PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Post on 24-Feb-2016

469 views 5 download

description

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT. CLASA PREGATITOARE Prof. înv. primar Victoria Isbiceanu. PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA. DATA: 06.03.2013 UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național „Carol I” CLASA: Pregătitoare B - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

CLASA PREGATITOARE Prof. înv. primar Victoria Isbiceanu

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA• DATA: 06.03.2013• UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național „Carol I”

• CLASA: Pregătitoare B• DISCIPLINA: Comunicare în limba română (CLR)• UNITATEA TEMATICĂ: ,,În lumea necuvântătoarelor”• TEMA SAPTĂMÂNII: Iubim animalele și le protejăm!• FORMA DE REALIZARE:activitate integrată CLR+DP+MEM+AV• SUBIECTUL LECȚIEI: ,,În lumea cuvintelor” • TIPUL LECȚIEI: Consolidarea cunoștințelor

COMPETENȚE SPECIFICE: •Comunicare în limba română CLR1.3. Identificarea cuvintelor din enunțuri scurte,rostite clar și rar;1.4 Identificarea silabelor și a sunetului inițial și final în cuvinte clar articulate;3.1 Recunoașterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari și mici de tipar;4.1 Reproducerea unor mesaje simple în contexte uzuale de comunicare.•Dezvoltare personală DP

2.2. Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea școlară

Matematică și explorarea mediului MEM

1.1. Recunoașterea numerelor în concentrul 0 -10;

Arte vizuale și lucru manual AV2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;

OBIECTIVE OPERAȚIONALECOGNITIVE:- să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări -să identifice cuvinte din enunțuri scurte-să identifice silabele și sunetele dintr-un cuvânt-să alcătuiască propoziții cu cuvinte date-să recunoască numerele naturale în concentrul 0-10-să coloreze litere fără să depășească conturulAFECTIV-ATITUDINALE:-să prezinte interes pentru activitate participând activPSIHO-MOTRICE:-să utilizeze corect instrumentele de lucru

STRATEGIA DIDACTICĂ:METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, exercițiul, problematizarea, explicația, munca independentă, metoda globală;FORME DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe, individual;RESURSE MATERIALE: jetoane cu diferite imagini și litere; fișe de lucru, foi, lipici, buline colorate;RESURSE TEMPORALE: 35 minute + 15minute activitate recreativăFORME SI TEHNICI DE EVALUARE:observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:

• Suport curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la școlarii din clasele I-IV” – program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învățământul primar.

•MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană,Matematică și explorarea mediului, Dezvoltare personala,Arte vizuale și lucru manual, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, București, 2012;

•„Ghidul învăţătorului pentru clasa pregătitoare”, Editura Diana,Pitesti, 2012;

DESFĂȘURAREA LECȚIEIEvenim.didactic

Compspec. Conţinutul știinţific Mijloace

și metode

Forme de

organizare

Evaluare

1. Moment organizatoric

DP – 2.2.

Asigurarea unui climat educațional favorabil.Întâlnirea de dimineață: salutul,prezența,calendarul naturii,știrea zilei;,, Dimineaţa a sosit, Toţi copiii au venit, În cerc să ne adunăm Cu toţii să salutăm Bună dimineaţa! Mă bucur că sunteţi aici A început o nouă zi, Bună dimineaţa , copii! După ce ne-am salutat Și frumos ne-am așezat Colegii ne-am întâlnit, Oare cine n-a venit?”

ConversațiaCalendarul

naturii

Frontal Observarea sistematică

2.Captarea atenţiei

CLR 4.1.

Știrea zilei: Descopăr împreună cu copiii un plic cu un bilet prins la panoul calendarului naturii. Citesc scrisoarea care a fost lăsată de Vrăjitoarea apelor.(Anexa 1) Vom merge la bănci și vom intui materialul. Descopăr la tablă un traseu către palatul unde sunt închise animalele, pe care sunt lipite 4 plicuri ce conțin probe pe care elevii trebuie sa le treacă pentru a elibera animalele (pentru fiecare oră câte un plic- probă).

