PROIECT DIDACTIC INTEGRAT
EDUCATOARE: LUNGU LAURA
GRUPA: PREGĂTITOARE
TEMA ANUALĂ: ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?”
TEMA SAPTĂMÂNII: „Feeria sărbătorilor de iarnă”
TEMA ZILEI: „Magia Crăciunului”
TIPUL ACTIVITATII: mixtă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
SCOPUL ACTIVITATII: Cunoașterea obiceiurilor și tradițiilor legate de Sărbătorile de Crăciun;
cultivarea unui comportament bazat pe generozitate și dragoste față de semeni; stimularea
creativității, a lucrului în echipă, a cooperării și a toleranței; dezvoltarea capacității de observare,
descoperire, analiză și sinteză.
DURATA: o zi
I. ADP: ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Întâlnirea de dimineață cu tema: „Vine, vine Moș Crăciun!”
Tranziții: ”Ninge, ninge”, ”Hai pe centre să lucrăm/ Și ca moșii ne-aplecăm”
II. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE
DLC: „Poveste de Crăciun” -lectura educatoarei
DOS: Activitate practica:”Ornamente pentru Crăciun” -confecție
III. ALA I - ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES:
BIBLIOTECĂ: „Povestea lui Moș Crăciun” - citire de imagini, fișă de lucru;
ȘTIINȚĂ: ” Ajută-l pe Moș Crăciun” – labirint, fișă de lucru;
JOC DE ROL: ”Prăjituri pentru Moș Crăciun” - umplerea și decorarea fursecurilor;
JOC DE MASĂ: ”Reconstituie imaginea și prezint-o!” – puzzle;
IV. ALA II - ACTIVITATEA DE GRUP:
„În prag de Crăciun" - montaj literar muzical (fragment).
Obiective de referință
Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a înțeles;
Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale și/sau a
relațiilor cu ceilalți și simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;
Să participe la activitățile de grup, inclusiv la activitățile de joc, atât în calitate de vorbitor, cât și de
auditor;
Obiective operaționale
O1-Să prezinte desfășurarea evenimentelor în succesiunea întâmplărilor, pe baza ilustrațiilor;
O2-Să explice cuvintele noi: meșter, datină, plumb, fermecată, slavă, preschimbaseră, belșug ;
O3-Să răspundă corect întrebărilor adresate;
O4-Să adreseze colegilor întrebari cu privire la conținutul textului;
O5-Să se exprime în propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O6-Să-și exprime plăcerea și interesul pentru activitate, prin participarea activă;
Obiective de referință
Să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei lucrări practice;
Să identifice, să proiecteze și să găsească cât mai multe soluții pentru realizarea temei
propuse în cadrul activităților practice;
Obiective operaționale
O1: Să denumească materialele de lucru;
O2: Să confecționeze ornamente pentru Crăciun utilizând materialele puse la dispoziție;
O3: Să folosească în mod corect materialele pentru realizarea temei practice;
O4: Sa creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru învățate;
O5: Să evalueze lucrarile realizate pe baza urmatoarelor criterii: originalitate, acuratețe, grad de
finalizare.
BIBLIOTECĂ:„Povestea lui Moș Crăciun”
O1: Să „citească” imaginile reprezentând secvente ale poveștii;
O2: Să ordoneze conform desfășurării acțiunii imaginile date;
O3: Să despartă corect în silabe cuvintele date;
O4: Să integreze în propoziții cuvintele ilustrate;
JOC DE ROL:„Pregătim prăjituri pentru Moș Crăciun”
O1: Să umple fursecurile cu cremă;
O2: Să decoreze fursecurile cu ornamentele puse la dispoziție;
O3: Să se spele pe mâini înainte de începerea activităţii;
O4: Să nu risipească materialele de lucru;
O5: Să folosească şerveţele de câte ori este necesar;
JOC DE MASĂ: „Puzzle”
O1: Să reconstituie tablourile după model puzzle;
O2: Să descrie conținutul tabloului realizat;
ȘTIINȚĂ: ”Ajută-l pe Moș Crăciun!”
