tema1 1 digestia

6
1 Proiect didactic Aria curriculară:Matematica si stiintele naturii Disciplina:Biologie Clasa:a X-a Unitatea de învăţare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie Subiectul lecţiei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere. Resurse de timp :50 minute Tipul lecţiei:lectie mixta Scopul lecţiei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere. Competenţe specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1 Competente derivate/Obiective operationale: La sfârşitul lectiei elevii trebuie să fie capabili : CD 1- să identifice componentele tubului digestiv; CD 2 - să identifice care formaţiuni sunt implicate în digestia bucala ; CD 3- indice cum se realizează digestia gastrica; rolul enzimelor în digestia gastrica; CD 4- precizeze aspecte legate de digestia intestinală; CD 5- identifice particularităţi legate de fiziologia intestinului gros; Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura. Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82. Tipul de organizare a activităţii:frontal,individual,pe grupe. Anticiparea dificultăţilor:- intrerperea curentului→utilizarea planselor; -intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare; Bibliografie -Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005 -Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC -Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: „Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie”, Ed. ARVES, 2007. -Viorel Lazar,Daniela Caprarin:”Metode didactice utilizate in predarea biologiei”,Ed.Arves,2008 - Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predării biologiei, editura Universităţii ”Al. I. Cuza” Iaşi, 2001 - Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobată cu ordinul MedCT

description

digestie

Transcript of tema1 1 digestia

  • 1

    Proiect didactic

    Aria curricular:Matematica si stiintele naturii Disciplina:Biologie

    Clasa:a X-a

    Unitatea de nvare : Structura si functiile fundamentale ale organismelor vii: Functia de nutritie

    Subiectul leciei:Sistemul digestiv si digestia la mamifere. Resurse de timp :50 minute

    Tipul leciei:lectie mixta Scopul leciei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la particularitatile structurale ale sistemului digestiv la mamifere.

    Competene specifice: 1.2 ;3.1 ;5.2 ;5.1 Competente derivate/Obiective operationale: La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili : CD1- s identifice componentele tubului digestiv; CD2 - s identifice care formaiuni sunt implicate n digestia bucala ; CD3-s indice cum se realizeaz digestia gastrica; rolul enzimelor n digestia gastrica; CD4- s precizeze aspecte legate de digestia intestinal; CD5- s identifice particulariti legate de fiziologia intestinului gros; Resurse procedurale:conversatia euristica,explicatia ,observatia,lectura.

    Resurse materiale:manual, CD, calculator,videoproiector, fise de evaluare,carte lectura- manual pg. 82. Tipul de organizare a activitii:frontal,individual,pe grupe. Anticiparea dificultilor:- intrerperea curentuluiutilizarea planselor;

    -intrebari ale elevilor ce depasesc programaasigurarea unui fond de documentare; Bibliografie

    -Ioana Arinis,Aurora Mihail, Biologie. Manual pentru clasa a X-a, editura LVS Crepuscul, 2005

    -Ciurchea Maria,Ciolac Russu Anca,Iordache Ion-Metodica predarii stiintelor biologice,EDP,1982-Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC

    -Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Lectia- forma de baza a organizarii procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.

    -Viorel Lazar,Daniela Caprarin:Metode didactice utilizate in predarea biologiei,Ed.Arves,2008 - Ion Iordache si Ulpia Maria-Leu, Metodica predrii biologiei, editura Universitii Al. I. Cuza Iai, 2001 - Programa de biologie pentru liceu, clasa a X-a, aprobat cu ordinul MedCT

  • 2

    DESFURAREA LECIEI

    Nr.

    crt Etapele

    leciei

    Competene derivate

    ACTIVITATE DESFURAT Resurse procedurale

    Resurse

    materiale

    Resurse

    temporale

    Metode

    de

    evaluare Activitatea

    profesorului

    Activitatea

    elevilor

    1. Organizarea clasei

    -pregateste materialul

    didactic; -noteaza in catalog

    elevii absenti si

    verifica daca sunt

    conditii optime pentru

    desfasurarea orei;

    -isi pregatesc

    cartile si caietele; 5

    2. Reactualizarecunotine anterioare

    - adreseza ntrebri, urmreste elaborarea rspunsurilor din care verifica notiunile

    predate

    - raspund la

    ntrebri; Conversatia

    Euristica

    10 oral

    3. Captarea atentiei

    - solicita elevilor Observarea pe baza

    imaginilor n Power Point a componentelor

    sistemului.

    - se gandesc la

    solicitarea

    profesorului

    Conversatia

    euristica CD,

    calculator,

    videoproiec-

    tor

    3

    4. Anuntarea temei si

    obiectivelor

    -Anuna titlul leciei si il scrie pe tabla

    Sistemul digestiv si

    digestia la mamifere. -comunica clar

    competentele derivate

    ale leciei,care exprima ceea ce elevii

    treuie sa cunoasca la

    finalul lectiei.

