Post on 20-Jul-2015
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
DATE GENERALEProiectarea statiei de epurare pentru o localitate cu un numar de LE= 24000 locuitori echivalenti.
DATE DE TEMADeterminarea debitelor caracteristice ale apelor uzate industrial se va face in conformitate cu valorile restitutiei specifice de apa uzata industriala si a coeficientilor de variatie zilnica a debitelor indicati mai jos. Numarul de ordine = 18-
qrest= 200l/om,zi si Kzi=1.30; k0r=1.40; p=0.35 Qu zi med= (qrest*LE)/1000=4800 m3/zi Qu zi max= Kzi* Qu zi med=6240 m3/zi Qu or max=( K0* Qu zi max)/24=324 m3/h Qu or min=(p* Qu zi max)/24=91 m3/h
Q\UM m3/zi Qu zi 4800 med Qu zi 6240 max Qu or 8736 max Qu or 2184 min
m3/h 200 260 324 91
l/s 56 72 101 25
Caracteristicile apelor uzate industriale la intrarea in statia de epurare sunt: concentratia in suspensii: cuz= 300 mg/l;-
cuzadm=35 mg/l;
concentratia in CBO5: X5uz=260 mg/l; X5uzadm=25 mg/l;
-
concentratia in azot:
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
cn=36 mg/l;
cnadm=15 mg/l;
-
concentratia in fosfor:
cp=4.4 mg/l;
cnadm=2 mg/l;
ds= [(cuz- cuzadm)/ cuz]*100=[(300-35)/300]*100=88.3 % dx=[( X5uz- X5uzadm)/ X5uz]*100=[(260-25)/260]*100=90.38 % dn=[( cn- cnadm)/ cn]*100=[(36-15)/15]*100=58.33 % dp=[( cp- cpadm)/ cp]*100=[(4.4-2)/4.4]*100=54.54 %
Dz SGA
GR GD
Db. V BAn NpDPOL es= 56% ex=
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
C N
NrBNA
Bilantul pe linia apei
Debitul de calcul: Qc= Quz zi max=6240 m3/zi
pentru materiile in suspensi3
cuz= 300 mg/l;
cuz Ni
Ni= Quz zi max* cuz=6240*300=1872 kg/zi
cuzb= cuz=300 mg/l
Nb= Ni=1872 kg/zi
Nev= Quz zi max* cuzadm=6240*35=218.4 kg/zi
Nb= Nb- Nev =1872-218.4=1654 kg/zi
pentru CBO5
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
x5uz= 260 mg/l;
Ci= Quz zi max* x5uz=6240*260=1622 kg/zi
x5uzb= x5uz=260 mg/l
Cb= Ci=1622 kg/zi
Cev= Quz zi max* x5uzadm=6240*25=156 kg/zi
Cb= Cb- Cev =1622-156=1466 kg/zi
pentru azot
cn= 36 mg/l;
Ki= Quz zi max* cn=6240*36=224.6 kg/zi
cnb= cn=36 mg/l
Kb= Ki=224.6 kg/zi
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Kev= Quz zi max* cnadm=6240*15=93.6 kg/zi
Kb= Kb- Kev =224.6-93.6=131 kg/zi
pentru fosfor
cp= 4.4 mg/l;
Ki= Quz zi max* cp=6240*4.4=27.4 kg/zi
cpb= cp=4.4 mg/l
Kb= Ki=27.4 kg/zi
Kev= Quz zi max* cpadm=6240*2=12.4 kg/zi
Kb= Kb- Kev =27.4-12.4=15 kg/zi
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
n=numar canale alegem n=2 Latimea canalului: B=40cm = 0.40 m -panta i trebuie sa fie mai mare sau egala cu 1; i=0.002 -vitezele vor trebui sa fie cuprinse intre: v (0.7- 0.9) m/s pentru Qc v > 0.4 m/s pentru Qv -rugozitatea 1/n=74 Pentru Qc : hmax=0.205 m; vmax=0.718 m/s > 0.7 ; B=0.4 m Pentru Qv : hmin=0.083 m; vmin=0.495 m/s
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Tabel 1
h [m] 0.05 0.1 0.15 0.2 0.21 0.22 0.205
A [m^2] 0.02 0.04 0.06 0.08 0.084 0.088 0.082
P [m] 0.5 0.6 0.7 0.8 0.82 0.84 0.81
R [m] 0.04 0.066 0.085 0.1 0.102 0.104 0.101