O1: Să găsească și să traseze drumul lui Moș Crăciun către brad;
O2: Să găsească numărul corespunzător de elemente al mulţimilor date;
O3: Să coloreze al doilea, patrulea şi al şaptelea globuleţ;
O4: Să deseneze în sacul lui Moş Crăciun cinci cadouri;
ACTIVITATEA DE GRUP (ALA II): „În prag de Crăciun” – secvență
O1: Să recite expresiv rolurile versificate, respectând intonația, pauzele și ritmul
acestora ;
O2: Să cânte în cor, cu negativ, respectând ritmul, linia melodică și pauzele aferente
melodiilor;
O3: Să trăiască satisfacția interpretării rolurilor.
Resurse:
Procedurale: povestirea, demonstrația, conversația, explicația, exercițiul, explozia stelară, interviul,
turul galeriei, lucrul în echipă.
Materiale:
Educarea limbajului: planșe cu imagini, microfon.
Activitatea practică: crenguțe de brad, ornamente (îngerași, clopoței, steluțe, fundițe), capsator,
beteală, carton colorat, hârtie autocolantă, lumânări, lipici, panglică, foarfece, stimulente.
Bibliotecă: set de imagini din poveste, fișe de lucru, creioane colorate;
Știință: fișe de lucru, fișe labirint, carioci;
Joc de masă: puzzle cu imagini din povestea audiată;
Joc de rol: fursecuri, biscuiți, crema, șerbet, ornamente comestibile, linguriţe, șorțulețe, boneţele,
servețele, casetofon, CD;
BIBLIOGRAFIE:
- “Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani ” , București, 2009.
- Georgeta Toma; Daniela Petre; Maruta Ristoiu; Irinela Nicolae; Magdalena Anghel „Suport
pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar.”, Editura Delta, 2009.
- Preda Viorica, ” Ghid pentru proiecte tematice”, Editura Humanitas, 2005.
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineaţă.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Rostesc următoarele versuri:
„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
Urmeaza salutul si completarea Calendarului Naturii.
Noutatea zilei :”Astăzi este o zi specială pentru că avem oaspeți.”
Captarea atentiei o voi realiza pe baza unei discuții despre ”Omul Zilei”.
”Astăzi Omul Zilei, ales de voi ieri, este Cristi.
Cum este el îmbrăcat?
Cine este Moș Crăciun?
Știți voi care este povestea lui Moș Crăciun?
Vreți să o ascultați?”
În cadrul activității de Educarea Limbajului, copiii vor asculta povestea, vor raspunde
întrebarilor mele și își vor adresa întrebari și între ei, cu privire la conținutul poveștii. În încheierea
activității voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai mult din acestă poveste și de ce?”
Se va trece la activitatea pe centre de interes astfel:
La Biliotecă preșcolarii vor primi un plic în care vor descoperi un set de imagini. Verificând
vor observa că sunt din povestea audiată. Vor ordona imaginile în ordinea desfășurării
acțiunii, vor descrie pe scurt fiecare imagine în ordine cronologică, vor rezolva fișa de lucru
dată.
La Știință vor rezolva fișa de lucru și fișa labirint puse la dispoziție.
La Joc de masă copiii vor reconstitui câte o imagine, descoperind că este un moment din
poveste, o vor descrie formulând propoziții corecte și încercând să utilizeze cuvinte și expresii din poveste.
La Joc de rol vor umple și decora prăjituri pentru Moș Crăciun.
Fiecare copil va avea posibilitatea ca pe parcursul activității să se manifeste, să acționeze și să interacționeze cu ceilalți copii, să pună întrebări și să afle răspunsuri. După terminarea
sarcinilor de la centrul ales la început se vor putea roti, se vor putea orienta spre un alt centru la
care își doresc să lucreze, astfel încât să treacă pe la toate centrele cât mai mulți copii.
