mihaibraslasu.files.wordpress.com · Web viewLa prima probă avem nevoie de 7 plicuri pe care sunt...

31
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT “ION CREANGĂ” SLATINA PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ “Insectele ne învaţă” GRUPA MARE B Prof. Nistor Corina-Maria

Transcript of mihaibraslasu.files.wordpress.com · Web viewLa prima probă avem nevoie de 7 plicuri pe care sunt...

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT“ION CREANGĂ”

SLATINA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

“Insectele ne învaţă”GRUPA MARE B

Prof. Nistor Corina-Maria

Data: 24.03.2017

Profesor: Nistor Corina-Maria

Nivelul II– grupa mare B

Tema anuală de studiu: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

Proiect tematic: “Tabloul primăverii”

Tema săptămânii: ”În lumea insectelor”

Tema zilei: ”Insectele ne învață”

Forma de realizare: activitate integrată (DLC+DOS)

Forma de organizare: frontal, pe grupuri, pe echipe, individual

Loc de desfăşurare: sala de grupă

Durata: 1 zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

I. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Intâlnirea de dimineaţă cu tema : “Omida mâncăcioasă” de Eric Carle

Rutine: salutul ,,Bună-dimineața, gâze mici, mă bucur că sunteți aici!”, prezența, calendarul

naturii, mesajul zilei ,,Insectele ne învață”, știrea zilei ,,Astăzi vom avea invitați

surpriză!”.

Tranziţii: “ Ghicitori de primăvară”, “Ca albinele zburăm / Și spre centre ne-dreptăm!”

GRĂDINIŢA CU PROGRAM

PRELUNGIT “ION CREANGĂ”

SLATINA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Grupa mijlocie

II. ALA: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE

ALA 1: Bibliotecă: ,,Zborul fluturașului ” (exerciții de scriere)

Artă: „Albumul insectelor” (colorare)

Joc de masă: „Metamorfoza” (ciclul vieții la insecte)

ALA 2: Dans tematic: ”Discoteca gâzelor”

III. ADE: ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

Domeniul limbă și comunicare (DLC): Educarea limbajului “Omida mâncăcioasă”

Domeniul om şi societate (DOS): Activitate practică “ Fluturaşul” (felicitare pop-art)

Activităţi liber alese (ALA I)

Scopul: * Verificarea, consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor copiilor cu privire la

insectele învăţate;

* Dezvoltarea creativităţii/expresivităţii verbale, a fluenţei şi originalităţii în vorbire şi

gândire prin redarea unor conţinuturi reprezentative din cadrul acestora;

* Stimularea imaginaţiei, a creativităţii şi potenţialului creativ al copiilor;

Obiective de referinţă : - Să folosească materialele din centre bazându-se pe priceperile şi deprinderile însuşite

anterior;

- Să lucreze independent sau în grupuri mici în centrele alese;

- Să manifeste spirit de echipă colaborând la realizarea unei activităţi în comun.

Obiective operaţionale:

BIBLIOTECĂ: “Zborul fluturaşului” - să execute semne grafice;

- să scrie pe linie punctată;

- să rezolve labirinturi cu insecte.

- să păstreze poziţia corectă a corpului la măsuţă în timpul scrierii.

Materiale didactice: markere lavabile, fişe laminate cu semne grafice trasate cu linie

punctată.

Metodee şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, aprecierea.

Forma de organizare: individual şi grup

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, analiza produselor aprecieri verbale,

observareacomportamentului verbal şi nonverbal.

ARTĂ: “Albumul insectelor” - să dezlege ghicitori despre personajele din poveştile cunoscute;

- să coloreze respectând conturul imaginii şi menţinând o poziţie corectă a corpului

faţă de suportul de lucru;

- să realizeze o carte urmărind toate părţile componente: titlu, autor, coperţi, file,

modalitate de legare, cu ajutorul imaginilor colorate;

Materiale didactice: creioane colorate, fişe cu ghicitori şi ilustrarea răspunsului, coperţi din

carton colorat, şină.

Metodee şi procedee: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, aprecierea.

Forma de organizare: individual şi grup

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, analiza produselor aprecieri verbale,

observareacomportamentului verbal şi nonverbal.

