Post on 26-Aug-2018
1
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Liceul “LITTERARUM”, mun . Chişinău DATA: 06 . 12. 2010 CLASA: I”L” ÎNVĂŢĂTOR: MOISEEV LILIA ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ŞI COMUNICARE DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: PERIOADA ALFABETARĂ SUBIECTUL: SUNETUL [î] TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
COMPETENŢE SPECIFICE:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Perceperea mesajului citit / audiat prin receptarea adecvată a universului
emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare;
3. Utilizarea scrisului ca tehnică psihomotorică şi ca abilitate de exprimare a
gîndurilor;
4. Aplicarea conceptelor şi a terminologiei lexicale, fonetice, morfologice şi sintactice în
structurarea mesajelor comunicative;
5. Manifestarea interesului şi a preferinţelor pentru lectură.
SUBCOMPETENŢE:
1.8. Demonstrarea înţelegerii mesajului audiat prin formularea răspunsurilor la întrebări;
prin argumentarea unor cuvinte, propoziţii;
1.9. Utilizarea semnelor convenţionale (vocale/consoane) la analiza sonoră a cuvîntului;
1.10. Prezentarea grafică a cuvintelor în propoziţie;
2.2. Conştientizarea procesului de formare a citului: citirea corectă, sintetizarea treptată
a literelor în silabe, a silabelor în cuvinte şi a cuvintelor în propoziţii;
3.1. Utilizarea eficientă a scrisului ca tehnică motorică: scrierea corectă, lizibilă, cu
păstrarea spaţiului, înclinării şi a aspectului îngrijit;
3.2. Sesizarea literelor: mici şi mari, de mînă şi de tipar;
4.3. Identificarea corectă a consoanelor, a vocalelor şi a silabelor în cuvinte;
4.5. Sesizarea procedeelor de despărţire a cuvintelor în silabe.
2
STRATEGII DIDACTICE
RESURSE PROCEDURALE:
a). metode şi procedee: M1 metoda fonetică, analitico-sintetică,
M2 conversaţia
M3 explicaţia
M4 demonstraţia
M5 jocul didactic
b).resurse materiale: m1-fişă de lucru
m2-manual
c).forme de organizare:- frontal,
-individual
- în perechi
d).resurse umane:16 elevi
e).resurse temporale: 45 min
FORME ŞI STRATEGII DE EVALUARE:
a)formativă: aprecieri verbale
b)de proces: fişe de lucru
BIBLIOGRAFIE:
-„Curriculum Modernizat 2010. Programe şcolare pentru învăţământul
primar”
- Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Emicioi
„Abecedar”( manual pentru clasa I), Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;
-Maria Buruiană, Natalia Cubreacov, Silvia Cotelea, Aurelia Ermicioi -
„Ghidul învăţătorului”, Ed. Ştiinţa Prut Internaţional 2005;
- Şerdean,I. „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti,
EDP, 1995;
- Iordăchescu C., ,,Să dezlegăm tainele abecedarului”, Editura Carminis,
Piteşti, 2004;
3
Nr.
crt.
Secvenţe
pedagogice
Subcomp.
Activitatea cadrului didactic
Activitatea elevilor
Resurse
procedurale
Resurse
materiale
Metode
de
evaluare
1 Moment
organizatoric
Pregătesc materialele necesare
în timpul desfăşurării activităţii.
Asigur o atmosferă adecvată
desfăşurarii în condiţii optime a
activităţii.
Pregătesc materialele
necesare în timpul
desfăşurării activităţii.
2. Reactualizarea
cunoştinţelor
anterior
însuşite
Lucru pe fişe:
Colorează cerculeţul
corespunzător sunetului î:
JOC: „Litera oaspete” (Î)
Le propun un joc:
Eu vă voi spune mai multe
cuvinte. Voi va trebui să ridicaţi
mâna atunci când auziţi sunetul
„î”, iar dacă cuvântul spus de
mine nu conţine acest sunet, vă
veţi atinge năsucul.
Ex. Înîlnirea începe îndată.
Împăratul împarte îngheţată.
Începem îndată întrecerea.
Elevii vor fi atenţi la
pronunţie cuvintelor, pentru
a reacţiona după cerinţă.
M2
m1
M3
M5
-aprecieri
verbale
3 Pregătirea
psihologică
“Dragi copii, vă voi spune o
poveste foarte scurtă, care începe
altfel decât stiţi voi şi care
se povesteste pe aici prin oraş; se
zice că în oraşul nostru, la o
şcoală foarte frumoasă este o
clasă de elevi cu fetiţe si băieţei,
cei mai micuţi, tare drăguţi,
veseli, jucăusi, poznasi ca toţi
copiii, dar buni de tot la
învăţătură!
