Post on 18-Jan-2016
description
PROIECT DIDACTIC
DATA : 4-XI-2013
UNITATEA : coala Gimnaziala Speciala
CLASA : a VIII- a B
PROF.ED CIOCAN VOICHITA
ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii
OBIECTUL: Matematic
UNITATEA DE INVATARE : nmulirea i mprirea numerelor naturale de la 0 1000
TEMA / SUBIECTUL : EXERCITII SI PROPLEME
TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi
COMPETENTE SPECIFICE :
-formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul mathematic
-cunoasterea si utilizarea conceptelor specific matematicii
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1 - s cunoasc noiunile de factor i produs,demprit, mpritor,ct
O2 - s tie tabla nmulirii i mpririi
O3 - s fie capabili sa efectueze calcul mintal
O4 - s tie sa calculeze exerciii respectnd ordinea efecturii operaiilor
O5 - s rezolve corect o problem cu una sau dou operaii printr-un singur exerciiu
O6- s manifeste interes pentru lecie
FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL,INDIVIDUAL, PE ECHIPE
STRATEGIA DIDACTIC : inductiv- semialgoritmic
METODE I PROCEDEE :
a)tradiionale: conversaia, explicaia, munca individual, exerciiul, calcul mintal, jocul didactic, problematizarea, expunerea
b)interactive: cubul,R.A.I
MATERIAL DIDACTIC :
-individuale:fie de lucru
-colective: cubul
RESURSE: umane: 9 elevI
temporale: 45
materiale: - fie de lucru, flip chart, minge
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum Naional pentru nvmntul obligatoriu. Cadru de referin, MEN,CNC,ED.Corint, Bucureti, 1998;
Neacu, I., Metodica predrii matematicii la clasele I- IV ( manual pentru liceele pedagogice ), E.D.P., Bucureti, 1988;
Matematic manual , tefan Pacearc, Mariana Mogo, ED. Aramis 2005
www,didactic,ro/ material didactice invatamant special
Desfasurarea activitatii
MOMENTELE
LECIEI
ACTIVITATEA NVTOAREI.
ACTIVITATEA ELEVILOR
MATERIAL DIDACTIC
METODE I PROCEDEE
Moment organizatoric
Organizarea climatului necesar desfurrii activitii.
Elevii se pregtesc pentru or cu cele necesare nceperii orei
manuale, caiete, instrumente de scris
Conversaia
Verificarea temei
Se va verifica tema calitativ i cantitativ.
Elevii efectueaz sarcina unei fie de lucru.
Fie de lucru
Conversaia
Exerciiul
Captarea ateniei
o1Se va face prin rezolvarea exercitiului de pe bradulet
Copiii primesc
cate un bradulet care are pe verso scris cate un exercitiu
2*3,5*1,3*4,6:2,10:5,2+5,6-3,9:3
Vor rezolva la tabla si vom intuit impreuna titlul lectiei
Exercitii si problem cu impartirea si inmultirea nr. naturale
Braduletii cu exercitiu
Surpriza
Explicaia
Problematiza
rea
Exerciiul
Anunarea temei i a obiectivelor
o3Se va anuna tema leciei Exerciii i probleme cu nmulirea i mprirea numerelor naturale de la 0 la 1000 i obiectivele leciei.
Elevii ascult.
Table
creta
conversaia,
Dirijarea procesului de recapitulare i sistematizare
o4 o5 Se va aplica metoda interactiv
CUBUL. (anexa 1)
Se va prezenta cubul care va avea pe fiecare fata cate un biletel
Notez fetele cubului cu nr de la 1-6
1-descrie
2-compara
3- analizeaza
4-asociaza
5- aplica
6- argumenteaza
Elevii particip la lecie.
Vor lua pe rand biletelele de pe fata cubului dupa regula stabilita de profesor
Sarcina de pe fata cu nr 1 o rezolvam aplicand metoda r.a.i
Vor rezolva exercitiile de pe biletelul cu nr 2
Vor rezolva exercitiile de pe biletelul cu nr 3
Fiecare elev va primi o fisa impartita in 6 parti si in care vor scrie exercitiile de pe fiecare biletel, in paralel ce se vor scrie la tabla
Astfel fiecare elev la finalul orei va avea toate exercitiile de pe fetele cubului rezolvate pe fisa
Cubul
Plane
Minge
Fisa impartita in 6 parti
Tabla si creta
Fisa de lucru
expunerea
cubul
jocul didactic, munca pe echipe
explicaia, exerciiul
joc didactic
exerciiul
problematizarea
explicaia
conversaia
calcul mintal
conversatia
exercitiul
explicatia
conversatia
Asigurarea reteniei i a transferului
o1Se va aplica o fi de evaluare a cunotinelor.
Elevii vor efectua sarcinile fiei de evaluare.
La final se vor auto evalua cu note de la 4 la 10
Fia de evaluare
Problematiza
rea
Exerciiul
Calcul mintal
ncheierea leciei
o2Discutarea fiei de evaluare.
o3Aprecieri generale i individuale.
Tema pentru acas.
Elevii ascult si corecteaza fisa de evaluare in paralel cu profesorul care pune rezolvarea fisei pe tabla
Fisa cu exercitii
Conversaia
Explicaia
Exercitiul
demonstratia
Anexa 1
METODA CUBULUI
1 DESCRIE noiunile matematice referitoare la:
a)nmulire:
- factori..
- produs..
b)mprire:
- demprit
- mpritor.
- ct.........................................................................
- rest........................................................................
2.COMPAR rezultatul!
63: 3 50-10
24*2 20+10
3.ANALIZEAZ calculul n dou moduri:
Intr-o cutie sunt 204 bomboane si se mai adauga 360 bomboane. Bomboanele se impart la 6 copii.
Cate bomboane primeste fiecare copil ?
(240 +360) : 6 =
4.ASOCIAZ rezultatul cu exerciiul!
56: 8 112
56 x 2 7
304+ 9 170
183 - 13 313
5.APLIC cunotinele matematice
24:2 +115=
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
ARGUMENTEAZ rezultatul problemei!
La o librarie s-au vndut 284 de caiete , un caiet a costat 2 lei.
Cati lei au costat toate caietele care sau vandut? ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Numele i prenumele elevului: Data:
FI DE EVALUARE
Inmulteste cu 2 rezultatul:
147 122=
2.Calculeaz:
24 : 2 =
3. O carte cost 10 lei. Cati lei vor costa 5 carti ?