La Activitatea Practică copiii se vor împărți în patru grupe și vor realiza
Ornamente de Crăciun. Prima grupă va realiza „Coronițe de Crăciun”, a doua grupă va realiza
„Suportul cu îngeraș” (pentru pahar), a treia grupa va realiza „Suportul pentru șervețele” și a patra
grupă va realiza „Ornament pentru masa de Crăciun”.
În încheiere va fi prezentat montajul ”În prag de Crăciun” – secvență.
FINALITATEA ZILEI
La sfârșitul zilei se realizează o mini-expoziție cu lucrările copiilor realizate pe tot parcursul
zilei. Voi face aprecieri generale și individuale cu privire la activitatea și comportamentul copiilor pe
tot parcursul zilei.
ETAPELE
ACTIVITĂȚII
OB.
OP.
CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC
STRATEGII DIDACTICE EVALUA
RE
Resurse
materiale Metode și procedee
DLC
1.Momentul
organizatoric
Voi asigura condițiile necesare unei bune desfășurari a activității. În cadrul Întâlnirii de dimineată vom realiza: prezența copiilor,
completarea calendarului naturii, discuții referitoare la tema abordată
în aceasta săptămână.
Calendarul
Naturii
Conversatia
Frontal
Participarea
activă la discuții, completa
rea corectă a
calendaru
lui naturii.
2.Captarea
atentiei
O voi face cu ajutorul discuției legate de ”Omul Zilei”. Acesta
este un copil îmbrăcat în Moș Crăciun.
Explicatia
frontal
Stimularea
interesului pentru
activități
3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Astăzi, veți asculta ,,Povestea lui Moș Crăciun”. Vă rog să fiți atenți, să rețineți conținutul poveștii pentru a-l putea reda, pentru a
răspunde corect la întrebări și pentru a învăța cuvinte noi: meșter,
datină, plumb, fermecată, slavă, belșug.
Expunerea
Explicatia
Conversatia
Frontala
4. Dirijarea
invatarii
TRANZITIE
ALA
O1
O2
O3
O6
O4
O5
Voi expune conținutul poveștii, descoperind treptat cele șase
planșe. Voi explica cuvintele și expresiile noi. Voi adresa cateva
întrebari cu privire la continutul acesteia. Folosind metoda Explozia
stelara îi voi provoca și pe copii să formuleze întrebări și să găsească
răspunsuri. Aceștia vor lucra pe grupe.
Cine?
Ce? Cand?
Unde? Cum?
Fiecare copil care va răspunde corect va așeza o steluță la flip-
chart.
Voi adresa copiilor întrebarea: ”Ce moment ți-a plăcut cel mai
mult din acestă poveste și de ce?” Folosindu-se de microfon fiecare
va avea posibilitatea să dea un interviu prin care să dea un răspuns cât
mai original și creativ.
”Hai pe centre să lucrăm
Și ca moșii ne-aplecăm!”
Planșe
Flip-chart,
Planșă, steluțe
microfon
Conversatia
Frontal
Explozia stelară
Conversatia
Frontal
Interviul
Aprecierea
răspunsuri
lor copiilor
5.Obtinerea
performantei
BIBLIOTECA
JOC DE MASA
ȘTIINȚĂ
JOC DE ROL
O1,O2
O3,O4
O1,O2
O1,O2
O3
O1,O2
O3,O4
O5
La acest sector copiii vor „citi „ imagini din poveste, vor ordona
conform desfășurării acțiunii imaginile date, vor despărți în silabe
cuvintele din fișa de lucru și vor alcătui propoziții cu acestea.
Aici copiii vor întregi imaginile puse la dispoziție și vor realiza
puzzle.
La acest sector copiii îl vor ajuta pe Moș Crăciun să găsească drumul
către brad, vor rezolva corect cerințele fișei de lucru.
