Download - goe4 (2)

Transcript
  • PROIECT DE LECIE coala cu clasele I-VIII INEU Clasa: a VI-a Profesor :Toma Florina Data:1.IV.2011 Obiectul: Limba i literatura romn Tema: Schia Domnul Goe de I.L. Caragiale Tipul leciei: predare-consolidare de noi cunotine Scopul leciei:consolidarea deprinderilor de analiz-schi a unui text epic COMPETENE GENERALE:

    1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare 2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n

    situaii de comunicare monologat i dialogat 3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse 4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n

    diferite contexte de realizare

    COMPETENE SPECIFICE: 1.1. nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena

    ideilor exprimate

    2.1. Construirea unui discurs oral pe o tem dat 3.1. Dovedirea nelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerine date 4.1. Redactarea diverselor texte, adaptndu-le la situaii de comunicare concret 4.3. Redactarea unui text argumentativ

    Obiective de referin: - nelegerea coninutului leciei; - identificarea mijloacelor de realizare a comicului;

    - familiarizarea cu structura schiei; -trsturile schiei.

  • Obiective operaionale: elevii vor fi capabili: O1 s rspund unor ntrebri legate de coninutul leciei; O2 s identifice mijloacele de realizare a comicului n lecie; O3 s defineasc opera literar schia; O4 s descopere trsturile schiei.

    Mijloace de nvmnt:

    - manualul; - plan cu speciile literare; - portofoliul personal.

    Metode i procedee: conversaia, vizionarea unei casete, conversaia euristic, exerciiul, explicaia. Durata: 50 minute. Bibliografie:

    - Metodica predrii limbii i literaturii romne, Valeriu Marinescu, editura Fundaiei Romnia de Mine;

    - Manual de Limba i Literatura Romn pentru clasa a VI a, EDITURA DIDACTIC I PEDAGOGIC.

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    1 Moment organizatoric - Salutul;

    - Notarea absenelor; - Pregtirea celor necesare pentru lecie.

    - Salut; - i pregtesc materialele necesare desfurrii leciei

    Conversaia

    2 Verificarea temei a) cantitativ Profesorul verific dac elevii i-au efectuat tema. b) calitativ Profesorul verific prin sondaj modul n care elevii i-au efectuat tema i corecteaz eventualele greeli.

    Elevii prezint profesorului caietul cu

    tema efectuat. Elevii citesc modul n care au efectuat tema i i corecteaz eventualele greeli.

    Conversaia

    3 Captarea i orientarea ateniei

    Profesorul ntreab dac i mai amintesc ce oper literar au studiat n anul trecut de acelai autor.

    Elevii i amintesc de opera literar Vizit... de Ion Luca Caragiale.

    Conversaia

    4 Anunarea subiectului Profesorul anun pe elevi c i ei astzi vor

    Elevii ascult cu atenie

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    studia schia D-l Goe de I.L. Caragiale i scrie titlul la tabl.

    Scriu titlul leciei pe caiete.

    5 Transmiterea/asimila

    rea noilor cunotine

    Are loc o conversaie orientativ.

    - Care sunt personajele acestei opere literare?

    -Care credei c este personajul principal?De ce?

    -Care este ntmplarea relatat n oper?

    -Profesorul le explic elevilor c opera literar D-l Goe este povestirea unei

    Personajele din aceast oper literar sunt Goe, Mam-mare, Mamia i Tanti Mia. Goe pentru c apare n fiecare moment al subiectului.

    -Cltoria cu trenul la Bucureti.

    Se relateaz o singur ntmplare semnificativ din viaa unor personaje.

    Vizionarea

    casetei

    Conversaia euristic

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    O1

    ntmplri din viaa celor patru personaje.

    - Despre ce ntmplare este vorba?

    - Aceast ntmplare este de lung durat?

    O alt trstur a schiei este:aciunea se petrece ntr-un interval de timp scurt,cel mult o zi i ntr-un spaiu restrns.

    Darul oferit lui Goe are efectul ateptat? De ce?

    - Este vorba despre cltoria cu trenul.

    - ntmplarea nu este de lung durat, ea dureaz o zi.

    Darul oferit lui Goe nu are efectul ateptat. Pentru c el nu ar fi trebuit recompensat

    pentru c rmsese repetent i pentru boacnele fcute, ci

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    O2

    -Care sunt dimensiunile schiei?

    - Care este explicaia comportamentului

    tnrului Goe?

    - Cum explicai interogaiile din final: Cine? Cine a tras manivela?

    cele trei dame ar fi

    trebuit s gseasc o modalitate de a-l

    pedepsi.

    Schia are dimensiuni reduse,cu o aciune simpl,linear care se desafoar pe un singur plan.

    - Tnrul Goe este un rzgiat, un needucat, el nu este certat sau dojenit niciodat pentru prostiile pe care le face, cu att mai puin pedepsit.

    - Cltorii bnuiau cine a tras manivela

    deoarece nu cu mult timp n urm din acelai vagon i zburase

    Explicaia

    Conversaia euristic

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    O3

    O4

    -Dai exemple de cuvinte,expresii,replici

    comice din aceast oper literar!

    - Din ce alte surse mai

    provine umorul n aceast oper?

    - Ce atitudine are autorul fa de personaje?

    tnrului Goe plria pe geam.

    - costum de marinel. - Mamio, nu i-am spus c nu se zice marinel. - Da cum?. - Marinal. - Vezi c suntei proaste amndou?. - Hai s-i dea mamia bieelului ciucalat!. - Ce treab ai tu urtule? etc. - Umorul n aceast oper mai provine i din situaiile comice pe care Goe le creeaz.

    - Autorul are fa de personaje o atitudine

    comic. Autorul

    Exerciiul

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    -Cum e caracterizat

    personajul principal?

    -Care sunt modurile de

    expunere prezente n text?

    ironizeaz venic modul n care cele trei dame l educ pe Goe. Personajul e caracteri-

    zat direct de narator i de cele trei dame i indirect prin trsturi ce reies din

    comportament,fapte,n- tmplri,limbaj,relaiile cu celelalte personajei cu mediul n care triete. Modul de expunere

    preponderent n text este naraiunea(oper epic)care se mpletete cu dialogul.Descrierea apare doar n prezenta- rea vestimentaiei(vor exemplifica din textul

    operei).

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    Deci, copii, naraiunea (povestirea) scurt (ai spus voi c dureaz o zi) care prezint o singur ntmplare din viaa unor personaje,n care autorul i exprim n mod indirect sentimentele i gndurile prin interme- diul aciunii i al personajelor se numete schi.

    Profesorul le arat elevilor o plan scris cu definiia schiei.

    Elevii scriu i ei definiia pe caiete.

    2-3 elevi citesc cu voce tare definiia scris pe plan.

    6 Asigurarea transferului,

    obinerea performanei

    O5

    Are loc pe parcursul dirijrii nvrii,ntri- rea fcndu-se treptat,prin aprecieri verbale.

    conversaia

  • Nr.

    crt.

    Secvenele Leciei Ob. operaionale

    CONINUT INFORMAIONAL Metode i procedee Activitatea nvtorului Activitatea Elevilor

    0 1 2 3 4 5

    7 Evaluarea final Face aprecieri privind participarea elevilor la lecie. Acord note.

    Elevii ascult cu atenie aprecierile profesorului.

    8 Intensificarea

    reteniei i asigurarea transferului

    Prezint tema pentru acas:ntr-o compunere de o pagin elevii s demonstreze c opera literar D-l Goe... este o schi.

    Noteaz tema pentru acas, ascult explicaiile i, eventual cer explicaii suplimentare.

    Explicaia