Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se...

29
1 ACTIVITATE INTEGRATA ACTIVITATE INTEGRATA

Transcript of Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se...

Page 1: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

1

ACTIVITATE INTEGRATAACTIVITATE INTEGRATA

Page 2: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: G.P.P. ,,ION CREANGĂ” SLATINA

DATA:31.03.2016

GRUPA: MARE, B” (NIVEL II)

PROFESOR ÎNV. PREŞCOLAR: IVANA CRISTINA

TEMA ANUALĂ: CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”

SUBTEMA: “A FOST ODATĂ CA NICIODATĂ…”

TEMA ZILEI: ÎN LUMEA POVEŞTILOR”

DURATA: O ZI

TIPUL ACTIVITĂŢII: VERIFICARE DE CUNOŞTINŢE

MIJLOC DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe echipe, individual;

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATAPROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Page 3: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE

ARTĂ: Desen după contur ,,Personaje din poveşti” JOC DE ROL: „O ajutăm pe Albă ca Zăpada

să pregătească mâncare pentru pitici ” JOC DE MASĂ: Puzzle “Ne jucăm cu poveştile”

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:Cântec,,Ursuleţii,s-au trezit bună dimineaţa!” RUTINE: ,,Ne pregătim pentru activităţi” TRANZIŢII: Joc cu text şi cânt ,,Noi suntem piticii”

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DLC - Educarea limbajului ,,În lumea poveştilor”- joc didactic

DOS - Activitate practică ,, Coroane pentru carnaval”– aplicaţie

PROGRAM DISTRACTIV

,,Carnavalul personajelor din poveşti’’- dans

3

CATEGORII DECATEGORII DE ACTIVITATIACTIVITATI

ALALA:A:

ADADP: P:

ADADE:E:

ALALAA II:II:

Page 4: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

Verificarea, consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la personajele şi poveştile învăţate;

Dezvoltarea creativităţii/expresivităţii verbale, a fluenţei şi originalităţii în vorbire şi gândire prin redarea unor conţinuturi reprezentative din cadrul acestora;

Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

Stimularea imaginaţiei, a creativităţii şi potenţialului creativ al copiilor.

ARTĂ: Desen după contur ,,Personaje din poveşti”

Obiective operaţionale: să utilizeze corect instrumentele de lucru; să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru; să respecte conturul imaginii; să realizeze corect lucrarea propusă respectând cerinţele date; să aprecieze critic lucrările celorlalţi copii.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.Mijloace: planşe model, fişe individuale, creioane colorate.Forma de organizare: individualLoc de desfăşurare: sala de grupă, sectorul ,,ARTĂ”

4

SCOPUL ACTIVITATII:SCOPUL ACTIVITATII:

ALA I : JOCURI SI ACTIVITATIALA I : JOCURI SI ACTIVITATI ALESEALESE

Page 5: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

JOC DE MASĂ: Puzzle “Ne jucăm cu poveştile”

Obiective operaţionale:

să reconstituie imagini cu scene din poveştile cunoscute; să execute cu succes sarcinile jocurilor tip puzzle, cu diferite grade de

dificultate.

Strategii didactice: Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul; Mijloace: puzzle cu imagini din poveşti

Forma de organizare: pe grupuri, individual.Loc de desfăşurare: sala de grupă, sectorul ,,JOC DE MASĂ”

JOC DE ROL: „În bucătăria Albei- ca -Zăpada ” mâncare pentru pitici;

Obiective operationale:

să denumească instrumentele de lucru şi ingredientele necesare pentru pregătirea mâncării;

să se bucure de reuşite; să relaţioneze cu partenerii de joc; să manifeste stări afective pozitive în relaţiile cu cei din jur;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul practic, jocul.

