Post on 23-Dec-2015
description
PROIECT DE LECŢIE
Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional ,,Nicolae Titulescu”, Craiova
Profesor: Muru Petrişor Alin
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare: Constituirea României Moderne
Lecţia: Formarea statului naţionar unitar
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 50 minute
Locul desfăşurării: cabinetul de istorie
Competenţe generale:
1.Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate
2.Exersarea demersurilor şi acţiunilor civice democratice
3.Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice
4.Folosirea resurselor care susţin învăţarea permanentă
Competenţe specifice: 1. 1, 1.2, 1.3, 1.4, 2.1, 3,1, 3.2, 3.3, 4.1, 4.2.
Competenţe operaţionale:
1.Cognitive
C1: stabilirea pe baza surselor şi informaţiilor istorice a obiectivelor popoarelor europene
după primul război mondial, având dreptul de autodeterminare
C2: identificarea pe baza surselor istorice a cadrului şi evenimentelor ce duc la Marea
Unire, relaţia dintre România şi teritoriile care i se vor uni
C3: Prezentarea evenimentelor din fiecare teritoriu care se va uni cu România
C4: Recunoaşterea Unirii de statele europene
2.Formative:
C5: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartografic
C6: Comparea evenimentelor din România, cu cele din Iugoslavia şi Cehoslovacia
C7: Analizarea deosebirilor
3.Atitudinale:
C8: Formularea de aprecieri, obiective, argumente cu privire la situaţia statelor care se vor
uni cu România
C9: Formularea de aprecieri, obiective, argumente cu privire la importanţa Unirii
românilor într-un singur stat naţional unitar
Evaluarea: formativ-ameliorativă
Obiective ale evaluării:
1.Cognitive
O.e.1: operarea cu noţiuni şi concepte ca: autodeterminare, ,,patrie mama”, emancipare,
independenţă
2.Formative
O.e.2: competenţa de a analiza şi de a interpreta situaţia românilor de după primul război
mondial şi Marea Unire a acestora într-un stat naţional unitar, relaţia cauză-efect
O.e.3: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul, harta şi imaginea istorică
3.Atitudinale
O.e.4: capacitatea de a formula şi susţine opinii personale
Valori şi atitudini vizate
- gândire critică şi flexibilă
- relaţionare pozitivă cu ceilalţi
Strategii
- inductiv-deductivă
- explicativ-conversativă
Metode
- expozitiv-euristice: M1-expunerea, M2-explicaţia, M3-conversaţia euristică
- interactive: M4-modelul grafic, M5-conversaţia, M6-problematizarea, M7-conversaţia
examinatoare, M8 joc de rol/studiu de caz
Instrumente de evaluare: verificarea frontală, observarea sistematică, fişă de lucru/fişă
de personaj
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală
Resurse
- Umane: elevii clasei a VIII-a
- De timp: 50 minute
- Materiale oficiale: m1: Programa şcolară
m2: Macroproiectarea didactică
Manuale: -manualul de istorie clasa a VIII-a, Editura Teora, Valeriu Stan: Formarea
statului naţional unitar, curs de Sorin Liviu Damean, Participarea României la primul război
mondial, Desăvarsirea unităţii naţionale pp. 6-10, România în secolul XX Politica şi societate,
Partea I 1918-1940, Gheorghe Iacob, pp. 10-15 .
- izvoare cartografice: -m3: Atlas istoric şcolar
-m4: Hartă istorică
- izvoare scrise: -m5: articole referitoare la Marea Unire de la 1 decembrie 1918
-m6 texte hotărârilor de unire adoptate de adunările reprezentative de la
Chişinău, Cernăuţi şi Alba Iulia
Demers
didactic,
secvenţele
didactice
Conţinuturi vizate Competențe
operaționale
Activitatea
profesorului
Activitatea
elevului
Res.
mat.
Res.
Proc.Evaluare
Moment
organizatoric
-consemnarea
absențelor;
-organizează clasa,
distribuie materialele
didactice (mape,
atlas)
-induce un climat
cooperant;
-răspund
cerințelor
-pregătesc
materialele
solicitate
-se așează la
locurile
indicate
Reactualizarea şi
evaluarea
cunoștiințelor
Evenimente, procese și
noțiuni istorice:
-deznodământul primului
război mondial; state
înfrânte și învingătoare
-aplicarea principiului
autodeterminării
-acțiunile din provinciile
românești, definirea
Solicitări frontale:
-motivul intrării
Romăniei în război
-semnificația
principiului
autodeterminării;
-opinii și comparații
cu privire la Marea
Unirea, și cu procese
-elaborează
răspunsuri
-autoevaluare;
m
6
M
7
M
1,
2,
3,
5,
6.
Frontală
obs.
sistematică
independenței similare pe plan
europen;
-prezentarea
evenimentelor din
provincii, Unirea
Dobândirea de
noi cunoștințe
Evenimente, procese și
noțiuni istorice:
-deznodământul primului
război mondial; state
înfrânte și învingătoare,
principiul
autodeterminării;
-acțiunile din provinciile
românești, proclamarea
autonomiei,
independenței, votarea
Unirii si recunoaşterea
Unirii .
-notează pe tablă
titlul lecţiei şi
explică modul în
care se va desfăşura
activitatea şi anunţă
obiectivele urmărite;
-organizează
învăţarea, predarea
-asigură:
a)cunoaşterea,
receptarea, învăţarea:
identifică
evenimentele,
adunările .
b)înţelegerea noilor
conţinuturi:
-notează în
caiete titlul
lecţiei
-compară
evenimentele
Unirii
românilor cu
cele ale
iugoslavilor;
identifică pe
baza
documentelor
istorice o
personalitate
politică
romănească a
M
1
M
1,
2,
3,
5,
6.
explică semnificaţia
Unirii,consecinţele .
-administrarea tării
cu noile teritorii
Unirii
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
-solocita elevilor să
noteze pe fişa de
lucru eforturile
înfăptuirii României
Mari
-formulează
opinii cu
asemănări,
deosebiri
M
4
Tema pentru
acasă
De rezolvat testul de
evaluare .
Recomandă
aprofundarea
cunoştiinţelor prin
citirea lecţiei acasă
-notează Exerciţiu
Evaluare Analizează critic,
ierarhizează,
decide/notează
-se raportează
la aprecieri si
obiectivele
formulate;