Viii Conce Siva 97

7
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Bahan Simona Mihaela DATA: 19 mai 2008 CLASA: a VIII-a OBIECTUL: Limba română SUBIECTUL LECŢIEI: Propoziţia subordonată circumstanţială concesivă TIPUL LECŢIEI: lecţie de însuşire de noi cunoştinţe DURATA: 50’ OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să identifice corect circumstanţiala concesivă în textele date O 2 – să recunoască elementele regente ale concesivei O 3 – să identifice elementul de relaţie specific subordonatei concesive O 4 – să cunoască topica şi punctuaţia subordonatei concesive O 5 – să construiască, după cerinţe, fraze corecte din punct de vedere gramatical O 6 – să realizeze corect contragerea concesivei O 7 – să realizeze corect expansiunea complementului circumstanţial concesiv STRATEGIA DIDACTICĂ RESURSE: -capacităţi normale de învăţare ale elevilor -loc de desfăşurare: sala de clasă METODE ŞI PROCEDEE: -exerciţiul, conversaţia euristică, demonstraţia MATERIALE ŞI MIJLOACE: -manualul, caietele elevilor, instrumente de scris, fişe de lucru FORME DE ORGANIZARE: -frontal, individual FORME DE EVALUARE: -evaluare orală, test formativ

description

h

Transcript of Viii Conce Siva 97

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Bahan Simona MihaelaDATA: 19 mai 2008CLASA: a VIII-aOBIECTUL: Limba romnSUBIECTUL LECIEI: Propoziia subordonat circumstanial concesivTIPUL LECIEI: lecie de nsuire de noi cunotineDURATA: 50

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1 s identifice corect circumstaniala concesiv n textele dateO2 s recunoasc elementele regente ale concesiveiO3 s identifice elementul de relaie specific subordonatei concesiveO4 s cunoasc topica i punctuaia subordonatei concesiveO5 s construiasc, dup cerine, fraze corecte din punct de vedere gramaticalO6 s realizeze corect contragerea concesiveiO7 s realizeze corect expansiunea complementului circumstanial concesiv

STRATEGIA DIDACTIC

RESURSE:-capaciti normale de nvare ale elevilor-loc de desfurare: sala de clas

METODE I PROCEDEE:-exerciiul, conversaia euristic, demonstraia

MATERIALE I MIJLOACE:-manualul, caietele elevilor, instrumente de scris, fie de lucru

FORME DE ORGANIZARE:-frontal, individual

FORME DE EVALUARE:-evaluare oral, test formativ

BIBLIOGRAFIE:-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint-Gramatica limbii romne, Ed. Academiei Romne, Bucureti, 2005 - Dumitru Irimia, Gramatica limbii romne, Ed. Polirom, Iai, 2004-Adrian Costache, Georgeta Costache, Limba romn o gramatic sintetic, Grupul Editorial Art, Bucureti, 2002-Sofia Dobra, Ghid de limba i literatura romn pentru cl. A V-a a VIII-a, Ed. Plus, 2005-tefania Popescu, Gramatic practic a limbii romne, Ed. Orizonturi, Bucureti, 1995

SCENARIUL DIDACTIC

MOMENTE I OBIECTIVE OPERAIONALETIMPCONINUTUL LECIEISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

FORME DE ORG.RESURSE MAT. I PROCED.

Moment organizatoric 2-organizarea clasei, notarea absenelor, asigurarea climatului optim necesar desfurrii activitii-verificarea temei pentru acas.Frontal Conversaia Verificarea modului n care elevii au efectuat tema pentru acas i corectarea eventualelor greeli.

Captarea ateniei3Elevii sunt anunai c urmeaz s studieze un nou tip de propoziie subordonat.Frontal Conversaia

Anunarea subiectului leciei i a obiectivelor operaionale

O1

O2, O3

O4

O5

O6, O73

7

5

3

7

10

5

Se anun titlul noii lecii (propoziia subordonat circumstanial concesiv), iar la sfritul leciei, elevii vor fi capabili s... (se enumer obiectivele operaionale).