Mijloace: bucătărie,aragaz, şerveţele, castroane, farfurioare, linguriţe etc.Forma pe organizare: pe grupuri, individual.Loc de desfăşurare: sala de grupă, sectorul ,,JOC DE ROL”

DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: Educarea limbajului ;

SUBIECTUL:,,În lumea poveştilor”

MIJLOC DE REALIZARE: ,,Joc didactic’’

DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE: ,,Activitate practică’’ SUBIECTUL: ,,Coroane pentru carnaval’’ MIJLOC DE REALIZARE:,, Aplicaţie’’

5

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

Page 6: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

OBIECTIVE CADRU:

Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale orale;

Dezvoltarea creativităţii şi expresivităţii limbajului oral; Cunoaşterea şi respectarea normelorde comportare în societate; Dezvoltarea simţului practic şi estetic.

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

să participe la activităţile de grup în calitate de vorbitor cât şi î0 n calitate de auditor ; sa înteleagă şi să transmită mesaje simple, să reacţioneze la acestea; să recepteze un text care i se povesteşte, citeste, înţelegând în mod intuitiv

caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia; să reţină ideile unui text şi să demonstreze că l-a înţeles; să cunoască şi să respecte normele necesare integrării în viaţa socială ; să aprecieze în situaţii concrete unele comportamente şi atitudini în raport cu norme

prestabilite şi cunoscute ;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să recunoască poveşti şi personaje, pe baza unor imagini, jetoane, ghicitori, replici

folosite sau pe baza descrierii făcute de educatoare/copii; să aşeze imaginile, ce ilustrează scene dintr-o poveste, în ordinea desfăşurării

evenimentelor; să povestească episoade reprezentative din povestea indicată; să stabilească corectitudinea/incorectitudinea unor enunţuri referitoare la anumite

situaţii, întâmplări din poveştile învăţate; să caracterizeze unele personaje din poveşti, făcând diferenţa dintre personajele

pozitive şi cele negative; să utilizeze cuvinte şi expresii consacrate din poveştile cunoscute; să-şi exprime propriile opinii, sentimente şi atitudini; să respecte regulile şi sarcinile date. să denumească materialele utilizate; să aplice în situaţii noi tehnicile de lucru învăţate (lipirea accesoriilor în vederea

realizării temei propuse); să respecte etapele de lucru; să respecte poziţia corectă a corpului faţă de suportul de lucru pentru o bună

coordonare oculo-motorie; să execute exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor; să manifeste implicare afectivă în realizarea sarcinilor de lucru; să se bucure de rezultatul muncii sale.

Sarcina jocului : descoperirea răspunsului la ghicitori; ordonarea cronologică a momentelor principale din poveşti şi reproducerea coerentă a

unui fragment din poveste; recunoaşterea personajelor şi a poveştilor din care fac parte anumite fragmente

prezentate de educatoare;

6

Page 7: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

caracterizarea, compararea unor personaje, reproducerea unor secvenţe, interpretarea unor versuri formulă din poveşti;

stabilirea corectitudinii sau incorectitudinii unor enunţuri referitoare la anumite situaţii, întâmplări din poveşti;

recunoaşterea unor obiecte din poveşti şi indicarea personajelor cărora le aparţin; formularea corectă a răspunsului în propoziţii dezvoltate conţinând substantivul la cazul genitiv.

Regulile jocului: Copilul atins cu bagheta: va descoperi răspunsul la ghicitoare; va ordona cronologic imaginile şi va reproduce un fragment din poveste; va denumi personajul sau povestea din care face parte un fragment prezentat de

educatoare; va caracteriza, va interpreta rolul unor personaje; va stabili corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri referitoare la anumite

situaţii, întâmplări din poveşti; va recunoaşte obiecte din poveşti şi va denumi personajul căruia îi aparţine; se va exprima corect în propoziţii şi fraze;

Elemente de joc: surpriza, cufere ,bagheta magică, aplauzele, folosirea versurilor, ghicirea, imitarea

personajelor din poveşti, mânuirea materialelor;

Metode şi procedee: - Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul, problematizarea,

povestirea, brainstormingul, diagram Venn, aprecierea verbală,munca independentă, lucrul în grup, turul galeriei.

