Post on 02-Oct-2015
description
Aezarea fizico-geografic a Australiei, Geografia Continentelor i Oceanelor , clasa a VI-a.
PROIECT DIDACTIC
Data: 17.04.2013
Clasa: VI-a
Obiectul: Geografia Continentelor i Oceanelor
Subiectul: POZIIA FIZICO-GEOGRAFIC A AUSTRALIEI
Tipul leciei: de transmitere i de dobndire a cunotinelor noi
Timp rezervat: 45 minute
Profesor: Goa Ina
Subcompetene:S1 comunicarea corect n limba matern, cu utilizarea adecvat a termenilor geografici.
S5 citirea i interpretaea hrilor tematice la caracterizarea componentelor naturii continentelor;
S6 identificarea relaiilor dintre componentele naturale specifice continentelor ;
Obiective operaionale
O1 s utilizeze corect termenii geografice n descrierea oral i scris a continentului Australia;
O2 s identifice principalele particulariti ale poziiei fizico-geografice a Australiei, utiliznd harta fizic a lumii;
O3 s indetifice consecinele poziiei fizico-geografice a continentului asupra condiiilor naturale ale contientului;
O4 s compare poziia fizico-geografic a Australiei i Africii analiznd hrile.
Strategii didactice:
Metode i procedee, tehnici: conversaie euristic, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, descrierea, algoritmizarea, problematizarea, tehnicaparticulariti i consecine, aplicatie practica;
Mijloace de instruire: manualul, harta fizic, atlasul,
Materiale necesare: harta fizic a lumii, atlasul, hrile-contur, calculator, proiector, ecran; PPT;
Forme de activitate: individual, frontal.
Tipuri, metode, tehnici de evaluare: evaluarea curent, conversaie de verificare, evaluare la hart, lucrul pe harta contur.
Referine bibliografice:1. Curriculumul modernizat la geografie pentru nvmntul gimnazial i liceal (aprobat prin Ordinul ME nr.331 din 12.05.2010)
2. Ghidul de implementare a curriculumului modernizat la Geografie pentru treapta gimnazial, aprobat prin Ordinul ministrului educaiei nr. 597 din 30.06.2011;
3. N. Odoleanu, Geografia continentelor i oceanelor. Manual pentru clasa a VI-a; Chiinu, ed. ARC, 2011.
Scenariul leciei
Etapele lecieiObTimpActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedeeEvaluare
Momentul organizatoricSalutarea elevilor i pregtirea necesarului leciei de geografie.
Notarea absenelorPregtesc necesarul leciei
Evocarea2I
3IProfesorul va citi un fragment de text din J.Verne Copiii cpitanului Grant i pune n faa elevilor urmtoarea sarcin:
Ascultai monologul lui Paganel care te uimete prin cele auzite despre natura acestui continent.
Dup audierea textului ve-ti rspunde la urmtoarel ntrebri:
-Despre ce contient merge vorba?
Slaidul Nr. 1
(Textul se afl n anexa 1)
Discuie asupra textului audiat.
-Despre ce continent merge vorba?
-Cum v-ai dat seama?
-Ce prere avei despre ipoteza lui Paganel despre formarea continentului australian?
Cuvntul profesorului: Australia nu s-a dezvoltat i format ca continent aparte ci a fost parte component a marelui contient Gonwana care mai trziu s-a scindat n mai multe contiente sudice.
Despre celelalte ipoteze ale lui Paganel vom studia n capitolul V Australia i Oceania la leciile urmtoare.
Profesorul propune elevilor notarea subiectului leciei n caiete. Slaidul Nr. 2Cuvntul profesorului:
Denumirea continentului Australia vine de la latinescul Austral- sudic. n trecut unui cltor era necesar de la 7 luni pn la un an s cltoreasc pentru a ajunge n Australia, astzi cu un avion reactiv din Moscova pna la Sydnei ajungi n 40 ore.
Australienii i iubesc nespus de mult ara lor deaceea prima ntrebare pus unui turist este: Cum v pare Australia? Nu-i aa c-i extraordinar? Turitii nu tiu la rndul lor ce obiectiv turistic s aleag: Marea Barier de Corali, Munii Albatri sau o cltorie prin deert la stnca Uluru.Australia este continentul misterelor i superlativelor. Slaidul Nr. 3 Ascult i reflect asupra celor audiate.
Particip la discuie
Noteaz subiectul leciei n caite.
Descrierea
Conversaia euristic
conversaie de verificare
Realizarea sensuluiO 2
O 3
O 1
O 2
O 2
O 1
O 2
O 1
8I
5I2I5I
5I
2I
3I
3I
1 . Caracterizarea poziiei fizico geografice a Australiei i consecinele asupra condiiilor naturale i vieii omului. Slaidul Nr.4
Profesorul cere elevilor s analizeze harta i s determine particularitile i consecinele, completnd tabelul alturat.
Slaidul Nr. 5
Concluzie : Australia are o aezare fizico-geografic nefavorabil.
2 . Extremitile continentului. Slaidul Nr.6
- identificai extremitile teritoriului Australiei, utiliznd textul din manual, alin 2 pag.98 i gsiti-le pe harta fizic a Australiei din atlas.
- localizai pe harta-contur extremitile continentului.
Dup completarea hrii contur independent de ctre elevi snt evaluate cunotinele oral la hart.
3 . Dimensiunile continentului Slaidul Nr.7
- calculai desfurarea de la nord la sud a Australiei n kilometri i n grade pe meridianul de 140 0 long E.
-calculai desfurarea de la W la E a Australeie n grade i km pe paralela de 300 lat. S.
