0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

24
Proiect didactic Istoria românilor şi universală Clasa a IV-a Învăţător: Paladi Maria, grad didactic II Gimnaziul Bălăneşti, raionul Nisporeni

description

ist

Transcript of 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Page 1: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Proiect didacticIstoria românilor şi

universalăClasa a IV-a

Învăţător: Paladi Maria, grad didactic II Gimnaziul

Bălăneşti, raionul Nisporeni

Page 2: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Disciplina: Istoria românilor şi universală

Subiectul: Izvoarele istorice

Clasa: a IV-a

Paladi Maria, învăţătoare,

grad didactic II,

Gimnaziul Bălăneşti,

r. Nisporeni

Page 3: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Competenţa specifică:

Cunoaşterea şi interpretarea surselor istorice

Subcompetenţe:Valorificarea surselor istorice

Tipul lecţiei:De formare a capacităţilor de dobîndire a

cunoştinţelor

Page 4: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Obiective operaţionaleElevul va fi capabbil:

Cunoaştere şi înţelegere:• Să identifice tipuri de izvoare istorice, în baza

materialului studiat.

Aplicare:

* Să deosebească izvoarele nescrise de izvoarele scrise.

Integrare:

* Să compună povestiri scurte despre importanţa cunoaşterii izvoarelor istorice.

Page 5: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Mijloace şi procedee didactice.• Explicaţia * Comentarea • Fişa de observare * Stabilirea corespondenţei• Argumentarea * Scrierea liberă• Jocul didactic * Discuţia dirijată• Clasificarea * Învăţarea reciprocă• Lucrul cu manualul * Argumentarea• Lucrul cu dicţionarul

Forme de activitate:• Individuală• Frontală• În grup

Page 6: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Bibliografia.

• Curriculumul modernizat pentru treapta primară de învăţămînt; Chişinău: Ştiinţa, 2012

• Istoria românilor şi universală: Manual pantru clasa a IV-a / Pavel Cerbuşcă; Chişinău: Î.E.P. Ştiinţa, 2012

• Istoria românilor şi universală: Clasa a IV-a: Ghidul profesorului / Pavel Cerbuşcă; Chişinău: Î.E.P. Ştiinţa, 2012

• Istorie: Caiet al elevului. Clasa a IV-a / Valentina Haheu; Chişinău: Lyceum SRL, 2010

Page 7: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Secvenţele lecţiei:

1. Momentul organizatoric(Pregătire elevilor către lecţie) – (1 min)2. Captarea atenţiei: (2min) - Comentaţi afirmaţia. ,,Istoria ne învaţă să preţuim clipa care zboară” (O. Luts) - Ce ne învaţă istoria?

Page 8: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

3. Verificarea temei de acasă:Sarcină:Restabiliţi ordinea expresiilor şi formaţi o afirmaţie:

(se scrie pe caiete) (2 min)* cu studierea trecutului omenirii; * pînă în prezent; * ştiinţa; * din cele mai vechi timpuri; * istoria; * se ocupă; * care* este.

Page 9: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Verificarea sarcinii:

Istoria este ştiinţa care se ocupă cu studierea trecutului omenirii din cele mai vechi timpuri pînă în prezent.

Sarcină: (3 min) Realizaţi o scriere liberă, explicînd legătura

dintre trecut, prezent şi viitor, pornind de la spusele istoricului român Nicolae Bălcescu ,,Istoria este cea dintîi carte a unei naţii. Într-însa ea îşi vede trecutul, prezentul şi viitorul”

Evaluare sarcinii: (2min)

Page 10: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

3. Predarea-învăţarea temei noi:* Discuţia dirijată: (2 min)- De unde putem afla despre trecutul străbuneilor,

buneilor, părinţilor noştri? - Dar trecutul omenirii de unde îl aflăm?- Ce putem afla din fotografiile, covoarele,

uneltele de muncă, rămase de la bunici?

Page 11: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

* Prezentarea conţinutului materiei de studiu: (12min)

Ce este istoria?

Istoria-ştiinţa care studiază trecutul comunităţilor umane, obiectele create şi rămase de la strămoşi, care s-au păstrat

pînăîn prezent.Urmele lăsate de strămoşi şi

constituie sursele de cunoaştere a trecutului.

Page 12: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Coordonatele istorieiCoordonatele istoriei

TimpulTimpul

SpaţiulSpaţiul

Istoria. Izvoarele istorice

Page 13: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Etapele scrierii istorieiEtapele scrierii istoriei* Căutarea izvoarelor * Căutarea izvoarelor

istorice;istorice;* Compararea * Compararea

izvoarelor istorice;izvoarelor istorice;* Critica izvoarelor * Critica izvoarelor

istorice.istorice.

Istoria. Izvoarele istorice

Page 14: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Definiţie:Totalitatea materialului

scris şi nescris care ajută la scrierea istoriei.

Izvoarele istoriceIzvoarele istorice

Istoria. Izvoarele istorice

Page 15: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Tipuri de izvoare istoriceTipuri de izvoare istorice

nescrisenescrise

scrisescrise

Istoria. Izvoarele istorice

Page 17: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Izvoare scrise: inscripţii pe morminte şi monumente, diplome, acte comerciale, legi, cronici istorice, scrieri literare,

legende, scrisori etc.

numismaticenumismatice epigraficeepigrafice

Alte tipuri de izvoare istorice:

Page 18: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

cartograficecartografice

lingvisticelingvistice

literareliterare

diplomaticediplomatice

Page 19: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

juridicejuridice etnograficeetnografice

sigilograficesigilograficeheraldiceheraldiceheraldiceheraldice

Page 20: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

4. Consolidarea materiei şi formarea capacităţilor

Activitate de grup. (6min)(Elevii vor fi repartizaţi în grupuri a cîte 4 copii. În baza surselor primite, vor determina tipul izvoarelor istorice. Vor completa o fişă de obsetvaţie, apoi vor transmite fişa cu notiţe celuilalt grup pentru a cerceta, astfel pînă cînd fişa revine din nou la grupul iniţial.)Reflecţie: (3 min)(Cîte un reprezentatn din fiecare grup va comunica întregii clase, în baza fişei de observare, modul cum a decurs învăţarea reciprocă în grupuri)Lucrul cu manualul: (5 min)(Explicarea noţiunilor, cercetarea imaginilor, interpretarea documentelor ,,Scene ale istoriei” şi ,,Secretele istoriei”, p. 11

Page 21: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

5. Evaluarea instructivă (3 min)• Realizarea orală a sarcinilor de evaluare din manual, p. 11.

6. Bilenţul lecţiei. Concluzii. (3 min)(Pe foile adezive scrieţi:1) A fost interesant...2) Voi reţine...3) Mi-a plăcut...4) Deja ştiu...5) N-am înţeles...; şi le acroşaţi pe posterul claseiI)

7. Anunţarea temei pentru acasă. (1 min)• De studiat tema din manual,pag. 10-11• De completat sarcinile din caietul elevului, punctul. 2, 5; pag.12-13.

Page 22: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Anexa 1

A FOSTINTERESANT...

N-AMÎ NŢELES...

DEJ A ŞTIUCĂ...

MI -A PLĂCUT...

VOI REŢINE...

AZI LALECŢIE

Page 23: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Anexa 2• Determinaţi tipul izvoarelor istorice.

Page 24: 0 0prezentare Istoria.izvoareleistorice

Anexa 2