PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de nvmnt: S.A.M. ,,Dimitrie Gusti, NerejuData: 31.03.2011Clasa: a VIII-a AProfesor: Catrinoiu MaricicaAria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limb i literatura romn
Coninut tematic: Propoziia subordonat circumstanial de modTipul leciei: nsuire de noi cunotineCOMPETENE GENERALE:
1.Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare;
2.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat;
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:
1.4. sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3. utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii;
4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfosintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie.
Obiective operaionale:O1: s identifice propoziia subordonat circumstanial de locO2: s identifice elementele introductive O3: s recunoasc funcia sintactic a elementelor introductive O4: s construiasc, prin expansiune, propoziii circumstaniale de locO5: s contrag propoziiile subordonate circumstaniale de locO6: s alctuiasc fraze cu diferite tipuri de subordonateO7: s utilizeze semnele de punctuaie corectStrategii didactice :
principii didactice
principiul participrii active a elevilor
principiul conexiunii inverse
metode i procedee:
expunerea, conversaia euristic, explicaia, exerciiul, demonstraia, observaia forme de organizare a activitii instructive: frontal, individual, n perechi forme de dirijare a activitii: dirijat de profesor / independent
resurse materiale: tabla, creta alb i colorat, manual de Limba i literatura romn pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas Educaional, fie de lucruMetode de evaluare:
evaluare continu pe parcursul leciei
fi de evaluareDESFURAREA LECIEI
Etapele leciei
Activiti de nvare
Metode i mijloaceForme de organizare
1. Momentul organizatoricSe asigur un climat favorabil desfurrii leciei i materialele necesare pentru o bun desfurare a activitii.- Conversaia- Frontal
2. Verificarea temei i a cunotinelor anterioare
Se verific tema pentru acas i se fac aprecieri asupra modului n care elevii au rezolvat tema.
Se verific cunotinele elevilor privind cunotinele acumulate despre complement, n general, i despre subordonatele nvate. Prin ntrebri adresate frontal, se verific cunotinele elevilor despre complementul circumstanial de mod.-Conversaia - Explicaia
-Frontal
-Individual- Evaluarea oral- Observarea sistematic
3. Captarea ateniei Se scrie pe tabl cteva enunuri din exemplele copiilor:
nva dup putere.
i-a btut joc de el ca nimeni.
Maria e sensibil precum un ghiocel.
nva mai bine dect tine.
Hai mai repede.
Se solicit elevilor s identifice complementele circumstaniale de mod din fiecare enun, apoi s fac expansiunea acestora i s precizeze care sunt modificrile aprute.
-Conversaia - Explicaia
-Frontal
-Individual
-Tem de lucru n clas
-Evaluare scris
- Observarea sistematic
4. Anunarea titlului i a obiectivelor lecieiSe anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei:
Propoziia subordonat circumstanial de modSe precizeaz obiectivele leciei. - Explicaia- Conversaia - Frontal-Activitate frontal
5. Dirijarea
nvrii
6. Asigurarea retenei i a transferului7. nncheierea activitii
Cu ajutorul elevilor, se definete propoziia circumstanial de mod constituie n fraz o realizare propoziional a complementului circumsatanial de mod.
Li se cere elevilor s observe, n exemlele scrise pe tabl, care sunt termenii regeni ai acesteia. Li se distribuie elevilor o fi de lucru i li se cere acestora s rezolve primul exerciiu i s clasifice elementele regente.
Se trece la rezolarea exerciiului al doilea i li se atrage elevilor atenia s urmreasc locul pe care subordonata modal l ocup n raport cu regenta sa i apoi s observe punctuaia acesteia. Termeni regeni:
-verb: nva 1/(dup ct) poate.2/
- loc. verbal: i-a btut joc de el/ (cum) n-a fcut-o nimeni./
- adjectiv: Maria este sensibil /precum este un ghiocel./
- adverb: nva mai bine/ (dect) nvei tu./
- interjecie: Hai /(ct) poi de repede/.
Elemente relaionale:
adverbe relative: cum, precum, ct, dectnva /( cum) poate./
Colega e harnic / (precum) este o furnic./
Mihai alerga / (ct) putea./
Azi a nvat mai mult/ (dect) a nvat ieri./ conjuncii i locuiuni conjuncionale subordonatoare:
dup cum, dup ct, ca i cum, de parc, ca i cnd, fr s, pe msur ce, de cum, cu ct etc.