JOC DE MASĂ : “Metamorfoză” - să reconstituie imagini cu metamorfoza la fluture;

- să execute cu succes sarcinile jocurilor tip puzzle, cu diferite grade de

dificultate;

- să identifice etapele comune ale insectelor prezentate în timpul

unui ciclu

de viață (ou, larvă pupă și insecat adultă);

Materiale didactice: puzzle cu imagini ce ilustrează stadiile metamorfozei.

Metode şi procedee: conversatia, explicatia, demonstraţia, exerciţiul.

Forma de organizare: individual

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, analiza rezultatelor.

Activităţi pe domenii experienţiale

Domeniul Limbă şi Comunicare: educarea limbajului

“Omida mâncăcioasă ne învaţă”, joc didactic Tipul activității: verificare de cunoștințe

Scopul:

● dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral;

● educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical și sintactic;

● educarea trăsăturilor pozitive de voință și caracter și formarea unei atitudini pozitive față

de sine și față de ceilalți;

Obiective de referință:

▪ să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității personale

și/sau a relațiilor cu ceilalți

▪ să utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaționale:

O1 - să găsească antonimul cuvântului dat;

O2 - să afle seria omonimelor unui cuvânt dat;

O3 - să completeze o propoziţie eliptică;

O4 - să formeze plurarul unui cuvânt dat;

O5 - să formeze diminutivul unui cuvânt dat;

O6 - să despartă cuvinetele în silabe, realizând şi reprezentarea grafică;

O7 - să precizeze sunetul inițial al unui cuvânt;

O8 - să alcătuiască propoziții corecte din punc de vedere gramatical pe baza imaginilor,

numărând apoi cuvintele din propoziţie şi realizând reprezentarea grafică a acestora.

O9 - să recunoască poveştile pe baza unui fragment dintr-un text literar.

Sarcina didactică: completarea propoziţiilor eliptice,formarea diminitivului unui cuvânt,

formarea pluralului unui cuvânt, găsirea antonimelor unui cuvânt, identificarea sunetului iniţial,

găsirea de cuvintelor omonime, despărţirea în silabe a cuvintelor şi reprezentarea lor grafică,

recunoaşterea unor poveşti având la dispoziţie fragmente de texte literare, formularea de

propoziţie cu un cuvânt dat, numărarea cuvintelor din propoziţie şi reprezentarea grafică a

acestora, alcătuirea de propoziţii corecte din punct de vedere gramatical

Reguli de joc: Copiii sunt împărţiţi în trei echipe: echipa fluturilor, echipa buburuzelor şi

echipa omizilor. Câte un reprezentant al fiecărie echipe va veni pe rând şi va rezolva sarcina scrisă

pe plicul aflat în una din cele 7 coşuleţe notate cu zilele săptămânii. Pentru fiecare răspuns corect,

copiii vor putea să hrănească pe omida pofticioasă și astfel să o ajute să își îndeplinescă dorința:

aceea de a se transforma într-un fluture. După ce vor fi rezolvate sarcinile din toate coşuleţele, în

cea de a doua variantă, câte un reprezentant al fiecărei echipe va trebui să ghicească povestea în

urma citirii unor fragmente din textele literare cunoscute. Se va trece la complicarea acestui. Câte

un reprezentant de la fiecare echipă va primi un jeton cu un obiect desenat, va trebuie să

alcătuiască o propoziţie cu acesta, să o reprezinte grafic, apoi să numere cuvintele propoziţiei şi să

le reprezinte grafic. Fiecare răspuns corect va fi recompensat cu un bănuţ. Câştigă echipa cu cei

mai mulţi bănuţi.

Elemente de joc: supriza, bagheta fermecată, întrecerea, mânuirea materialelor, aplauzele

Materiale didactice: baghetă, coşuleţe cu zilele săptămânii, plicuri cu sarcinile jocului, jetoane

cu ajutorul cărora să rezolve sarcinile concursului, jetoane cu imaginile allimentelor pe care

omida la consumă în poveste, însemne pe covor pentru rezolvarea sarcinilor, tabla de scris cu

cretă, panou pe care este marcat numărul de silabe cu ajutorul unor imagini care ilustreză bătaia

din palme, răvaşe cu fragmente din poveşti, omidă, cocon şi fluture realizate din pânză, cufăr,

recompense.

Metode şi procedee: conversatia, explicatia, demonstraţia, jocul, exerciţiul, problematizarea.

