PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Gradinita cu program normal nr. 3EDUCATOARE: Oprea AncaPROPUNATOR: Nutu Andra-IuliaPROFESOR METODIST: Parvulescu EmilDATA: 25 octombrie 2012GRUPA: MARETEMA SĂPTĂMÂNII: „Vitamine din fructe si legume”TEMA ZILEI: „Legume si fructe de toamnă”TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere şi dobândire de noi cunoştinţeMIJLOC DE REALIZARE: ObservareSCOPUL ACTIVITĂŢII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi recunoaştere a legumelor si fructelor de toamnă, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestora.ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
JOC DE ROL : „ De-a gospodinele” ADE DŞ: „Coşul cu legume si fructe de toamnă” - observare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADE: DŞ: - să recunoască şi să denumească legumele si fructele de toamnă - să asocieze legumele si fructele cu culorile corespunzătoare acestora
- să comunice impresii pe baza celor observate - să descrie legumele si fructele prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mărime); - să sesizeze asemănările şi deosebirile dintre fructe si legume - să descrie părţile componente ale legumelor si fructelor; - să cunoască regulile de igienă şi să le respecte
STRATEGII DIDACTICEMETODE ŞI PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaţia; conversaţia euristicăMATERIAL DIDACTIC: planse cu legume si fructe de toamnă, ecusoane - legume de toamnă /fructe de toamna , folosite ca stimulente
BIBLIOGRAFIE: 1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House, 2008 2.,, Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 la 6/7 ani) ”, M.E.C.T. – 2008
SCENARIUL ZILEI:
1.Salutul: „Dimineaţa ne-am trezit La grădiniţă am venit În semicerc să ne aşezăm Cu toţii să ne salutăm „Bună dimineaţa, dragi voinici! Mă bucur că sunteţi aici A început o nouă zi Bună dimineaţa, dragi copii!”2.Împărtăşirea cu ceilalţi: „ Aş vrea să vă întreb: voi ştiţi ce surprize ne aduce toamna-n coş?” 3. Activitatea de grup: Copiii răspund la întrebări îşi dau cu părerea cam ce surprize aduce toamna cu ea: fructe şi legume.
Activitatea continuă cu jocul de atenţie: „Coşul rupt”. Copiii stau pe scăunele. Conducătorul jocului ( la început educatoarea) se mişcă în cerc, trece prin faţa copiilor şi spune: „ Mă duc cu coşul la piaţă să cumpăr un morcov”. Copilul care are ecusonul cu morcovul porneşte după conducătorul jocului care-şi continuă permanent mersul în cerc. Jocul continuă astfel până când se ridică toţi copiii. Conducătorul exclamă: „ Coşul s-a rupt!” La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusiv conducătorul jocului, se repede să ocupe un scaun. Copilul care rămâne în picioare devine noul conducător al jocului.4. Noutăţile zilei: : „ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să discutăm despre legumele si fructele care se coc in anotimpul toamna. ”
Tranziţii: Către centre noi plecăm Şi frumos o să lucrăm O să ne jucăm Apoi lecţia o s-o-nvăţăm.
ADE DŞ: „Coşul cu legume de toamnă” - observare
DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTE DIDACTICE
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE (instrumente şi indicatori)
Moment organizatoric
Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua următoarele măsuri: - aerisirea sălii de grupă;- aranjarea mobilierului sub formă de careu deschis;- intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă
Captarea atenţiei
Le voi povesti copiilor că pe drum spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna Toamna care mi-a spus că a lasat în grupă la noi un cos cu fructe si legume. Îmi voi exprima mirarea faţă de cosul ce se afla în mijlocul salii de grupă.. Pentru a trezi interesul copiilor voi incerca să descopar cosul, dar pentru ca nu reuşesc o sa- i rog pe copii să mă ajute.Cosul este plin cu legume si cu fructe de toamna
Conversaţia Observarea comportamentului copiilor
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Prezentarea noului conţinut
Dirijarea învăţării
„ Pentru că toamna este atât de generoasă şi ne oferă o mulţime de fructe şi legume foarte gustoase care nouă ne plac şi care au foarte multe vitamine m-am gândit ca astăzi să discutăm despre legumele si fructele care se coc in anotimpul toamna. ”
Astăzi vom vedea ce legume si fructe ne aduce toamna in coş.
