Vizit ...Dei.l.caragiale 4ore

12
PROIECT DIDACTIC Şcoala cu clasele I-VIII „Ion Borcea”, Agigea Clasa a V-a Profesor. Petre Claudia Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul: „Vizită…” de I. L. Caragiale Tipul lecţiei: formarea deprinderii de receptare a unui text epic. Timp: 4 ore. Obiective operaţionale : La sfârşitul lecţiilor elevii vor putea: să recunoască modurile de expunere; să desprindă ideile principale; să identifice momentele acţiunii; să realizeze rezumatul textului; să caracterizeze personajul principal; să demonstreze că textul analizat este o operă epică. Metode şi procedee: lectura expresivă, lucrul cu manualul, conversaţia euristică, exerciţiul, brainstorming, cvintetul, problematizarea , ciorchinele. Resurse : Manualul de limba şi literatura română, clasa a V- a ,Ed.Humanitas, fişe pentru caracterizarea unui personaj.

Transcript of Vizit ...Dei.l.caragiale 4ore

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

coala cu clasele I-VIII Ion Borcea, Agigea

Clasa a V-a

Profesor. Petre Claudia

Obiectul: Limba i literatura romn

Subiectul: Vizit de I. L. Caragiale

Tipul leciei: formarea deprinderii de receptare a unui text epic.

Timp: 4 ore.

Obiective operaionale : La sfritul leciilor elevii vor putea:

s recunoasc modurile de expunere;

s desprind ideile principale;

s identifice momentele aciunii;

s realizeze rezumatul textului;

s caracterizeze personajul principal;

s demonstreze c textul analizat este o oper epic.

Metode i procedee: lectura expresiv, lucrul cu manualul, conversaia euristic, exerciiul, brainstorming, cvintetul, problematizarea , ciorchinele.

Resurse: Manualul de limba i literatura romn, clasa a V-a ,Ed.Humanitas, fie pentru caracterizarea unui personaj.

SCENARIUL DIDACTIC

I orObiective operaionale:

s prezinte date despre autor i oper;

s neleag semnificaia lexicului folosit de autor;

s recunoasc modurile de expunere folosite n text;

s precizeze modul n care autorul i exprim ideile i sentimentele;

s identifice instanele comunicrii;

s precizeze timpul i spaiul ntmplrilor;

s indice care este ordinea ntmplrilor;

s identifice trsturile operei epice.

Momentele

lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedee

1. Verificarea temeiProfesorul verific realizarea fiei biografice a lui I. L. Caragiale.Elevii rspund ntrebrilor despre viaa i opera autorului.Conversaia

2. Anunarea temei i a obiectivelorSe anun titlul leciei i obiectivele.Elevii noteaz titlul n caiete.

3. Dirijarea nvrii

4. Asigurarea feed-back-ului

5. Asigurarea reteniei i a transferului

Profesorul realizeaz lectura model.

Sunt explicai termenii noi.

- Ce observai n legtur cu lexicul? Ce fel de cuvinte sunt folosite?

n text apar:

cuvinte recent intrate n limba vremii;

pronunii regionale;

arhaisme.

Prin ntrebri, profesorul conduce elevii ctre identificarea n text a trsturilor operei epice.

-Cine este autorul? Cum i exprim el gndurile i sentimentele?

-Ce moduri de expunere folosete autorul?

-Cine povestete ntmplrile? La ce persoan povestete?

-Care sunt personajele?

-Care este spaiul aciunii?

-Cnd au loc ntmplrile? Care este durata aciunii?

-Cum sunt ordonate ntmplrile?

Dup cele discutate pn acum pe marginea textului ncercai s dai definiia operei epice.

Profesorul alctuiete mpreun cu elevii ciorchinele opera epic.

Tema: Realizai un cvintet n care s rezumai coninutul textului citit .

Elevii noteaz n caiete doar semnificaia termenilor care nu se afl n subsolul paginii.

Elevii observ particularitile lexicului i exemplific.

Elevii rspund ntrebrilor.

-Autorul i exprim ideile i sentimentele prin intermediul personajelor i al aciunii.

-Modurile de expunere folosite sunt naraiunea i dialogul.

-ntmplrile sunt relatate la persoana I de ctre un narator personaj vizitatorul.

-Personajele:

vizitatorul = persj.-narator

Ionel

d-na Popescu

slujnica

- Casa familiei Popescu.

- Vizita de Sf. Ion, cu ocazia onomasticii copilului Ionel.

- ntmplrile sunt ordonate logic i cronologic, n funcie de momentele subiectului.

Opera epic este opera literar n care autorul i exprim n mod indirect ideile, gndurile i sentimentele cu ajutorul personajelor i al aciunii.

Copiaz ciorchinele pe caiete.

Noteaz tema n caiete.

Conversaia

Problemati-

zarea

Conversaia euristic

Ciorchinele

A II-a or

Obiective operaionale:

s citeasc expresiv, nuanat i pe roluri textul dat; s extrag ideile principale;

s identifice momentele subiectului;

s realizeze rezumatul textului.

Momentele leciei Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode i procedee

1.Organizarea clasei

2.Verificarea temei i a cunotinelor anterioare

3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Dirijarea nvrii

5. Realizarea feed-back-ului

6. Asigurarea reteniei i a transferului

Creeaz premisele unei bune comunicri cu elevii.

Verific tema iar cvintetele cele mai reuite sunt notate pe tabl.

Verific, prin ntrebri, cunotinele despre trsturile operei epice.