Forma de organizare: pe grupe

Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, analiza rezultatelor,

observarea comportamentului verbal şi nonverbal.

Domeniul Om şi Societate: activitate practică

„Fluturaşul”, aplicaţie Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi.

Scopul:

Obiective operationale:

O1 – să decupeze pe contur;

O2 – să coloreze în spaţiu dat respectând conturul;

O3 – să îndoaie pe linie punctată;

O4 – să lipească păstrând ordinea la masă şi curăţenia lucrării.

O5 – să respecte ordinea paşilor în realizarea lucrării, urmărind demonstraţi;

O6 – să păstreze poziţia corectă a corpului la masa de lucru.

Materiale didactice: cartoane colorate, coli printate cu fluture, foarfecă, carioci, lipici.

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

Forme şi metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, analizarea rezultatelor,

observarea comportamentului verbal şi nonverbal.

Forma de organizare: frontală

Jocuri şi activităţi alese (A.L.A. II)

“Discoteca gâzelor”, dans tematic

Scopul activităţii:

* satisfacerea nevoii de mişcare, destindere şi recreere a copiilor.

* dezvoltarea deprinderilor de a cânta şi dansa, respectând ritmul muzicii şi mişcările de

dans, prin coordonare de grup;

Obiective operationale:

   O1 - să interpreteze cântecul, în timp ce execută mişcările de dans;

O2 – să execute mişcările sugerate de textul cântecului;

O3 – să respecte ritmul melodiei;

Materiale didactice: stick cu melodia, televizor, antenuţe din plastic.

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exercţiul.

Forme şi metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, observarea

comportamentului verbal şi nonverbal.

Forma de organizare: frontală.

Bibliografie :

- Omida mâncăcioasă”, Eric Carle, Editura Cartea copiilor, 2009

- „Curriculum pentru învățământul preșcolar’’-editura DPH-Bucuresti 2009;

- „Metode interactive de grup”- Ghid metodic-Editura Arves;

- „Revista învățământului preșcolar”- 3-4/2010, Editura ArleOuin;

- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învățământul preșcolar”, nivel 3-5 ani,

Editura Delta, Pitești;

- „Aplicații ale noului curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica

Publishing House, 2010.

Scenariul zilei

I. Activităţi de Dezvoltare Personală

În cadrul întâlnirii de dimineață cu tema „Bună dimineaţa, fluturi colorați!”, se va face:

salutul, prezenţa copiilor și se va completa calendarul naturii. Salutul se realizează prin

intermediul unor versuri rostite de educatoare:

„Bună dimineaţa, dragi copii,

În lumea insectelor începe o nouă zi.

Gâze dragi interpretăm,

Cu toţii să ne prezentăm!

Bună dimineaţa, fluturi colorați!”

Copiii realizează lanțul salutului. Prezenţa se va face, de asemenea, cu ajutorul unor

versuri:

„După ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat

Cu toţii ne-am întâlnit

Cine oare n-a venit?”

Copiii merg la Copacul Prezenței și identifică colegii absenți. Calendarul naturii se va

realiza prin adresarea de întrebări: „Ce zi este astăzi? Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi măine? În ce

anotimp suntem?, Cum este vremea afara?, Cum ne-am îmbrăcat?”.

Noutatea zilei o constituie o carte-surpriză, care ne dezvăluie o poveste minunată:

“Omida mâncăcioasă” de Eric Carle. Povestea va fi prezentată printr-un filmuleț care oferă

varianta animată a cărții.

Tranziție

Prin metoda interactiva „mâna oarbă”, copiii își aleg centrele de interes – activitățile liber-

alese (ALA 1):

“După insectele purtate ,

Ghicim jocurile toate

La măsuţe ne-mpărţim

Şi la lucru noi pornim!”

II. Activităţi Liber Alese ALA I

Voi trece pe la fiecare centru de activitate deschis şi voi explica copiilor ce au de lucru.

La sectorul Artă tema este „Albumul insectelor”. Copiii primesc creioane colorate, cu

care trebuie să coloreze insectele din album, după ce în prealabil au dezlegat ghicitorile. Paginile

vor fi legate într-o carte adevărată, cu coperți colorate pe care este trecut titlul, autorii și anul.

La sectorul Bibliotecă tema este “Zborul fluturașului”, exerciții grafice, exerciții de

sciere pe linie puncata, rezolvare de labirint.