Slaidul Nr.8
Concluzie: Australia se extinde de la W la E pe 4000 km
De la N la S pe 2000 km.
4. Linia rmului. Slaidul Nr. 9Acum va propun sa facei o cltorie imaginar n jurul contientului pentru identificarea elementelor geografice care caracterizeaz linia de rm a continentului, pentru ale depune pe harta-contur a Australiei.
Se evalueaz la hart nomenclatura propus.
Minut fizic. Joc Ap sau uscat
Profesorul propune elevilor s ias din bnci. La cuvntul APA elevii vor face o sritur, la cuvntul USCAT vor trebui s se aeze pe scaun. Profesorul va spune diverse denumiri de obiecte geografice: ruri, oceane, mri, continente, ri, iar elevii vor trebui s le recunoasc.
Informaie despre simbolurile Australiei.
Slaidurile Nr. 10-17
Informaiile se prezin de ctre elevi.
Profesorul prezint drapelul, stema si imnul Austaliei.
Se audiaz imnul Austaliei. Elevii snt rugai s audieze imnul i s se ridice n picioare. Slaiduri Nr.18-19 Algoritmul PFG
Particulariti
Consecine
Poziia fat de ecuator
Poziia fa de merid.O0
Poziia fata de tropice
Poziia fatade cercuri polare
Poziia fata de alte continente
Poziia fat de mri si oceane
Configuratia tarmului
Idetific i localizeaz punctele extreme:
Capul de N-York;
Capul de S-Wilson;
Capul de V-Steep Point;
Capul de E-Byron;
Depun punctele extreme pe harta contur independent.
Punctul la N-170 lat SPunctul la S-370 lat SDistana n grade: 370-170=200Distanta n km: 200x111 km=2220 kmPunctul la W-115 0 long. EPunctul la E-1530 log. EDistana n grade: 1530-1150=380Distana n km: 97km x 380=3686 kmDepun pe harta contur nomenclatura continetului Australia:
Mri: Tasman;Arafura, Timor, Coralilor;
Strmtori: Torres, Bass;
Golfuri: Marele Golf Australian, Carpentaria;
Insule: Tasmania, Noua-Guinee, Noua Zeland;
Peninsule: Cape-York, Arnhem.
Particip la minuta fizic
Prezin informaii succinte despre simbolurile Australiei.
Audiaz imnul Australiei.Analiza hrii.
Algoritmizarea
Tehnica
particularit i consecine
lucrul cu manualul
lucrul cu harta contur
lucrul cu atlasul
problematizarea
lucrul cu harta
conversaie de verificare
Lucrul cu harta
Lucrul cu harta contur
Joc didactic
Portofoliu
Audiie Evaluare oral
Evaluarea la hart
Evaluare oral
Evaluare la hart
RefleciaO 45I
5In continuare v propun s realizai aplicaia practic de la pagina 100 din manual Descrierea comparativ a poziiei fizico-geografice a Australiei i a Africii.
Elevilor li se propune pe poster s acroeze cte o fis cu continentul Africa sau Australia la asemnri sau deosebiri. Slaidul Nr.20Solicit elevilor s elaboreze prin metoda Cinquain un vers despre Australia cu explicarea algoritmului de elaborarea acestei tehnici. Slaidul Nr.21-22Elevii lucreaz oral n baza planului din Aplicaia practic din manual p. 100
Criterii
Africa /deosebiri
Asemnri
Australia /deosebiri
1. Poziia contientului pe hart
Ecuator
Meridianul de origine
Tropice, cerc.polare
Desf. de la N la S
Desf. dela W la E
2. Poziia fa de alte elemente geografice
Continente (cele mai apropiate)
Mri i oceane
Cinquain
Australia
mic i contrastant,
atrage, uimete, cucerete,
un inut curios, spectaculos;
miracolAlgoritmi
zarea
Comparaia
Cinquan Evaluare oral
Bilanul leciei1IProfesorul va efectua completrile necesare. Aprecierea i notarea elevilor activi.Ascult explicaiile. Prezint agendele pentru note.Aprecierea
Extensia1IExerciiul 2 i 4 pagina 100 din manual; de finisat A.P.Notarea temei n caiete i agende
Anexa Nr.1
Profesorul va citi un fragment de text din J.Verne Copii cpitanului Grant
...nchipuiti-v prieteni dragi, c acest inut e cel mai curios de pe pamint. Relieful, natura, produsele, clima, au mirat, mir i vor mira pe toi savanii lumii. Un continent ale crui margini, nu centrul s-au ridicat deasupra valurilor, ca o verig uria care nchide n partea sa central o mare interioar pe jumtate evaporat; ale crui fluvii seac din zi in zi; n care umezeal nu exist nici in aer nici in pamint; n care copacii i leapd n fiecare an scoara n locul frunzelor; n care frunzele se arat n profil soarelui nu n fa i nu dau umbr; n care lemnul adesea nu poate arde; piatra de construcie se topete la ploaie; n care pdurile snt joase iar ierburile gigantice; n care animalele snt ciudate; n care patrupedele au rt ca ariciul, n care cangurul sare pe cele 4 labe ale sale inegale; n care oile au capul de porc; n care vulpile sar din copac n copac; n care lebedele snt negre; n care oarecii i fac cuiburi n copac; n care psrele uimesc imaginaia prin deversitatea cntecelor i aptitudinilor lor; n care una servete de orologiu, n care alta rde dimineaa cnd rsare soarele i cealat plnge seara la culcare!
inut bizar, format mportiva naturii! Pe drept cuvnt a putut zice despre tine savantul botanist Grimard: Acest continent e un fel de parodie a legilor universale, sau mai degrab o sfidare zvrlit n faa naturii! PAGE 6