C 43.27 47.11 49.13 50.41 50.61 50.8 50.49
V [m/s] 0.38 0.54 0.64 0.71 0.722 0.73 0.717
Q[(m^3 /s] 0.0077 0.0216 0.0384 0.05703 0.0607 0.0644 0.0588
Q [l/s] 7.7 21.6 38.43 57.03 60.7 64.4 58.8
Fig 1
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Gratare rareSe alege tipul de gratar rar manual fix /17/din bare de otel lat 60*80mm, lumina dintre bare fiind b=100mm. Inclinarea fata de orizontala a gratarului se considera =60. Latimea canalului de beton pe care se amplaseaza gratarul: B1=50cm. Numarul de gratare rare: n=2. Cunoscandu-se B1=40cm, b=10 cm si s=0.8cm rezulta numarul de bare: n2= ( B1-b)/(b+s)=(40-10)/(10+0.8)=2.77 rotunjit 3 bare Numarul de interspatii: n1= n2+1=3+1=4 Notandu-se cu b0 distantele marginale dintre bare si peretele canalului, se poate scrie: B1= 2*b0+(n1-2)*b+n2*s Rezulta dimensiunea b0: b0= [B1-(n1-2)*b- n2*s]/2=8.8 cm
Gratare deseGratarul este alcatuit din bare de otel lat 80*60mm, cu distanta dintre bare b=16mm. Inclinarea gratarului fata de orizontala: =60. Pentru bare cu s=8 mm, b=16 mm si canal numarul de bare: cu latimea B1=40 cm rezulta
n2=( B1-b)/(b+s)=(40-1.6)/(1.6+0.8)=16 bare Numarul de interspatii: n1= n2+1=16+1=17 Intrerspatiile marginale b0 se detremina din relatia: B1= 2*b0+(n1-2)*b+n2*s Rezulta b0=[B1-(n1-2)*b- n2*s]/2= 1.2 cm
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Pentru Qc/2=59 l/s =>
hmax=0.205 m Vmax=0.718 m/s
Pierderea de sarcina teoretica prin gratar se determina : hW=g*(V2max/2*g)=(s/b)^4/3 *sin (V2max/2*g) hW=2.42*(8/16)^4/3 sin 60*(0.718^2/2*9.81)=0.021 m Pentru a se tine seama de infundarea partial a gratarului, in practica se considera pierderea de sarcina: hr= 3*hW= 3*0.021=0.063 m rotunjit 10 cm Viteza apei printre barele gratarului se determina cu relatia: Vg= Qc/(2*n1*b*hmax)=0.118/(2*17*0.016*0.205)=1.05 m/s Vg =1.05 m/s < 1.3 m/s volumul retinerilor umede (w=80%)
Vr=(a*N0*k)/(1000*365)=(6*50000*2)/(1000*365)=1.64 m3/zi No- numarul de locuitori = 50000 k- coeficientul de variatie zilnica = 2 a- cantitatea de retineri specific = 6 greutatea retinerilor umede:
Gr= r* Vr=750*1.64=1233 kgf/zi r- greutatea specifica-
volumul retinerilor uscate (w=80%):
Vru= Vr*(100-w)/100=1.64*(100-80)/100=0.328 m3/zi greutatea retinerilor uscate:
Gru=ru* Vru=1800*0.328=590 kgf/zi
Pentru Gratare Rare
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Pierderea de sarcina teoretica prin gratar se determina : hW=g*(V2max/2*g)=(s/b)^4/3 *sin (V2max/2*g) hW=2.42*(8/100)^4/3 sin 60*(0.718^2/2*9.81)=0.019 m Pentru a se tine seama de infundarea partial a gratarului, in practica se considera pierderea de sarcina: hr= 3*hW= 3*0.019=0.057 m rotunjit 10 cm
