Tema 4 Proiect de Lectie Final

9
Unitatea de invatamant: Colegiul Economic ”Virgil Madgearu” Profesori: Belciug Elena Larisa Disciplina de studiu: Economie Bolindet Luminita Clasa: a XI-a C Aprodu Loredana Nivelul clasei: 25 elevi din care: 3 foarte buni,7 buni,12 medii, 3slabi Nivel mediu Timp: 50 min. PROIECT DE LECTIE Unitatea de invatare: Piata – intalnire a agentilor economici Subiectul lectiei: Piata monetara Tipul lectiei: mixta Obiective operationale: O1 = elevii vor fi capabili să expuna principalele forme de bani și sa explice funcțiile acestora ; O2 = elevii vor fi capabili să rezolve probleme privind masa monetară; O3 = elevii vor fi capabili să explice noțiunile de dobândă simplă și dobândă compusă și să rezolve probleme privind determinarea dobânzii; O4 = elevii vor fi capabili să argumenteze afirmatia “Fiecare are moneda pe care o merită”. Locul desfasurarii lectiei: clasa

description

b

Transcript of Tema 4 Proiect de Lectie Final

Proiect de Lectie

Unitatea de invatamant: Colegiul Economic Virgil Madgearu Profesori: Belciug Elena LarisaDisciplina de studiu: Economie Bolindet LuminitaClasa: a XI-a C Aprodu Loredana Nivelul clasei: 25 elevi din care: 3 foarte buni,7 buni,12 medii, 3slabi

Nivel mediu

Timp: 50 min. PROIECT DE LECTIEUnitatea de invatare: Piata intalnire a agentilor economiciSubiectul lectiei: Piata monetaraTipul lectiei: mixtaObiective operationale: O1 = elevii vor fi capabili s expuna principalele forme de bani i sa explice funciile acestora ;

O2 = elevii vor fi capabili s rezolve probleme privind masa monetar; O3 = elevii vor fi capabili s explice noiunile de dobnd simpl i dobnd compus i

s rezolve probleme privind determinarea dobnzii; O4 = elevii vor fi capabili s argumenteze afirmatia Fiecare are moneda pe care o

merit.Locul desfasurarii lectiei: clasaDesfasurarea lectiei

Secvenele lecieiTimp alocat (min)ObiectiveElementele eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode Mijloace

1. Captarea ateniei

4- saluta elevii;- va face prezenta; - se va comenta citatul Fiecare are moneda pe care o meritparticip la discuii, argumentndu-i rspunsurile;

- conversatia;

-dezbaterea;

- frontalobservarea sistematic a elevilor;

2. Anuntarea lectiei si a obiectivelor operationale

2- se va anuna subiectul leciei Piata monetara i se vor comunica obiectivele ntr-un mod accesibil, clar;

- sa noteze titlul- sa fie atenti - conversatia

observarea sistematic a elevilor;

3. Reactualizarea cunostintelor anterior dobandite si necesare invatarii care urmeaza6-intreaba pe elevi definitia pietei si tipurile de piete

-raspund-campleteaza-conversatie-problematizareevaluare pe parcurs bazata pe intrebari

4. Comunicarea noilor continuturi;

Organizarea si dirijarea nvrii;

25O1

-enumera si explica cele patru tipuri de bani: bani-marfa, bancnotele, moneda scripturala si banii electronici;

-enumera si explica functiile banilor: mijloc de schimb si de plata, etalon universal de masurare a valorii, mijloc de rezerva si bani universali.

- noteaza ceea ce li se comunic;- participa la discutii;

- pun intrebari.

- explicare;

- conversatia.

manual de economie

- observarea sistematic a elevilor;

- evaluare pe parcurs bazata pe intrebari

O2

- defineste masa monetara: Cantitatea de bani aflata in circulatie in economie.-explica termenii formulei masei monetare: M*V=P*Q;

M= masa monetara

V=viteza de circulatie a banilorP=nivelul mediu general al preturilor

Q=cantitatea de bunuri supuse tranzactiilor;

-rezolva impreuna cu elevii problema:

Productia totala anuala este de 100 kg, la un pret mediu de 2,5 u.m./kg si o viteza de roatatie a banilor de 10 rotatii/an, in economie avem nevoie de o masa monetara de?

R: M=(100*2.5)/10= 25 u.m.- noteaza ceea ce li se comunic;- participa la discutii;

- pun intrebari;-ies la tabla;

-rezolva problemele

-expunerea

- explicare

- conversatia

- in echipa

manual de economie

- observarea sistematic a elevilor;

- evaluare pe parcurs bazata pe intrebari

O3

-explica termenii de dobanda simpla si dobanda compusa:Dobanda simpla(D), care se aplica atunci cand perioada (n) pentru care se acorda creditului(C) sau perioada pentru care se depun economiile la banca este mai mica de 1 an de zile: D=C*d*n

Dobanda compusa(Dc) sau capitalizata, care se aplica atunci cand durata creditului sau perioada pentru care se depun economiile este mai mare de 1 an:

Sf= C(1+d)

Dc= Sf C

- rezolva impreuna cu elevii problemele: Pentru un credit de 200.000u.m., acordat pentru o perioada de 3 luni, cu rata dobanzii de 30%, dobanda totala va fi?R: D=200.000*30/100*3/12= 15.000u.m.

X depunde 10u.m. la banca pe o perioada de 2 ani, iar rata dobanzii este egala cu 20%. Suma finala si dobanda pe care va trebui sa o incaseze X sunt?

R: Sf= 10(1+0,2)= 14,4 u.m.

Dc=14,410 =4,4 u.m- noteaza ceea ce li se comunic;- participa la discutii;

- pun intrebari;

-ies la tabla;

-rezolva problemele

- explicare

- conversatia

- in echipa

manual de economie

- observarea sistematic a elevilor;

- evaluare pe parcurs bazata pe intrebari

O4- va relua dezbaterea din preambulul lectiei pe baza afirmatiei: Fiecare are moneda pe care o merit- participa la discutii;

- pun intrebari

- conversatia

-dezbaterea

- observarea sistematic a elevilor;

- evaluare pe parcurs bazata pe intrebari

5. Obitinerea feed-back-ului si realizarea de preecizari si completari3-intreaba -completeaza

-reexplica-raspund-argumenteaza-conversatiaobservarea sistematic a elevilor

6.Evaluarea performanei7-va evaluat elevii prin 3 probleme:

M= 50 u.m., V= 5 rotatii/an, iar Q= 125 kg. P=?

R: P= 2 u.m.

C= 100.000u.m., d= 10%, n= 6 luni. D=?

R: D= 5.000 u.m.

C= 100.000u.m., d= 10%, n=3 ani. Dc=?

R: Dc=33.100 u.m.-rezolva

problematizareafia de lucru

- evaluare curenta

7.Fixarea cunostintelor2-reia ideile principale-retin-intreaba-conversatia

observarea sistematic a elevilor

8. Stabilirea sarcinilor pentru activitatea independenta a elevilor1

- va da tema pentru acasa din manualul de economie: pag 81, rezolvarea testului de evaluare- noteaza- sunt atenti- expunerea