Post on 06-Dec-2015
Proiect didacticData: 15.11.2007Clasa: a II-a CGrup Şcolar Vişeu de SusInstitutor: Gabriela CiolpanAria curriculară: ArteDisciplina: Educaţie plastică
Conţinutul învăţării:„Amestecul culorilor primare pentru obţinerea culorilor secundare(binare): oranj,violet,verde”-Tehnici de realizare: tehnica mototolului de hârtie,dactilopictură,amprenta;
Subiectul : Parada fluturilorTipul lecţiei :formare şi exersare de capacităţiScopul lecţiei:formarea priceperii de obţinere a culorilor oranj,verde,violet şi aplicarea pe un spaţiu plastic prin tehnici diferite ;
Obiective de referinţă:3.2. - să realizeze o suprafaţă decorativă şi un spaţiu plastic folosind culorile binare 4.1. - să organizeze echilibrat elementele de limbaj şi tehnicile studiate, într-un spaţiu
plastic
Obiective operaţionale:cognitive:
să enumere culorile primare, culorile calde şi reci, nonculorile ; să precizeze ce semnificaţie are fiecare culoare ; să realizeze o compoziţie plastică, folosind culorile binare; să aplice creativ tehnicile studiate;
afectiv – atitudinale: să manifeste interes şi motivaţie pentru ora de educaţie plastică, pentru artă şi pentru
frumos; să menţină disciplina şi curăţenia la locul de lucru. să manifeste spirit critic şi autocritic în evaluarea produselor activităţii psiho – motorii: să întrebuinţeze corect materialele şi ustensilele de lucru. să verbalizeze acţiunile desfăşurate în realizarea subiectului;
Strategia didactică:- resurse procedurale:
explicaţia observaţia conversaţia demonstraţia exerciţiul turul galeriei
- resurse materiale: planşe didactice: Steaua culorilor,Cercul cromatic,culorile
primare,calde,reci; PC ,prezentare Power Point-Culorile,Curcubeul; reproduceri de arta-perezentare Power Point Salvator Dali; portofoliul,fişe de lucru; materiale de lucru: : planşe, pensule, culori de apă ( acuarele ), foi de
hârtie - forme de organizare:
frontală; pe grupe; independent –individuală.
Evaluare: continuă şi formativă; finală, prin analiza produselor activităţii.
Locul desfăşurării: sala de clasăDurata: 45 de minuteBibliografie:
*** ,, Programă şcolară pentru clasa a II-a, Educaţie plastică ’’, Bucureşti, 2004;
„Didactica aplicată” – învăţământ primar, prof. dr. Elena Joiţa, Ed. Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 1996
Stan, Lucian; Stan, Ileana; Botezatu, Elisabeta - ,, Educaţie plastică”, ghid metodic, clasele I-IV, Editura Aramis, 2003.
SUPORT INFORMATIV:
Culori primare: roşu (R); galben ( G); albastru (A).
Culori binare: 1. oranj (O = R + G);2. verde ( Ve = A + G);3. violet (Vi = A + R).
Nonculori: alb; negru.
Culori calde: 1. R;2. O;3. G.
Culori reci: A; Ve; Vi.
Semnificaţia culorilor : roşu : iubire, înflăcărare, entuziasm, agresivitate ; galben : lumină, strălucire, gelozie, invidie ; albastru : delicateţe, nostalgie, răceală ; oranj : veselie, bucurie, căldură, energie; verde : speranţă, odihnă, linişte, mulţumire, natură, refugiu ; violet : tristeţe, durere, îngândurare ; alb : sinceritate, pace, linişte, lumină ; negru : mister, întuneric, sobrietate, doliu.
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecţiei Activitatea institutorului Activitatea elevilor
Momentul organizatoric
Asigură un climat favorabil desfăşurării lecţiei. Verifică dacă toţi elevii au materialele necesare ( acuarele, pensule, apă, foi de hârtie,şerveţele de hârtie,beţişoare ).
Se pregătesc pentru lecţia de educaţie plastică
Captarea atenţiei-idei ancoră
Prezintă planşe cu culorile calde, culorile reci, culorile primare, nonculorile. Prezentare Power Point: Culorile ; Conduce o discuţie referitoare la ceea ce transmit culorile, la semnificaţia lor.
Urmăresc cu atenţie.
Răspund la întrebări Sunt atenţi la explicaţii.
Reactualizarea cunoştinţelor
Pun câteva întrebări: Care sunt culorile primare? Care sunt culorile calde,reci? Cum se obţin tonurile?
Răspund la întrebări
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Anunţă tema plastică, subiectul şi obiectivele lecţiei; Se prezintă modul de obţinere a culorilor binare şi se completează fişa exerciţiu pentru portofoliu; Vom picta Fluturi folosind culorile binare! Anunţ elevii că azi vor încerca şi ei, să decoreze planşele cu fluturi, folosind acuarelele, pictura cu degetul, tehnica mototolului de hârtie ,ştampilarea cu beţe;
Ascultă, receptează
Dirijarea învăţării
Explică şi demonstrează tehnica de lucru:- demonstrez cum se realizează punctul
prin dactilopictură, mototolul de hârtie,ştampilarea cu beţe;
- dirijez execuţia independentă dirijată;- observ modul de rezolvare a sarcinilor,
îndrum, apreciez, corectez;- asigur condiţii pentru ca elevii să se
Ascultă explicaţiile; Urmăresc explicaţiile
Execută independent lucrarea;
spele pe mâini şi să se şteargă după folosirea fiecărei culori;
Evaluarea produselor
Încheierea activităţii
Organizez o expoziţie Parada fluturilor cu lucrările executate de elevi şi dirijez prin întrebări observarea şi analiza lucrărilor; Apreciez în final lucrările, ţinând cont de aprecierea elevilor; Acord diplome celor mai reuşite lucrări;
Organizez strângerea materialelor;
Apreciază lucrările lor şi pe ale colegilor Aleg lucrările cele mai reuşite. Strâng materialele.