7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
1/17
PROIECT DIDACTIC
PROPUN TOR: Prof.nv.prec. V DEAN CORINA-DANA
GR DINI A cu P.P. ARLECHINO DEJ
GRUPA: Fluturailor (preg titoare)
DATA:12.IV.2011
TEMA: Cu ce i cum exprim m ceea ce sim im?
TEMA S PT MNAL : Prim vara-n s rb toare
TEMA ACTIVIT II : Darurile prim verii
TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidarea i verificarea depriceperi i deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:Joc didactic,activitate practic
SCOPUL ACTIVIT II :
Perfec ionarea deprinderii de a desp r i cuvintele n silabe i de a formula propozi ii cu cuvintele noi
formate; Contientizarea rolului legumelor pentru s n tatea
omului;
ACTIVIT I DE NV ARE : activitate integrat Darurile prim verii
(ADP,ALA,DLC,DOS)
ADP : ntlnirea de diminea : Salutul Bun diminea a,
fluturailor!
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
2/17
Rutine:- deprinderi igienico-sanitare;
- mi fac ordine pe masa de lucru;
Tranzi ii: nspre baie ne-ndrept m..;
Dar s -ncepem lucrul;
Zborul fluturailor
ALA:
Bibliotec : - Citire de imagini (flori,legume,insecte);
- Grafisme Vaza cu flori
Art : - Pictur :-Lalele
-Buburuza
-Lipire: - Fluturi
Construc ii: - L di e pentru legume;
- Ghivece pentu flori;
- Muuroiul furnicu ei.
tiin :- Labirint: Ajut buburuzele s dep easc obstacolele;
-Fi de lucru : Completeaz bulinele buburuzelor.
ADE :
DLC: Darurile prim verii- Cte silbe are cuvntul ?-joc didactic
DOS : Darurile prim verii- Salata de legume- activitate practic
OBIECTIVE OPERATIONALE :
s n eleag no iunea de silab (silaba este rostit cu o singur deschidere a gurii);
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
3/17
s identifice num rul de respira ii pentru rostirea fiec rui cuvnt;
s stabileasc rela ia dintre cuvnt i silab ;
s formuleze propozi ii ;
s coreleze num rul de silabe cu b taia ritmic din palme (auditiv)-podul palmei sub b rbie (tactil);
s recunosc i s denumeasc legumele de prim var ;
s precizeze importan a folosirii legumelor n alimenta ia omului;
s stabileasc reguli de igien referitoare la
consumarea legumelor;
s spele i s cure e legumele;
s utilizeze corect instrumentele de buc t rie date;
s toace m runt legumele ;
s se implice direct n activitate;
s execute mersul obinuit,alergarea la semnal;
s respecte regulile stabilite de comun acord ;
s coopereze cu ceilal i copii.
SARCINA DIDACTIC
perceperea i pronun area clar a silabelor,a grupurilor
de silabe. REGULI DE JOC
copiii aleg pe rnd cte un jeton,l denumesc i apoidespart cuvntul n silabe,preciznd num rul acestora.
ELEMENTE DE JOC:ntrecerea,surpriza,aplauzele,bulinele buburuzei,zborulfluturailor,recompensele.
STATEGII DIDACTICE:
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
4/17
Metode i procedee:conversa ia,explica ia,exerci iul,demonstra ia, Turul galeriei,munca n echip i independent ,jocul,
ntrecerea.
Mijloace didactice:buburuza(juc rie),jetoane cu
imagini sugestive flori,insecte,legume,plic,fie delucru,ecusoane,creioane,lego,labirint,coule ,medalioane,farfurii de plastic,cu ite i furculi e de plastic,
toc toare,p trate colorate,hrtie glasat ,legume de prim var ,sare
o et,ulei,baticuri,or ule e,aparat foto,erve ele.
