0 Proiect de Lectie Divizibilitatea Cu 2-5-10
-
Upload
tudor-minascurta -
Category
Documents
-
view
557 -
download
39
description
Transcript of 0 Proiect de Lectie Divizibilitatea Cu 2-5-10
PROIECT DE LECŢIE
DATA: 6.II.2013
CLASA: a V-a A
PROFESOR: Sălăjan Raluca
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere naturale
TEMA LECŢIEI: Criterii de divizibilitate cu 2, 5 şi 10
TIPUL LECTIEI: Însuşire de noi cunoştinţe
SCOPUL LECŢIEI: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de a cunoaşte criteriile de divizibilitate cu 2, 5 şi 10
COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă 6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Selectarea şi utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operaţiilor cu numere naturale şi pentru divizibilitateda cu 10, 2 şi 5.
2. Deducerea unor proprietăţi ale operaţiilor cu numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validarea unor calcule.
3. Utilizarea operaţiilor aritmetice şi a proprietăţilor acestora în calcule cu numere naturale.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- să folosească corect notaţiile relaţiei de divizibilitate;
- să identifice numerele divizibile cu 2, 5 sau 10 dintr-un şir de numere naturale;
- să utilizeze criteriile de divizibilitate pentru numerele scrise în baza 10 care au în componenţa lor litere în loc de cifre;
- să conştientizeze necesitatea recapitulării active a noţiunilor predate anterior;
- să-şi dezvolte interesul pentru studiul matematicii.
STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul, problematizarea, explicaţia, munca independentă.
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul/culegerea de matematică, flip-chart, marker, tablă, cretă, video-
proiector, calculator.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe.
- RESURSE
1. umane: 26 elevi;
2. temporale: 50 minute; 3. spaţiale: sala de clasă.
- BIBLIOGRAFIE:
o George Turcitu, Niculae Ghiciu, Matematică - manual pentru clasa a VI a, Editura Radical, Craiova, 2010.
o Cătălin Stănică, Marius Perianu, Matematică pentru clasa a V-a. Clubul Matematicienilor, Editura Art, Bucureşti, 2012.
o Programa de matematică - clasa a V- a.
Scenariul didactic
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Forma de
organizare
Evaluare
I.
Moment
organizatoric
(2 min)
Verificarea prezenţei elevilor şi a condiţiilor
optime necesare desfăşurării lecţiei.
Elevii sunt împărţiţi în grupe de câte 5-6
elevi.
Elevii se pregătesc cu cele
necesare pentru lecţie.
-conversaţia -frontal
II.
Verificarea temei
pentru acasă
(2 min)
Se verifică frontal tema, eventual se lucrează la
tablă exerciţiile mai dificile pe care n-au știut
să le efectueze elevii acasă.
Elevii compară răspunsurile din
caiete şi argumentează
răspunsurile lor, corectând
eventualele greşeli.
-observaţia;
-conversaţia;
-explicaţia.
-frontal
Aprecieri
verbale
II.
Captarea atenţiei
(5)
Elevii sunt antrenaţi în găsirea unui cuvânt
cheie a lecţiei de zi prin rezolvarea unui
rebus.
Elevii vor nota răspunsurile pe
flip-chart.
-conversaţia;
-explicaţia.
-pe grupe Aprecieri
verbale
III.
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
(3 min)
Lecţia de azi se numeşte:
Criteriul de divizibilitate cu 2, 5 şi 10. În
cadrul lecţiei ne propunem consolidarea
cunoştinţelor dobândite anterior, notarea
corectă a relaţiei de divizibilitate,
identificarea numerelor divizibile cu 2, 5 sau
10 dintr-un şir de numere naturale şi utilizarea
criteriilor de divizibilitate pentru numerele
scrise în baza 10 care au în componenţa lor
litere în loc de cifre.
Elevii scriu titlul lecţiei noi în
caiete.
-conversaţia
V.
Dirijarea invatarii
Întrebări adresate elevilor:
„Care sunt primii 6 multipli ai lui 2?”
„Care sunt primii 6 multipli ai lui 5?”
„Care sunt primii 6 multipli ai lui 10?”
Elevii vor nota răspunsurile pe
tablă şi în caiete sub forma unor
coloane.
-conversaţia;
-explicaţia
-frontală
În continuare, elevii vor primi câte o fişă de
lucru, cu trei aplicaţii (aflate pe fişa de lucru
A), pe care le vor rezolva singuri, apoi cu
ajutorul calculatorului vor verifica rezultatele.
Prima aplicaţie, pe o foaie de flip-chart:
Alegeţi dintre perechile de numere de mai jos,
în ordinea în care sunt aşezate (22-I, 55-L, 37-
O, 26-S, 59-A, 70-T, 64-E, 43-M, 11-U, 88-
T), pe cele care sunt divizibile cu 2 şi scrieţi
în casuţele libere literele care le corespund.
Veţi obţine astfel un cuvânt.
Apoi, elevii vor răspunde la întrebarea
următoare: Care este ultima cifră a numerelor
alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 2
„Un număr natural este divizibil cu 2 dacă
ultima sa cifră este 0, 2, 4, 6 sau 8”
A doua aplicaţie se realizează cu ajutorul
calculatorului: Alegeţi dintre numerele de mai
jos (25, 40, 67, 99, 75, 80) pe cele care sunt
divizibile cu 5. Dând clic pe ele, vom obţine
câteva imagini cu animale. Haideţi să le
descoperim!
