tulpina

4
  PROIECT DIDACTIC Disciplina: Biologie vegetala Clasa: a-V-a Profesor : Engsli Helga Scoala: Capleni, jud. Satu Mare Tema: Tulpina Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul : familiarizarea elevilor cu rolul tulpinii in viata plantei si descrierea acestui organ vegetativ Obiective operationale: O1-sa prezinte alcatuirea externa a tulpinii O2-sa recunoasca cele doua tipuri de muguri O3-sa enumere principalele tipuri de tulpini O4-sa explice rolul vaselor lemnoase si liberiene in conducerea sevei in corpul plantei O5-sa identifice principalele tipuri de tesuturi care intra in alcatuirea structurii interne a tulpinii O6-sa indice functiile tulpinii in viata plantei O7-sa evidentieze legatura structura si functie O8-sa compare structura interna a tulpinii cu cea a radacinii, observand continuitatea existenta, necesara functionarii normale a acestor organe vegetative Strategii didactice Materiale si mijloace didactice: manual, plansa, desen, material vegetal proaspat (ceapa, tubercul de cartof, tulpina de dovleac, carcei de vita de vie, rizom de lacramioare,etc), mulaj-sectiune transversala in tulpina, creta colorata, preparat microscopic, computer, lectie la calculator in PPt Metode si mijloace didactice: demonstratia, observatia macroscopica si microscopica conversatia, experimentul, informatizarea, problematizarea Forma de activitate: frontala si individuala Locul de desfasurare : cabinetul de informatica Surse informationale: manualele alternative, Morfologia plantelor, Ghid metodologic, Metodica predarii biologiei, internet Continut informational : conform programei Resurse umane: clasa de elevi Desfasurarea lectiei 1. Momen t organ izator ic –veri ficarea p rezente i elevi lor si a b azei mat eriale a le ctiei 2. Cap tare a atenti ei si enunt area obiect ive lor urmari te 3. Reactu alizarea u nor cu nosti nte ( Ce lula, Tesutu ri, Rad acina- f ronta l) 4. Pr ezentarea no ul ui cont inut -profesorul prezinta demonstrativ o tulpina, iar elevii observa principalele caracteristici (muguri, noduri,etc) -elevii recunosc tipurile de tulpini pe baza materialului didactic -elevii deseneaza si compara structura interna a tulpinii cu cea a radacinii observand mulajul si preparatul microscopic -elevii explica rolul vaselor conducatoare pe baza cunostintelor de la „Radacina” mentionand diferentele structurale dintre cele doua organe vegetative

Transcript of tulpina

5/12/2018 tulpina - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/tulpina-55a4d78291fd2 1/4

  PROIECT DIDACTIC 

Disciplina: Biologie vegetala

Clasa: a-V-a

Profesor: Engsli HelgaScoala: Capleni, jud. Satu Mare

Tema: Tulpina

Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte

Scopul: familiarizarea elevilor cu rolul tulpinii in viata plantei si descrierea acestui organ

vegetativ

Obiective operationale:

O1-sa prezinte alcatuirea externa a tulpinii

O2-sa recunoasca cele doua tipuri de muguri

O3-sa enumere principalele tipuri de tulpini

O4-sa explice rolul vaselor lemnoase si liberiene in conducerea sevei in corpul plantei

O5-sa identifice principalele tipuri de tesuturi care intra in alcatuirea structurii interne

a tulpinii

O6-sa indice functiile tulpinii in viata plantei

O7-sa evidentieze legatura structura si functie

O8-sa compare structura interna a tulpinii cu cea a radacinii, observand continuitatea

existenta, necesara functionarii normale a acestor organe vegetative

Strategii didactice

Materiale si mijloace didactice: manual, plansa, desen, material vegetal proaspat

(ceapa, tubercul de cartof, tulpina de dovleac, carcei de

vita de vie, rizom de lacramioare,etc), mulaj-sectiune

transversala in tulpina, creta colorata, preparatmicroscopic, computer, lectie la calculator in PPt

