GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBEŞ
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 SEBEŞ;
PROPUNĂTOARE: GODICIU ILEANA-MARIA;
NIVEL II (5-6 ani) – grupa mare;
TEMA DE STUDIU: „CUM EXRPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”
TEMA PROIECTULUI: ”MAGIA IERNII”;
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ De Crăciun să fim mai buni”;
TEMA ZILEI: “Voluntar pentru Moș Crăciun”;
TIPUL ACTIVITĂȚII: de consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi;
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrată de o zi;
- SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Evaluarea capacității de recunoaștere, denumire și utilizarea în diferite contexete a formelor
geometrice cunoscute (cerc, pătrat, triunghi, dreptunghi), a culorilor, a mărimilor (mare-
mic);
Evaluarea numerației în limitele 1-6, a capacității de formare și comparare a două mulțimi,
a capacității de raportare a cantității la număr;
Dezvoltarea deprinderilor artistico-plastice și practico-aplicative prin mânuirea materialului
pus la dispoziție;
Dezvoltarea unor sentimente și atitudini pozitive față de ceilalți (spirit de echipă, de
voluntariat, de într-ajutorare, de respect și de toleranță);
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE
ADP: Rutine:
o Întâlnirea de dimineaţă: salutul, prezența, calendarul naturii;
o Împărtăşirea: Discuție - „Voluntar pentru Moșul”;
o Gustarea: “Fructe bune și gustoase”;
Obiective operaționale:
O1 să completeze calendarul naturii și prezența;
O2 să explice semnificația cuvântului “voluntar”;
O3 să respecte regulile (de igienă și de autoservire) și colegii în timpul
activităţilor de rutină;
Strategii didactice:
Metode didactice: povestirea, explicaţia, demonstraţia, conversaţia,
jocul;
Material didactic: calculator, calendarul naturii, prezența, renul lui Moș
Crăciun;
Tranziții:
o Cântecele Moșului – cântece despre iarnă;
o Eu sunt renul lui Moș Crăciun, Fulgii – jocuri de mișcare;
Obiective operaționale:
O1 să cânte cu plăcere, efectuând mișcările cerute de text pe ritmul
melodiei;
O2 să respecte regulile și partenerii de cântec și de joc;
Strategii didactice:
Metode și procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, jocul muzical
și de mișcare, cântecul;
Material didactic: calculator, casetofon, CD cu cântece;
ALA:
- JOC DE MASĂ;
o Tipul activităţii: puzzle;
o Tema: „Tablouri pentru moș Crăciun ”;
o Obiective: O1 să așeze piesele de puzzle în locul potrivit, formând o imagine;
O2 să precizeze din câte bucăți au obținut tabloul;
O2 să respecte regulile și partenerii de grup;
o Metode și procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul;
o Material didactic: puzzle cu imagini de Crăciun;
- ARTĂ:
o Tipul activităţii: pictură;
o Tema: „ Ornamente pentru bradul Moșului ”;
o Obiective: O1 să picteze formele din aluat, păstrând un aspect îngrijit al lucrărilor;
O2 să precizeze câte elemente a pictât, indicând cifra corespunzătoare (în
limitele 1-6);
O3 să-și exprime opinia față de rezultatele finale;
o Metode și procedee didactice: explicaţia, demonstraţia, turul galeriei, pictura;
o Material didactic: forme din aluat – steluțe, brazi, globuri, clopoței, acuarele,
pensule, cifre (în limitele 1-6);
- CONSTRUCȚII:
o Tema: “Drumul spre casa lui Moș Crăciun”.
o Obiective:
O1 să construiască, din imaginație, diferite obiecte din natură (brazi,
căsuțe, drumul, oameni de zăpadă) din forme geometrice și din elemente
din natură (sâmburi, coji de portocale, castane, bețe);
O2 să respecte regulile și partenerii de grup;
o Metode didactice: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul,
problematizarea;
o Material didactic: materiale din natură (forme geometrice – rotunduri, pătrate,
triunghiuri, dreptunghiuri, castane, sâmburi, bețe, coji de portocale);
ALA2:
Sceneta: „Miracol de Crăciun”;
o Tema: “Miracol de Crăciun”.