La sectorul Joc de masă tema este “Metamorfoză” (ciclul evolutiv la insecte). Copiii

primesc bucăţi de puzzle şi după ce realizează imaginile, observă caracteristicile comune ale mai

multor insecte de-a lungul unui ciclu de viață (ou, larvă, pupă și insectă adultă).

Rutină: “Singurel îmi fac ordine la locul de joacă”- exersarea uor deprinderi de muncă

gospodărească.

Tranziție

Se va ieşi din grupă pe cântecul:

“Înspre baie ne-ndreptăm

Să ne spălăm:

Dăm cu apă şi săpun

Fără teamă,

Mai curaţi vom fi acum,

De bună seamă.”

III. Activităţi pe Domenii Experienţiale

Copiii vor intra în sala de clasă intonând cântecul Albinuţa

Zum, zum, zum, albinuţa mea,

Prin câmpii şi prin răzoare,

Alergând din floare-n floare,

Zum, zum, zum, albinuţa mea.

Zum, zum, zum, albinuţa mea,

Căutam prin floricele,

Şi-adunăm mierea din ele,

Zum, zum, zum, albinuţa mea.

În timp ce copiii au fost plecaţi, am primit un lăsat un pachet pentru ei. Le citesc

copiilor ce ne scrie aceasta în scrisoarea găsită în cutie:

“ Bună dimineața, copii,

Sunt o omidă mititică, abia ieșită dintr-un ou ce până mai ieri s-a încălzit la soare pe o frunză. Este primăvară și am pornit în căutarea hranei. Sincer, nici nu știu ce îmi place să mănânc mai mult; o funză crudă abia desfăcută dintr-un mugure, bună, nu zic nu, dar parca aș încerca ceva nou.... Cred că sunt o omidă cam pofticioasă și mâncăcioasă. Mă ajutați să îmi potolesc foamea? Încă ceva. În jurul meu trec în zbor ușor niște vietăți colorate, cu aripi diafane. Credeți că aș putea să devin și eu așa? Știu că doamna v-a pregătit un joc frumos și dacă veți răspunde corect la sarcini mă veți ajuta să îmi împlinesc visul. Sunt sigură că vă veți descurca de minune și am încredere în voi.

Cu drag, omida voastră mâncăcioasă”

Plicurile din colet ne pun la dispoziţie materialele şi sarcinile concursului ce urmează să se

desfăşoare. Cele trei grupe de la centrele tematice se transformă în trei echipe ce urmează să

concureze. Jocul are la bază povestea pe care au ascultat-o la întâlnirea de dimineaţă.. După

explicarea regulilor şi executarea jocului de probă, se trece la desfăşurarea propriu-zisă a acestuia.

La prima probă avem nevoie de 7 plicuri pe care sunt notate cele 7 zile ale săptămânii. În

interiorul fiecărui plic se află sarcini variate care încearcă să acopere un spectru cât mai larg din

ceea ce priveşte dezvoltarea vorbirii la preşcolari şi pregătirea lor pentru şcoală. Pentru fiecare

sarcină rezolvată de un reprezentant al fiecărei echipe, aceştia vor primi alimente cu care să

hrănească omida.

La etapa a doua a jocului, câte un reprezentant al fiecărei grupe, vine şi extrage un răvaş

dintr-un cufăr. Trebuie să ghicească personajul şi povestea din care acesta face parte, pe baza unui

fragment din poveste care se află scris pe răvaş. Jocul se reia de două ori.

La complicarea jocului, câte un copil de la fiecare echipă, vine şi extrage un cartonaş. Va

trebui să formuleze o propoziţie cu cuvântul ilustrat, să numere cuvintele propoziţiei şi să facă

reprezentarea grafică a propoziţiei şi cuvintelor.

Pentru fiecare răspuns, inclusiv la prima etapă a jocului pe langă jetoanele cu alimente,

echipa primeşte un sticker colorat.

Ajunşi la finalul concursului, este timpul să numărăm bănuţii. Câte un copil din fiecare

echipă va număra punctele acumulate.

“V-aţi gândit, v-aţi consultat

Şi răspunsuri bune-aţi dat,

Dar timpul s-a terminat

Câţe buline aţi câştigat?

Hai să numărărm în cor

Şi să stabilim un scor.

Să rostimcu voce tare

Echipa câştigătoare.”

