Download - Floarea

Transcript

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Biologie vegetalaClasa: a V-aProfesor: Toth Toni-FlorinScoala: Gimnaziul de Stat „Octavian Goga”Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinteTema: Floarea

Unitatea de învăţare: Organele de înmulţire ale unei plante cu flori

Scopul lecţiei: cunoaşterea de către elevi a florii ca organ specializat pentru îndeplinirea

funcţiei de înmulţire a plantelor cu flori, consolidarea unor deprinderi de realizare corectă

a desenului ştiinţific ca şi a planşelor din colecţia cu flori presate.

Obiective operaţionale- la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1. să descrie părţile componente ale florii

O2. să stabilească rolul îndeplinit de fiecare parte componentă a florii

O3. să redea prin desene modele florale descompuse, alcătuirea florii

Metode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia, comparaţia,

învăţarae prin descoperire, modelarea, metoda de Gândire critică ŞTIU/ VREAU SĂ

ŞTIU/ AM ÎNVĂŢAT

Mijloace de învăţământ:

a. pentru activitatea frontală: planşa Floarea, mulajul , plante înflorite,

imagini cu diferite flori pe CD, calculator, , fotografii.

b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, lipici, foi albe,

pensete

Organizarea şi desfăşurarea lecţiei

Evenimentele lecţiei

Situaţii şi sarcini de învăţareActivitatea profesorului Activitatea elevilor

MOMENT ORGANIZATORIC

Profesorul verifică prezenţa, ţinuta elevilor, asigurarea materială a lecţiei

REACTUALIZAREA UNOR CUNOŞTINŢE ÎNSUŞITE ANTERIOR

- solicită elevilor să-şi amintească organele unei plante cu flori- insist asupra alcătuirii externe a tulpinii şi conduc elevii la menţionarea mugurilor şi a rolului lor în formarea frunzelor şi a florilor

-numesc şi indică organele vegetative şi de înmulţire-recunosc şi menţionează mugurii foliari şi florali şi rolul lor

CAPTAREA ATENŢIEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR LECŢIEI

- prezint imagini cu diferite flori- anunţ titlul lecţiei şi prezint obiectivele lecţiei pe scurt şi pe înţelesul elevilor- anunţ metoda de lucru şi le-o reamintesc elevilor ŞTIUVREAU SĂ ŞTIU/AM ÎNVĂŢAT, notez titlul lecţiei la tablă

- recunosc florile diferitelor plante - indică rolul decorative, ornamental, medicinal al unor flori, etc. completând în rubrica ŞTIU

PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

-solicit elevilor să noteze la rubrica VREAU SĂ ŞTIU ceea ce doresc să afle despre flori: alcătuire, rol, despre înflorirea florilorimpart elevii în grupe de câte 4-5, primind modele de flori presate şi flori naturale- prezint elevilor alcătuireaunei flori cu ajutorul mulajului, planşei de la tablă- introduc noţiunile de inflorescenţă, peduncul, receptacul, desenez elementele florale descrise-solicit elevii să desprindă sepalele, apoi petalele, introduc noţiunile de caliciu şi corolă.- completez desenul de la tablă şi completez schema lecţiei

-realizează desenul pe caiete- notează în caiete primele părţi componente ale florii - în cadrul grupei observă florile naturale de pe mese şi desprind elementele florale, le observă, compară, desenează şi notează pe desen şi în schema lecţiei la rubrica AM ÎNVĂŢAT

CONEXIUNE INVERSĂ

- întreb elevii dacă recunosc ţesuttul vegetal care dă mirosul plăcut al florilor

- arată că petalele sunt colorate, parfumate şi atrag insectele- indică ţesutul secretor şi arată rolul protector al sepalelor şi rolul în polenizare al petalelor

PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII

-introduc petale albe în soluţie apoasă de albastru de metilen şi solicit elevii să explice colorarea nervurilor petalelor- implic elevii în descoperirea gineceului şi androceului şi introduc noţiunile de anteră, filament, stamină, ovar , stil, stigmat

- indică vasele conducătoare- desprind staminele şi pistilulcompletează schema lecţiei şi desenul

-indic prezenţa celulelor sexuale bărbăteşti şi femeieşti localizarea lor şi rolul pe care îl îndeplinesc

ASIGURAREA FIXĂRII CUNOŞTINŢELOR

-solicit elevilor să recompună floarea cu ajutorul elementelor descompuse de pe masa de lucru şi să noteze pe foile respective denumirea elementelor componente.Verific modul în care elevii au lucrat în cadrul grupei, îi ajut să se corecteze şi apreciez cele mai frumoase modele florale realizate

- fixează pe foile albe elementele florale descompuse şi notează părţile principale ale florii- compară lucrările lor cu planşele care le-au avut ca model de lucru- corectează dacă au greşit

EVALUARE - apreciez participarea elevilor la oră, modul în care au lucrat în cadrul grupei, modul în care au desenat, au răspuns şi notez în catalog- recomand învăţarea lecţiei acasă şi rezolvarea ex. 1, 2, 3 de pe fişa de activitate din manual, pagina16