Verbul - 1

14
 Proiect didactic Învăţător : Perianu N. Marilena Ramona Şcoala : Priboiu, Com. Tătărani, Jud. D-ţa Data : 29.03.2006 Clasa : a III-a Obiectul : Limba română Subiectul : Verbul. Tipul : Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor Obiective de referinţă : 2.5. s ă ut ilizeze co re ct în ex pr imarea oral ă pr op ri e el em en te le de construcţie a comunicării studiate ; 3.6. să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicării studiate; 4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate ; Obiective operaţionale : 2.5.1. să realizeze acordul pre dic atu lui cu subiectul fără termi nol ogi e ( anexa 3, anexa 4) ; 2.5.2. să găsească cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date ( anexa 1) ; 3.6.1. să ide nti fice verbele în tex te şi en umerări de cuvin te ( an exa 2, anexa 5) ; 4.4.1. să completeze propoziţii lacunare cu v erbe corespunzătoare ( anexa 2,anexa 3) ; 4.4.2. să transforme propoziţiile atunci când se scimbă persoana, numărul şi / sau timp ul verbului ( anexa 2 ) ; Obiective educative : Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului cu noi cuvinte . Formarea priceperilor şi deprinderilor de recunoaştere a verbului, de analiză, pe baza unui m aterial adecvat .

Transcript of Verbul - 1

Page 1: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 1/14

 

Proiect didactic

Învăţător : Perianu N. Marilena Ramona

Şcoala : Priboiu, Com. Tătărani, Jud. D-ţa

Data : 29.03.2006

Clasa : a III-a

Obiectul : Limba românăSubiectul : Verbul.

Tipul : Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor 

Obiective de referinţă :2.5. să utilizeze corect în exprimarea orală proprie elementele deconstrucţie a comunicării studiate ;3.6. să recunoască în texte diferite elemente de construcţie a comunicăriistudiate;4.4. să realizeze acordurile gramaticale în enunţurile redactate ;

Obiective operaţionale :2.5.1. să realizeze acordul predicatului cu subiectul fără terminologie( anexa 3, anexa 4) ;2.5.2. să găsească cuvinte cu sens opus pentru cuvinte date ( anexa 1) ;3.6.1. să identifice verbele în texte şi enumerări de cuvinte ( anexa 2,

anexa 5) ;4.4.1. să completeze propoziţii lacunare cu verbe corespunzătoare ( anexa2,anexa 3) ;4.4.2. să transforme propoziţiile atunci când se scimbă persoana, numărul şi/ sau timpul verbului ( anexa 2 ) ;

Obiective educative :• Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului cu noi cuvinte .• Formarea priceperilor şi deprinderilor de recunoaştere a verbului, de

analiză pe baza unui material adecvat

Page 2: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 2/14

analiză, pe baza unui material adecvat . 

Metode şi procedee :• conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, observaţia, jocul didactic .

Material didactic :• fişe de lucru ;• fişe de evaluare ;• fise de lucru pe grupe ;•  planşă format mare - verbului- schemă recapitulativă ;• fişe format mare cu exerciţii .•  jetoane cu cuvinte.

Resurse :• caietele elevilor ;• manualul ;• carioca ;

Page 3: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 3/14

Page 4: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 4/14

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEICONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE

EVAAR

ACTIVITATEAÎNVĂŢĂTORULUI

ACTIVITATEAELEVULUI

METODE ŞIPROCEDEE

FORMEDE

ACTIVI-

TATEMOMENTORGANIZATORIC

• Pregătesc cele necesarelecţiei (materialele didactice )• Distribui fişele de lucru .• Creez o atmosferă

 permisivă,necesarădesfăşurării lecţiei în condiţiioptime.

• Pregătirea celor necesare pentru desfăşurarea lecţiei.

conversaţia frontal

VERIFICAREATEMEI

• Verific tema scrisăcantitativ şi calitativ .

• Prezintă tema scrisă . conversaţiaexplicaţia 

frontal oral

CAPTAREA

ATENŢIE 

• Prezint rebusul spre

dezlegare ( la tablă ) .Explicmodul în care se va rezolva .( ANEXA 1 )

• Vor scrie pe fişa format

mare cuvinte cu sens opus pentru cuvintele date(verbe) .

conversaţia

explicaţia-exerciţiul

frontal oral /

ANUNŢAREATEMEI ŞI AOBIECTIVELOR 

• Cuvântul cheie din rebuseste VERBUL.• Anunţ tema lecţie şi scriula tablă data şi titlul lecţie :„Verbul. Recapitulare „

•  Notează în caie data şititlul lecţiei.