-Mijloace: ghicitori, siluete cu personaje din poveşti, imagini cu scene din poveşti, citate din poveştile cunoscute, cutiuţa cu surprize, panouri pentru afişare, coroane, lipici, şerveţele umede, casetofon, cântece cu personaje din poveşti.

Forma de organizare: pe echipe,individual.

,,CARNAVALUL PERSONAJELOR DIN POVEŞTI”o dans-

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: să execute corect mişcările impuse de dans ; să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii;

Strategii didactice:

7

ALA II: PROGRAM DISTRACTIVALA II: PROGRAM DISTRACTIV

Page 8: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

Metode şi procedee: dansul; Mijloace: C.D.-uri cu cântece din poveşti Forma de organizare: frontal.

-,,Curriculum pentru învaăţământ preşcolar” (3-6/7 ani), M.E.C.I2008;

- ,,Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, nivel 5-7 ani, G.TOMA, M. RISTOIU, M. ANGHEL Editura Delta Cart, 2009;

,,Planificarea tematică şi proiectarea didactică a activităţilor de învăţare din gradiniţă” nivel II, Editura Diana.

wwwdidactic.ro învăţământ preşcolar Revista Învăţământul Preşcolar nr.1-2/2013,Ed. Arlechin,Bucureşti

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă în care copiii au

posibilitatea de a-şi împărtăşi ideile, de a-şi manifesta starea de spirit, de buna dispoziţie.

SALUTULEducatoarea îi salută spunând:,,Dimineaţa a venitŞi copiii au sosit,În cerc să ne adunăm,Cu toţi să ne salutăm!A-nceput o nouă zi,Bună dimineaţa, copii!”Fiecare copil spune ,,Bună dimineaţa!”

ACTIVITATEA DE GRUPSe realizează prin intermediul cântecului ,, Ursuleţii s-au trezit bună dimineaţa!” (anexa 1)

CALENDARUL NATURIISe discută despre cum e vremea în această zi pentru a aşeza la ,,Calendarul naturii” jetoanele corespunzatoare referitoare la anotimp, se va preciza ziua, data şi luna în care ne aflăm.

NOUTATEA ZILEIAstăzi vom face o călatorie în lumea poveştilor şi vom avea parte de multe, multe surprize!

Mesajul zilei:”Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă!”

TRANZIŢIE

8

BIBLIOGRAFIE:BIBLIOGRAFIE:

SCENARIUL ZILEI:SCENARIUL ZILEI:

Page 9: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

Înainte de a trece la desfăşurarea activităţilor liber alese copiii vor cânta cântecul ,,Chipul meu” şi vor executa mişcările sugerate de textul poeziei. (anexa2)

ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA I):

Înainte de venirea copiilor în sala de grupă se pregăteşte o parte din material şi se aranjează sala pe sectoare de activitate.

o Copiii işi vor alege centrele de interes din cadrul ALA I şi vor încerca să ducă la bun sfârşit sarcinile pe care le au de îndeplinit.

o ARTĂ: Desen după contur: ,,Personaje din poveşti”o JOC DE ROL: „ ”În bucătăria Albei- ca -Zăpada ” mâncare pentru pitici;o JOC DE MASĂ: Puzzle “Ne jucăm cu poveştile”

TRANZIŢIE După activităţile liber alese se va face trecerea la activităţile pe domenii

experienţiale printr-un moment de tranziţie (joc cu text şi cânt ,,Câte unul pe carare”). (anexa 3 )

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE: Activităţile se vor desfăşura în maniera integrată.

Activitatea va debuta cu jocul didactic ,,În lumea poveştilor”. În captarea atenţiei copiii vor descoperi cufăr cu surprize şi voi

deschide scrisoarea de la Zâna Poveştilor. Jocul didactic se va desfăşura mai întâi frontal şi apoi pe echipe. Urmează explicarea jocului, enunţând sarcinile ce le au de rezolvat şi

regulile lui. După ce au primit explicaţiile necesare desfăşurarii jocului se

desfăşoară jocul de probă, după care se trece la desfăşurarea propriu-zisă a jocului. Fiecare răspuns va fi recompensat.

