Post on 16-Apr-2015
Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău
PROIECT DIDACTIC
Disciplina: Comunicare profesionalăClasa: a X-a FProfesor: Gabor GabrielTema: Negocierea vânzării produselor şi serviciilorTipul lectiei: evaluare scrisăTimp: 50 minuteData: 12.IV.2011
OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: verificarea cunoştinţelor cu privire la procesul negocierii vânzării produselor şi serviciilor
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive:
o OC1: să cunoască etapele negocierii unei vânzări
o OC2: să pecizeze cerinţele cu caracter general ale clienţilor, precum şi regulile obligatorii pentru
cei care prestează serviciio OC3: să clasifice şi să caracterizeze clienţii după diferite criterii
o OC4: să cunoască modul de informare a clientului cu privire la oferta de produse şi servicii
o OC5: să enumere şi să exemplifice tipurile de întrebări adresate clientului
o OC6: să cunoască modul de a identifica şi de a răspunde obiecţiilor clienţilor
o OC7: să enumere căile de fidelizare a clienţilor
o OC8: să definească eliberarea mărfurilor, serviciile post-vânzare
o OC9: să exemplifice servicii post-vânzare
o OC10: să caracterizeze documentele specifice vânzarii mărfurilor în relaţia vânzător-client
Afective:o OA1: să manifeste interes pentru lecţie
o OA2: să se implice în rezolvarea testului
Psihomotorii:o OPM1: să adopte o poziţie corectă în bancă
STRATEGIA DIDACTICĂ:1. Metode si procedee: 2.Mijloace didactice:
- explicaţia - catalog- lucrul individual - test- conversaţia
3. Forme de organizare:- Frontală- Individuală
RESURSE: Temporale: 50 minute Spaţiale ( locul de desfăşurare): sala de clasă Materiale: calculator, videoproiector
1
Colegiul Economic “Ion Ghica” BacăuBIBLIOGRAFIE: Vasile Burja, Camelia Burja, Florea Voiculescu, Elisabeta Voiculescu – “Didactica ştiinţelor economice”, ghid metodologic cu caracter aplicativ, Ed. Irecson, 2006.
2
Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău
Momentelelecţiei T
imp
Com
pete
nţe Activitatea desfăşurată de către: Strategii didactice
EvaluareProfesor
Elevi MetodeMijloacedidactice
Activităţi de învăţare
1. Moment organizatoric
2’ - Salutul, scurtă conversaţie de acomodare, verificarea prezenţei, a mijloacelor didactice pregătite, a existenţei caietelor de notiţe, instrumentelor de scris, a portofoliului elevului.
- Salută profesorul şi răspund la solicitările acestuia.
Conversaţia Catalog Frontală
2. Anunţarea conţinutului ce urmează a fi evaluat
5’ OPM1OA1
Negocierea vânzării produselor şi serviciiloro OC1: să cunoască etapele negocierii unei
vânzărio OC2: să pecizeze cerinţele cu caracter general
ale clienţilor, precum şi regulile obligatorii pentru cei care prestează servicii
o OC3: să clasifice şi să caracterizeze clienţii după diferite criterii
o OC4: să cunoască modul de informare a clientului cu privire la oferta de produse şi servicii
o OC5: să enumere şi să exemplifice tipurile de întrebări adresate clientului
o OC6: să cunoască modul de a identifica şi de a răspunde obiecţiilor clienţilor
o OC7: să enumere căile de fidelizare a clienţilor
o OC8: să definească eliberarea mărfurilor, serviciile post-vânzare
o OC9: să exemplifice servicii post-vânzareo OC10: să caracterizeze documentele specifice
vânzarii mărfurilor în relaţia vânzător-client
Dă indicaţii elevilor cu privire la completarea testelorÎmparte elevilor testele
- Sunt atenţi la explicaţiile profesorului
ExplicaţiaConversaţia euristică
Frontală
3
Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău3. Verificarea propriu-zisă
30’OC1, OC2, OC3, OC4,OC5, OC6, OC7, OC8, OC9, OC10
OPM1OA1OA2
Asigură atmosfera necesară desfăşurării testului Rezolvă testele Lucrul individual
Test Individuală Scrisă
4. Evaluarea testelor şi interpretarea rezultatelor
13’ OA1OPM1
Justifică răspunsurile corecteNotează elevii
Sunt atenţi la explicaţii
ConversaţiaExplicaţia
TestCatalog
FrontalăIndividuală
4