1
14 - 16 septembrie 2018 Sport www.telegrafonline.ro 7 Programul echipelor constănţene RUGBY, SuperLiga, etapa a 2-a - sâmbătă, ora 11.00 (stadionul „Mihail Naca”): CS Tomitanii Constanța - CSA Steaua Bucureşti. FOTBAL, Liga a IV-a - sâmbătă, ora 17.00 (stadionul „SNC”): FC Farul Constanța - CS Farul Tuzla. HANDBAL MASCULIN, Liga Naţională, etapa a 2-a - sâmbătă, ora 17.00: CS HC Buzău 2012 - HC Dobrogea Sud Constanţa. HANDBAL FEMININ, Divizia A, Seria A, etapa a 2-a - duminică, ora 14.00 (Sala Sporturilor): CSU Neptun Constanța - ACS UAIC CNOT Iaşi. România înfruntă Polonia, în Cupa Davis Sâmbătă şi duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, se va disputa întâlnirea dintre reprezentativele de tenis masculin ale României şi Poloniei, din turul al treilea al Grupei a II-a Zona Europa/Africa a Davis Cup by BNP Paribas. Jucătorii nominalizaţi de către căpitanul-nejucător Gabriel Trifu pentru această confruntare sunt Marius Copil (locul 81 ATP), Bogdan-Ionuţ Apostol (609 ATP), Adrian Ungur (674 ATP), Horia Tecău (locul 25 ATP la dublu) şi Florin Mergea (locul 689 ATP la dublu). Alături de cei cinci, Federația Română de Tenis a inclus în lotul lărgit și doi tineri tenismeni, juniori de perspectivă, Nicholas David Ionel și Cezar Crețu. Echipa care va câştiga acest duel va promova în Grupa I a Zonei Europa/Africa, iar învinsa va continua şi în 2019 în Grupa a II-a. Campionatul European de baschet 3x3, la Buxcureşti Vineri, sâmbătă şi duminică, pe terenurile special amenajate la Circul Metropolitan din Bucureşti se vor disputa partidele din cadrul FIBA 3x3 Europe Cup - turneul final al Campionatului European de Baschet 3x3. Este pentru prima oară în istoria acestei discipline olimpice când un astfel de eveniment va avea loc într-o arenă de circ, iar spectacolul gândit de organizatori va include o premieră şi pentru sportul românesc: echipele vor fi prezentate în cadrul unor proiecţii 3D pe suprafaţa de joc, la fel ca în NBA. Naţionalele de baschet 3x3 ale României vor lupta pentru medalii, după ce în 2014 băieţii au cucerit aurul, iar în 2016 fetele au obţinut argintul. Baschetul 3x3 a fost inclus în 2017 pe lista disciplinelor olimpice, urmând să debuteze la ediţia Jocurilor Olimpice de vară de la Tokyo, din 2020. Intrarea spectatorilor este liberă. Etapa a 8-a în Liga 1 la fotbal Programul partidelor din etapa a 8-a a Ligii 1 la fotbal - vineri, ora 18.00: Concordia Chiajna - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.00: Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu; sâmbătă, ora 15.00: Dunărea Călăraşi - FC Botoşani, ora 21.00: Gaz Metan Mediaş - Universitatea Craiova; duminică, ora 18.00: FC Voluntari - CSM Poli Iaşi, ora 21.00: CFR Cluj - FCSB; luni, ora 21.00: FC VIITORUL - FC Hermannstadt. Clasament: 1. FCSB 14p (golaveraj: 18-8), 2. CFR 12p (9-6), 3. U. Craiova 11p (14-6), 4. Astra 11p (8-4), 5. Sepsi 11p (6-4), 6. Gaz Metan 11p (8-9), 7. VIITORUL 10p (8-8), 8. Dinamo 10p (11-14), 9. Dunărea 9p (6-6), 10. FC Botoşani 8p (9- 8), 11. Poli Iaşi 8p (6-11), 12. Hermannstadt 7p (7-8), 13. Chiajna 7p (6-11), 14. Voluntari 2p (4-16). Pe scurt Sâmbătă, la Techirghiol, de la ora 11.00 SSC Farul vrea victoria în meciul cu Metaloglobus S tadionul „Sparta” din Techirghiol va găzdui sâmbătă, de la ora 11.00, meciul dintre formaţiile SSC Farul Constanţa şi Metaloglobus Bucureşti, din etapa a şaptea a Ligii a 2-a la fotbal. După înfrângerea de la Tg. Jiu, jucătorii constănţeni vor să-şi treacă în cont cele trei puncte, duelul echipelor aflate în partea a doua a clasamentului fiind unul deschis oricărui rezultat. Vineri se va afla şi dacă se va permite accesul spectatorilor în tribune, susţinerea fanilor fiind extrem de importantă pentru jucătorii Farului. Antrenorul Ion Barbu aşteaptă ca defensivă să nu mai comită erorile din partidele pierdute şi SSC Farul să obţină al treilea succes din actualul campionat: „Venim după un insucces, o nebunie de meci, cu multe goluri. Este o mare durere a mea. Am tot încercat să folosesc pe linia de fund mai mulţi jucători, dar se pare că nu am găsit formula cea mai bună. Dacă la goluri date suntem undeva pe podium, la goluri primite suntem la retrogradare. Dar