După parcurgerea jocului copiii vor fi rugaţi să realizeze coroane pentru carnaval.

TRANZIŢIE: După jocul didactic ,,În lumea poveştilor” se face trecerea la activitatea

practică printr-un moment de tranziţie (,,Noi suntem piticii”). (anexa 4)

Copiii vor fi familiarizaţi cu materialele, sarcinile de lucru şi obiectivele urmărite.

Coroanele vor fi folosite la dans.

În ultima etapă a zilei (ALA II) copiii vor desfăşura un program distractiv ,, Carnavalul personajelor din poveşti” unde vor dansa.

9

Page 10: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

SECVENŢE DIDACTICE

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

1.Momentulorganizatoric

-aerisirea sălii de grupă-pregătirea scăunelelor şi a meselor precum şi a altor materiale necesare unei optime desfăşurări a activităţii;-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.-copiii vor fi împărţiţi în două grupe-fiecare grupă va primi pentru răspunsurile corecte ,,pietre preţioase de la Zâna Poveştilor.

2.Captarea atenţiei

Se va realiza cu ajutorul ,,Cutia cu surprize” care vine însoţită de Zâna Poveştilor.

Conversaţia,Elementul surpriză

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor Copiii sunt anunţaţi că, pentru

a-i face o bucurie Zânei , astăzi vor juca un joc cu materiale surpriză, joc ce se numeşte ,,În lumea poveştilor”. Explicarea jocului şi precizarea sarcinilor ce trebuie realizate.I. Copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse ghicitori despre personajele şi poveştile cunoscute.II. „Vai, dar ce s-a întâmplat?Oare, vântul le-a-ncurcat,Sau un căpcăun grăbitÎnainte a sosit?Vraja ca s-o dezlegămTrebuie să le ordonăm!”Copiii vor fi solicitaţi să aşeze imaginile ce ilustrează poveşti cunoscute, în ordinea

Conversatia, explicaţia

SesizareaObservarea comportamentului verbal şi nonverbal al copiilor

10

Page 11: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

cronologică a desfăşurării evenimentelor şi să povestească un fragment din povestea respectivă.

III. „Poveştile de le cunoştiDe încercare o să treci!”Copiii vor fi solicitaţi să recunoască poveşti.

IV. „Am spus bine, n-am spus bine?” Copiii vor fi solicitaţi să stabilească corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri referitoare la anumite situaţii, întâmplări din poveştile cunoscute.

V.Reconoaşte povestea.

VI.”Fii atent, completează corect!”Se prezintă diagram Venn şi copiii sunt solicitaţi să-o completeze, respectând cerinţele date.

Chestionarea orală

Evaluare orală

4.Dirijarea învăţării

Se realizează jocul de probă: Joc exerciţiu de „spargere a gheţii” Atent dacă vei fi, personajul vei ghici!Personajul să-l ghiceştiE din cartea cu poveşti.

„Pe mama capră o ascultUşa eu nu o deschidGhiciţi, oare cine sunt?”

„Când miros de peşte mi-a venit,Eu moartă-n drum m-am prefăcut”

I. Educatoarea deschide primul

Explicaţia,

Demonstraţia,

Exerciţiul practic,

Jocul

Chestionareaorală

11

Page 12: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

plic şi precizează sarcina ce trebuie îndeplinită:„Au fost odată” ca niciodată”În lumea de povesteŞi buni şi răi, cum ne-a fost datGhiciţi şi spuneţi, cine sunt?Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse ghicitori despre personajele şi poveştile cunoscute.