Dimensionare deznisipator- separator de grasimi cu insuflare de aerDebitul de calcul Qc=Quz or max=118l/s Debitul de verificare Qv=Quz or min=33 l/s Incarcarea superficiala pentru Qc: us=6 mm/s; Suprafata orizontala a luciuliu de apa: A0=Qc/us= 0.118/0.006=19.66 m2 20 m2 Incarcarea superficiala la debitul Qu zi max u`s=Quz zi max/A 0=0.094/20=4.7 mm/s < 6 mm/s Se admite un raport m=L/B1=15 Suprafata A0=n*B1*L=n*B1*m*B1=n*m*B21 => B1= m Se alege deci n=2 compartimente cu B1=1.05 m pereti de grosimea a= 20 cm si curatitor deznisipator tip NnA- 1.25 Adancimea utila a apei din bazin H=B1/1.2=1.05/1.2=0.875 m 0.9 m Viteza teoretica orizontala: Vo=Qc/n*S1= 0.118/2*1.05*0.9=0.062 m/s < 0.10 m/s =0.81 m rotunjit 1.05
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Lungimea deznisipatorului- separator de grasimi: L=m*B1=15*1.05=15.75 m 16 m Volumul util al bazinului: Vu=S1*L*n=0.9*16*1.05*2=30.24 m3 Timpul mediu de trecere al apei prin bazin la debitul de calcul: tc= Vu/ Qc=30.24/0.118=256.27 sec=4.27 min [2..5] min
-
la debitul Qu zi max=94 l/s t`= Vu/ Qu zi max =30.24/0.094=321.70 sec= 5.36 min < [1015] min
-
la debitul de verificare: tv= Vu/ Qv=30.24/0.033=916.36 sec= 15 min
-
debitul specific de aer: q= 3 m3 aer/ h,m3
-
debitul de aer necesar: Qaer=3*30.24=90.72 m3aer/h
-
raportul dintre debitele de aer si apa: Qaer/ Qc=90.72/(118*3.6)=0.21 (0.10.0.22) Qaer/ Qu zi max=90.72/(94*3.6)=0.26 (0.2.0.5)
-
lungimea pe care se va insufla aerul comprimat prin difuzoare echipate cu discuri poroase este: Lins=0.8 L=0.8*16=12.8 m Pe restul de 3.2 m nu se va insufla aer,zona respective servind pentru separarea din apa a grasimilor
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Pentru distanta dintre difuzoare: d=0.50 m, rezulta numarul de difuzoare: nd=(n*Lins)/a=(2*12.8)/0.5=51 difuzoare Debitu specific de aer pentru un difuzor Qd= Qaer/nd=90.72/51=1.77 m3/h difuzor=0.49 l/s difuzor
Dimensionarea canalului Venturi rectangulara si fund orizontalDebitul de calcul : Qc=Quormax=118 l/s Debitul de verificare: Qv= Quormin= 33 l/s
cu
ingustare
Metoda bazata pe incercarile pe modelSe alege un canal cu latimea B=0.50 m Coeficientul de similitudine geometrica este: l=B/B*=50/30.175=1.65 L5/2=1.655/2=3.53 Debitul de pe model: Q*max= Qc/ L5/2=118/3.53=33.4 l/s Din caracterizarea de debit a canalului venture cu raportul de strangulare =b/B=0.3 se citeste pentru pentru Q*max=33.4 l/s hm*=34 cm si hv*=22.0 cm Adancimea amonte si aval: hmc= l* hn*=1.65*34=56.1 cm hvc= l* hv*=1.65*22.0=36.3 cm
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Pierderea de sarcina prin debitmetru: hrc= hmc- hvc=56.1-36.3=19.8 cm hv*/ hmc=36.3/56.1=0.64 cm < 0.70 -se verificaSe determina parametrii miscarii pentru debitul de verificare: Q*min= Quormin/ L5/2=33/3.53=9.34 l/s hm*=15 cm h*v=12 cm
Parametrii corespunzatori din natura: hmv=1.65*15=24.75 cm hvv=1.65*12=19.8 cm Debitmetrul se amplaseaza pe un canal cu B=0.50 m care are liniamentele:-
In amonte: L2=(6 )B=6.0*0.5016*0.50=38 m
-
In aval: L3= (5 )B= 5*0.50.10*0.50=2.55 m
Se admit: L2=6 m si L3=4 m b/0.5=0.3 => b=0.15 m=1.5 cm
Dimensionare Decantor Primar Orizontal Longitudinal