BIBLIOGRAFIE:
Miron Ionescu, Vasile Chi, Voicu L scu, Ion Radu, Didactica Modern Editura Dacia, Cluj-Napoca 1995;
Ezechil L.,L z rescu P ii M.,Laborator precolar ghid metodologic,Ed.V&I Integral,Bucureti 2001;
Revista nv mntul Precolar Editura ARLEQUIN 1-2/2010;
Glava A., Glava C.,Introducere n pedagogiaprecolar ,
Editura Dacia, Cluj-Napoca,2002.
Glava A.,Pascal M.,T taru L.Educa ia timpurie ghid metodic pentru
aplicarea curriculumului precolar,Ed. Paralela45,Piteti 2009;
T taru L.,G d lean M.,Pojar L.,Cosma M.,Activit ile integrate - ntreb ri i r spunsur i, Editura CaseiCorpului Didactic Cluj,Cluj-Napoca 2009.
DURATA: o zi
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
5/17
SCENARIUL ZILEI
n cadrul ntlnirii de diminea ,educatoarea i
salut pe copii:Bun diminea a,fluturailor!,iar copiii r spund:Bun diminea a,d-na educatoare!. Educatoarea va nominaliza copiii de serviciu.Acetia vor mp r i fluturaii pentru prezen . n timp ce educatoarea face prezen a copiilor,unul dintre copiii de serviciu (cel care are bolul culiteraP) va aduna fluturaii celor prezen i.
Se vor num ra fluturaii r mai n bolul cu litera A
pentru a ti c i absen i sunt. n cadrul activit ii de grup se va purta o discu ie cu copiii referitoare la anotimpul prim vara.
Noutatea zilei este un personaj introdus deeducatoare i anume
Buburuza.
Educatoarea povestete c n drum spre gr dini s- a ntlnit cu
Buburuza care era foarte sup rat i a rugat-o s spun copiilor de la grup povestea ei. n timp ce buburuza st tea pe o frunz s -i nc lzeasc aripioarele la soare,un vnticel de prim var a sucit-o i-a nvrtit-o pn cnd aceasta a r mas f r buline. Pentru ca buburuza s -i recapete bulinele pierdute noi vom desf ura activitatea Darurile
prim verii. Pentru fiecare r spuns corect buburuza va primi o bulin neagr .
Voi trebuie s rezolva i corect sarcinile de la centrele de interes,s desp r i i cuvintele n silabe,s formula i propozi ii corecte din punct de vedere gramatical, s alc tui i cuvinte cu o silab dat ,iar apoi ve i face o salat
de legume pentru musafiri.
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
6/17
Se prezint centrele de interes,unde copiii vor desf ura activit ile libere alese,se analizeaz materialele puse la dispozi ia copiilor i se vor
expune sarcinile pentru fiecare centru:
Bibliotec Sarcini de lucru:-s citeasc imagini cu flori,insecte i
legume de
prim var ;
-s denumeasc florile,insectele i legumele de
prim var ; -s redea semne grafice respectnd
graficile de
lucru i mbinarea lor n modcreativ.
Art
Sarcini de lucru:- s picteze lalele i buburuze pe suportul de hrtie
dat,respectnd acurate ea lucr rilor;
-s realizeze fluturii prin lipire,mbinnd astfel
culorile nct s realizeze lucr ri originale.
Construc ii
Sarcini de lucru:-s construiasc l di e pentu legume;
-s construiasc ghivece pentu flori;
-s construiasc c su e pentru
gze(muuroi).tiin
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
7/17
Sarcini de lucru:-s rezolve labirintul;
-s completeze bulinele buburuzelor.
mp r irea copiilor pe centre se face dup preferin ele lor.
Copiii extrag p trate colorate dintr-un bol i n func ie de culoarea p tratu- lui acetia vor alege centrul de interes la care vor merge.
Cu ajutorul tranzi iei:Dar s -ncepem lucruli s-avem mult spor,Azi lucreaz fiecareCu ce are la sector.
copiii ncep lucrul la centrul pe care i l-au ales.Dup terminarea lucrului se face Turul galeriei,iar buburuza va primi
cte o bulin neagr de la fiecare centru n care copiii au lucrat corect.
