Post on 07-Aug-2015
Proiect didactic
Data: 12 decembrie 2012
Şcoala: Titu Maiorescu, nr. 23
Clasa: a III-a D
Propunător: Trofin Anişoara Adina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba română
Unitatea de învăţare: Întrebări şi răspunsuri în comunicare
Titlul lecţiei: Adjectivul
Tipul lecţiei: Consolidare
Scopul lecţiei: - exersarea capacităţilor şi a deprinderilor de a recunoaşte şi utiliza
adjectivul în propoziţii/ texte;
- consolidarea cunoştinţelor dobândite despre adjectiv;
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1: - să definească (corect) adjectivul;
O2: - să identifice adjectivele în propoziţiile / textele date:O3: - să precizeze locul adjectivului în propoziţii date;
O4: - să facă acordul adjectivului cu substantivul a carui însuşiri le arată;
O5: - să analizeze adjective din propoziţii date (precizând numărul, genul şi substantivul a
carui însuşiri le arată);
Strategia didactică:
a)Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, jocul didactic,
observaţia;
b) Mijloace didactice: fişe de lucru, planşă (rebus), manual pentru clasa a III-
a;
c) Forma de organizare: frontală, individuală;
Resurse : - umane: 30 elevi;
- temporale: 50 minute;
1
- bibliografice: Ioan Şerdean, Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1985;
Desfăşurarea lecţiei
Nr.
Crt.
Secvenţele
lecţiei
Ob.
op.
Conţinut
instructiv-educativ
Strategia didactică
EvaluareMetode
şi
procedee
Mijloace
didactice
Forma de
organizare
1.
Moment
organizatoric
Mă asigur că am la
îndemână toate
materialele didactice
necesare desfăşurării
lecţiei.
2.
Reactualizarea
cunoştinţelor
însuşite anteriorO1
Adresez elevilor întrebări
referitoare la lecţia
studiată anterior.
- ce este adjectivul?
- de câte feluri poate fi
adjectivul (câte feluri de
însuşiri ale substantivului
cunoaşteţi?)
Conver-
saţia
Tabla
Frontală Evaluez
cunoştinţele
despre adjectiv
asimilate
anterior.
3.
Captarea
atenţiei O2
Împart elevilor câteva
biletele pe care sunt scrise
proverbe. Voi cere
elevilor să scrie pe tablă
adjectivele identificate în
fiecare proverb
(proverbele din anexa 1) .
Conver-
saţia Tabla
Bileţele
Frontală
Evaluez
capacitatea
elevilor de a
identifica
adjectivele
dintr-o
propoziţie
dată.
4. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
- Astăzi vom continua să
vorbim despre adjectiv,
despre locul adjectivului
în propoziţie .
Voi scrie pe tablă data şi
titlul lecţiei.
Conver-
saţia
Tabla Frontală
2
5.
Dirijarea
învăţării
3
Anexa 1
Proverbe
Prietenul bun se cunoaşte la zile negre.
Prietenul adevărat nu se supără când şi spui adevărul.
Cartea e o comoară nepreţuită.
Vorba dulce mult aduce!
La pomul lăudat să nu te duci cu sacul !
4