-demonstraţia frontal oral

DIRIJAREAÎNVĂŢĂRII

• Prezint elevilor fişa cuschema recapitulativă a

• Vor da exemple de verbecare exprimă : acţiunea,

conversaţiaexplicaţia

frontal observsistem

Page 5: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 5/14

 

verbului . Se discută fiecare parte din schemă cu exempledate de elevi.

• Pe tablă prezint o fişă cu

enunţuri lacunare.Se vor completa cu verbe careexprimă : a) acţiunea ;

b) starea ;c) existenţa ;

( ANEXA 3)

• Ofer elevilor jetoane pecare cunt scrise verbe în douăvariante. Vor alege variantacorectă .Jetoanele se vor afişala tablă .

• Îndrum elevii înrezolvarea fişelor de lucru.( ANEXA 2 )

starea, existenţa ; de verbela persoana I, persoana a II-a, persoana a III-a numărulsingular şi plural ; de verbela timpul trecut, prezent,viitor.

• Vor completa pe fişa de

la tablă enunţurile cuverbele corespunzătoare

• Fiecare va primi câte un jeton de pe care vor alegevarianta corectă de scriere averbelor.Vor afişa jetoanelela tablă.

• Fiecare elev va precizamodul de rezolvare aexerciţiilor de pe fişa delucru individuală.

exerciţiul

conversaţia

explicaţiaexerciţiul

 jocul didactic

conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

 problematizare

frontal

individual

frontal /individual

INTENSIFICAREARETENŢIEI ŞIASIGURAREATRANSFERULUI

• Solicit elevii să rezolve pe o fişă format mare unexerciţiu în care apar 

 pleonasme. Vor eliminacuvintele de prisos.

• Vor rezolva la tablă fişa . conversaţiaexplicaţiaexerciţiul

Frontal /individual

scris

Page 6: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 6/14

 

• Împart clasa în 4 grupe(flori albastre, flori roz, florigalbene şi flori roşii).Fiecare grupă va avea derezolvat o fişă de grup în careitemii sunt cu acelaşi grad dedificultate .Se premiază grupacare termină prima .

• Rezolvă în grup fişele delucru .

• Reprezentantul fiecăreigrupei va prezenta la tablămodul în care s-a rezolvatfişa.

în grup scris

ASIGURAREAFEED_BACK-ului

• Solicit elevii să rezolvefişele de evaluare .

• Rezolvă fişele deevaluare .

conversaţia-explicaţia-exerciţiul

individual scris

ÎNCHEIEREAACTIVITĂŢII

• Elevii vor fi apreciaţi şistimulaţi pentru efortul depus • Anunţarea temei pentru

acasă.

• Elevii au ca sarcină să

rezolve din manualexerciţiul nr.

-conversaţia-explicaţia

frontal

Page 7: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 7/14

 

ANEXA 1

Scrie cuvinte cu sens opus :

 

1) PLEACĂ2) URĂŞTE3) APUNE

4) URCĂ5) CRITICĂ6) MĂ-NGRAŞ

 

1

2

3

4

5

6

Page 8: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 8/14

 

 Numele:...................................................ANEXA 2

FIŞĂ DE LUCRUVERBUL

1. . Subliniaţi verbele din următoarea enumerare: bătrân; a culege, aruncă, alb, amar, urcă, vale, citea, mergeau, va

începe, vrabie, a aruncat, gingaş, rău, zboară, frumos, a traversa.2. Scrie acţiuni care se potrivesc:

  Vântul _________________________. Soarele ____________________________ .

Câinele ________________________. Doctorul 

 ___________________________.

3. Puneţi în locul punctelor verbele potrivite:Cine______________ de dimineaţă, departe __________________.

Page 9: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 9/14

 

Nu ____________ pe mâine ce poţi __________ azi. Apa _________pietrele______.

Paza bună ______________ primejdia rea. Buturuga mică ____________carul mare .

4. În propoziţiile următoare, subliniaţi verbele, apoi analizaţi-learătând: timpul, persoana şi numărul . Elevii scriau problema cand am intrat în clasă!

 _____________________________________________________________  __________  _____________________________________________________________  __________  Mariana va veni la noi.