Din nou elevilor li se adresează întrebarea:
Care este ultima cifră a numerelor alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 5
„Un număr natural este divizibil cu 5 dacă
ultima sa cifră este 0 sau 5”
Aplicaţia a treia se realizează tot cu ajutorul
calculatorului: Alegeţi dintre numerele de mai
jos (82, 50, 77,120, 35, 68, 300) pe cele care
Se va completa foaia de flip-
chart cu numerele corecte şi
cuvântul obţinut.
Se scrie răspunsul sub forma
unui tabel pe tablă.
Se vor scrie la tablă
răspunsurile corecte.
Se scrie răspunsul sub forma
unui tabel pe tablă.
Se vor scrie la tablă numerele
corecte.
-exerciţiul
-conversaţia
-exerciţiul
-conversaţia
-exerciţiul
-individuală
-individuală
-individuală
-individuală
-individuală
Observarea
sistematică
Aprecierea
răspunsuri-
lor
Observarea
sistematică
Aprecierea
răspunsuri-
lor
Observarea
sistematică
sunt divizibile cu 10. Dând clic pe ele,
numerele îşi vor schimba culoarea. Haideţi să
le descoperim!
Apoi, se cere elevilor să răspundă la
întrebarea următoare: Care este ultima cifră a
numerelor alese?
Enunţarea criteriului de divizibilitate cu 10
„Un număr natural este divizibil cu 10 dacă
ultima sa cifră este 0”
Răspunsul se scrie pe tablă sub
forma unui tabel.
-conversaţia
Aprecierea
răspunsuri-
lor
VI.
Obţinerea
performanţei şi
asigurarea feedback-
ului
(15 min)
Se va distribui elevilor o nouă fişă de lucru
(fişa B), iar după expirarea timpului se vor
comunica rezultatele obţinute. Dacă la unele
exerciţii se vor obţine rezultate diferite, ele se
vor rezolva la tablă.
Elevii rezolvă fişa dată şi
comunică rezultatele.
-învăţarea
prin
descoperire;
-explicaţia.
-individuală
VII.
Retenţie şi transfer
(10 min)
Se va face o scurtă recapitulare a
cunoştinţelor dobândite: repetarea criteriilor
de divizibilitate.
Rezolvarea unor exerciţii cu dificultate mai
ridicată:
1. Aflaţi toate numerele divizibile cu 2, 5 şi
apoi cu 10 care au forma următoare:
a) xxx; b) yy9 ; c) xx6
Elevii sunt atenţi şi îndeplinesc
sarcina.
-conversatia;
-problema-
tizarea.
- frontală Aprecierea
răspunsuri-
lor
VIII.
Concluzii şi
enunţarea temei
pentru acasă
(5 min)
Se formulează aprecieri şi concluzii
referitoare la lecţie.
Tema pentru acasă: din culegere de la pagina
90, exerciţiile 1, 2 şi 3.
Elevii notează tema pentru
acasă.
-conversaţia;
-explicaţia.
-frontală Aprecieri
verbale
Divizibilitate
A
B
Orizontal:
1.Cum citim simbolul ”|” din relaţia „7|14”.
2.Numărul a cu proprietatea că a=bc , unde a,b,c, sunt numere naturale, se numeşte …………….. al lui b.
3.Mulţimea divizorilor pari ai lui 9.
4.Numărul de divizori ai lui 16.
5.Număr natural care este multiplu al oricărui număr natural nenul.
6.Numărul de divizori ai unui număr prim.
7.Numărul de divizori ai lui 49.
Vertical ………………………………….
Fişa de lucru A
1. Alegeţi dintre perechile de numere de mai jos, în ordinea în care sunt aşezate, numerele care sunt divizibile cu 2 şi
scrieţi in casuţele libere literele care le corespund. Veţi obţine un cuvânt.
2. Alegeţi dintre numerele de mai jos pe cele care sunt divizibile cu 5. Dând clic pe ele, vom obţine câteva imagini cu
animale. Haideţi să le descoperim!
3. Alegeţi dintre numerele de mai jos pe cele care sunt divizibile cu 10. Dând clic pe ele, numerele îşi vor schimba
culoarea. Haideţi să le descoperim împreună!
Fişa de lucru B
1. Fie numerele naturale: 11; 73; 82; 213; 342; 540; 86; 94; 85; 97; 136; 217; 348; 549.
Alegeţi toate numerele divizibile cu a) 2; b) 5; c) 10.
2. Scrieţi toate numerele de trei cifre diferite care să conţină cifrele: 3; 6; 8 şi care să fie divizibile cu 2.
3.Schimbaţi ordinea cifrele următoarelor numere naturale astfel încât să se obţină numere divizibile cu 2.
a) 123
b) 527
Probleme cu dificulate mai ridicată:
4.Aflaţi toate numerele divizibile cu 2 care au forma următoare:
a) xxx; b) yy9 ; c) xx6
b) Aflaţi numerele divizibile cu 5 apoi cu 10 care au forma de mai sus
5. Aflaţi numerele naturale de forma 35a divizibile cu 2
6. Aflaţi numerele naturale de forma 5aa divizibile cu 2
7. Aflaţi numerele naturale de forma 3a a divizibile cu 5
8. Aflaţi numerele naturale de forma 1ab divizibile cu 10