Principalii parametrii de dimensionare ai DP sunt: debitul apelor uzate, viteza de sedimentare a particulelor, viteza de curgerea apei in bazin, timpul de decantare la debitul de calcul si la debitul de verificare. Debitul de calcul : Qc=Qu zi max=338 m3/h Debitul de verificare: Qv=Qu orar max=424 m3/h
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
A0nec=Qc/us=338/1.1=307 m2 us- viteza de sedimentare Vdc= QC*tdc=338*1.5=507 m3 tdc- de decantare corespunzator debitului de calcul Vdv= QV*tdv= 424*1=424 m3 tdv- de decantare corespunzator debitului de verificare => Vdnec=507 m3
n=2 n- numar de decantoare A01nec= A0nec/n=307/2=153.5 m2 Vd1nec= Vdnec/n=507/2=253.5 m3 Din tabel n=2 hu=2.20 m b1=5 m L= A01nec /b1= 153.5/5=30.7 m L= Vdnec/b1* hU =253.5/(5*2.2)=23.04 m =>Lnec=31 m Verificari geometrice 4 L/b1 10 => 4 6.2 10 1.24 2 3.1
L/25 hu L/10 => Verificari tehnologice
uscef= Qc/ A0ef= 338/ 310=1.09 1.1 m/h A0ef=n* b1* Lef=2*5*31=310 m2
-se verifica-
usvef = Qv/ A0ef = 424/310= 1.36 < 46 m/h -se verifica-
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
tdcef=Vdef/Qc= 682/338=2 h tdc 1.5 h vdef= A0ef * hU=310*2.2=682 m3 tdvef=Vdef/Qv= 682/424=1.6 h > tdv= 1 h
-se verifica-
qdc=Qc/n*b1=338/(2*5)=33.8 60 m3/h m qdv=Qv/n*b1=424/(2*5)=42.4 180 m3/h m
Bilant de substante pe linia apei
Bilantul pentru suspensiiDebitul de calcul : Qc= Qu zi max=6500 m3/zi Ni= Qc* cuz (Kg/zi)=6500*10-3*240=1560 Kg/zi Cuz concentratia in suspensii care intra in statia de eprare Cuz =240 mg/l Ni cantitatea de suspensii care intra in statia de epurare es eficienta decantorului primar in ceea ce priveste retinerea suspensiilor es=56% ex=25% Np= Ni* es=1560 *0.56= 873.6 kg/zi Np cantitatea de suspensii retinute in decantoarele primare Cuzb= Cuz*(1- es)=240*(1-0.56)=105.6 mg/l Cuzb concentratia in suspensii la intrarea in treapta biologica Nb= Qc* Cuzb=6500*105.6*10-3 =686.4 kg/zi Nb cantitatea de suspensii care intra in treapta biologica
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Nev= Qc* Cuzadm=6500*35*10-3=227.5 kg/zi Nev cantitatea de suspensii care iese din treapta biologica Nb`= Nb- Nev=686.4 227.5=458.9 kg/zi
Bilantul pentru CBO5Debitul de calcul : Qc=Quz zi max=6500 m3/zi Ci= Qc* X5uz (Kg/zi)=6500*190*10-3=1235 kg/zi Ci cantitatea de CBO5 care intra in statia de epurare Cp=Ci* eX=1235 *0.25= 308.75 kg/zi X5uzadm= X5uz*(1- ex)=190*(1-0.25)=142.5 mg/l Cb- cantitatea de substanta organica care intra zilnic in treapta de epurare biologica Cb= Ci- Cp=1235 308.75 =926.25 kg/zi Cb= Qc*X5uzadm =6500*142.5=926.25 kg/zi Cev= Qc* Cuzadm=6500*25*10-3=162.5 kg/zi Cb`= Cb- Cev=926.25 162.5 =763.75 kg/zi Parametri de dimensionare al Bazinului cu Namol Activat
(BNA)Debitul de calcul : Qc=Quz zi max = 8125 m3/zi=338 m3/h = 94 l/s Debitul de verificare : Qv =Q uz or max + r * Qc =10176+(0.7*8125)=16656 m3/zi Qv = Q uz or max +r* Qc =10176+8125=18301 m3/zi Instalatiile de pompare a namolului de recirculare si conductele de transport al acestui namol vor fi dimensionate la Qc.
