file · Web viewUtilizarea corectă şi adecvată a limbii române în...
Transcript of file · Web viewUtilizarea corectă şi adecvată a limbii române în...
PROIECT DIDACTIC
Autor: prof. Florentina Dache, grad didactic II, Şcoala Gimnazială „Negoiţă Dănăilă”, Buceşti, Ivești, Galați
Clasa: a V-a ADisciplina: limba şi literatura românăUnitatea de învăţare: SchiţaTema lecţiei: Vizită..., I.L. Caragiale Tipul lecţiei: de dezbatere şi argumentare pe baza textului literarCompetenţe generale, sociale şi civice:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii
de comunicare monologată şi dialogată4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
Competenţe specifice:1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului
global al acestuia;2.1 înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;2.4 adaptarea vorbirii la parteneri şi la situaţia de comunicare/ situaţii de comunicare diverse;4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă;
Obiective de învăţare: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:Cognitive:
O1 – să povestească, oral, opera literară luată spre analiză;O2 – să răspundă, în 10’, la întrebări pe marginea textului literar;O3– să argumenteze, în maxim 3 rânduri, propriile răspunsuri;
Afective:O4 – să manifeste interes pentru lucrul în echipă;O5 – să manifeste plăcere pentru receptarea textului literar;
Resurse:- metodologice: conversaţia: frontală, individuală, catihetică; povestirea în lanţ; metoda investigaţiei comune; brainstormingul; jocul didactic;
gândirea critică; lucrul pe grupe; metoda termenilor-cheie daţi în avans- materiale: timpul de lucru (50’); capacităţle receptive ale elevilor de clasa a V-a;- didactice: fişe de lucru; coli flipchart; markere; video-proiector- bibliografice:
Otilia Păcurari, Anca Târcă, Ligia Sarivan, Strategii didactice inovative, Sigma, Bucureşti, 2003;
Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă. Editura de Vest, Timişoara, 2000; I. L. Caragiale, Momente, Minerva, Bucureşti, 1986; www.didactic.ro
Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net
Scenariul lecţiei
Secvenţele lecţiei Ob. Conţinutul activităţii didactice Resursemetodologice
Evaluare
I.Moment organizatoric
Salutul; verificarea prezenţei elevilor la oră; pregătirea pentru lecţie; antrenarea elevilor într-o mini-discuţie relaxantă;
conversaţiafrontală
II. Verificarea temei pentru acasă
Profesorul numeşte câţiva elevi care sunt rugaţi să prezinte tema lucrată acasă.*Tema celorlalţi elevi va fi verificată pe parcursul orei.
III. Captarea atenţiei Se prezintă un citat considerat drept motto al lecţiei, care va servi la introducerea următorului moment al desfăşurării procesului instructiv-educativ:
„Copiii au mai multă nevoie de modele decât de critici.” (J. Jobert)
conversaţiafrontală
brainstorming
IV. Enunţarea temei şi a obiectivelor urmărite
Profesorul notează titlul pe tablă şi enunţă direcţiile principale de abordare a lecţiei:
1. Joc didactic – Valiza lui Haplea;2. Povestirea orală a textului;3. Tehnici de dezbatere şi argumentare
pe marginea textului literar.
conversaţiafrontală
V. Dirijarea învăţării
O2
O1
O2
O4/3
O5
O4
O3
Cu ajutorul unui material prezentat în Power Point se va putea aplica, pe grupe, jocul didactic – Povestea lui Haplea (FIŞA 1). Fiecare grupă primeşte o coală pe care are notate 14 întrebări pe text. Cu ajutorul itemilor cu alegere multiplă, va trebui să se aleagă răspunsul corect. Veridicitatea soluţiilor alese se va verifica cu ajutorul video-proiectorului. Elevii vor realiza, sub îndrumarea profesorului şi pe baza afişării termenilor-cheie iniţiali, povestirea în lanţ a operei literare. (FIŞA 2) Aşezaţi în patru grupe de câte patru, elevii vor primi o altă sarcină de lucru (FIŞA 3) ce se va desfăşura într-un anumit interval de timp precizat de profesor. Fiecare grupă primeşte câte o coală flipchart pe care va găsi însemnate trei întrebări problematizante. Membrii fiecărei grupe vor trebui să răspundă la aceste întrebări şi să-şi argumenteze răspunsul. După scurgerea timpului afectat acestei sarcini de lucru, fiecare Raportor va ieşi la tablă şi va prezenta în faţa clasei răspunsurile la întrebări şi argumentele proprii grupei sale. Oral, în urma celor ascultate, se va formula o concluzie. FIŞA 4 este înmânată elevilor. Se lucrează tot pe grupe, astfel încât fiecare grupă
jocul didactic
lucrul pe grupe
termeni-cheieiniţiali
povestirea în lanţ
activitate pe grupe
conversaţia catihetică
metoda
notarea pe grupe
aprecieriverbale
aprecieriverbale
Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net
va nota trei reguli de conduită morală, atunci când vin musafiri. Se realizează lectura finală.
investigaţiei comune
gândirea critică
conversaţiaindividuală
aprecieriverbale
VI. Asigurarea feed-back-ului
Are loc pe parcursul conducerii învăţării, întărirea făcându-se treptat, prin aprecieri verbale.
aprecieriverbale
VII.Evaluarea formativă O1 -O5 La îndrumarea profesorului, elevii vor face, oral, aprecieri asupra desfăşurării lecţiei.
aprecieriverbale
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului
*Imaginează-ţi un dialog de 8-10 replici între Ionel Popescu şi Goe pe tema educaţiei.
tema pentru acasă
Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net