o Mijloc de realizare: scenetă;
o Obiective:
O1 să interpreteze poeziile, cântecele și colindele, respectând tonul, linia
melodică,
și versurile, exprimându-se tare, clar și concis;
Metode didactice:exercițiul conversația, dramatizarea;
o Material didactic: costume serbare, calculator, cd cu cântece, power-point;
ADE: Categoria de activitate: activitate interdisciplinară: DLC+DS ( limbă și comunicare, activitate
matematică);
Mijloc de realizare: joc didactic interdisciplinar;
Tipul de activitate: consolidare-evaluare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
Forma de realizare: frontal, pe grupuri;
Tema: „Drumul spre casa Moșului”;
Obiective operaţionale:
Cognitive: O1 să enunțe o poveste (pe scurt) despre cifra aflată în căsuța la care a ajuns;
O2 să ghicească cifra sau culoarea sugerate într-o ghicitoare;
O3 să despartă cuvinte în silabe, precizând numărul de silabe;
O4 să raporteze cifra la numărul de silabe al unui cuvânt sau la numărul de elemente al
unei mulțimi;
O5 să enumere elemente din natură care se aseamănă unei cifrei, unei forme geometrice
sau care au culoarea indicată de educatoare;
O6 să utilizeze un limbaj matematic și o exprimare în propoziții adecvate;
Psiho-motrice:
O1 să înainteze, pe drumul de pe carton, atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;
O2 să formeze mulțimi de elemente în funcție de sarcina jocului;
O3 să formeze piramida, aplicând elementele în funcție de numărul lor în căsuțele
corespunzătoare;
Afective:
O1 să participe la activitate, manifestând interes și disponibilitatea de a îndeplini
sarcinile propuse;
O2 să respecte regulile și partenerii de joc;
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic interdisiciplinar,
aplicația, ghicitorile, povestirea, metoda piramidei;
Material didactic: un cub cu cifrele de la 1la 6, un carton mare pe care este reprezentat
drumul (din căsuțe cu cifre și elemente de iarnă), 2 brăduți de carton (de la metoda
piramidei), un coș cu jetoane cu elemente de iarnă (material mărunt), lipici;
Reguli de joc:
- La jocul frontal:
1. Copiii interpretează versuri ritmice când se aruncă cubul:
“Hai să ne jucăm
Și să aruncăm
Cubulețul fermecat
Cu imagini decorat”;
2. Rezolvă proba doar copilul care a aruncat cubul;
3. Se înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub;
La jocul pe grupuri:
1. Grupul I lipește podoabe pentru brad;
2. Grupul II lipește uneltele (ce are el) lui moș Crăciun ;
3. Lipim pe fiecare rând atâtea elemente câte căsuțe are rândul;
Elemente de joc: surpriza, aruncarea cuburilor, versurile, ghicitoarea, aplauze;
Activitate integrată de o zi
„ VOLUNTAR PENTRU MOȘ CRĂCIUN”
Scenariul zilei
Întâlnirea de dimineață:
Salutul:
„Bună dimineaţa cer frumos,/Bună dimineaţa soare luminos,/Bună dimineaţa micule vânt
Care alergi mereu pe pământ/Bună dimineaţa copaci înfloriţi/Bună dimineaţa păsărele mari şi mici
Bună dimineaţa pietre tari/Bună dimineaţa animale mici şi mari.”
Prezența și calendarul naturii:
Copiii de serviciu completează prezența și calendarul naturii.
Noutatea zilei:
Se prezintă renul lui moș Crăciun, care a venit la noi ca să caute voluntari pentru moșul.
Împărtășirea:
Renul le povestește copiilor că Moșul e trist fiindcă în lume sunt tot mai mulți copii necăjiți, iar el e
tot mai bâtrân. Le propun copiilor să devenim voluntari pentru Moșul – explic termenul voluntar.
Le explic că azi vom confecționa cadouri pentru Moșul, apoi vom cânta, vom dansa și o scenetă
vom realiza pentru Moș Crăciun.
Activitățile liber-alese (ALA):
Prezint apoi sectoarele, le explic sarcinile și îi împart la sectoare numărând până la 3.
Copiii desfășoară activitățile de la sectoare, trecând, pe rând, pe la fiecare sector;
Se face evaluarea sectoarelor prin metoda turul galeriei;
Tranziție:
După rutină – începe să se audă în fundal, cântecul Renului și apare Renul moșului, care se
prezintă. Copiii ce se aude? E cântecul renului. Ne așezăm în cerc și interepretăm cu toții cântecul.
Haideți să pornim la drum și cu renul spre casa moșului să mergem – efectuăm exerciții de mers și
alergare – jocul Renul lui moș Crăciun!
