0 Pastel

7
Proiect didactic 1. Date generale Profesor: Grigorut Maria Şcoala cu clasele I-VIII nr.3 Negresti Oas Clasa a VI-a Data 15.11.2010 Disciplina Limba şi literatura română Subiectul: Pastelul “Miezul iernei” de Vasile Alecsandri Tipul lecţiei : consolidare si sistematizare 2. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil sa realizeze: - incadrarea operei pe baza caracteristicilor specifice genului caruia ii apartine; - deducerea temei pastelului; - distingerea tablourilor pastelului; - identificarea sentimentului dominant al poeziei; - prezentarea mijloacelor si imaginilor artistice folosite de autor; - prezentarea particularitatilor de versificatie; - exprimarea unui punct de vedere personal referitor la semnificatia textului. 3. Strategiile didactice 3.1 Mijloace de învăţămînt: manualul, fişa de lucru; 3.2 Metode şi procedee de învăţământ: Metoda lecturii explicative, conversaţia euristică,

Transcript of 0 Pastel

Page 1: 0 Pastel

Proiect didactic1. Date generaleProfesor: Grigorut MariaŞcoala cu clasele I-VIII nr.3 Negresti OasClasa a VI-aData 15.11.2010Disciplina Limba şi literatura română

Subiectul: Pastelul “Miezul iernei” de Vasile AlecsandriTipul lecţiei : consolidare si sistematizare

2. Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevul va fi capabil sa realizeze:

- incadrarea operei pe baza caracteristicilor specifice genului caruia ii apartine;

- deducerea temei pastelului;- distingerea tablourilor pastelului;- identificarea sentimentului dominant al poeziei;- prezentarea mijloacelor si imaginilor artistice folosite de

autor;- prezentarea particularitatilor de versificatie;- exprimarea unui punct de vedere personal referitor la

semnificatia textului.

3. Strategiile didactice3.1 Mijloace de învăţămînt: manualul, fişa de lucru; 3.2 Metode şi procedee de învăţământ: Metoda lecturii explicative, conversaţia euristică, problematizarea, asaltul de idei, jocul didactic, exerciţiul, demonstraţia.3.3 Forme de organizare a activitatii elevilor: activitate frontala, activitate pe grupeBibliografie: Vasile Alecsandri, Pasteluri si alte poezii, editura Minerva, 2007. Cerghit, Ioan(coord.), Perfectionarea lectiei in scoala moderna, Bucuresti, E.D.P.,1983. Goia, Vistian, Didactica limbii si literaturii romane:pentru gimnaziu si liceu, Ed. a 2-a, Cluj-Napoca, Dacia, 2008.

Page 2: 0 Pastel

Demersul didacticMomentele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Moment

organizatoric si captarea atentiei

Stabilirea disciplinei, pregatirea elevilor pentru lectie.

Elevii isi pregatesc cartile si caietele.

2. Verificarea temei

Verific tema si solicit elevii sa vorbeasca despre impresiile pe care le-au perceput in urma citirii pastelului.

Elevii citesc tema si isi exprima impresiile.

3. Reactualizarea cunostintelor ancora

Ora trecuta am studiat pastelul. Ce este pastelul? Care sunt trasaturile pastelului? Poezia Miezul iernei de Vasile Alecsandri carui gen ii apartine?

Elevii raspund la intrebari.

4. Anuntarea subiectului

Anunt tema lectiei si obiectivele urmarite.Scriu titlul lectiei pe tabla.

Elevii recepteaza mesajul transmis si noteaza titlul lectiei in caiete.

5. Dirijarea invatarii

Care este tema pastelului?

Ce structura compozitionala are poezia?

Voi cere elevilor sa delimiteze cele patru tablouri ale poeziei si sa gaseasca cate un titlu potrivit fiecarui tablou.Care sunt cuvintele care

Tema pastelului este natura

Structura poeziei este data de cele patru tablouri..

Elevii raspund cerintelor

Page 3: 0 Pastel

desemneaza elementele cadrului natural?Solicit elevii sa identifice figurile de stil.Voi da elevilor cate o fisa de lucru unde trebuie sa completeze cele patru cadrane cu imagini vizuale, auditive, olfactive si sentimentele de care sunt cuprinsi atunci cand citesc acest pastel.Care este rolul figurilor de stil si a imaginilor artistice in descrierea peisajului?Care este tipul de strofa care se regaseste in poezie?Precizeaza rima si masura versurilor.Care este modul de expunere predominant in text?Prezinta semnificatia titlului prin raportare la continutul poeziei.Propune un alt titlu pentru pastelul lui Vasile Alecsandri, motivandu-ti sugestia.

Elevii identifica figurile de stil: epitete,metofore,comparatii,enumeratii etc

Completeaza fisa de lucru

....catrenul

....rima imperecheata si masura de 15 silabe

...modul de expunere este descrierea

Elevii rezolva sarcina de lucru

6. Feed-back Exprima-ti opinia despre mesajul poeziei.Se fac aprecieri asupra modului de participare la lectie.

Elevii rezolva sarcina de lucru.

7. Anuntarea temei pentru

Argumentati intr-o compunere de 10-15

Elevii isi noteaza tema in caiete.

Page 4: 0 Pastel

acasa randuri ca poezia Miezul iernei de Vasile Alecsandri este un pastel

Fisa de lucru

CADRANELE

Completaţi cele patru cadrane:

Imagini vizuale Imagini olfactive

Imagini auditive Sentimente

Page 5: 0 Pastel

Vasile Alecsandri - Miezul IerniiÎn paduri trasnesc stejarii! E un ger amar, cumplit!Stelele par înghetate, cerul pare otelit, Iar zapada cristalina pe câmpii stralucitoarePare-un lan de diamanturi ce scârtâie sub picioare.

Fumuri albe se ridica în vazduhul scânteiosCa înaltele coloane unui templu maiestos, Si pe ele se aseaza bolta cerului senina, Unde luna îsi aprinde farul tainic de lumina.

O! tablou maret, fantastic!... Mii de stele argintiiÎn nemarginitul templu ard ca vecinice faclii.Muntii sunt a lui altare, codrii - organe sonoareUnde crivatul patrunde, scotând note-ngrozitoare.

Totul e în neclintire, fara viata, fara glas;Nici un zbor în atmosfera, pe zapada - nici un pas;Dar ce vad?... în raza lunii o fantasma se arata...E un lup ce se alunga dupa prada-i spaimântata!