Tranziţia către activitatea viitoare se va face prin cântecul “Fluturaşul meu”.

“Soarele a răsărit

În poiana cu pitici.

Fluturaşul s-a trezit,

S- a trezit din somn.

Sus, sus, tot mai sus,

Zboară fluturaşul meu.

Sus, sus, tot mai sus,

Fluturaşul meu.”

Pentru a afla ce surpriză ne-a pregătit omida ascunsă în cocon, copiii trebuie să

îndeplinească ultima sarcină. Cu materialele puse la dispoziţie şi cu acordul indicaţiilor primite,

copiii trebuie să realiyeye o felicitare pop-up cu fluture, utilizând mai multe tehnici învăţate

(colorare în contur, decupare, indoire pe linie punctată, lipire). Activitatea se va desfăşura pe fond

muzical.

IV. Activităţi Liber Alese - ALA 2

Ziua se încheie cu dansul tematic “Discoteca gâzelor”. Pe muzica şi versurile lui Ioan

Luchian Mihalea, copiii vor dansa executând mişcările sugerate de text.

ETAPELE

ACTIVITĂŢII

CONŢINUT

ŞTIINŢIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUAREMETODE ŞI

PROCEDEE

MIJLOACE

DIDACTICE

FORME DE

ORGANIZARE

1.Moment

organizatoric

Asigurarea condiţiilor organizatorice şi

psihologice pentru desfăşurarea eficientă a activităţii:

aranjarea mobilierului şi a materialelor, aerisirea sălii

etc.

Copiii intră ordonaţi în sala de grupă pe

cântecelul “Albinuţa”.

Zum, zum, zum, albinuţa mea,

Prin câmpii şi prin răzoare,

Alergând din floare-n floare,

Zum, zum, zum, albinuţa mea.

Se aşează pe echipe în funcţie de ecusoanele pe

care le-au primit

conversaţia frontal

observarea

comportamentului

verbal şi nonverbal

2. Captarea

atenţiei

Captarea atenţiei se realizează prin deschiderea

cutiei primite. Le citesc scrisoarea:

“ Bună dimineața, copii,

Sunt o omidă mititică, abia ieșită dintr-un

ou ce până mai ieri s-a încălzit la soare pe o

frunză. Este primăvară și am pornit în căutarea

hranei. Sincer, nici nu știu ce îmi place să mănânc

conversaţia scrisoarea

frontal

observarea

comportamentului şi

a interesului pentru

surpriza pregătită

mai mult; o funză crudă abia desfăcută dintr-un

mugure, bună, nu zic nu, dar parca aș încerca ceva

nou.... Cred că sunt o omidă cam pofticioasă și

mâncăcioasă.

Mă ajutați să îmi potolesc foamea?

Încă ceva. În jurul meu trec în zbor ușor niște

vietăți colorate, cu aripi diafane. Credeți că aș

putea să devin și eu așa? Știu că doamna v-a

pregătit un joc frumos și dacă veți răspunde corect

la sarcini mă veți ajuta să îmi împlinesc visul.

Sunt sigură că vă veți descurca de minune și

am încredere în voi.

Cu drag,

omida voastră mâncăcioasă”

3. Anunţarea

temelor şi a

obiectivelor

Jocul de la activitatea limbajului cu ajutorul

căruia o vom ajuta pe omiduță să se transforme în

fluture se numește “Omida mâncăcioasă” .explicaţia

frontal

observarea

comportamentului

verbal şi nonverbal

4. Dirijarea

activităţii

Se vor prezenta copiilor sarcina de lucru şi

regulile jocului.

a) Explicarea regulilor jocului

Copiii sunt împărțiți în trei echipe. La prima

probă avem nevoie 7 plicuri pe care se află scrise zilele

săptămânii. Vine în faţă şi se aşează pe însemnele de pe

covor câte un reprezentant al fiecărei echipe. Plicurile

vor fi deschise pe rând, începând cu luni şi terminând

cu duminică. Sarcinile vor fi variate şi vor încerca să

acopere câte mai multe din aspectele legate de

dezvoltarea vorbirii.