nu numai fundaşii sunt vinovaţi. În meciul de sâmbătă nu există alt obiectiv decât victoria. Suntem obligaţi să câştigăm. Va fi un mare avantaj dacă vom juca cu spectatori”. „Mă simţeam în formă, am avut un debut foarte bun, cu două reuşite, penalty scor, dar păcat că nu am luat măcar un punct la Târgu Jiu. Sâmbătă jucăm acasă, trebuie să câştigăm, chiar dacă vom avea un meci dificil. Pentru mine este un pas înainte. Băieţii m-au primit foarte bine, suntem un grup unit, dar trebuie să ne ajutăm mai mult în teren”, a declarat Marius Fotescu. „Pentru noi toate meciurile sunt grele în acest moment. Nu contează cine dă gol, contează să câştigăm”, a spus şi Marius Tudorică. Programul celorlalte meciuri ale etapei - sâmbătă, ora 11.00: CS Mioveni - ACS Energeticianul, Daco- Getica Bucureşti - Chindia Târgovişte, Dacia Unirea Brăila - Pandurii Tg. Jiu, Ripensia Timişoara - CS Baloteşti, ora 12.30: UTA Arad - Academica Clinceni (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1); duminică, ora 11.00: Aerostar Bacău - Luceafărul Oradea, ACS Poli Timişoara - Sportul Snagov (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 13.00: Petrolul Ploieşti - ASU Politehnica Timişoara (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1); luni, ora 18.00: FC Argeş - U. Cluj (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1). Clasament: 1. Clinceni 15p (golaveraj: 21-3), 2. Snagov 14p (10- 2), 3. Petrolul 13p (10-2), 4. UTA 13p (10-5), 5. Mioveni 12p (12-5), 6. U. Cluj 12p (11-5), 7. FC Argeş 12p (9- 4), 8. Pandurii 11p (12-8), 9. Energeticianul 10p (10-10), 10. Chindia 10p (6-6), 11. Daco-Getica 8p (9-13), 12. ASU Poli 7p (6-7), 13. SSC FARUL 6p (12-15), 14. Ripensia 5p (8-12), 15. Luceafărul 5p (6-11), 16. ACS Poli 4p (8-16), 17. Metaloglobus 4p (4-13), 18. Dacia Unirea 3p (5-16), 19. Baloteşti 2p (3-13), 20. Aerostar 1p (7-13). Adrian LUNGU [email protected] În Cupa României la fotbal Axiopolis Cernavodă, eliminată la loviturile de departajare Echipa Axiopolis Cernavodă, din Liga a 3-a, a fost foarte aproape de a trece de o formaţie din eşalonul secund, Dacia Unirea Brăila, în Cupa României la fotbal, însă jucătorii antrenaţi de Ionel Melenco au cedat la loviturile de departajare. Întâlnirea disputată miercuri, pe stadionul „Trust” din Cernavodă, în faza a patra a etapei naţionale, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, după 120 de minute de joc. Axiopolis a deschis scorul prin Silviu Moise, în minutul 25, după care oaspeţii au preluat conducerea până la pauză, prin golurile marcate de M. Maxim, în minutul 30, şi Bebey, în minutul 45. Egalarea a venit în minutul 79, gol Andrescu, iar în a doua repriză a prelungirilor Axiopolis a irosit două situaţii de a înscrie golul victoriei şi al calificării în 16- imile de finală ale competiţiei. La loviturile de departajare, divizionara secundă s-a impus cu scorul de 4-1, pentru Axiopolis marcând Silviu Moise, în timp ce Coconaşu şi G. Rusu au ratat de la punctul cu var. Au evoluat pentru Axiopolis: Puia - Acasandrei, Daniel Zaharia, Leo Gheorghe, Andrescu - Coconaşu, Creţu - Beşleagă, S. Moise, E. Bolat (60 G. Rusu) - Anton (46 M. Hristu). n AXIOPOLIS ŞI CS MEDGIDIA, CÂTE DOUĂ MECIURI ÎN LIGA A 3-A n După ce a jucat de la egal la egal cu Dacia Unirea Brăila, Axiopolis (locul 11, 2p) va evolua sâmbătă, 15 septembrie, de la ora 17.00, în deplasare, în etapa a 4-a a Ligii a 3-a, Seria a 2-a, cu CSM Olteniţa (locul 7, 4p). Iar marţi, 18 septembrie, de la ora 17.00, tot în deplasare, Axiopolis va disputa restanţa din etapa a 3-a, cu Înainte Modelu. Cealaltă reprezentantă a judeţului Constanţa în Liga a 3-a, CS Medgidia (locul 11, 3p), va întâlni în etapa a patra, sâmbătă, de la ora 17.00, pe teren propriu, pe stadionul „Iftimie Ilisei”, pe CSO Bragadiru (locul 15, 0p), urmând ca marţi, în restanţa din etapa a treia, să joace tot acasă, cu CSM Olteniţa. Adrian LUNGU [email protected] Marius Tudorică, antrenorul Ion Barbu şi Marius Fotescu sunt încrezători înaintea meciului din etapa a şaptea Axiopolis şi CS Medgidia vor încerca să obţină rezultate pozitive în etapa a patra din eşalonul al treilea (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