    -ascult ,noteaza titlul lectiei.

    Conversatia

    euristica 2

  • 3

    5. Dirijarea invatarii

    CD1

    CD2

    CD3

    CD4

    CD5

    Utilizeaza mulajul cu

    torsul uman.Enumera

    componentele

    sistemului digestiv la

    mamifer.

    Descrie pe baza

    fragmentelor de lectie

    Ael caracteristicile

    cavitatii bucale si ale

    digestiei

    bucale,evidentiind

    transformarile fizice,

    chimice si biologice

    ce determina formarea

    proceselor de

    masticatie si

    deglutitie.

    Caracterizeaza

    transformarile care au

    loc in timpul digestiei

    gastrice si a rolului

    enzimelor n digestia gastrica.Solicita

    elevilor sa compare

    alcatuirea camerelor

    stomacului la diferite

    mamifere.

    Prezinta

    particularitatile

    digestiei intestinale,a

    transformarilor ce au

    loc aici,stabilind

    produsii finali ai

    digestiei .

    Prezinta elevilor

    procesele care au loc

    la nivelul intestinului

    -ascult, observ, scriu,

    -urmaresc imaginile

    -ascult, observ, scriu,

    -ascult,scriu,observa

    Observatia

    Explicatia

    Conversatia

    Observatia

    Explicatia

    Conversatia

    Mulaj

    CD lectie Ael

    -Calculator

    -video-

    proiector

    CD,

    -Calculator

    -video-

    proiector

    20

    Oral

    Oral

  • 4

    gros si alcatuirea

    acestuia.

    Realizeaza schema

    tablei(Anexa 1)

    6. Obinerea performan-

    ei

    Inventariaza principalele informatii si solicita

    elevilor sa dea

    raspunsuri clare pentru a

    verifica masura in care

    au fost atinse

    obiectivele, pe baza unui

    fragment de text pe care

    il lectureaza .

    Citesc fragmentul

    de text, dau

    raspunsuri la

    intrebari.

    Lectura

    Fragment text

    Manual pg. 32.

    5

    7. Asigurarea feed back-ului

    Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei si

    pe baza fisei de evaluare

    (Anexa2)

    Completeaza fisa

    de evaluare

    Fisa de

    evaluare. 5 scris

  • 5

    Anexa 1

    SCHEMA LECIEI

    Sistemul digestiv si digestia la mamifere.

    n componena sistemului digestiv intr tubul digestiv(cavitate bucala, faringe, esofag, stomac,intestin subtire ,intestin gros, anus) i glandele anexe (salivare, ficatul si pancreasul) .

    Cavitatea bucal si digestia bucala-au loctransformari fizice, mecanice si chimice(ptialina transforma amidonul preparat in dextrine si maltoza) In urma masticatiei rezulta bolul alimentar ,care prin deglutitie ajunge in stomac.

    Stomacul si digestia gastrica Stomacul este situat sub diafragma,la majoritatea mamiferelor este unicameral,la erbivorele rumegatoare este

    tetracameral. In prezenta sucului gastric bolurile sufera transformari mecanice, fizice si chimice. Sucul gastric conine: apa, mucus, HCl si enzime. Enzime proteolitice:Pepsina ,labfermentul si gelatinaza.

    Enzime lipolitice:Lipaza gastric In urma digestiei gastrice se formeaza chimul gastric.

    Absorbia intestinal - are loc la nivelul intestinului subire; - se realizeaz prin intermediul vilozitilor intestinale; - absorbia proteinelor se face sub form de aminoacizi; - absorbia glucidelor se face sub form de monozaharide; - -absorbtia lipidelor se face sub forma de acizi grasi si glicerol. - la finalul absorbiei intestinale rezult chilul intestinal;

    Fiziologia intestinului gros

    - chilul intestinal ajunge la acest nivel; au loc procese de fermentaie i de putrefacie; se reabsoarbe apa ct si srurile minerale, se sintetizeaz vitamina K.

    Eliminarea materiilor fecale se realizeaz prin procesul de defecaie.

  • 6

    Anexa 2.

    FI DE EVALUARE

    Nume i prenume elev:..................................... Clasa:.......................................

    1. Completai spaiile punctate cu noiunile corespunztoare:

    a.Sistemul digestiv este alcatuit din:.............................................................. si......................................................................

    b.In urma procesului de digestie glucidele sunt transformate in......................................................,lipidele in.......................................................iar

    proteinele in................................................................ .

    2. Asociai noiunile dintre cele dou coloane:

    A. Absorbia intestinal a. reabsorbia apei b. viloziti intestinale c. formarea chilului intestinal

    d. procese de fermentaie i putrefacie B. Fiziologia intestinului gros e. absorbia proteinelor sub form de aminoacizi f. procesul de defecaie

    Timp de lucru:5