Cu jetoanele primite drept recompensă, copiii

trebuie să hrănească omida.

b) Executarea jocului de probă

Voi alege un copil din prima grupă îl poftesc pe

primul însemn de pe covor şi îi înmânez un alt plic, in

care se află sarcina pe care trebuie să o rezolve.

c) Executarea jocului de către copii – etapa I

După ce mă asigur că au înteles regulile jocului,

vom trece la desfăşurarea jocului propriu-zis. Voi

corecta eventualele greșeli și va face precizările pe care

le consideră necesare pentru o bună desfășurare a

jocului.

Luni – “Spune-mi opusul cuvântului!”(antonime)

(aprins/stins, zi/noapte, aproape/departe)

Marţi – “Completează propoziţia!” (propoziţia

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

jocul

exericţiul

jeton

plicuri cu

numele zilelor

săptămânii

jetoane cu

frontal

individual

individual

observarea

comportamentului

verbal şi nonverbal

analiza rezultatelor

activităţii

observarea

comportamentului

verbal şi nonverbal

eliptică)

Miercuri – “Desparte în silabe” (despărţirea în silabe)

(măr, salam, caşcaval)

Joi – “Spune-mi la ce te gândeşti!” (omonime)

(broască, rachetă, liliac)

Vineri – “Cu ce sunet începe cuvântul?” (identificarea

sunetului iniţial)

(pară, brioşă, castravete)

Sâmbătă – “Eu spun una, tu spui multe” (pluralul)

(pună/prune, acadea/acadele, cârnat/cârnaţi)

Duminică - “Cum alintăm?” (diminutivul)

(omidă/omiduţă, prăjitură/prăjiturică, fluture/fluturaş)

În funcție de zilele săptămânii şi de răspunsurile

oferite, copiiihrănesc omida: luni – un măr, marți- două

pere, miercuri-trei prune, joi-patru căpșuni, vineri-cinci

portocale, sâmbătă-o prăjitură, o înghețată, un

castrevete murat, o felie de cașcaval, o bucată de salam,

o acadea, o felie de plăcintă, un cârnat, o brioșă și o

felie de pepene, duminică-o frunză.

În acest moment, omida intră în cocon.

d) Etapa a II-a

Citesc fragmentele din poveşti scrise pe răvaşe,

imagini pentru

despărţirea în

silabe, perechi

de omonime,

antonime,

imagini pentru

propoziţia

eliptică,

formarea

pluralului,

identificarea

sunetului

iniţial, panou

individual

formativ-orală

răspunsurile la

întrebări

formativ-orală

răspunsurile la

întrebări

copiii vor ghici personajul şi povestea, Voi avea în

atenţie ca numărul de sarcini să fie egal pentru toate

trei echipele.

1. “...apoi iese teafăr şi de acolo, fuga la fereastra

boierului şi începe a trânti cu ciocul în geam, zicând...”

– cocoşul din povestea “Punguta cu doi bani”

2. “Trei iezi cucuieţi/ mamei uşa descuieţi/ Că

mama v-aduce vouă/ Drob de sare în spinare”. (voce

îngroşată) – lupul din povestea “Capra cu trei iezi”

3. “Bună masă, cumătră? Tiiii, da ce de peşte! Dă-

mi şi mie că tare mi-e poftă!” – ursul din povestea

“Ursul păcălit de vulpe”

4. “Ia mai pune-ţi pofta-n cui! Dacă vrei ouă...du-

te şi bate şi tu cocoşul ca să-ţi facă ouă.” – baba din

povestea “Punguţa cu doi bani”

5. “Du fetiţa, departe în pădure, că nu vreau s-o

mai văd în faţa ochilor…” – împărăteasa din povestea

“Albă-ca-zăpada”

6. “Fată frumoasă şi harnică, grijeşte-mă şi

curăţă-mă de omizi, că ţi-oi prinde şi eu bine.” – părul

din povestea “Fata babei şi fata moşneagului”

7. “Dar bine, fraţilor, nu vedeţi că sunt urs, ca şi

voi?...Cum să nu ma plâng, pinguinule, dacă urşii albi

explicaţia

conversaţia

explicaţia

răvaşe cu

fragmente din

poveşti

individual

şi grup

formativ-orală

răspunsurile la

întrebări

observarea

comportamentului

verbal şi nonverbal

mă dispreţuiesc şi răd de mine?” – ursul din povestea

“Povestea ursului cafeniu”

8. “-Am o idee, Scufiţă Rosşie, ce ar fi dacă ai

culege nişte floricele frumoase pe care să I le duci

bunicuţei tale? ”- lupul din povestea “Scufiţa Roşie”