Se citeşte copiilor următoarea ghicitoare:
Au plecat spre ţări cu soarePăsările călătoare, Căci la noi e frig şi plouă.Vântul bate cu putereFrunzele au căzut şi ele.În cămară adunateStau la sfat fructele toateNu este greu de ghicit
Explicaţia
Conversaţia Observarea comportamentului copiilor
Evaluarea răspunsurilor copiilor
Ce anotimp a sosit? ( Anotimpul Toamna )
şi se solicită răspunsul.Se prezintă copiilor coşul cu legume.- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem pe măsuţă? Se formulează întrebări ajutătoare pentru a antrena copiii in activitate: - Ce culoare are rosia din mana mea?- Am vazut cum sunt rosiile, dar morcovul din mana mea ce culoare are? Dar ceapa, ardeiul,cartoful, varza, vanata?- Eu am o minge. Puteti sa-mi spuneti de ce se rostogoleste mingea? Ce forma are ea?- Sa vedem daca rosia se rostogoleste ca si mingea.- De ce se rostogoleste rosia?- Da copii, rosia este rotunda.Vreau să vină un copil şi să încerce să rostogolească roşia pe masăHaideti sa facem acelasi lucru si cu ceapa.Ce observati se rostogoleste?- Ce inseamnsa acest lucru, cum este ceapa?- Haideti sa facem acelasi lucru si cu vanata.Sa incercam mai intai sa o rostogolim. Ce observati?- Vanata nu are aceeasi forma ca si rosia si deaceea nu se rostogoleste ca si ea.Spre deosebire de rosie care este rotunda, vanata este ovala.- Nici ardeiul, nici morcovul nu se rostogolesc.- Am in mana o bila de plastilina.O apas cu degetele si vedeti ca ramane urma pe ea. Apasati si voi.Acum voi apasa pe rosie si in acelasi timp apasati si voi pe rosia ce observati?Pe rosie au mai ramas urme ca pe bila de plastilina?Cum este rosia?- Da rosia este tare, dar poate fi si mai moale.- Acum facem acelasi lucru cu vanata.Apasam cu degetele vanata.Ce observam?Cum este vanata?- Acelasi lucru il facem si cu morcovul, ceapa, ardeiul şi varza.Ce observam?- Rosia, vanata, ardeiul, morcovul,
Observaţia
Conversaţia
Explicaţia
Evaluez capacitatea copiilor de a se exprima corect, clar si expresiv
Observarea comportamentului copiilor
Obţinerea performanţei
ceapa şi varza sunt legume tari.- Acum vreau sa mirositi morcovul.Ce simtiti? Va place mirosul de morcov? Mai exista lucruri care miros la fel?(le dau sa miroasa un ardei, o rosie).- Ce observati? Seamana la miros rosia cu morcovul?- Fiecare leguma are un miros specific, adica il intalnim numai la ea.- Va plac rosiile?Am adus pentru voi felii de rosii.Vreau sa gustati sa-mi spuneti ce gust are rosia?- Acum vreau sa gustati si din feliile de morcov. Acestea ce gust au?- Observam ca gustul rosiilor difera de cel al morcovilor.- Copii, puteti sa-mi spuneti cu ce este acoperita rosia?Dar vanata?- Pipaiti coaja rosiei(le dau copiilor o coaja de rosie).In comparatie cu alte legume rosia are coaja mai subtire.Un exemplu de legume cu coaja groasa este vanata(le dau sa pipaie o coaja de vanata).- Inainte sa consumam legumele trebuie sa le spalam bine pentru a nu ne imbolnavi.- Cum consumam noi legumele?Ce pregatesc mamele voastre cu ele?Se procedeaza analog pentru fructele
- Daca tot am discutat despre legume si fructe de toamna, vreau sa desenati niste legume si fructe .
Recitând următoarele versuri:„Către centre noi plecămŞi frumos o să lucrăm
Conversaţiaeuristică
Exerciţiul
Evaluarea răspunsurilor copiilor
Observarea comportamentului copiilor
Incheierea activităţii
In finalul activităţii se fac aprecieri asupra modului de comportare şi participare al copiilor pe parcursul activităţii şi se vor acorda stimulente: ecusoane – legume si fructe de toamnă.
ConversaţiaExplicaţia
Aprecieri verbalestimulente
Top Related