Transcript of SSC Farul vrea victoria în meciul cu Metaloglobus · 2018-09-13 · minute de joc. Axiopolis a...

Page 1: SSC Farul vrea victoria în meciul cu Metaloglobus · 2018-09-13 · minute de joc. Axiopolis a deschis scorul prin Silviu Moise, în minutul 25, după care oaspeţii au preluat conducerea

Programul echipelorconstănţene

RUGBY, SuperLiga, etapa a 2-a -sâmbătă, ora 11.00 (stadionul „Mihail Naca”):CS Tomitanii Constanța - CSA SteauaBucureşti.

FOTBAL, Liga a IV-a - sâmbătă, ora17.00 (stadionul „SNC”): FC Farul Constanța- CS Farul Tuzla.

HANDBAL MASCULIN, Liga Naţională,etapa a 2-a - sâmbătă, ora 17.00: CS HCBuzău 2012 - HC Dobrogea Sud Constanţa.

HANDBAL FEMININ, Divizia A, Seria A,etapa a 2-a - duminică, ora 14.00 (SalaSporturilor): CSU Neptun Constanța - ACSUAIC CNOT Iaşi.

România înfruntă Polonia, în Cupa Davis

Sâmbătă şi duminică, în Sala Polivalentădin Cluj-Napoca, se va disputa întâlnireadintre reprezentativele de tenis masculin aleRomâniei şi Poloniei, din turul al treilea alGrupei a II-a Zona Europa/Africa a Davis Cupby BNP Paribas. Jucătorii nominalizaţi decătre căpitanul-nejucător Gabriel Trifu pentruaceastă confruntare sunt Marius Copil (locul81 ATP), Bogdan-Ionuţ Apostol (609 ATP),Adrian Ungur (674 ATP), Horia Tecău (locul25 ATP la dublu) şi Florin Mergea (locul 689ATP la dublu). Alături de cei cinci, FederațiaRomână de Tenis a inclus în lotul lărgit și doitineri tenismeni, juniori de perspectivă,Nicholas David Ionel și Cezar Crețu. Echipacare va câştiga acest duel va promova înGrupa I a Zonei Europa/Africa, iar învinsa vacontinua şi în 2019 în Grupa a II-a.