Rutină:
Are loc după activitatea de la sectoare:
„Rândul iute să-l formăm/ Şi cuminţi să aşteptăm/ Pe mânuţe ne spălăm/ Este timpul să
mâncăm/ Fructele să le gustăm”;
Activități pe domenii experențiale (ADE):
Renul moșului e trist fiindcă s-a pierdut și noi îl vom ajuta! – intuim materialul: un carton mare cu
un drum din căsuțe care duce spre casa Moșului (după modeulul Nu e supăra, frate! și un cub cu
cifre (de la 1 la 6). Pentru a găsi casa moșului, trebuie să arucăm cubul și să mergem pe drum atâtea
căsuțe arată cifra de pe cub. Apoi trebuie să rezolvăm sarcina pe care moșul ne-o dă, căci pe fiecare
căsuță este o probă!
Jocul se desfășoară astfel:
Copii bat din palme și cântă:
“Hai să ne jucăm
Și să aruncăm
Cubulețul fermecat
Cu cifre decorat”
Un copil aruncă cubul și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra de pe cub.
Când ajunge la căsuța potrivită, educatoarea citește sarcina pe care trebuie să o îndeplinească.
Când ajungem la anumite elemente, ca și tranziții, vom interepreta cântecele despre acestea.
Cine răspunde corect, va primi o recompensă: un jeton ( vor fi jetoane cu brăduleț și jeton cu moș
Crăciun). Pe baza celor două jetoane se vor forma 2 echipe, care vor decora doi brăduți: un brăduț
cu podoabe pentru brad și unul cu ceea ce folosește moș Crăciun ( sac, cadouri, căciulă);
La finalul jocului, când am ajuns la casa moșului voi aduce un coșuleț ( dăruit de moșul) cu brăduți
de carton (după modelul de la metoda piramidei) și un coșuleț cu elemente de iarnă. Intuim
materialul. Vom interpreta cântecul Bradului, apoi copiii vor decora brăduții.
Cu podoabele noastre îl vom împodobi și cu acești brăduți frumoși pe care voi îi veți decora așa!(
le spun regulile);
Ne vom așeza la măsuțe, pe grupuri și fiecare grup are un brăduț pe care trebuie să îl împodobeacă.
Un grup vor forma piramida podoabelor pentru brad, celălalt grup vor forma piramida ajutoarelor
lui Moș Crăciun.
Se face jocul de probă, apoi copiii lucrează pe grupuri.
Tranziții:
Se vor desfășura astfel:
1. Întimpul activității ADE – cântecele specifice imaginilor căsuțele de pe cartonul cu
drumul moșului (de exemplu, dacă imaginea reprezintă un glob, se va interpreta cântecul
”Globulețul”);
2. După ADE - „Fulgi ușori cad din zbor” - jocul distractiv – Fulgii de nea;
După jocul fulgilor de nea, voi trece, prin tehnica visului, la pregătirea atenției copiilor pentru
sceneta din partea a III-a a activității. Ne întindem pe covor și visăm că suntem fulgi care zboară pe
deasupra pământului.
Eu sunt fulgul Alexandra și zbor pe deasupra copacilor (după propria imaginație).
Eu sunt fulgul Ileana și zbor pe deasupra casei lui moș Crăciun. El stă la fereastră și ne așteaptă.
Iat-, am ajuns. Moșul ne primește cu drag, iar noi îi aducem veste bună – că s-a născut Iisus.
ALA2:
Activitatea zilei se încheie cu sceneta Miracol de Crăciun.
Pentru ajutorul oferit Moșului copiii primesc diplome de VOLUNTARI, pe care să i le arate
în seara de Crăciun.
EVENIMENT
DIDACTIC
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII
STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Metode și
procedee
Material
didactic
1.Moment
organizatoric
Se așează mobilierul pentru activitatea la
sectoare;
Se realizează salutul și se face prezența de către
copiii de serviciu.
2.Captarea
atenţiei
Se va completa calendarul naturii.
Deodată apare renul lui moș Crăciun care le
povestește copiilor că a plecat prin lume să caute
voluntari pentru a-l ajuta pe moș Crăciun
deoarece acesta e trist fiindcă nu poate să îi ajute
pe toți copiii din lume.
Vom explica înțelesul cuvântului vountar, apoi le
propun copiilor să fim noi voluntari pentru moș
Crăciun.
Vom interpreta cântecul renului.