ScrisoareaExplicația

Conversația

Frontal

3.Anunțarea temei

D.P. 2.2.

Anunț elevii ca azi, la Comunicare în limba română trebuie să trecem de prima probă pentru a putea înainta pe drumul spre palat. Scot din plic fișele de lucru, jetoanele și alte materiale necesare. Spun elevilor că vrăjitoarea are de la ei următoarele așteptări: să știe să se exprime în propoziții, să recunoască sunetele și literele învățate până acum, să despartă cuvinte în silabe. Lecția noastră se numește: ,,În lumea cuvintelor”.

ConversațiaExplicația

Fișe de lucru,

jetoane

Frontal

4.Dirijareainvatarii

CLR 1.3.1.4.4.1.

CLR 1.4.

3.1

Se vor reactualiza cunoștințele despre propoziție, cuvânt, silabă și sunet. Pentru a ne putea întelege între noi, cum este corect să vorbim?(noi vorbim în propoziții). (exemple)Din ce sunt alcătuite propozițiile?( cuvinte)Dar cuvintele?(silabe) Dar silabele?(sunete)Joc: Găsește litera potrivită! Un copil numit arată animăluțul de pluș de pe bancă, iar ceilalți litera corespunzătoare sunetului inițial al numelui animalului.

ConversațiaJocul didactic Animale de plușJetoane cu litere

Frontal,individual

Observarea sistematicăAprecieri verbale

CLR 3.1.1.4. MEM 1.1.

.Fișă: ex.1- Realizați corespondența între numele animalului și litera corespunzătoare sunetului inițial al cuvântuluiJoc: Câte silabe are cuvântul? Eu le voi arăta pe rând imagini cu animale, iar ei va trebui să despartă cuvintele în silabe și să arate cifra corespunzătoare numărului de silabe.Fișă: ex.2 – Unește imaginea cu cuvântul și cifra corespunzătoare numărului de silabe.

Fișe de lucruJocul didacticMetoda globalăExercițiulProblematizareaFrontal,individual

Frontal,individual

5.Obținerea performanței

CLR 3.1 4.1.MEM 1.1A.V. 2.2.

Fișă: ex.3 – Colorează literele aflate pe locurile indicate de cifre, scrie-le apoi în etichete și citește cuvântul format. Se vor alcătui propoziții cu acest cuvânt.

Fișe de lucruJocul didacticMetoda globalăExercițiulProblematizareaFrontal,individual

Individual Observarea sistematică

6.Activitate recreativă

CLR 3.1. 4.1.AV 2.2

Fiecare copil va primi câte o figurină colorată, împărțindu-se astfel în echipe (furnicuțe, albinuțe, fluturași, peștișori). Fiecare echipă primește o foaie și niște litere. Sarcina este ca ei să formeze măcar un cuvânt din literele respective și să-l lipească pe foaie.

Litere,foi,lipici Munca în

echipa.

Observarea sistematică

7.Evaluare Se vor face aprecieri generale și individuale asupra participării elevilor la lecție, precum și asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Elevii primesc stimulente.

Aprecieri verbale

1. Unește imaginea cu litera corespunzătoare sunetului inițial din cuvântul sugerat de aceasta:

2. Unește imaginea cu cuvântul și cu cifra corespunzătoare numărului de silabe:

E I M Ș T U V

ÎN LUMEA CUVINTELORFișă de lucru

CAL ALIGATOR

1 3 2

TAUR

3. Colorează literele aflate pe poziția indicată de numere și unește cifra cu litera corespunzătoare:

1 3 6 7 9 10Scrie apoi literele colorate în casetă și citește cuvântul format.

ACTIVITATE RECREATIVĂ

GRUPA PESTISORILOR

Ă V P E L U N I Ă G

C Ţ E L Ă T E P E S

GRUPA FLUTURASILOR

U F E R E U S R T L U

A C A L V Ă C

GRUPA ALBINUȚELOR

P Ă C A B I N Ă L A R

Ă S I C Ţ P A I P

GRUPA FURNICUȚELOR

P I F U C Ă R N I U

U R B L E T A Ă N A