Cine or fi acei copii, din ce
şcoală şi clasă? Ştie cineva? Ştiţi
si numele oraşului?
Ei, dacă ştim unde ne aflăm şi
.
Clas I „L”, Liceul
„LITTERARUM”,
or. Chişinău
M2
M3
M5
M2
4
cine suntem, vă daţi seama că
trebuie să arătăm invitaţilor
noştri că tot ce se poveste despre
voi, copii, este adevărat..
Aceasta a fost povestea mea;
pentru că noi, clasa IL, să
convingem că suntem cei mai
buni, vă rog, fiţi atenţi şi vom
dovedi acest lucru prin
răspunsurile pe care le daţi la
această lecţie.
4. Anunţarea
temei şi a
obiectivelor
Astăzi la lecţie vom alcătui
cuvinte, propoziţii, chiar ne vom
juca învăţînd alături de cineva.
Oare cine să fie!?
„Sunt Împăratul de la Nord
Şi am curteni vestiţi
Astăzi eu pe toţi vă rog
La curtea mea poftiţi!
Vă voi face cavaleri
Pe cei ce meritaţi
Iar cei ce n-au prea învăţat
Vor fi chiar alungaţi”
Cu ce literă începe acest cuvînt?
Din cîte silabe este alcătuit?
Alcătuiţi familia lexicală a acestui
cuvînt.
Un împărat
Împărăteasă
Împărăteşte
Împărăţie
M3
5
5 Dirijarea
învăţării
3.1.
3.2.
4.5.
Cu ajutorul cerculeţelor
(consoane/vocale) scrieţi acest
cuvînt , împărţindu-l în silabe.
Alcătuiţi un enunţ în care cuv.
împărat să ocupe diferite
poziţii(început, interior, sfîrşit).
Să facem o călătorie imaginară la
palat. Ce vedeţi? ( cîmpul lexical)
Ce ne-a promis oaspetele nostru?
Iar voi ce vreţi să fiţi:
CAVALERI sau ALUNGAŢI?
Pentru asta va trebui să munciţi
din greu.
„Vrei comoara mult visată?
Nu ai s-o găseşti îndată.
Ca misterul să-l dezlegi
Cubul magic să-l cercetezi.
Şi în grupuri o să lucraţi.
Dacă-ţi mai rămîne timp
Poţi alcătui şi cîte un cuvînt”.
Grupele au următoarele sarcini
de lucru: GRUPA 1 Asociază cuvintele
cu acelaşi înţeles. (anexă)
GRUPA 2 Desparte cuvintele
în silabe (anexă) GRUPA 3 Separă cuvintele din
următoarele propoziţii (anexă)
GRUPA 4 Eu spun una,tu spui
mai multe (anexă)
GRUPA 5 Alintă cuvintele
(anexă)
Cu restul elevilor se analizează
Cu ajutorul cerculeţelor vor
scrie acest
cuvint,împărţindu-l în
silabe.
Cineva la tablă va face
schema acestui cuvînt(
silabe, consoane, vocale)
Răspund la întrebare.
Că ne va face cavaleri pe cei
ce merităm, iar pe cei ce nu
prea au învăţat , vor fi
alungaţi.
Sigur CAVALERI.
După ce au terminat de
caompletat cerinţele de pe
fişele de lucru,liderii merg
să prezinte rezultatele
obţinute.Se apreciază
rezolvările acestora,fişele
fiind lipite pe tablă,în
ordine.
M2
M2
M1
M4
M1
m3
-aprecieri
verbale
-aprecieri
verbale
6
1.9.
1.10.
4.3.
4.5.
propoziţia folosindu-se metoda
fonetică,analitico- sintetică.
Se repetă cu întreaga clasă
această propoziţie.
Literele se întrec .
Ce-am rostit noi?
Cum notăm noi propoziţia?
________________________.
Se analizează propoziţia: din cîte
cuvinte este formată; care este
primul, care este al doilea
cuvânt,al treilea cuvînt.
Din cîte cuvinte este formată
propoziţia.
Cum reprezentăm grafic
cuvintele?
________ _______ _________.
Se face analiza fonetică a fiecărui
cuvânt. Se despart cuvintele în
silabe. Câte silabe are primul
cuvânt? Dar al doilea?Dar al
treilea?
Cum reprezentăm grafic silabele?
Se reprezintă la tablă
……. __ __ __ __ __
Se face analiza fonetică a fiecărei
silabe (număr de sunete) şi
reprezentarea grafică. Cum
Noi am rostit o propoziţie.
Propoziţia se notează cu un
segment albastru.
