0 Proiect Didactic Chim Viii Teo
-
Upload
doinita-mihalca -
Category
Documents
-
view
69 -
download
4
description
Transcript of 0 Proiect Didactic Chim Viii Teo
PROIECT DIDACTIC
Unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială ,,Emil Drăgan,, GradisteaCadru didactic: prof. Dună TeodoraData: 21 .11.2012Clasa: a VIII- aObiectul: ChimieTema: Oxigenul Tipul lecţiei: rezolvare de exerciții și problemeCompetenţe specifice:
2.3. Formularea de concluzii şi de generalităţi pentru punerea în evidenţă a proprietăţilor fizice şi chimice ale substanţelor simple.
3.3. Aplicarea regulilor/legilor în scopul rezolvării de probleme5.1. Aprecierea avantajelor şi dezavantajelor utilizării unor substanţe chimice.
Obiective operaţionale: O1 – Să modeleze structura atomului de oxigen.O5 – Să enumere proprietăţile fizice ale oxigenului.O6 – Să scrie ecuaţiile chimice prin care se ilustrează proprietăţile chimice ale
oxigenului.O7 - Să coreleze proprietăţile fizice şi chimice cu utilizările oxigenului.O8 – Să efectueze calcule pe baza formulelor chimice și a ecuaţiilor reacţiilor chimice.
Metode şi procedee: - ciorchinele- problematizarea- conversaţia euristică- modelarea.- Învățarea diferențiată - Copacul ideilor
Mijloace de învăţământ : manualul, fişe de exerciții .
Desfășurarea lecției
a) Moment organizatoric
-notarea absențelor.-se stabilește liniștea și atmosfera necesară activității didactice.-verificarea temei pentru acasă.
b) Rezolvarea de exerciții și probleme
Lecția este asigurată pe baza unei fișe de consolidare a cunoștințelor prezentată elevilor la începutul activității. 1.Stabiliți structura atomului de oxigen folosind metoda ciorchinelui.
\
Structura atomului de oxigen
Oxigen
Înveliș de electroni
nucleu
Poziția în SP
Caracter electrochimic
Proces de ionizare
Formeaza molecule
Z=8 OA=16
atom
nucleoni
CaracterChimic
protoni neutroni
electroni
K, L
grupa
perioada
Nr. de ordine
covalența
Stari alotropice
electrovalența
2.Problemă comună pentru întreaga clasă; propusă în scopul reactualizării algoritmilor de rezolvare a problemelor de chimie.
Ce cantitate de sodiu se unește direct cu oxigenul ,dacă se formează 5 moli de Na2O? În ce volum de aer este cuprins oxigenul consumat,dacă se știe că 32 g oxigen ocupă un volum de 22,4 l?
3. Probleme date diferențiat după gradul lor de dificultate
M. Câte grame de Al de puritate 80% pot arde în 6 moli de O2
S. Se ard 30 g Mg cu 6% impurități. Produsul rezultat se tratează cu 153 g apă. Se cere:a) Să se scrie ecuațiile reacțiilor chimice.b) Ce cantitate de oxid de magneziu rezultă?c) Volumul de oxigen consumat;d) concentrația procentuală a soluției obținute prin tratarea oxidului cu apa.4. .Problemă comună pentru întreaga clasă; propusă în scopul reactualizării algoritmilor de rezolvare a problemelor de chimie.Stabiliți compoziția oxidului feroferic,Fe3 O4 exprimată în :- Raport atomic-raport de masă-compoziție procentuală
5. Se dă următoarea schemă –program:
MnO2
a b+ d↑ electroliza b e ↑ + d↑ e + Cl2 f f + Zn g + e ↑ g + AgNO3 h ↓ + i d + C j j + b ↔ k j + Ca(OH)2 → l↓ + b f + Ca(OH)2 →m +b
a) Identifică substanțele notate cu litere.b) Scrie ecuațiile reacțiilor chimice.
6.Indicați prin sageți corespondența oxidărilor vii și a celor lente, dintre fenomenele de mai jos.
Arderea metalelor și nemetalelor Arderea lemnului Ruginirea fierului
Arderea alcoolului în spirtieră Oxidări vii Râncezirea grăsimilor Oxidări lente Arderea gazului metan Coclirea vaselor de aramă Oțețirea vinului Arderile din organism
7. Stabilește coreleția între proprietățile oxigenului și utilizarile lui.
Întreţine viaţaMedicină –oxigenoterapie
Întreține ardereaTăierea și sudarea metalelor
Transformă unii compuşi oxigenaţi în alţii cu grad superior de oxidareÎn ind. Chim. La fabricarea oxizilor,acizilor
Umplerea tuburilor de oxigen pentru scafandriFace posibilă viața subacvatică este puţin solubil în apă
ExplozibilAlbirea țesăturilor
Fabricarea fontei și a otelului Combustia motoarelor
C. Aprecierea activității elevilor.