Download - proiect OSCILOSCOP

Transcript
Page 1: proiect OSCILOSCOP

5/17/2018 proiect OSCILOSCOP - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-osciloscop 1/3

 

Proiectul lectiei

A.Date generale

Data: 9.05.2012

Disciplina: Masurari electrice si electronice

Clasa: a IX-a A

Unitatea de invatare: OsciloscopulTitlul lectiei: Osciloscopul.Generalitati ,constructie si principiul de functionare

Scopul lectiei: Insuşirea de noi cunoştinţe

Tipul lectiei: Lectie de transmitere/insusire de cunostinte

Locul desfasurarii: in laborator 

Durata lectiei: 50 minute

Continutul activitatii de instruire:Cod Arii de continut Subarii de continut

C1 1. Generalitati 1.1. Utilizari1.2. Proprietati1.3. Principiul de functionare

C2 2. Constructie sifunctionare

2.1. Elemente componente2.2. Schema bloc2.3. Blocul de alimentare

Obiective operationale:

Page 2: proiect OSCILOSCOP

5/17/2018 proiect OSCILOSCOP - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-osciloscop 2/3

C di ii d b C i i l i i d 

O1C1 1.1 – 1.2 – 1.3

C2

O2C1 1.1 – 1.3 – 1.2

C2

Metode si procedee de instruire:- conversatie- exercitiu- expozitiv

Mijloace de invatamant:- tabla- manuale- culegeri

Bibliografie:

„Masurari electrice si electronice”, 1984, Eugeniaa Isac

Etapele lectiei:1. Moment organizatoric (prezenta, discutii)2. Reactualizarea cunostintelor insusite anterior 

3. Comunicarea noilor cunostinte4. Fixarea cunostintelor 

Evenimentele instruirii:

Page 3: proiect OSCILOSCOP

5/17/2018 proiect OSCILOSCOP - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/proiect-osciloscop 3/3

 

B.Desfăşurarea lecţiei

 Nr.Crt

Etapele lectiei Obiectiveoperationale

Evenimen-tele

instruirii

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevilor Strategii didactice

Eval TimpMetoda Mijloc Forme de

organizarea elevilor 

1. Momentorganizatoric

- - Noteza absentii Raspund solicitarii profesorului

Conversatie Frontal(colectiv)

3-5min

2. Comunicarea

noilor cunostinte

O1

O2

1,2

4

4

5,6

•  Noteaza titlullectiei

• Clasificaosciloscopului

dupa

 principalelecriterii declasificare

• Prezintă detaliat

elementelecomponente si

 blocurile

functionale

•  Noteaza incaiete

• Sunt atenti

la explicatii

• Iau notite

• Completeaza fisele de lucru

Expozitiv

Conversatie

Exercitiu

Tabla

Manual

Tabla

Frontal

Muncaindividuala

15

min

15 min

3. Fixareacunostintelor 

5,6,7,8

• Tema de scris:

sa se prezinterolul

osciloscopului si

la ce poate fiutilizat

• Fise de lucru, pentru a putea

urmari pe

fiecare in parte,iar elevii vor 

lucra pe gradede dificultate

• Eleviicomplete

aza fiselede lucru

• Isi

noteazacerintele

temei

Exercitiu

Exercitiu

Tabla,Manual

Manual,

Culegere

Manual,Culegere

Individual

Individual

5 min

10 min