Proiect de Lecție Contracte Economice

Post on 13-Apr-2016

17 views 0 download

description

Proiect de Lecție Contracte Economice

Transcript of Proiect de Lecție Contracte Economice

Proiect de lecție

Data: . 25 noiembrie 2015

Nume: Arhire Denisa - Marina

Disciplina: Contracte economice

Unitatea de învățare:

Tema lecției: Etapele constituirii unei societati comerciale

Tipul lecției: lecţie mixtă

Obiectivul general:

- informativ: transmiterea, sistematizarea, consolidarea unor cunoștiințe despre constituirea

unei societati comerciale

- formativ: Formularea unor opinii referitoare la modalitatea de infiintare a societatilor

comercial ;

Obiective operaționale: Elevii vor fi capabili sa:

O1 - să definească notiunile de S.A., S.R.L., S.R.L.-D., S.N.C., S.C.S, S.C.A ;

O2 - să identifice 2 diferente intre S.A. si S.R.L;

O3 – să enumere cel putin 2 etape ale înfiinţării unei societăţi comerciale;

O4 - să alcătuiască pe grupe o societate comercială conform cerintelor;

O5 – să răspundă corect la cel putin 2 exerciţii din 3 de pe fişa de lucru ;

Metode și procedee: conversația euristică, expunerea, explicația, învățarea prin descoperire,

observația;

Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe și individuală;

Mijloace de învățământ:

- material bibliografic

- prezentare Power Point

- Mapa cu fișe de lucru;

- filmulet educational;

1

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele lecției și conținuturile

Ob.Op. Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii

didactice (metode, procedee și forme de organizare)

Mijloace de învățământ, resurse de

timp.

Evaluare

I. Moment organizatoric

- notează absențele- verifică mijloacele de învățământ;

-se pregătesc pentru lecție;

- 1 min.

II. Verificarea lectiei anterioare

-pune elevilor întrebări cu privire la tema discutata anterior: Documentaţia pentru înregistrarea în registrul comerţului a PFA, ÎI și ÎF;

- răspund la întrebările adresate;

- conversatia euristica- explicatia

- 5 min- aprecierea răspunsurilor

III. Captarea atentiei

- le prezinta elevilor un filmulet educational;

- sunt atenti la filmuletul prezentat de profesor

- observatia

- 2 min

IV. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor operationale O1

- prezentarea lectiei noi si a obiectivelor operationale;- scrie titlul pe tabla si structura lectiei

- vor nota in caiet titlul lectiei si etapele acesteia

- expunerea;- activitatea frontala;

2 minute - tabla, creta

2

V. Predarea lectiei noi O1,

O2,

O3, ,

- prezinta elevilor notiunea de societate comerciala;- Stie cineva vreo etapa a infiintarii unei societati comerciale? - prezinta etapele de infiintare a unei societati comerciale: 1.Stabilirea obiectului de activitate-Cum se stabileste obiectul de activitate al unei societati?2. Alegerea formei juridice a societatii- Care sunt formele juridice de societate comerciala?- Cum le-ati putea defini?- Cum se numesc membrii acestor forme juridice3. Rezervarea denumirii societatii4. Stabilirea sediului social5. Realizarea actului constitutiv(S.R.L.)6. Depunerea capitalului social in banca7. Specimen de semnatura- Ce reprezinta specimenul de semnatura8. Depunere acte la Registrul

- utilizand suportul dat de profesor, elevii vor raspunde la intrebarile adresate de profesor in timpul prezentarii celor 11 etape

- conversatia- invatarea prin descoperire- expunerea- explicatia

- 15 minute - prezentare power point

- aprecierea rapiditatii gandirii

3

Comertului 9. Ridicare acte- Ce acte vor fi ridicate de persoana fizica? 10. Etape ulterioare11. Avize si autorizatii de functionare

VI. Fixarea cunostintelor/ obtinerea performantelor si asigurarea feed-back

O4

- înmaneaza elevilor fisa de lucru

- profesorul explica aplicatia de pe fisa de lucru

- elevii se impart pe grupe si primesc sarcinile date de profesor, dupa care pe caiete infiinteaza o societate comerciala dupa cerintele date de profesor in fisa de lucru

-activitate pe grupe- explicatia

15 minute - caiet - fisa de lucru

- aprecierea creativitatii gandirii

- aprecierea gandirii logice

VII. Evaluarea rezultatelor

O5 - elevii vor primi un test de evaluare a cunostintelor, pe care il vor corecta tot in clasa impreuna cu profesorul

- profesorul va nota elevii care au raspuns corect la cerintele de pe testul de evaluare

- activitate indivituala-conversatia-explicatia

10 minute - aprecierea asimilarii informatiilor pe parcursul orei.

4

5