Cu ajutorul tranzi iei:nspre baie ne-ndrept mCa s ne sp l m,
D m cu ap i s pun Mai cura i suntem acum.copiii vor merge la baie s se spele pe mnu e.
Revin n sal imitnd zborul fluturailor (mers ncet,cu micare bra elor,n
deplin linite)-tranzi ie-i se vor aeza pe sc unele. Urmeaz activitatea pe domenii experien iale care apar ine domeniilor
Limb i Comunicare i Om i Societate. Activitatea din cadrul domeniului Limb i Comunicare(DLC) va fi realizat
sub forma unui joc didactic numit Cte silabe arecuvntul ? Educatoarea prezint sarcina i regulile jocului,dup care se trece la
executarea lui de c tre copii.
Activitatea din cadrul domeniului Om i Societate (DOS)vafi realizat subforma unei activit i practice intitulat Salata de legume.
n cadrul acesteia, copiii vor face o salat de legume timpurii.
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
8/17
Pentru ndeplinirea cu succes a sarcinilor,copiii primescecusoane i
recompense dulci,iar buburuza i va primi bulinele napoi. Activitatea zilei se ncheie cu jocul de micare Coule ul rupt.
DESF URAREA ACTIVIT II
SECVEN A CON INUT TIIN IFIC STRATEGII EVALUAREDIDACTICDIDACTICE1. Moment Asigurarea condi iilor pentru
organizatoric buna desf urare a activit ii: Observarea
-aerisirea s lii de grup ; comportamen-
-aranjarea mobilierului;tului nonverbal
-preg tirea materialuluididactic ;
-intrarea copiilor i aranjareape sc unele.2.Captarea Se va purta o discu ie referi- -brainstor- Observareaaten iei toare la anotimpul prim vara. ming capacit ii de
Se va realiza prin introducerea
concentrare a unui personaj nouBuburuza.aten iei3.Reactualiza- Copiilor li se va explica faptul c -explica ia Observarearea cunotin- aa cum propozi ia este format -demonstra ia comportamen-
elor din cuvinte i cuvintele sunt -exerci iul tuluiformate din silabe. Se va reamintiprocedeul punnd podul palmei
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
9/17
sub b rbie pentru a sim i deschiderea gurii,explicndu-sefaptul c unele cuvinte suntalc tuite dintr-o silab (o singur deschidere a gurii),altele audou sau mai multe silabe(dou sau mai multe deschideri alegurii). Pune i mnu a sub b rbie i rosti i cuvntul lalea:la-leaCte silabe are?-dou -Bravo! Foarte bine!Rosti i cuvntulfluture:flu-tu-re Cte silabe are?-trei
Se apreciazFoarte bine !
r spunsurileDar cuvntul prim var ?
copiilorpri-m -va-r Cte silabe are? -patru-Bravo !
4.Anun area Pentru ca buburuza s -i temei i a recapete bulinele pierdute noi oObservareaobiectivelor vom ajuta desf urnd comporta-
activitatea Darurile prim verii. mentului
Pentru fiecare r spuns corect
buburuza va primi o bulinneagr . Trebuie s rezolva i corect sarcinile de la centrele deactivitate,s desp r i i corect cuvintele n silabe,s formula i propozi ii,s alc tui i cuvinte cu o silab dat ,iar apoi ve i face o salat de legume pentru
musafiri.5.Dirijarea Copiii se ndreapt spre centrele activit i pe Observarea
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
10/17
nv rii de activitate n func ie de culoa- grupuri mici comporta-
rea p tratului ales. mentului
Educatoarea le explic sarcinile verbal i
de lucru pentru fiecare centru.nonverbal.
Se vor desf ura jocurile iactivit ile didactice alese:
Bibliotec : -Citim imagini despreflori,legume,insecte;-Grafisme-Vaza cuflori
Art : -Pictur -Lalele;Buburuze.