1„În căsuţa lor micuţă,Repede face curat,Farfurii, ceşcuţe, oaleStau acum frumos pe raft.”(Albă ca Zăpada)

2„Eu de muncă nu mă sperii,Curăţ , perii şi gătesc,Doar mămuca mea şi sora,Tot mereu mă necăjesc.” (Fata moşului)

3„Vai conduru-i tare mic:Dar de strâns,de fel n-o strânge,Ea-i mireasa – adevărată,Mult dorită şi visată!...”(Cenuşăreasa)

4„Cum să spăl cu mâna-mi fină,Javra asta de căţel,Ori să-mi rup ia cea nouă, Cocoţându-mă în păr?” (Fata babei)

5„Bărboşi şi de mulţi ani cărunţiCei şapte se întorceau din munţi!” (Piticii)

6„Pe fata vitregă nu o iubea,Şi mereu îşi întreba oglinda despre frumuseţea sa!” (mama vitregă a Albei ca Zăpada)

Exerciţiul practic

Turul galeriei.

Explicaţia

Expunerea

Exerciţiul

Conversaţia

Evaluare orală

Evaluarea orală

12

Page 13: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

7,,A fost odată un cocoşCe s-a întors bogat la moş’’.( Punguţa cu doi bani )

8„Sunt lacom şi mâncăcios,În poveşti sunt furios.Iezişori eu poftesc!...” (Lupul)

II. „Vai, dar ce s-a întâmplat?Oare, vântul le-a-ncurcat,Sau un căpcăun grăbitÎnainte a sosit?Vraja ca s-o dezlegămTrebuie să le ordonăm!”

Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi solicitaţi să aşeze imaginile ce ilustrează poveşti cunoscute, în ordinea cronologică a desfăşurării evenimentelor şi să povestească un fragment din povestea respectivă.

III. „Poveştile de le cunoştiDe încercare o să treci!”

Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi solicitaţi să recunoască cărui personaj/cărei poveşti aparţine replica/fragmentul citată/citat de educatoare, să caracterizeze personaje, să interpreteze rolul unor personaje:

1.„Bun! Zise el în gândul său. Ia, acu mi-i timpul….De i-ar împinge păcatul să-mi deschidă uşa,pe toţi am să- i mănânc, halal să-mi fie!”(Lupul – Capra cu trei iezi)

Interpretează cântecul cântat de lup în momentul în care vine la

Mijloace de învăţământ :-planşe cu scene din poveşti

Metode :-conversaţia-exerciţiul

Mijloace de învăţământ :-siluete cu

Evaluarea orală

Evaluarea orală

13

Page 14: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

uşa iezilor!

Ce a făcut lupul pentru a-l păcăli pe iedul cel mare să deschidă uşa?Caracterizează-l pe lup în câteva cuvinte!

2„Era o femeie tare trufaşă şi rea, şi nu putea suferi să o întreacă alta în frumuseţe. Avea o oglindă fermecată, pe care o întreba ori de câte ori se privea în ea:.." ” mama vitrega - Albă ca Zăpada)Care sunt cuvintele pe care le adresa împărăteasa - oglinzii? Unde a ajuns Albă ca Zăpada?Câţi pitici locuiau în căsuţă? 3 „Las”, mamă, că nu-i prădată lumea de bogăţii; mă duc să-ţi aduc şi eu mai multe. Şi cum zice, porneşte cu ciudă, trăsnind şi plesnind, merge şi ea cât merge, tot pe acelaşi drum…” (Fata babei şi fata moşneagului) Cu cine s-au întâlnit cele două fete în drumul lor? …căţeluşa, părul, fântâna, cuptorul şi Sf. Duminică.Care sunt deosebirile dintre cele două fete?Cum le-a răsplătit Sf. Duminică pe cele două fete pentru munca lor?