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Canalele de acces si de evacuare, deversoarele de colectare si inaltimea de siguranta a bazinului vor fi verificate la Qv` Iob- incarcarea organic a bazinului V- volum bazin aerare Cb- cantitatea de substanta organica care intra zilnic in treapta de epurare biologica Iob=Cb/Vba => Vba= Cb/ Iob Iob=1.0 kg CBO5/m3 b.a, zi Vba1nec= 926.25/1.0=926.25 m3 Ion- incarcarea organic a namolului Ion= Cb/Na => Na= Cb/ Ion Ion= 0.3 kg CBO5/kg s.u, zi Na= 926.25/0.3=3087.5 kg s.u Ih= Qc/Vba2nec=> Vba2nec =8125/5.10= 1593 m3 Ih =5.10 Ih= incarcarea hidraulica a bazinului Cna= Na/V= Iob/Ion= 3.3 kg/m3 Cna= concentratia namoluilui activat din bazin IN=150 m3/g =0.15 m3/kg IN= indicele namolului Cnr=1000/IN= 1000/150= 6.66*10^3 kg/m3 Cnr= concentratia namolului de recirculare r= (Cna/ Cnr- Cna)*100= (3.33/6.66-3.33)*100=100% r- coeficient de recirculare a namolului nes= Ne/Cb` => Ne= nes* Cb` = 0.85*763.75= 649.18 kg/ zi nes- namol in exces specific
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
TN= (Cna*V3banec)/[(Vne*Cne)+(Qc*cuzadm)] V3banec =[TN (Vne*Cne)+(Qc*cuzadm) ]/ Can V3banec =[4*(649.18+8125*35*)]/3.3 = 1131.5 m3 Vbanec = max{ V1banec; V2banec ; V3banec } = 1593 m3 TN varsta namolului TN = 4 ani tac=V/Qc= /=1593/8125=0.19 zile=4.7 h > 2 h tac= durata de aerare la Qc tav= V/QV= 1593/694=2.29 h > 1 h tav - durata de aerare la Qv Dimensionare geometrica
Vb.anec= 1593 m3 Qc=338 m3/h Qv=694 m3/h Se propun: nb= 2 nc= 3 B= 4 m hu = 3.2 m nb - numar de bazine nc- numar de culoare B- latimea culoarului hu adancimea utila
Lnec= Vbanec/ nb*nc*B* hu => Lef =1593/2*3*3.2*4=20.74 m=21 m Vbaef= nb*nc*B*hu * Lef =2*3*4*3.2*21=1612 m3 Verificari -se verifica-se verifica-
B/ hu = 4/3.2= 1.25 m (1.2.2) L/B=21/4 =5.25 > 5 m
Iobef=Cb/ Vbaef=926.85/1612=0.57 Kg CBO5/m3 b.a, zi 1 h tacef= Vbaef/Qc=1612/338=4.74 h > 2 h TNef=(Cna*Vbaef)/[(Vne*Cne)+(Qc*cuzadm)]=(3.3*1612)/ [(649.18+8125*0.035)]= 6 zile > 4 zile
Parametrii de aerareQc= Quz zi max =94 l/s COnec=CCO*Cb`=2*763.75=1527.5 kg/zi Cco=2 kg O2 / kg CBO5 ,zi COh,nec= COnec/=1527.5/20=76.375 kg O2/h =20 pentru Qc=94 l/s Inaltimea de refulare a suflantelor HrHi+he+hd Hi=hu-a=3.2-0.2=3 m he=25 . . . 80 cm hd= 0.5 . . . 1 m Hr 3+0.5+0.5 Hr 4 m Capacitatea specifica de oxigenare CO= CO`*Hi=18*3=54 g O2/N m3 aer Co=1820 g O2/N m aer =18 g O2/N m aer Co- capacitatea specifica nominala de oxigenare Debitul de aer in conditii standard
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Qaer= (COh,nec*103)/ CO= 76.375 * 10/54=1414.5 N m3 aer/h
Dimensionare Decantor Secundar Orizontal Longitudinal