(Dup cum) am hotrt, /plecm devreme./ Scrie / (ca i cum) n-ar fi obosit./ A scris / (fr s) gndeasc./ (Cu ct) nvei mai mult, / cu att tii mai bine./
(Ca i cum) n-ar ti nimic,/ aa s-a comportat./ Scrie /(de parc) ar fi colar./
A plecat iute / (de cum) a aflat vestea cea bun./ Topic i punctuaie: Se observ c are o topic liber; poate sta dup regent, naintea ei sau poate fi intercalat. Modalele introduse prin de cum i de parc stau ntotdeauna dup regent. Cnd este intercalat n regent, se desparte prin virgul. Dup regent se desparte prin virgul numai dac se insist asupra ei. naintea regentei se desparte obligatoriu prin virgul dac are un element corelativ n regent. Elemente corelative: aa, astfel, asemenea, att, la fel, pe atta, de aceea, cu att etc. A procedat /(dup cum) l-am nvat./ (Atta ct) am, / i dau./ S-a comportat / (ca i cum) nu m-ar fi cunoscut.. Se fcea, 1/ (pe msur ce) cretea, 2/ mai neastmprat.1/ Li se cere elevilor s scrie un text dup dictare, apoi s fac analiza frazei. Se distribuie elevilor o fi de lucru (anexa 2) i li se cere s rezolve individual exerciiile, apoi se verific oral, prin sondaj. Se fac aprecieri asupra activitii elevilor i se noteaz elevii activi. Se noteaz tema: exerciiile 1,2/pag.198.- Conversaia- Explicaia- nvarea prin descoperire- Activitate n perechi- Exerciiul
-Conversaia
-Exerciiul-Munc independent-Conversaia
-Explicaia
-Conversaia
-Activitate individual
-Activitate frontal
-Activitate n perechi
- Observarea sistematic
-Activitate individual
-Activitate frontal
-Activitate individual
- Observarea sistematic
-Activitate frontal
-Tem de lucru n clas.-Evaluare scris.
-Observare sistematic
Anexa 1
Fi de lucru
1. Se dau enunurile:
nva dup putere.
i-a btut joc de el ca nimeni pn azi.Maria e sensibil precum un ghiocel.
nva mai bine dect tine.
Hai mai repede.
Cerine:
a) identificai complementele circumstaniale de mod;
b) realizai expansiunea compl. circ. de mod;
c) precizai modificrile aprute n urma expansiunii;
d) indicai propoziiile circumstaniale de mod i artai ce parte de vorbire determin.2. Desprii n propoziii frazele urmtoare, specificai felul acestora i gsii/precizai care sunt elementele introductive:
nva cum poate.
Colega e harnic precum este o furnic.
Ca i cum n-ar ti nimic, aa s-a comportat.
Scrie de parc ar fi colar. A plecat iute de cum a aflat vestea cea bun. Mihai alerga ct putea.
Azi a nvat mai mult dect a nvat ieri. Dup cum am hotrt, plecm devreme.
Scrie ca i cum n-ar fi obosit.
A scris fr s gndeasc.
Cu ct nvei mai mult, cu att tii mai bine.
3. Desprii n propoziii frazele urmtoare, specificai felul acestora, apoi stabilii topica i punctuaia subordonatei modale n raport cu regenta sa.
A procedat dup cum l-am nvat. Atta ct am, i dau. S-a comportat ca i cum nu m-ar fi cunoscut..
Se fcea, pe msur ce cretea, mai neastmprat.Anexa 2
Fi de lucru
1. Desprii n propoziii frazele urmtoare i specificai felul lor, apoi relizai schema relaional a frazei.
a) Cum ai vrut, venit-ai, dar nu te vei mai duce cum vei voi.
b) Cum o vede, maiorul se oprete o clip, ca i cum ar vrea s se reculeag.
c) i era ruine, ca i cnd toi ar putea s afle din faa ei cele petrecute, setemea de ceva netiut i nu tia cum s calce, cum s-i in trupul, cum s-i poarte capul i ce s fac cu minile care i le frmnta fr s se conteneasc.
2. Artai ce fel de propoziii introduce elementul de relaie cum n urmtoarele exemple:
E de mirare
Problema este
Cunosc modul
tiu cum o s ia examenul.
M gndeam
Va pleca imediat,
Aa a luat premiul I,
PAGE 7
Top Related