9. “Te rog, domnule, dă-mi mie lemnele astea, ca

să îmi construiesc din ele o casă.” – purcelul mijlociu

din povestea “Cei trei purceluşi”

e) Complicarea jocului

Pentru a complica jocul, la final, copiii vor trebui să

formuleze propoziții cu un cuvânt dat pe jeton, și să

reprezinte grafic la tablă propoziţia şi cuvintele.

jetoane

cretă,

tablă

formativ-orală

răspunsurile la

întrebări

observarea

comportamentului

verbal şi nonverba

6. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

a) Intuirea materialului didactic

Copiii vor avea pe masă cartoane colorate, lipici,

foarfecă, carioci, carton alb pe care este printat conturul

unui fluture.

b)Explicarea modalităţii de lucru

Voi explica ceea ce au de făcut: copiii trebuie să

coloreze cu cariocile jumătătile de fluture în culorile

dorite, să le decupeze pe contur, să îndoaie aripile pe

linia ajutătoare, să împine cele două jumătăţi de future

şi apoi să le lipească pe un carton colorat. Vor realiza

astfel o felicitare pop-up.

demonstraţia Frontal

observarea

comportamentului

verbal şi nonverba

c) Se vor executa câteva exerciţii de încălzire a

musculaturii mici a mâinii prin rostirea versurilor:

“Degetele îmi sunt petale/ Se deschid ca o

floare:/Boboc, floare, boboc, floare/ Şi apoi le

răsfirăm/ Şi la un pian cântăm.”

d) Desfăşurarea activităţii practice

Copiii vor începe lucrul. Voi da indicaţii

individuale şi colective dacă va fi cazul. Activitatea se

va desfăşura pe un fond muzical.

explicaţia

exerciţiul

carioci, carton

colorat, carton

alb printat cu

jumătăţi de

fluture, lipici,

foarfecă

individual

evaluarea

produselor

activităţii

7. Evaluarea

activităţii

Se fac aprecieri asupra activităţii.

- Ce am reuşit să realizăm noi astăzi din ceea ce

ne-am propus?

(Am alcătuit propoziţii, am despărţit în silabe..

am realizat o felicitare pop-up.)

“V-aţi gândit, v-aţi consultat/ Şi răspunsuri bune-

aţi dat,/ Dar timpul s-a terminat/ Câţi bănuţi aţi

câştigat?/ Hai să numărărm în cor/ Şi să stabilim un

scor./ Să rostim cu voce tare/ Echipa câştigătoare.”

conversaţia

explicaţia

frontal

evaluarea

rezultatelor

obţinute,

aprecieri

individuale,

verbale.

8. Încheierea

activităţii

Se vor face aprecieri verbale generale cu

privire la modul în care preşcolarii s-au descurcat pe tot

parcursul desfăşurării activităţii. La final, timpul

omidei în cocon s-a scurs. Ea s-a transformat într-un

conversaţia recompense frontal aprecieri generale

şi individuale.

minunat fluture încărcat cu recompense pentru cei mici.

OMIDA MÂNCĂCIOASĂ

de Eric Carle

Un oușor stătea pe o frunză, în lumina lunii.

Într-o duminică dimineața, când soarele răsări, cald și zâmbitor- poc!-

din oușor ieși o omidă mică. Îi era foarte foame, asa că porni degrabă să caute de

mâncare.

Luni găsi un măr și-l mâncă.Totuși,îi mai era foame.

Marți mâncă doua pere.Totuși nu se sătură.

Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame.

Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură.

Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

Sâmbătă oare ce-a mai mâncat omida: o prăjitură de ciocolată, o

înghețată, un castravete murat, o felie de cașcaval, o bucată de salam, o acadea, o

felie de plăcintă cu cireșe, un cârnat, o brioșăși o felie de pepene.

În noaptea care a urmat, pe omidă a durut-o burtica.

Veni o noua zi de duminică. Omida mâncă o frunză verde și fragedăși se

simți mult mai bine. În sfârșit, nu-i mai era foame.Și, dintr-o omidă mititică, se

facuse o omidă mare și grasă. Omida își construi o căsuță, numită cocon, și se

culcă înăuntru.După două săptămâni și mai bine de somn, se trezi. Făcu o gaura în

cocon și, când se strecura încet afara… …era un minunat fluture!