(DSOL)Decantoarele Secundare sunt costructii descoperite care au rol de a retine namolul biologic produs in BNA sau in filtrele biologice. Decantoarele Secundare sunt amplasate aval de BNA sau FB; substantele retinute in DS poarta denumirea generic de namol biologic iar in cazul in care DS sunt amplasate dupa BNA, substantele retinute poarta denumirea de namol activat. Decantoarele secundare nu pot lipsi din schemele de epurare biologica, acestea functionand in tamdem cu BNA sau cu FB. Debitul de calcul : Qc= Qu zi max =338 m/h Debitul de verificare: Qv= Qu or max+0.7 QC=424+0.7*338=660 m3/h Qv = Quz or max +Qc=424+338=762 m3/h A0nec= QC/us=338/1=338 m2 VdC= QC*tdc=338*3.5=1183 m3 Vdv= Qv*tdv=660*2=1320 m3 Vdnec=max[1183;1320] Vdnec=1320 m3 n=2 A01nec= A0nec/n=338/2=169 m2
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Vd01nec= Vdnec/n=1320/2=660 m3 Din tabel => B1 = 6 m B2 =5.3 m hu=2.9 m L1 = A01nec /B=169/6=28.16 m L2 = Vd01nec /( B1*hu)=660/(6*2.9)=37.93 m L= max (28.16;37.93)=38 m Verificari tehnologice
A0ef=n*Lef *B=2*38*6=456 m2 uscef=QC/ A0ef=338/456=0.74 usvef=Qv/ A0ef=660/456=1.44 < 1.2 (m/h) < 2.2 (m/h)
Vdef= A0ef * hu=456*2.9=1322.4 m3 tdcef= Vdef/ QC=1322.4/338=3.5 h 3.5 h
tdvef= Vdef/ Qv=1322.4/660= 2 h 2h Debit specific deversat Presupunem Ldevnec= Qv / qdv = 66 m Ldev1nec = Ldevnec /n=66/2=33 m Ldev1nec =(B1-0.4)+2*ld => ld =13.7 14 m qdv= Qv/n*[(B1-0.4)+2* ld]=660/Ld=660/67.2=9.82 < 10 m3 /h Verificari geometrice 4 L/B1 10 => 4 38/6 10 => 46.310 L/25 hu L/10 => 1.52 2.9 3.8
Bilant de substante pe linia namolului
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
NniCN WnCN, VnCN CNINFLUENT NniCN=Np+Ne kg/zi WniCN=97 % VniCN= (NniCN/N)*(100/100W97CN) m3/zi EFLUENT Nnc Nni kg/zi Wnc= WniCN-w=
Vnc Wnc, Vnc
Vnc= (NC/ n)*[100/(100- Wnc ) ] m3/zi
Nni- cantitatea de subst uscata insuflata in concentratorul de namol Wni umiditatea namolului influent in concentratorul de namol Vni volumul namolului influent in concentratorul de namol Ifluent NniCN = 873.6+649.18=1522.78 kg/zi Ne=649.18 kg/zi Np = 873.6 kg/zi WniCN =97 % VniCN =(1522.78/1008)*(100/100-97)=50.35 m3/ziN =1008 kg/m3
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Efluent Nnc NniCN =1522.78 kg/zi Wnc=wniCN-W % W=3.5 % Wnc=0.97-0.03=94 % Vnc=(1522.78/1008)*(100/100-94)=25.17 m3/zi
NniRFN WniRFN, VniCN RFN
Nnf Wnf, Vnf
INFLUENT NniRFN = Nnc=1522.78 kg/zi WniRFN= Wnc=94 % VniRFN= Vnc=25.17 m3/zi
EFLUENT Nnf =Nm+[(1-lf)*N0] Kg/zi N0=*NiRFN Kg/zi Nm=(1-)*NniRFN =6080% lf= 5060% Wnf=wni RFN+w w=1% Vnf=(Nf/n)*[100/(100-Wnf)m3/zi Nm=(1-0.7)* 1522.78=456.83 kg/zi N0=0.7*1522.78= 1065.94 kg/zi =70 % lf=50 % Nnf=989.80 kg/zi Wnf=0.94+0.01=95 % Vnf=19.63 m3/zi