Povestirea
Conversația
Calculator
Calendarul
naturii
Prezența
Renul moșului
Cd cu cântece
Frontală
3.Anunţarea
temei și a
obiectivelor
Le propun copiilor ca astăzi sa fim Voluntari
pentru moș Crăciun. Astfel, îl vom ajuta să facă
ornamente pentru brad, vom construi satul lui
moș Crăciun, vom porni cu renul într-o călătorie
spre casa moșului, ne vom juca și ne vom distra,
iar la sfârșit vom face o serbare pentru el.
Se va intui materialul și se vor explica sarcinile
de la sectoare.
În centrul artă vor picta ornamente de iarnă
pentru bradul lui moș Crăciun.
La construcții, vor construi casa lui Moș Crăciun
din forme geometrice și din elemente din natură
(sâmburi, bețe, castane).
La centrul joc de masă vor realiza, din bucăți de
puzzle, tablouri pentru casa moșului.
Explicaţia
Conversația
Demonstrația
Problematizarea
Forme de aluat
acuarele
forme
geometrice,
materiale din
natură
Puzzle
4.Dirijarea
învăţării
Împart copiii pe 3 grupuri, corespunzătoare celor
3 sectoare ptrintr-o numărătoare: 1,2,3! Fiecare
copil merge la sectorul corespunzător numărului
său.
Copiii vor rezolva sarcinile de la cele 3 sectoare,
trecând, pe rând, pe la toate.
Astfel ei își imaginează că trec printr-o pădure
spre casa moșului și construiesc din forme
geometrice căsuțe, băncuțe, oameni de zăpadă,
Explicația
Demonstraţia
Problematizarea
Exercițiul
(construcțiile)
Forme
geometrice de
diverse culori
și mărimi,
sâmburi,
castane, bețe
brazi, din sâmburi – drumul, etc (după
imaginație);
De asemenea, ei îl vor ajuta pe moșul să îți
împodobească casa cu tablouri din puzzle.
Cel de-al treilea grup picta elemente de iarnă
(brăduți, oameni de zăpadă, fulgi, globuri);
Educatoarea observă activitatea copiiilor și
intervine doar când este nevoie, de exemplu dacă
un copil nu poate rezolva o sarcină sau dacă se
observă că un copil a stat prea mult timp sau
prea puțin timp la unul dintre sectoare.
Copiii vor lucra în liniște, respectând partenerii
de activitate și regulile sectorului;
Se vor evalua la sfârșit lucrările prin metoda
turul galeriei, insistându-se pe aspectele pozitive,
bune ale fiecărui produs realizat.
Se va evalua activitatea de la sectoare prin
metoda turul galeriei.
Renul îi felicită pe copii pentru ceea ce au realiat
și le propune să plece împreună la drum spre
casa moșului, pentru a-i duce ornamentele.
Tranziții: Vom efectua, în cerc, jocul de mișcare
Renul lui Moș Crăciun.
Rutine:„Gustăm fructe.”
Exercițiul,
problematizarea
Exercițiul
(Pictura)
Turul galeriei
Puzzle cu
imagini de
Crăciun
Forme de iarnă
din aluat
acuarele
5.Obținerea
performanței
Se va realiza în cadrul ADE.
Renul moșului e trist fiindcă acum s-a rătăcit și
nu mai știe să ajungă acasă. Noi îl vom ajuta și
vom porni cu el la drum. Dar drumul are multe
probe pe care trebuie să le trecem. Vom intui
materialul ( un carton mare cu drumul format
din 20 de căsuțe în care sunt redate elemente de
iarnă și probele, culori, un cub cu cifrele de la 1
la 6).
Se vor explica regulile după care se va desfășura
jocul:
- Un copil va arunca cubul, citește cifra
și înaintează atâtea căsuțe cât arată cifra. După
care va asculta proba pe care trebuie s-o
îndeplinească. De exemplu, să despartă în silabe
un cuvânt, să spună povestea unei cifre, să
deseneze o mulțime de elemente, să găsească
răspunsul la o ghicitoare.dacă va trece proba va
lua dintr-un coșuleț un jeton colorat reprezentând
un moș sau un glob.
Se va face jocul de probă, apoi jocul începe.
Se va urmări exprimarea în propoziții, utilizarea
limbajului matematic adecvat, păstrarea unei
poziții corporale corecte, respectarea regulilor și
partenerilor de joc;
Când toți copiii au fost solicitați se vor forma 2
grupuri – grupul globulețelor și grupul moșilor.