-Lipire-Fluturi. Construc ii: -L di e pentru
legume;-Ghivece pentru
flori;
-Muuroiulfurnicu ei. tiin : -Labirint-Ajut buburu-
zele s dep - easc obsta-colele;
-Fi de lucru-Comple-teaz bulinele buburu-
zelorDup ce copiii i-au ncheiat Turulactivitatea la centrele de interes, galerieise face Turul galeriei i se afiea-z lucr rile la expozi ie. De la fiecare centru de interes,bubu-ruza va primi cte o bulinneagr . Cu tranzi ia:
nspre baie ne-ndrept mCa s ne sp l m, D m cu ap i s pun Mai cura i suntem acum.
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
11/17
copiii vor merge la baie(rutin ).Cu tranzi iaZborul fluturailorcopiii revin n sal i se voraeza pe sc unele.
A.Explicarea jocului Se vor explica regulile jocului: -explica ia Observarea
plicul cu jetoane va trececapacit ii
din mn n mn ,pn la auzul de concentrare
cuvntului: STOP.i a interesului
Copilul care are plicul n mnalege un jeton,denumeteimaginea i desparte cuvntul nsilabe, preciznd num rulacestora. R spunsurile corectevor fi aplaudate,iar buburuzava primi o bulin neagr .
B.Demonstrarea jocului
Educatoarea va alege un jeton -demonstra-din plic,va denumi imaginea, iava desp r i cuvntul n silabe i va preciza num rul silabelor.
C. Jocul de prob Se execut jocul de c tre copii -exerci iul -despart n
pentru a verifica dac au n eles
silabe modul de desf urare alacestuia.
D.Executarea jocului propriu-zis -jocul
VARIANTA I-conversa ia
Dup ce copiii au n eles regulile -problemati-
jocului se trece la executarea zareajocului propriu-zis. munca n-despart n
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
12/17
R spunsurile corecte ale copiilor n grup silabe
vor fi recompensate cu aplauze, -exerci iuliar buburuza va primi o bulinneagr .Pe tot parcursul joculuivor fi antrena i s r spund ct mai mul i copii,ncurajndu-le spiritul de competi ie.
VARIANTA a II-a Complicarea jocului. -explica ia
Copiii vor fi mp r i i n dou -demonstra ia echipe: echipa albinelor i -conversa iaechipa p s relelor. -exerci iul Buburuza le spune c vntul -joculc l tor a dorit s -i spun ceva, -problema- dar ea nu a n eles dect prima tizareasilab a cuvntului. Le cerecopiilor s alc tuiasc ct mai multe cuvinte atunci cnd setie prima silab i s formuleze propozi ii cu cuvntul astfel
format. Echipa albinelor vaalc tui cuvntul cu silabarespectiv ,iar echipa p s relelor va formula propozi ii cucuvntul astfel format i invers.Educatoarea le spune copiilor
-despart ncuvntul mama. Copiii l
silabe despart n silabe i identificprima silab a cuvntului(ma-).Echipa albinelor va formula ct -munca nmai multe cuvinte care ncep cu echip
-formuleazsilaba ma-,iar echipa p s rele-
propozi ii
lor va alc tui ct mai multepropozi ii cu aceste cuvinte.Educatoarea le spune copiilor
-despart n
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
13/17
cuvntul salat . Copiii l n silabe
despart n silabe i identificprima silab (sa-). Echipap s relelor va formula c t mai multe cuvinte care ncep cusilaba sa-,iar echipa albinelorva alc tui c t mai multe propo- zi ii cu aceste cuvinte. A i desp r it cuvntul salat n silabe.Care dintre voi mi -convesa iaspune ce este salata? (Salataeste o legum de prim var ). Ce poezie am nv at noi
despre legumele de prim var ? Tranzi ie: se recit poezia
Legume timpurii Dori i s preg tim i noi o -Observarea
salat delicioas i s n toas pe comportamen-
care s o mnc m la masa de tului copiilorprnz? (Da !)Se realizeaz o scurt convorbi- -conversa ia re referitoare la consumul iimportan a legumelor pentruorganism.