4.Porumbeii o grăbirăŞi-o urcară pe-nnoptatÎntr-o falnică trăsurăCe –a zburat către palatMiezul nopţii e semnalul,Să dispară de la bal.Despre cine este vorba în poveste? Cum erau surorile ei cele vitrege? De ce?Cu cine s-a căsătorit Cenuşăreasa?

personajele din poveştile menţionate-suporturi din carton

Metode :-explicaţia-exerciţiul-problematizarea

Evaluarea orală

Evaluarea orală

14

Page 15: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

5.Complicarea jocului

6.Obţinerea performanţei

IV. „Am spus bine, n-am spus bine?” Cu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la…..se opreşte!”, copiii vor fi solicitaţi să stabilească corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri referitoare la anumite situaţii, întâmplări din poveştile cunoscute.„Fata babei (fata moşneagului) la deal, fata babei la vale…ea era în toate părţile după treabă, cât era ziulica de mare…”

2.”Însă cel mijlociu( cel mare) se dă după uşă,şi - să tragă, să nu tragă?- în sfârşit, trage zăvorul…

3. „Fata babei era slută, leneşă, ţâfnoasă şi rea la inimă”

4.Cenuşăreasa (surorile vitrege) le zise surorilor ei: Veniţi de mă piaptănă! Şi treceţi să îmi lustruiţi condurii…

5.”Cât aş vrea să am un copil alb ca laptele (zăpada),cu buzele roşii ca sângele şi cu părul negru ca lemnul de abanos!”

6.”Cum a ieşit duşmanul din casă, iedul cel mic se dă iute jos din horn şi încuie uşa bine.”

V.Recunoaşte povestea!

VI.”Fii atent, completează corect!”-Fiecare grup va primi un plic cu siluetele personajelor din următoarele poveşti : « Punguţa cu doi bani »- « Fata babei şi fata

Metode :-explicaţia-expunerea-exerciţiul

Metode :-explicaţia-Trierea aserţiunilor

Jocul

Exerciţiul practic

Turul galeriei.

Metode :

Evaluarea orală

15

Page 16: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

moşneagului  » şi « Scufiţa Roşie »-« Capra cu trei iezi » pentru realizarea Diagramei Venn. Se vor realiza două diagrame-câte două grupuri la un panou. Le voi reaminti cum se procedează pentru realizarea diagramei.Pe două panouri sunt fixate două cercuri pentru aşezarea siluetelor din fiecare poveste. În mijloc se asează personajele asemănătoare sau comune celor două poveşti.

Tranziţie: ,O lume a basmelor”- cântece.

VII. „Isteţ tu ai fost,Şi-acum vei realiza Coroane pentru carnaval”Pentru că aţi dat răspunsuri corecte pe parcursul probelor Zâna Poveştilor a lăsat material e necesare realizării de coroane pentru carnaval.Cu ajutorul baghetei: „Bagheta la drum porneşte şi la activitatea practică ….se opreşte!” le voi prezenta copiilor sarcinile ce le au de îndeplinit pentru a realiza “Coroanele pentru carnaval” După intuirea materialelor se trece la realizarea lucrării practice. Educatoarea le urează ,,Spor la lucru!”Copiii realizează tema propusă, pe fundal muzical, atent supravegheaţi de educatoare.Coroanele obţinute se vor folosi la dans.