Metode si mijloace didactice: demonstratia, observatia macroscopica si microscopica

conversatia, experimentul, informatizarea,

problematizarea

Forma de activitate: frontala si individuala

Locul de desfasurare : cabinetul de informatica

Surse informationale: manualele alternative, Morfologia plantelor, Ghid

metodologic, Metodica predarii biologiei, internet

Continut informational : conform programei

Resurse umane: clasa de elevi

Desfasurarea lectiei

1. Moment organizatoric –verificarea prezentei elevilor si a bazei materiale a lectiei

2. Captarea atentiei si enuntarea obiectivelor urmarite

3. Reactualizarea unor cunostinte ( Celula, Tesuturi, Radacina- frontal)

4. Prezentarea noului continut

-profesorul prezinta demonstrativ o tulpina, iar elevii observa principalele

caracteristici (muguri, noduri,etc)

-elevii recunosc tipurile de tulpini pe baza materialului didactic

-elevii deseneaza si compara structura interna a tulpinii cu cea a radacinii

observand mulajul si preparatul microscopic

-elevii explica rolul vaselor conducatoare pe baza cunostintelor de la „Radacina”mentionand diferentele structurale dintre cele doua organe vegetative

5/12/2018 tulpina - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/tulpina-55a4d78291fd2 2/4

-elevii deduc rolul tulpinii

5.Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului

Profesorul cere elevilor- sa clasifice tulpinile, exemplificand

-sa prezinte alcatuirea externa pe o ramura

-sa descrie structura interna folosind mulajul

-explice rolul fasciculelor libero-lemnoaseElevii isi fixeaza structura si rolul tulpinii urmarind lectia aferenta la calculator,

insotindu-l pe Harry Potter.

6.Stabilirea concluziilor 

Desi unele tulpini au rol in inmultire, fotosinteza, aparare, functia principala a

tulpinii este cea de conducere a sevei si de sustinere.

7.Evaluare

Profesorul cere elevilor sa completeze testul .

Primii elevi care rezolva corect sunt compensati cu nota maxima.

8.Asigurarea retentiei

Profesorul recomanda elevilor sa citeasca lectia si din manual si sa rezolve

exercitiile 1si 4 de la pagina 39

5/12/2018 tulpina - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/tulpina-55a4d78291fd2 3/4

TEST DE EVALUARE cls. a V-a Numele

Tulpina

Completati spatiile punctate :

1. Tulpina este un organ.......................caresustine............................., ..................... si .........................

2. Cresterea in lungime a tulpinii este asigurata de.................................. ce este

format din tesuturi de..........................

3. Tipuri de tulpini: -........................... -................................. ex..........................

-................................ ex..........................

-................................ ex..........................

-................................ ex..........................

-................................ -................................. ex..........................

-............................... ex..........................

-............................... ex..........................

-................................ ex...............................4. Seva bruta circula in vasele......................., situate spre...................... cilindrului

central. In vasele liberiene circula seva.......................

5. Functiile tulpinii:

 Név

Felmérő teszt A szár

Egészitsd ki a pontozott részeket:

1. A szár egy......................... szerv ami fenntartja a......................., a....................... és

a.......................

2. A szár hosszanti növekedését biztositja a............................. ami.............................szövetből áll.

3. Szár tipusok: -....................... -.......................... pl..............................

-..........................pl...............................

-..........................pl...............................

-..........................pl...............................

-......................-..........................pl...............................

-..........................pl..............................

-..........................pl..............................

-......................pl.........................

4. A nyers tápanyag a................. edényekben kering, amelyek............................ vannak 

elhelyezve. A háncs edényekben kering a ........................ táplálék.5. A szár életműködései:

5/12/2018 tulpina - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/tulpina-55a4d78291fd2 4/4