a.)Intuirea materialelor
Copiii vor observa i vordenumi materialele care sunt pem su e; farfurii,castroane, furculi e i cu ite de plastic,sare, ulei,o et.
b.)Expunerea re etelor -conversa ia Se vor observa i reaminti
legumele necesare pentrupreg tirea unei salate: salat verde; ceap verde;
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
14/17
p trunjel verde; ridichi; spanac;
ct i celelalte ingredientenecesare:
sare; o et; ulei.
c.)Preg tirea legumelor Cu tranzi ia: nspre baie ne-ndrept m
Ca s ne sp l m D m cu ap i s pun
Mai cura i suntem acum.copiii vor merge s se spele pemini i s spele legumele.
d.)Demonstrarea modului de
-demonstra-lucru ia
Legumele sunt cur ate i apoi
tocate m runt pentru salat . e.)Desf urarea propriu-zis a
activit ii Dup ce toate legumele au fost Observarea
tocate,vor fi amestecate ntr-uncomportamen-
castron mare mpreun cu sarea,
tului verbaluleiul i o etul.
conversa ia i nonverbalCopiii vor fi solicita i s aprecie-
Apreciereaze gustul i aspectul salatei.
modului deDac salata de legume este
lucrugustoas i aspectuoas buburu- za va mai primi o bulin neagr .
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
15/17
6.Ob inerea Pentru ca buburuza s -i reca- -explica ia performan ei pete toate bulinele trebuie s -conversa ia
mai trece i un test: s comple- ta i nite fie de lucru pentru cavntul c l tor s vad c ti i s desp r i i cuvintele n silabe,iar cnd ve i merge la coal ve i fi nite colari eminen i.Se rezolv fia de c tre copii. -individual
-reprezintDup ce copiii au terminat -exerci iul
graficde rezolvat fiele, se trece la
silabelecorectarea lor. Fiele lucrate
-Aprecierecorect vor fi tampilate.
moduluiBuburuza i-a primit i ultima
de lucru
bulin i fiind foarte bucuroas v propune s v juca i jocul Coule ul rupt.
Se aeaz sub form de cerc un num r de sc unele,mai pu in cu unul dect num rul de copii .To i copiii au la gt medalioanecu flori,insecte i legume de
prim var . Copiii se aeaz pe sc unele,iar unul dintre ei,cu uncoule n mn ,se plimb prin interiorul cercului spunnd:M duc la pia s v d i s
cump r ghiocei,salat ,lalele,..etc. Copiii care au la gt medalionul
Observarea cu imaginea respectiv (ghiocei , comportamen-
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
16/17
salat ,laleleetc) vor urma jocul tului verbal
copilul cu coule ul(cump r to- i nonverbal
rul). Jocul se repet pn cnd al copiilor
cump r torul spune: Coule ul s-a rupt! Atunci
copiii trebuie s se aeze pesc unele. Cel care va r mne n picioare va fi cump r torul.
Jocul se repet de mai multe ori.7.ncheierea Buburuza le mul umete copiiloractivit ii pentru ajutorul dat:
V mul umesc tuturor Pentru-al vostru ajutor.A i r spuns i a i ghicit Bulinele mi-am primit.Pot zbura din frunz -n frunz , Acum sunt o buburuz !
Multe insecte mititeleVor fi prietenele mele !Drept r splat ,ia privi i!O comoar descoperi i.
Activitatea zilei este finalizat -conversa ia Aprecieri finale
cu aprecieri asupra efortuluiindividuale i
depus de copii i se acordcolectiveecusoane i recompense dulcidin partea buburuzei.
7/23/2019 Pr. Did. Darurile Primaverii
17/17