 _____________________________________________________________ 

 __________  _____________________________________________________________  __________  În vacanţă vom citi multe cărţi interesante.

 _____________________________________________________________  __________  _____________________________________________________________  __________  Eu cumpăr cinci trandafiri roşii.

 _____________________________________________________________  __________  _____________________________________________________________  __________ 

5. Scrieţi formele corespunzătoare ale verbelor din paranteze, la trecut,prezent, viitor:(a cânta) trecut ei_______  prezent ei_______  viitorei______ (a povesti) eu_______ eu_______ 

eu_______ 6.. Subliniaţi verbele şi treceţi-le la timpul prezent :

A bătut un vânt aspru . ________________________________________________.

Page 10: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 10/14

 

El spulbera zăpada . ________________________________________________.

Apele erau îngheţate tun . ________________________________________________.

7. Trece la numărul plural:   Eu scriu. → Noi ______________. Tu desenezi. →  Voi

 __________________________.

El plânge. → Ei _______________. Ea trece. →  Ele

 ___________________________.

ANEXA 3

Completaţi cu verbe ce arată :

a) acţiunea :

Vântul _______________prin tufişuri.Elevul _______________un text.Clopoţelul ___________ de ieşire.

b) starea :

Fata babei ____________pe prispă .Ion _________________ trenul pe peron .Bătrânul _____________pe scaun .

c) existenţa :

Ea _________________ în grădină .În acvariu ____________ mulţi peşti .La şcoală ____________ sală de sport .

ANEXA 5

Taie cuvintele de prisos :

Page 11: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 11/14

 

Mihai s-a urcat sus în copac .

Vreau să cobor jos acum .Urcând pe uşa din spate în autobuz , Alin a avansat înainte .

Se vor apleca în jos pentru a executa exerciţiile.

ANEXA 4

Fişă de lucru

1. Potriveşte verbele la persoane :

eu citeşte noi

citesctu citesc voicitiţiel / ea citeşti ei / elecitim

2. Completează petalele cu verbecare încep cu litera “ d “ :

Fişă de lucru

1. Potriveşte verbele la persoane :

eu vrea noi

vreţitu vreau voivor el / ea vrei ei / elevrem

2. Completează petalele cu verbecare încep cu litera “ s “ :

Page 12: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 12/14

 

Fişă de lucru

1. Potriveşte verbele la persoane :

eu munceşti noimuncesctu munceşte voimuncimel / ea muncesc ei / elemunciţi

2. Completează petalele cu verbe

care încep cu litera “ m “ :

Fişă de lucru

1. Potriveşte verbele la persoane :

eu ştie noiştiţitu ştiu voiştiuel / ea ştii ei / eleştim

2. Completează petalele cu verbe

care încep cu litera “ c “ :

 Numele : ...................................

Page 13: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 13/14

 

FIŞĂ DE EVALUARE

1. Completeaza cu una dintre formele verbului “a fi”:a) Eu …………..….. elevă în clasa a treia. b) La vară ele ………………. la mare.

c) Mama ………. cea mai bună prietenă a mea.

2. Uneşte verbele cu numărul şi persoana corespunzătoare :  mergem

cântă ISINGULAR  sunteţi

  alerg IIPLURAL se aflau

  vei vorbi III

3. Subliniaţi verbele din următoarele proverbe :

„Cine nu munceşte la tinereţe n-are la bătrâneţe .”„Munca sfinţeşte locul .”„Ai carte ,Ai parte.”

„Cine sapă groapa altuia cade singur în ea .

 Numele : ...................................

FIŞĂ DE EVALUARE1. Completeaza cu una dintre formele verbului “a fi”:

a) Eu …………..….. elevă în clasa a treia. b) La vară ele ………………. la mare.c) Mama ………. cea mai bună prietenă a mea.

2. Uneşte verbele cu numărul şi persoana corespunzătoare :  mergem

cântă ISINGULAR  sunteţi

  alerg IIPLURAL se aflau  vei vorbi III

3. Subliniaţi verbele din următoarele proverbe :„Cine nu munceşte la tinereţe n-are la bătrâneţe .”„Munca sfinţeşte locul .”„Ai carte ,

Page 14: Verbul - 1

5/17/2018 Verbul - 1 - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/verbul-1 14/14

 

Ai parte.”„Cine sapă groapa altuia cade singur în ea .