Post on 24-Apr-2015
description
Proiect de Lecţie
Data: 25.04.2013
Cadru didactic: Afloroaei Margareta
Student: Dumitru Alina-Alexandra
Şcoala: nr. 146 ,,I. G. Duca’’
Clasa: a IV-a B
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Elemente intuitive de geometrie
Titlul lecţiei: Cubul şi paralelipipedul dreptunghic
Tipul lecţiei: Însuşire de noi cunoştinţe
Obiective operaţionale: Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili să:
O1: să descrie proprietăţi simple referitoare la vârfurile, laturile, feţele cubului şi cuboidului;
O2: să realizeze cubul şi cuboidul din scobitori şi plastilină;
O3: să deseneze corect cele două figuri geometrice după îndrumările cadrului didactic;
O4: să recunoască din ce figuri geometrice este alcătuită ficare imagine şi care este frecvenţa fiecăruia.
Strategii didactice
Metode şi procedee: conversaţia, observarea, jocul, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia.
Forme de organizare: frontal, individual.
Materiale didactice: fişe de lucru, fişe pentru decupat, plastilină, scobitori, cub din carton/ hârtie, cuboid
din hârtie/ carton, manual Aramis, lipici, foarfece.
Forme si tehnici de evaluare: observaţia sistematică, evaluare orală, evaluare practic – acţională.
Bibliografie:
Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş, Matematică: manual pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Editura
Aramis, 2006;
Elisabeta Mesaroş, Mădălina - Georgia Nicolescu, Matematică: Exerciţii şi probleme. Teste de
evaluare pentru levii claselor I -IV, Bucureşti, Editura Universal Pan
EVENIMENTUL
DIDACTIC
CONŢINUTUL
ŞTIINŢIFIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
METODE ŞI
PROCEDEE
MIJLOACE DE
ÎNVĂŢĂMÂNT
1. Moment organizatoric
Se asigură condiţiile optime
pentru desfăşurarea activităţii.
Se pregatesc caietele şi
materialul didactic.
Conversaţia Materialul didactic
2. Verificarea temei Se verifică tema scrisă,
cantitativ si calitativ.Se fac
observaţii, scurte generalizări.
Conversaţia
Explicaţia
Orală
Frontală
3. Captarea atenţiei
Pentru a capta atenţia elevilor,
le voi oferi o fişă iar aceşia
vor trebui sa anumere din ce
figuri geometrice sunt
compuse imaginile.
Exemplu:
Imaginea este compusă din: 3
cercuri,3 triunghiuri,5
Conversaţia
Jocul
Explicaţia
Materialul didactic
Fişă de lucru
dreptunghiuri
4. Reactualizarea
cunoştiinţelor
Pentru a reactualiza
cunoştinţele însuşite
precedent, voi adresa elevilor
următoarele întrebări:
Ce este pătratul?
Cum sunt unghiurile
pătratului?
Ce este dreptunghiul?
Cum sunt unghiurile
dreptunghiului?
Ce este rombul?
Ce este triunghiul?
Câte tipuri de triunghiuri
cunoaşteti?
Ce este triunghiul
dreptunghic?
Ce este triunghiul echilateral?
Ce este triunghiul isoscel?
Ce este paralelogramul?
Cum sunt unghiurile
paralelogramului?
Ce este trapezul?
Câte baze are trapezul? Cum
Conversaţia Orală
Frontală
se numesc acestea?
Ce este axa e simetrie?
Câte axe de simetrie are
dreptunghiul? Dar rombul?
Câte axe de simetrie are
pătratul?
Cum se calculează perimetrul
unui poligon?
5. Anunţarea temei Elevii vor fi anunţaţi că vor
continua călătoria în lumea
geometriei prin studierea
corpurilor geometrice.
“Astăzi vom afla ce este un
cub şi un paralelipiped
dreptunghic. “
Se scrie titlul pe tablă.
Explicaţia
6. Dirijarea învăţării
Vom învăţa pentru început
despre cub.
Pentru început elevii vor
observa cubul realizat din
carton/hârtie.
Voi arăta care sunt feţele,
care sunt muchiile şi care sunt
vârfurile şi câte sunt din
Observarea
Explicaţia
Exerciţiul
Conversaţia
Demonstraţia
Manual Aramis
Plastilină
Scobitori
Orală
Frontală
Individuală
Evaluare practic -
acţională
fiecare.
Ce formă au feţele cubului?
Definiţie: Cubul este un corp
geometric, are 6 feţe în formă
de pătrat, 8 vârfuri egale şi 12
muchii egale.
Vom desena un cub, eu voi
desena pe tablă, aceştia pe
caiete.