-explicaţia-diagrama Venn-conversaţia-problematizarea

Metode:-conversaţia-explicaţia-munca independentă-turul galeriei

Evaluarea orală

Aprecierea verbală

Probă practică

-analiza lucrărilor

.7.Asigurarea retenţiei şi a transferului

Voi adresa copiilor următoarele întrebări:-Cum s-a numit jocul didactic

Conversaţia

Problematizarea

Evaluare orală

16

Page 17: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

desfăşurat?-Credeţi că din poveştile acestea aţi învăţat lucruri bune, aţi învăţat cum să vă comportaţi în anumite împrejurări?-Ce se întâmplă cu personajele pozitive ? (sunt recompensate)-Cum sunt ele la sfârşitul poveştilor ?(fericite)-Ce se întâmplă cu personajele negative? (sunt pedepsite)-Cum sunt ele la sfârşitul poveştilor ? (triste)-Cunoaşteţi un proverb care s-ar potrivi pentru orice sfârşit de poveste ? (« După faptă şi răsplată ! »)-Ce aţi învăţat din poveştile despre care am vorbit ?( să fim buni, ascultători, să fim harnici, să nu fim lacomi, să fim prietenoşi, să-i ajutăm pe cei săraci,să-ajutăm pe cei mai slabi decât noi, etc)-Sunt poveştile comori nepreţuite pentru cei care le ascultă sau le citesc?Voi reaminti copiilor mesajul zilei: “Poveştile ne învaţă, lucruri bune despre viaţă”.Le voi adresa îndemnul : Iubiţi poveştile, copii, Pentru că ne-aduc bucurii Din ele multe învăţăm Putem să ne-ndreptăm, Frumos să ne purtăm.

8.Încheierea activităţii

Se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea.Activitatea se încheie cu vals prezentat de copii.

Mijloace de învăţământ:-măşti-casetofon

Evaluare orală

17

Page 18: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

Copiii părăsesc sala de grupă.

(anexa 1)

Ursuleţii s-au trezit,Bună dimineaţa!

Versuri: Bună Dimineaţa!Ursuleţii s-au trezit,Bună dimineaţa!Iepurasii s-au trezit,Buna dimineata!Şoriceii s-au trezit,Buna dimineata!Şi copiii s-au trezit,Buna dimineata!Ritmul de înviorare,L-a cuprins pe fiecare.După ce şi-au făcut patul,A urmat apoi spălatulÎn urechi, pe subsuori,Pe ochi şi pe dinţişori.

Bine e să fii curat,Îngrijit şi pieptănat!Ca să faci tot ce pofteştiŞi ca sa nu te grabeşti,Fii devreme la culcareŞi devreme la sculare.Să n-alergi după tramvai,Ca să nu te-mpiedici, Vai!Şi-o să fii de toţi iubit,Sănătos şi fericit!Şi devreme la sculare.

(anexa 2)Chipul meu

Asta-i o guriţă Parcă-i gărgăriţăŞi vorbesc cu ea,

Şi te pup aşa: mpuua !Ăştia-s ochişori,

Se deschid în zori,Cu ei te privescŞi te urmăresc.

Astea-s urechiuşeMici şi jucăuşe,

Şi ascult cu eleMulte cântecele.

Ăsta-i chipul meuFericit mereu,

Mami, tu-l iubeştiCă-n el te priveşti.Ăsta-i chipul meu

Fericit sunt eu,Mami, îţi zâmbesc

Şi eu te iubesc.

.(anexa 3)

Câte unul pe cărare

Câte unul pe cărareMergem în pădurea mareÎn padure păsăreleCântă sus pe rămurele.

Refren bis:Uite sus şi uite jos Totu-i vesel şi frumosFiecare-n fel şi chip

18

Page 19: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

Cip cirip şi cip cip cip.

Umblă urşii prin pădureDupă fragi şi după mureAscultaţi şi glasul lorMor,mor,mor şi mor,mor,mor

Refren:

Într-o zi se întâlnirăEi pe loc se sfătuirăCa să cânte toţi în corCip,cirip şi mor mor mor.

(anexa 4)

Noi suntem piticii Noi suntem piticiiPiticii voiniciiPiticii bărboşiiCu scufiţe roşii

Mergem în pădureDupa fragi şi mureDupă păsăreleSă zburăm ca ele

Noi suntem piticiiPiticii voiniciiPiticii barboşiiCu scufiţe roşii

Mergem pe cărareÎn pădurea mareDupă ciupercuţeŞi după fraguţe.

19

Page 20: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

20

Page 21: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

21

Page 22: Web viewCu ajutorul baghetei şi a cuvintelor magice: „Bagheta la drum porneşte şi la..se opreşte!”, copiii vor fi numiţi pe rând să dezlege diverse

22