuri prin tunel,jocuri cu mingea.In incheierea activitatii clovnul le va multumi copiilor pentru ajutor le va aprecia munca si ii va recompensa cu dulciuri cu cate o masca de clovn.

- La revedere copii!

-executa jocurile distractive ascultand indicatiile clovnului

-La revedere Arlechino!

Observarea

Observarea sistematica a comportamentului