hidroliza derivatilor halogenati

Post on 23-Dec-2015

16 views 3 download

description

vbbghb

Transcript of hidroliza derivatilor halogenati

Proiect de lecţie

Data:

Profesorul:

Disciplina:Chimie

Clasa: a-XI

Profil :uman Titlul lectiei: Hidroliza derivaţilor halogenaţiTipul lectiei: Comunicare de noi cunoştinţe

Scopul lectiei:o învăţarea centrată pe elev cu ajutorul softului educaţional AEL

o ordonarea materialului informativ referitor la derivaţi halogenaţi

Obiective de referinta si obiective

operationale :

- să cunoască criterii de clasificare a derivaţilor halogenaţi - să modeleze cel puţin 5 structuri ale derivaţilor halogenaţi

- să modeleze cel puţin 3 ecuaţii ale reacţiilor chimice de hidroliză a derivaţilor halogenaţi - să formuleze concluzii şi eventual generalizări referitoare la clasele de compuşi ce se obţin prin hidroliza derivaţilor halogenaţi

Resurse materiale:

- manual, fişa de lucru, tabla , creta, caiete de notiţe, soft AEL, fişa de autoevaluare

Resurse procedurale

- conversaţia, lucrul cu fişe, observarea sistematică, problematizarea, algoritmizarea

Etapele Lectiei Strategia de predare Timp alocat

Strategii de învăţare Resurse

Elevi cu dominanta vizuală

Elevi cu dominanta auditivă

Elevi cu dominanta practică

1. Moment organizatoric - discuţie 2 min. - se notează absenţele- se restabileşte liniştea în clasă- se formează grupele de lucru

-

2.Generarea entuziasmului şi a interesului pentru tema : Hidroliza derivaţilor halogenaţiVerificarea cunoştinţelor despre derivaţi halogenaţi

- Expunere orală - dezbatere- Distribuirea fişelor de lucru

8 min. -Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi-Elevilor le este prezentată fişa de lucru

-Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi

- Elevilor le este prezentată fişa de lucru - Citesc sarcinile de lucru

-Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi

- Elevilor le este prezentată fişa de lucru

- Fişe de lucru- Tabla- Caiete de notiţe

3.Dezvoltarea muncii în grup - Discuţie- Dezbatere- Munca în grup: crearea şi consolidarea ideilor- Secvenţă AEL

25min. - Elevii citesc fişa de lucru, clasifică derivaţii halogenaţi şi completează ecuaţiile reacţiilor chimice din fişă- Vizionează secvenţa AEL

- Elevii citesc fişa de lucru şi asculta criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi precum şi observaţiile făcute şi aduc argumente pro şi contra referitoare la rezolvarea exerciţiilor din fişa de lucru.

- Elevii ascultă , lucrează şi notează ecuaţiile reacţiilor chimice

- Fişa de lucru - Tabla- Creta- Caiete de notiţe

4.Dobandirea de abilităţi de documentare , sistematizare şi verbalizare a propriilor rezultate obţinute referitoare

- Observaţia- Demonstraţia- Dezbaterea- Discuţia

5 min -Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

-Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

-Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

- Fise de lucru - tabla

la hidroliza derivaţilor halogenaţi

- Generarea de idei şi concluzii

Elevii citesc, lucrează şi formulează păreri despre produşii obţinuţi prin hidroliză

Ascultă, discută, notează, citesc şi formulează concluzii despre hidroliza derivaţilor halogenaţi

- Realizează scheme, înregistrează datele obţinute şi concluzionează datele

5.Evaluarea învăţării - Test de autoevaluare sub forma de grilă cu itemi de tip complement simplu, cu alegerea unui singur răspuns corect

7 min - Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Fişa de autoevaluare

6. Rezultatul autoevaluării - După terminarea testului elevii îşi vor schimba lucrările între ei şi se vor corecta singuri urmărind răspunsurile corecte- Se vor alege doar 5 elevi care vor da notele obţinute

2 min. - Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Fişa de autoevaluare

7. Tema pentru acasă - discuţie 1minExerciţiul 3 pag. 91

FIŞĂ DE LUCRUHidroliza derivaţilor halogenaţi

1. Clasificaţi după natura radicalului hidrocarbonat, după numărul atomilor de halogen şi poziţiile atomilor de halogen următorii derivaţi halogenaţi:

a) b)CH2 CH CH2

Brc)

CH2 Br

d) CH2CH3 C CH3

Br

Br

e)CHCH3 CH3CH

Cl Clf) CH2 CCH3

Cl

Cl

Cl

Denumiţi compuşii halogenaţi.

2. Să se completeze reacţiile chimice:

a) CH2CH3 Cl +H2OHO-

b) CH2CHCH3 CH3

Br

+H2OHO-

c) CH2 CHCH3

Cl

Cl +H2OHO-

d) CH2CH3 C CH3

Cl

Cl

+H2OHO-

e) CH2 CH2CH

ClCl

+H2OHO-

Cl

f) CCH3 Cl

Cl

+H2OHO-

Cl

3. Identificaţi compuşii halogenaţi a, b, c şi completaţi următoarele reacţii de hidroliză.

a)

CH2CH3 CH+ H2OHO-

2

OH OH

+ 2HCl( a)

b)CH2CH2CCH3

+ H2OHO-

2

OH

+( b)

O

HBr3

c)

+ H2OHO-

+ HCl( c)

4

COOH

COOH

6

Test de evaluare

1. Scrieţi în spaţiul liber varianta din paranteză care completează corect fiecare afirmaţie:

a) Compuşii dihalogenaţi geminali formează prin hidroliză ………….. (compuşi carbonilici / compuşi carboxilici).

b) Prin hidroliza 1,1 diclor propan se obţine ……………… (propanal / propanonă).

c) Clorura de etil prin hidroliză bazică formează ………. (etanol / etanal).d) Acidul benzoic se obţine prin hidroliza bazică a ……………..……..

(1,1,1 triclor etan / triclorofenilmetan)e) Glicerina (1,2,3 propantriol) se obţine prin hidroliza bazică a unui derivat

trihalogenat ……………. (geminal / vicinal).f) Acetona se obţine prin hidroliza bazică a ……………………………..

(1,1 diclorpropan / 2,2 diclorpropan)

Test de evaluare

1. Scrieţi în spaţiul liber varianta din paranteză care completează corect fiecare afirmaţie:

a) Compuşii dihalogenaţi geminali formează prin hidroliză ………….. (compuşi carbonilici / compuşi carboxilici).

b) Prin hidroliza 1,1 diclor propan se obţine ……………… (propanal / propanonă).

c) Clorura de etil prin hidroliză bazică formează ………. (etanol / etanal).d) Acidul benzoic se obţine prin hidroliza bazică a ……………..……..

(1,1,1 triclor etan / triclorofenilmetan)e) Glicerina (1,2,3 propantriol) se obţine prin hidroliza bazică a unui derivat

trihalogenat ……………. (geminal / vicinal).f) Acetona se obţine prin hidroliza bazică a ……………………………..

(1,1 diclorpropan / 2,2 diclorpropan)