Primul cuvânt este „…..”, al
doilea cuvânt este „are”,al
treilea cuvânt este „.....”
Propoziţia este formată din
două cuvinte.
Cu ajutorul unor segmente
roşii deasupra celui albastru.
……….
Primul cuvânt are ….silabe.
Al doilea cuvânt are două
silabe.
Al treilea cuvânt are trei
silabe.
Cu ajutorul segmentelor
negre, pe segmentele roşii..
M1
M3
M3
m1
-aprecieri
verbale
7
2.2..
1.8.
reprezentăm grafic silabele?
…………OOO OOOOOO
Se identifică sunetul „î” şi poziţia
acestuia pe care o are în cuvânt.
Locul lui se marchează cu
culoarea maro.
Realizează cu elevii un scurt joc
de relaxare:
,,Fă ce-ţi spun!”
,,Mâinile pe bancă să le aşezăm
Şi privind în sus,să le ridicăm!
Bate toba :bum-bum-bum !
Spatele e drept acum.
Eu strâng pumnii şi-i desfac.
Degetelor fac pe plac.
Un-doi,un-doi!
Toţi suntem acum vioi.
Să ieşim din bancă
Făr să facem,,poc!”.
Tot aşa,în linişte,
Trecem,iar,la loc.”
Anunţ că la palat să fim cavaleri
trebuie să ştim bine a citi.
Se citeşte textul :
- în gînd;
- în lanţ
- selectiv
- pe roluri.
Întrebări pentru cunoaşterea
textului.
-Ce doreau să facă literele?
-Cine a început mai întîi sa
citească?
-De ce cartea a rămas necitită?
-Cum se comportă literele în acest
text? (sunt personificate)
-Ce învăţătură desprindem din
acest text?
-Ce proverb s-ar potrivi pentru
text?
Explicaţi enunţul:
Numai cu toate literele unite e
lumină în minte.
Silabele se reprezintă cu
ajutorul unor buline.
Sunetul „î” se află la
începutul celui de-al treilea
cuvânt. Elevii vor pronunţa
sunetul.
Citesc textul după cerinţele
date.
Unde-i unul nu-i putere
Unde-s doi puterea creşte.
Cuvîntul minte are 2
înţelesuri.
Enunţuri proprii cu ambele
sensuri.
M5
m2
8
6 Fixarea
cunoştinţelor
Se face prin metoda „Creioane în
pahar”
Prin această metodă fiecare elev
va avea posibilitatea să-şi expună
părerea la tema dată
Învăţătorul va extrage cîte
un creion, care la început de
lecţie elevii le-au pus în
paharul de pe catedră.
Posesorul creionului va
răspunde la întrebarea
adresată de învăţător.
M5 m2
-fişă de
lucru
7 Încheierea Lecţia se va încheia cu o laudă
din partea Împăratului de la Nord.
„Aţi lucrat voi de minune
La a mea împărăţie .
Cavaleri va fac îndată,
Dacă veţi servi cîte o
îngheţată”.
Se vor face aprecieri asupra
modului în care elevii au
participat la lecţie.
Se va anunţa tema de casă: de
„citit” foarte bine lecţia.
-aprecieri
verbale
9
NUMELE________________________ DATA 06.12.2010
FIŞĂ DE LUCRU
1. Colorează cerculeţul corespunzător sunetului î:
_______________ _______ ________ ____ ____ ____ ___
_______________ ___________________ ___________________
_____ ______ ______ _______ ____ ____ ____ ___
_______________ _________________ ____________________
10
GRUPA 1
Asociază cuvintele cu acelaşi înţeles.
Curte prieten
Omăt ocol
Ţarc crai
Elev ograda
Amic nea
Împărat şcolar
Cameră concurenţă
Întrecere odaie
11
GRUPA 2
Desparte cuvintele în silabe:
Întuneric ___________________________
Încărcat ____________________________
Tractor ____________________________
Motocicletă _____________________________
Maimuţă ______________________________
Încredere _____________________________
12
GRUPA 3
Separă cuvintele din următoarele propoziţii:
Carmeneotînărăcîntăreaţă.
Cîinelemeunueatîtdemare.
Lenuţanuareemoţii.
13
GRUPA 4 Eu spun una,tu spui mai multe:
Cîine _______________________________
mînă ______________________________
rîu ______________________________
rîmă ______________________________
cîntec ______________________________
pămînt ______________________________
mîncare ______________________________
14
GRUPA 5
Alintă cuvintele:
Cameră ______________________________
căciulă ______________________________
colac ______________________________
cutie ______________________________
pîine ______________________________
mîncare ______________________________
cîntec ______________________________