Elevii primesc fie de lucru cu texte pentru analiz i trebuie s mpart frazele n propoziii i s identifice propoziiile subordonate (circumstaniale concesive) (anexa 1)

Pornind de la exemplele de pe fiele de lucru, elevii sunt solicitai s identifice i s clasifice elementele de relaie ale subordonatei concesive i s identifice elementele regente ale acesteia.

Li se cere apoi s observe topica i punctuaia concesivei.

Elevii sunt mprii n grupe i sunt solicitai s construiasc fraze dup anumite cerine. (ex. nr. 2, anexa 1))

Elevii sunt apoi solicitai s realizeze contragerea concesivelor din frazele pe care le-au alctuit, n complemente circumstaniale concesive. De asemenea, vor avea de alctuit propoziii n care s existe complemente circumstaniale concesive pe care apoi s le transforme n subordonate concesive. (ex. 3-4, anexa 1)

Elevii sunt solicitai s alctuiasc fraze n care s existe subordonate diferite introduse prin acelai element de relaie.(ex. 5, anexa 1)

Frontal

Frontal Individual

Frontal

Frontal

Pe grupe

Individual Frontal

Individual Conversaia Caietele elevilor

Descoperirea ExplicaiaConversaia

Descoperirea Exerciiul

Conversaia Descoperirea

Exerciiul

Exerciiul

Exerciiul Se noteaz titlul leciei pe tabl, iar elevii l trec n caiete.

mprirea corect a frazelor n propoziii.

Identificarea corect a elementelor de relaie i ale elementelor regente ale concesivei.

Observarea topicii i a punctuaiei concesivei.

Alctuirea de fraze corecte din punct de vedere gramatical.

Realizarea corect a contragerii i expansiunii.

Alctuirea de fraze corecte din punct de vedere gramatical.

Consolidarea cunotinelor 4Elevii primesc fie cu test formativ. (anexa 2)Individual Fie cu test formativRezolvarea corect a sarcinii de lucru.

Asigurarea reteniei i a transferului 1TEM PENTRU ACAS: Ex. nr. 4-5 p. 231, manual.

ANEXA 1

1. mparte frazele urmtoare n propoziii i subliniaz propoziiile subordonate:

a) Vznd eu o vreme ca asta, am sprlit-o la balt, cu gnd ru asupra mamei, ct mi era de mam i de necjit. (I. Creang)

b) Dei tia binior ungurete, avea oroare s vorbeasc, mai ales n faa autoritilor. (L. Rebreanu)

c) mpratul, de umbla n fruntea otirilor, de sta la sfat mare, de se culca, de se scula, de mnca, de-i mngia coconii, un gnd nu-l mai slbea. (B. t. Delavrancea)

d) Dar, orict s-ar fi lipt, sub uriaa apsare a propriei lor greuti i a milioanelor de ani, ntre ele tot a rmas o fisur. (G. Bogza)

e) Ilie Barbu se trezi din somn cu ochii limpezi, uor i linitit ca din nimic, cu toate c se culcase seara frnt de oboseal. (M. Preda)

2. Alctuiete fraze n care s existe circumstaniale concesive introduse prin urmtoarele elemente de relaie: conjuncia dac, pronumele nehotrt orice i adverbul relativ ct.

3. Contrage circumstanialele concesive alctuite la exerciiul anterior n complementele circumstaniale concesive corespunztoare.

4. Realizeaz expansiunea urmtoarelor complemente circumstaniale concesive n propoziiile circumstaniale corespunztoare:

a) Cu toat struina noastr, n-a primit propunerea.b) Cu toat rbdarea lui, n-a reuit.c) Greind cu tine chiar, iubesc greeala. (M. Eminescu)

5. Alctuiete fraze n care conjunciile s i de s introduc subordonate diferite, printre care i concesive.

ANEXA 2

TEST FORMATIV

1. Alctuiete fraze n care s ai subordonate diferite, printre care i o concesiv, introduse prin pronumele nehotrt orice