Post on 03-Feb-2016
description
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA CU CLASELE I- IV IPOTEŞTIDATA: 4 octombrie 2007CLASA: a IV-a INSTITUTOR: Ignătescu Cristina MihaelaARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA: Limba românăSUBIECTUL: Mi s-a terminat caietul după Mircea Sântimbreanu
TIPUL LECŢIEI: mixtă
SCOPUL: exersarea şi perfecţionarea actului citirii; activizarea şi îmbogăţirea vocabularului;exersarea capacităţilor de a se orienta în textul dat prin utilizarea sa ca instrument al lecturii explicative.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:O1 – să citească corect, fluent, conştient şi expresiv textul, ţinând cont de semnele de
punctuaţie şi de conţinutul acestuia;O2 – să aplice cuvinte şi expresii noi,integrându-le în structuri lexicale proprii;O3 – să citească selectiv, pe roluri, anumite fragmente din text;O4 – să răspundă la întrebările adresate,pe baza textului citit;O5 – să găsească sinonime şi antonime pentru cuvintele din text;O6 – să selecteze informaţiile esenţiale din text.
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, exerciţiul, problematizarea, lucrul cu manualul
TEHNICI DE LECTURĂ ACTIVĂ: Guri şi urechi,Ştiu-vreau să ştiu-am învăţat, metoda cubului
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru,portretul scriitorului, dicţionare,culegeri
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
BIBLIOGRAFIE: Metodica predării limbii române, Silvia Nuţă, Ed. Aramis, 2000 Să dezlegăm tainele textelor literare – clasa a IV-a ,Ed. Carminis, Piteşti,
2007
Secvenţele lecţiei
Conţinutul instructiv - educativ Strategii de predare – învăţare Modalităţi de evaluareMetode şi
procedeeMijl. de înv. Moduri de
organizareMoment organizatoric
Verificarea cunoştinţelor
Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prezentarea noului conţinut
Dirijarea învăţării
Crearea unui climat optim pentru buna desfăşurare a lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.
Se verifică tema acasă(vor fi citite câteva compuneri),urmărindu-se respectarea celor trei părţi componente ale compunerii.
Elevii primesc o fişă. Ei au de notat,timp de 5 minute, ceea ce ştiu şi ceea ce ar vrea să ştie despre hârtie.
Se prezintă elevilor titlul lecţiei şi autorul. Se scrie pe tablă data, titlul şi autorul.În această oră, prin textul nou, vom afla lucruri noi despre hârtie.. sau vom fi stimulaţi în căutarea ulterioară a informaţiilor.
Vă rog să deschideţi manualele la pagina 12. Se intuieşte imaginea. Rog elevii să privească planşele afişate.
Citirea integrală a textuluiLi se recomandă să citească în şoaptă şi să sublinieze cuvintele necunoscute.Îi rog să folosească dicţionarele pentru explicarea cuvintelor. Îi îndemn să lucreze în echipă.Fiecare echipă va căuta un alt cuvânt si va forma cu explicaţia găsită câte o propoziţie. Scriu propoziţiile în caiete.
Se realizează citirea - model a textului ( înv. sau un elev care citeşte expresiv ).Se intuieşte imaginea, pe baza căreia se discută întâmplarea din text.
conversaţia
ştiu-vreau să ştiu-am învăţat
Explicaţia
Conversaţia
Observaţia
Lucrul cu manualul
Lectura model
ConversaţiaExplicaţia
Caiet
Fişa de lucru
CaietTablă
Manual
ManualDicţionare
Manual
Frontal
Frontal
Individual
Frontal
Frontal
Individual
Pe grupe
FrontalIndividual
Evaluare orală
Observare sistematică
Observare sistematică
Observare sistematică
Obţinerea performanţei
Aprecieri asupra activităţii.Tema pentru acasă
Se citeşte textul pentru a doua oară, în lanţ.
Conversaţie după a doua citireExpresiile noi sunt explicate,scrise la tablă. Oral se alcătuiesc propoziţii.Explic folosirea cratimei.Elevii vor identifica sinonime şi antonime pentru cuvintele date.
Se fac exerciţii de citire selectivă, citire pe roluri; li se cere să explice folosirea unor semne de punctuaţie.Argumentarea atitudinii foilor desprinse din caiet.Elevii caută în text enunţurile cerute ( citire selectivă).
Se stabileşte aşezarea în pagina cărţii a textului narativ – elemente – titlu, autor, fragmente scrise cu aliniat.
Activitate pe grupeFiecare grup îşi va alege un bilet pe care se află scris unul din cuvintele: descrie,analizează,argumentează, aplică,asociază,compară. Elevii se vor consulta şi vor redacta subiectele. După expirarea timpului,se citesc toate răspunsurile. Fiecare va completa,după ce analizează ideile formulate pentru fiecare bilet.
Îndemn elevii să desprindă mesajul textului – păstrarea caietelor intacte,găsirea unor soluţii pentru elevii care au năravuri ca băiatul din text.
Se fac aprecieri şi recomandări asupra participării elevilor la lecţie.Tema: ex. 1-4, pag 13(de răspuns la întrebări)
Exerciţiul
ExplicaţiaConversaţia
Exerciţiul
Guri-urechi
Conversaţia Citirea explicativă
ProblematizareConversaţia
Metoda cubului
Exerciţiul
Conversaţia
Manual
Manual
Culegere
Fişe
Individual
Frontal
Individual
Frontal
Frontal Individual
Pe grupe
Individual
Frontal
Evaluare orală
Observare sistematică