Astzi vom realiza planul simplu de idei i vom stabili momentele aciunii n vederea realizrii de ctre voi, acas, a rezumatului textului.

Solicit elevii s realizeze lectura expresiv a textului.

Profesorul mparte elevii n cinci grupe i textul n cinci pri, fiecrei grupe revenindu-i sarcina s extrag ideile principale din fragmentul indicat.

Verific formularea ideilor i le noteaz pe tabl , n tabel, lsnd loc pentru notarea momentelor aciunii n dreptul fiecrei idei.

Cere elevilor s identifice momentele aciunii i s precizeze ideile corespunztoare fiecruia.

Noteaz momentele pe tabl, n tabel.

Cere elevilor s realizeze rezumatul oral al textului, innd seama de ideile principale i de momentele aciunii.

Tema: Rezumatul scris al schiei Vizit, innd cont de ideile principale i de momentele subiectului. Noteaz titlul i obiectivele leciei.

Citesc textul.

Elevii lucreaz pe grupe i formuleaz ideile principale sub form de propoziii.

Elevii copiaz ideile principale n tabelul din caiete.

Observ faptul c textul se deschide cu intriga, urmnd expoziiunea i celelalte momente.

Noteaz tema.Conversaia

Conversaia

Lectura expresiv

Activitate pe grupe

A III-a or

Obiective operaionale:

s precizeze structura dialogului; s recunoasc verbele dicendi; s identifice trsturile dialogului ca mod de expunere; s observe rolul dialogului ca modalitate de caracterizare a personajelor.Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode i procedee

1.Verificarea temei

2.Anunarea temei i a obiectivelor

3. Dirijarea nvrii

4.Obinerea performanei

5. Asigurarea feed-back-ului

6.Asigurarea reteniei i a transferuluiProfesorul corecteaz rezumatele elaborate de elevi.

Verific frontal exerciiile rezolvate de elevi.

Dialogul ca mod de expunere i ca modalitate de caracterizare a personajelor.

-Care este modul de expunere dominant folosit n text?

-Ce semn de punctuaie introduce dialogul ?

-Ce este dialogul?

-Care este structura dialogului?

Dialogul n opera literar este un mod de expunere prin care se reproduce o discuie ntre dou sau mai multe personaje.

-Care sunt verbele care introduc replicile n textul citit?

-Unde sunt aezate aceste verbe fa de replic?

n opera literar, dialogul este o modalitate de caracterizare , oferind personajelor ocazia de a se prezenta singure, prin ceea ce spun i prin felul de a se exprima.

La Caragiale, dialogul este principala modalitate de caracterizare a personajelor.

-Scoatei din text replicile lui Ionel i precizai ce trsturi de caracter surprind ele.

-Realizai un cvintet prin care s-l caracterizai pe Ionel.

Tem:

a. pagina 168, ex. de sus;

b. Imaginai un alt final al textului.

Elevii sunt solicitai s rezolve exerciiile de la pagina 164, subcapitolul Personajele.

Noteaz titlul.

-Dialogul.

-Dialogul este marcat prin linia de dialog.

-Dialogul este convorbirea dintre dou sau mai multe persoane.

-Dialogul este alctuit dintr-o nlnuire de replici.

Noteaz definiia.

-Verbele care introduc dialogul sunt: a striga, a aduga, a ntrerupe, a zice, a rspunde, a ntreba, a afirma, a spune, a ruga, a constata etc.

Noteaz n caiete .

Scriu pe caiete:

-Da tu de ce tragi? m-ntrerupe maiorul lucrnd cu lingura n cheseaua de dulcea

impolitee

-Unde te duci?

-Viu acu.

neascultare

ignorare a ntrebrii

Redacteaz cvintetul i n prezint.

Noteaz tema.Activitate independent

Conversaia

Exerciiul

A IV-a or

Obiective operaionale:

s identifice modalitile de caracterizare a personajului principal; s desprind trsturile fizice i morale ale protagonistului; s comenteze atitudinea naratorului fa de personajul principal; s selecteze citatele semnificative; s realizeze caracterizarea personajului Ionel.Etapele leciei Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode i procedee

1.Verificarea temei

2.Anunarea temei i a obiectivelor

3.Dirijarea nvrii

4.Asigurarea feed-back-ului

5.Asigurarea reteniei i a transferului Profesorul verific tema.

Modaliti i mijloace de caracterizare a personajelor. Caracterizarea lui Ionel.

Prin activitate frontal, profesorul stabilete mpreun cu elevii modalitile i mijloacele de caracterizare a unui personaj.

Le d elevilor fia cu planul orientativ de caracterizare a unui personaj.

-Ce modaliti de caracterizare sunt folosite n cazul personajului Ionel?

Elevii sunt mprii n 5 grupe i primesc sarcina realizrii unui ciorchine care s surprind trsturile personajului Ionel.

Profesorul sintetizeaz pe tabl trsturile, nsoindu-le de citate.

Se fac aprecieri despre activitatea elevilor pe parcursul orei.

Tema: Realizai caracterizarea personajului principal.Elevii apreciaz lucrrile colegilor.

Noteaz titlul n caiete.

Elevii stabilesc care din trsturile personajului principal sunt realizate cu mijloace directe, respectiv, indirecte.

mprii pe grupe, elevii realizeaz ciorchinele.

Fiecare echip prezint ciorchinele ,se pun ntrebri i se fac precizri i completri.Conversaia

Conversaia

Explicaia

Problematizarea

Ciorchinele