Paşi:
Vom desena un pătrat cu
latura de 8 pătrăţele
Dupa ce am desenat pătratul,
din centrul acestuia se mai
deseneaza către partea
dreaptă, încă un pătrat cu
latura egală cu latura primului
pătrat
După vom uni cu câte o linie
vârfurile celor două pătrate:
În cele din urmă, vom şterge
puţin câte puţin, cu guma,
liniile care nu ar trebui să se
vadă în spaţiu (nu le putem
observa din faţă). Se explică
faptul ca sunt 3D, în spaţiu,
iar muchiile punctate sunt în
spate.
Vom obţine în final
următoarea figură geometrică:
Vom nota figura geometrică şi
vom observa şi descriere unor
proprietăţi simple referitoare
la vârfuri, laturi, feţe ale
cubului.
Care sunt feţele care au
muchia comună AB?
Care sunt muchiile care se
întâlnesc in varful A?
Care este faţa paralela feţei
ABCD?
Ce muchii sunt paralele cu
muchia AB?
Cum sunt unghiurile acestuia?
Vom lucra apoi exerciţiul 2 de
la pagina 94 din manual.
Voi solicia elevilor sa
realizeze cu ajutorul plastilinei
şi scobitorilor un cub.
Voi adresa întrebări precum:
Câte beţişoare şi câte biluţe aţi
folosit pentru cub? (12
beţişoare şi 8 biluţe)
Ce reprezintă beţişoarele?
(muchiile)
Dar biluţele de plastilină?
(vârfurile)
În continuare vom învăţa
despre paralelipipedul
dreptunghic. Acesta se mai
numeşte şi cuboid.
Pentru început elevii vor
observa cuboidul realizat din
carton/hârtie.
Voi arăta care sunt feţele,
care sunt muchiile şi care sunt
vârfurile şi câte sunt din
fiecare.
Definiţie: Paralelipipedul
dreptunghic este un corp
geometric care are 6 feţe: 2
pătrate şi 2 dreptunghiuri, are
8 vârfuri şi 12 muchii.
Vom desena un cuboid, eu voi
desena pe tablă, aceştia pe
caiete.
Paşi:
Vom desena un dreptunghi cu
lungimea şi lăţimea, de
exemplu, de 9 pătrăţele şi 6
pătrăţele
Dupa ce am desenat
dreptunghiul, din centrul
acestuia vom desena către
partea dreaptă, încă un
dreptunghi de dimensiuni
egale cu primul
Vom uni cu câte o linie
vârfurile celor două
dreptunghiuri
În cele din urmă, vom şterge
puţin câte puţin, cu guma,
liniile care nu ar trebui să se
vadă în spaţiu (nu le putem
observa din faţă). Se explică
faptul ca sunt 3D, în spaţiu,
iar muchiile punctate sunt în
spate.
Vom nota figura geometrică şi
vom observa şi descriere unor
proprietăţi simple referitoare
la vârfuri, laturi, feţe ale
cuboidului.
Ce formă au feţele a
cuboidului?
Cum sunt unghiurile acestuia?
Care sunt feţele care au
muchia comună AB?
Care sunt muchiile care se
întâlnesc in varful A?
Care este faţa paralela feţei
ABCD?
Ce muchii sunt paralele cu
muchia AB?
Vom lucra apoi exerciţiul 3 de
la pagina 95.
Voi solicia elevilor sa
realizeze cu ajutorul plastilinei
şi scobitorilor un cuboid.
Voi adresa întrebări precum:
Câte beţişoare şi câte biluţe aţi
folosit pentru cuboid? (12
beţişoare şi 8 biluţe)
Ce reprezintă beţişoarele?
(muchiile)
Dar biluţele de plastilină?
(vârfurile)
După intuirea celor două
figuri, le voi solicita elevilor
să gaseasca asemănări şi
deosebri între cele 2 figuri
geometrice (vârfuri, muchii şi
feţe).
7. Obţinerea performanţei şi
asigurarea feedback-ului
În continuare le voi împărţi
fişe pe care acestia le vor
decupa şi apoi lipi pentru a
obţine un cub şi un cuboid.
Le voi demonstra procesul de
realizare.
Explicaţia
Demonstraţia
Lipici
Foarfece
Fişe pentru decupat
Orală
Individuală
Frontală
Evaluare practic -
acţională
8. Evaluarea Se fac aprecieri orale asupra
modului de lucru şi
participării la lecţie.
Conversaţia Frontală
Orală
9. Încheierea activităţii Se dă tema pentru acasă -
Sinapsis: exerciţiile 24, 25,
26, 27 şi 29 de la pagina 65.
Se va explica şi modul de
realizare dacă este nevoie.
Conversaţia
Explicaţia