Deshidratarea mecanica (DM) NniDM WniDM, VniDM DM NndDM WndDM, VndDM
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
N W V
DM ni DM ni DM ni
INFLUENT =989.80 kg /zi =95% =19.63 m3/zi
EFLUENT Nnd N =989.80 kg/zi Wnd=Wnf-w w=1525% w=20% Vnd=(Nd/ n)*[100/(100- Wnd)] m3/zi Wnd=0.95-0.2=75% Vnd=3.92 m3/ziDM ni
Dimensionare Concentrator gravitational de namol (CN)
Isn=NiCN/A0CN (Kg/m3,zi =>incarcarea superficial cu substanta uscata (4060 Kg/m3,zi) A0nec= NiCN/Isn A0nec=[nCN*(*D2)]/4 Dnec=> Def=> A0ef D=6,8,10,12,14.16,18,20 m Se propune: Inaltimea de concentrare=> hc=0.51.75 m aleg 0.8 m Garda hidraulica => hs=0.30.5 m aleg 0.3 m Inaltimea stratului de supernatant => ha=0.51.5 m aleg 0.8 m NiCN=3735.4 kg/zi Isn= NiCN/A0CN => A0nec=NiCN/Isn=1522.78/50=30.45 m2 Aleg : nCN = 2 => A01nec = A0nec/2=15.22 m2 =>Dnec=[(4* A01nec )/ ]^1/2=4.40 m => Def=6 m Aleg hc=0.8 m VCN= nCN*[(*D2ef)/4]*hc=2*[(3.14*62)/4]*0.8=45.21 m3/zi unde nCN= min 2
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Verificare
tc= VCN/ VniCN*24=(45.21/50.35)*24=21.55 h [824] Iv= (VniCN/ A0ef)*24=(50.35/56.52*24)=0.037 kg.m3, h [0.030.2] A0ef= (**D2ef)/4=56.52 m2 Isnef= NiCN/ A0CN=1522.78/56.52=26.94 < 70
Dimensionare rezervor de fermentare namol (RFN)
Iob=N0/VRFN (Kg so/m3 RFN,zi) VRFNnec= N0/ Iob= 1065.94/2.5=484.51 m3 Unde : Iob=1.53.5 (Kg so/m3 RFN,zi)---am ales 2.2 N0=1065.94 kg/zi Se propun: nRFN=1 V1RFNnnec= VRFNnec/ nRFN=484.51/1=484.51 m3 500 m3 Verificari tehnologice
tf= VRFNef/ VniRFN=500/25.17=19.86 [1525] Iobef= N0/ VRFNef=1065.94/500=2.13 [1.53.5]
Dimensionare rezervor de gaz (RG)
Debit teoretic de biogaz
Qtgaz=(N0*q)/1000 m3/zi Unde q=3007000 lgaz/kg so aleg 450 Qtgaz=(1065.94*450)/1000=479.67 m3/zi Debit efectiv de biogaz
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
Qefgaz=(0.80.85)* Qtgaz Qefgaz=0.80*479.67=383.73 m3/zi VRGnec=( Qefgaz*8)/24=(383.73*8)/24=127.91 m3
Alegerea suflantelor Bazinului cu Namol Activat
Hr = 4 m COnec= Qaer/60= 1414.5/60=23.75 m3/min 24 Se alege o instalatie de tip suflanta model GM25S/DW125 pentru un debit de namol de 24 m3/min cu urmatoarele caracteristici:-
Q1=24.1 Pmot=30 t2=57 nG= 4680 nM= 2950 Pk= 22.2 Motor= 200 L Lp = 97/77
-
-
-
Alegerea instalatiei de deshidratare mecanica
VniDM=19.63 m3/zi = 0.81 m3/h Se alege o instalatie de deshidratare mecanica NOXON, model LP1 urmatoarele caracteristici:
Master DD Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti Apelor Uzate Industriale
Epurarea
-
Q = 13 m3/h L = 1900 mm L = 765 mm H = 900 mm
-