Aici copiii vor pregăti prajituri pentru Moș Crăciun și le vor decora.
imagini cu
aspecte din
poveste,
puzzle
fișe de lucru
Fursecuri,
biscuiți, șerbet,
finetti, orna
mente
Exercitiul;
Frontal;
Explicatia;
Exercitiul
Individual;
Exercițiul
Individual și în
grup
Aprecierea
rezolvării corecte
a sarcinilor date
6.Asigurarea
retentiei si a
transferului de
cunostinte.
Voi merge alături de toți copiii la fiecare centru, unde se discută
rezultatele obținute. Acestea vor fi expuse în locul special amenajat.
Frontal Aprecieri
TRANZITIE
DOS
1.Momentul
RUTINE: igiena- toaleta; igiena- spalatul;
„ Ninge,ninge”- exercitii de inviorare in aer liber(pe hol)
Se va organiza spațiul și climatul educativ într-un mod optim
desfășurării activității.
organizatoric Copiii vor intra în mod ordonat în sala de grupa și se vor împărți în
patru grupe.
2.Captarea
atentiei
O voi realiza prin prezentarea celor patru mese de lucru și intuirea
materialelor. Copiii vor extrage din coșulet cate un globuleț. Fiecare
culoare va reprezenta o grupă. În funcție de culoarea globulețului se
vor împărți la cele patru mese de lucru.
Conversatia
Observatia
Explicatia
Orala
Frontala
3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Astazi, la activitatea practică vom realiza “Ornamente pentru
Crăciun”. Fiecare grupă va realiza un alt fel de ornament. Vă rog să
fiți atenți la explicarea etapelor de lucru, să lucrați cu atenție, curat și îngrijit.
Expunerea
4.Dirijarea
invatarii
O1,O2
O3,O4
O5
Sunt explicate copiilor regulile:
-ne purtam frumos cu colegii;
-lucrăm în liniste;
-folosim cu atenție materialele și instrumentele de lucru.
Explicarea se demonstrarea tehnicii de lucru:
Voi explica tehnicile de lucru pentru fiecare echipă în vederea
realizarării lucrarilor.
Realizarea lucrarilor de catre copii Pe parcursul lucrului îi voi supraveghe pe copii si îi voi îndruma
pe cei care cer ajutor.
De asemenea voi avea grija ca în timpul lucrului copiii să aiba o
pozitie corespunzatoare și să lucreze în liniște. Pentru asigurarea
acesteia voi asigura un fond muzical cu
Colinde de Crăciun.
crenguțe de
brad,
ornamente
(îngerași,
clopoței,
steluțe,
fundițe),
beteală, carton
colorat, hârtie
autocolantă,
lumânări,
lipici,
panglică,
foarfece
Explicatia
Conversatia
Explicatia
Demonstra
ția
Exercitiul
5.Asigurarea
retenției și a
transferului de
cunoștințe.
După ce fiecare grupă și-a finalizat lucrările se va realiza Turul
galeriei, dând posibilitatea și celorlalți copii să evalueze lucrarile de
la fiecare masă și să-și aducă propria contribuție dacă consideră că e
necesar.
Turul Galeriei
Analiza
produselor
activitatii
Orala
Pe grupe
6. Evaluarea
La sfârșitul zilei se va realizează o mini-expoziție cu lucrarile
copiilor realizate pe tot parcursul zilei. Se vor face aprecieri generale
și individuale cu privire la activitatea și comportamentul copiilor pe
tot parcursul zilei, vor fi acordate stimulente.
Stimulente
Mini-expoziție
Frontal Aprecieri
verbale
Cine?
Ce?
Cand?
7.Încheierea
activității
O1,O2
O3
Activitatea se va încheia cu prezentarea montajului ”În prag de
Crăciun” – secvență.
Casetofon,
CD
De ce? Cum?
Top Related