Ei vor decora braduți cu elemente de iarnă astfel:
- Grupul globulețelor va lipi pe
Explicația
Demonstrația
Joc didactic
interdisciplinar
metoda cubului
Ghicitoarea
Povestirea
Jocul didactic
Carton cu
drumul
moșului,
carioci, lipici,
un cub,
calculator, CD
cu cântece
Aprecieri
verbale
6. Evaluarea
7.Încheierea
activității
brăduți podoabe pentru brad;
- Grupul moșilor vor lipi
ajutoarele moșului (renii, crăciunițele și elfii);
Se intuiește materialul, se explică cerințele, apoi
copiii vor începe să lucreze. Educatoareal
observă activitatea copiilor și intervine cu
explicații când este necesar. Copiii vor rezolva
sarcina cerută în mod individual, dar ei pot
coopera cu colegul de grup dacă întâmpină
dificultăți.
Evaluarea se realizează pe tot parcursul zilei, în
funcție de obiectivele stabilite pentru fiecare
activitate. Ca și forme de evaluare se va face atât
o evaluare frontală, cât și o evaluare individuală,
prin obeservarea comportamentului, a produselor
activității sau a răspunsurilor date. Evaluarea se
face de către educatoare, dar și de către copii
prin aprecieri verbale, aplauze și recompense.
Ziua se va încheia cu un joc distractiv și cu o
scenetă de Crăciun.
La final vom recapitula activitățile zilei și vom
primi recompense: diplome de VOLUNTARI ai
moșului).
Exercițiul
(aplicația),
metoda piramidei
Turul galeriei
Conversația
Jocul distractiv de
mișcare
Sceneta
Calculator
power-point,
cd cu cântece,
costume pentru
scenetă
Recompensedi
plome
Aprecieri
verbale Recompense
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Curriculumul pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008;
Metoda activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Craiova 2009;
***, Metodica proiectelor la vârstele timpurii, Ed. Miniped, București, 2002;
***, Activitatea integrată din Grădiniţă – Ghid pentru cadrele didactice din
învăţământul Preuniversitar, Didactica Publishing House, 2008;
JOC DISTRACTIV
FULGII DE NEA
(creație personală)
Se interpretează versurile pe melodia Elefanții: Un fulg de nea
Se legăna Pe un norișor pufos
Și fiindcă el nu aluneca A mai chemat un fulg de nea.
Doi fulgi de nea Se legănau
Pe un nor alb si pufos...etc Copiii stau pe scăunele și cântă. Pe rând, la fiecare strofă, se ridică câte un copil și se leagănă, efectuând diferite mișcări cu mâinile. Când au fost chemați toți copiii (sau atăția câți formează un grup – în limitele numerației învățate până la momentul respectiv) ei cântă ultima strofă:
10 fulgi de nea Se legănau
Pe un norișor pufos Și deodată ei
Fulgii au căzut Și-un covor de nea s-a așternut
Și apoi se așează jos pe covor, formând covorul de zăpadă.
JOC DE MIȘCARE
Renul lui Moș Crăciun
(creație personală)
Copiii efectuează exerciții de mers, alergare, sărituri, etc., după cum aud în versurile de mai
jos:
Renul a pornit la drum
Și la pas merge acum
1-2-3-4-1-2-3-4,5,6,7,8
Mergem toți în pași vioi
Renul merge ca și noi
1,2 1,2,1,2,
Pe câlcâie merg acum
Nu mai este mult din drum
1,2,3,4,5,6,7,8!
Și pe vârfuri ne mișcăm
Brațele le scuturăm.
1,2,3,4,1,2,3,4,5,6,7,8
Renul se grăbește, iată!
Și o ia la fugă-ndată!
1,2,1,2,
Alergăm frumos și noi,
În liniște alergăm
Renul să nu-l speriem,
Renul nostru se oprește
Și o clipă se odihnește (ex de respirație).
Renul nostru se-nvârtește
Nicidecum nu obosește
Renul a pornit la drum
Sare-ntr-un picior acum –
1-2-3-4-5-6-7-8-1-2-3-4-6-5-6 atenție stai!
Renul zboară uite-așa!
Duce-n zbor sania sa
Renul nostru-a obosit
Și jocul nostru s-a sfârșit!
Pe scaune v-așezați
Și pe mine m-ascultați!
FIȘĂ DIDACTICĂ INTERDISCIPLINARĂ
DS+DOS
Aplică fiecare căsuță din brăduț, câte un element de iarnă de astfel:
Grupul moșului formează piramida ajutoarelor moșului;
Grupul globulețelor formează piramida ornamentelor de brad;
GRUPUL GLOBULEȚELOR
GRUPUL MOȘULUI
Top Related