Campionatul European debaschet 3x3, la Buxcureşti

Vineri, sâmbătă şi duminică, pe terenurilespecial amenajate la Circul Metropolitan dinBucureşti se vor disputa partidele din cadrulFIBA 3x3 Europe Cup - turneul final alCampionatului European de Baschet 3x3.Este pentru prima oară în istoria acesteidiscipline olimpice când un astfel deeveniment va avea loc într-o arenă de circ, iarspectacolul gândit de organizatori va includeo premieră şi pentru sportul românesc:echipele vor fi prezentate în cadrul unorproiecţii 3D pe suprafaţa de joc, la fel ca înNBA. Naţionalele de baschet 3x3 aleRomâniei vor lupta pentru medalii, după ce în2014 băieţii au cucerit aurul, iar în 2016 feteleau obţinut argintul. Baschetul 3x3 a fostinclus în 2017 pe lista disciplinelor olimpice,urmând să debuteze la ediţia JocurilorOlimpice de vară de la Tokyo, din 2020.Intrarea spectatorilor este liberă.

Etapa a 8-a în Liga 1 la fotbal

Programul partidelor din etapa a 8-a aLigii 1 la fotbal - vineri, ora 18.00: ConcordiaChiajna - Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.00:Dinamo Bucureşti - Astra Giurgiu; sâmbătă,ora 15.00: Dunărea Călăraşi - FC Botoşani,ora 21.00: Gaz Metan Mediaş - UniversitateaCraiova; duminică, ora 18.00: FC Voluntari -CSM Poli Iaşi, ora 21.00: CFR Cluj - FCSB;luni, ora 21.00: FC VIITORUL - FCHermannstadt. Clasament: 1. FCSB 14p(golaveraj: 18-8), 2. CFR 12p (9-6), 3. U.Craiova 11p (14-6), 4. Astra 11p (8-4), 5.Sepsi 11p (6-4), 6. Gaz Metan 11p (8-9), 7.VIITORUL 10p (8-8), 8. Dinamo 10p (11-14),9. Dunărea 9p (6-6), 10. FC Botoşani 8p (9-8), 11. Poli Iaşi 8p (6-11), 12. Hermannstadt7p (7-8), 13. Chiajna 7p (6-11), 14. Voluntari2p (4-16).

Pe scurtSâmbătă, la Techirghiol, de la ora 11.00

SSC Farul vrea victoria în meciul cu MetaloglobusStadionul „Sparta” din

Techirghiol va găzduisâmbătă, de la ora 11.00,

meciul dintre formaţiile SSC FarulConstanţa şi Metaloglobus Bucureşti,din etapa a şaptea a Ligii a 2-a lafotbal. După înfrângerea de la Tg. Jiu,jucătorii constănţeni vor să-şi treacăîn cont cele trei puncte, duelulechipelor aflate în partea a doua aclasamentului fiind unul deschisoricărui rezultat. Vineri se va afla şidacă se va permite accesulspectatorilor în tribune, susţinereafanilor fiind extrem de importantăpentru jucătorii Farului.

Antrenorul Ion Barbu aşteaptă cadefensivă să nu mai comită erorile dinpartidele pierdute şi SSC Farul săobţină al treilea succes din actualulcampionat: „Venim după un insucces,o nebunie de meci, cu multe goluri.Este o mare durere a mea. Am totîncercat să folosesc pe linia de fundmai mulţi jucători, dar se pare că nuam găsit formula cea mai bună. Dacăla goluri date suntem undeva pepodium, la goluri primite suntem laretrogradare. Dar nu numai fundaşiisunt vinovaţi. În meciul de sâmbătănu există alt obiectiv decât victoria.Suntem obligaţi să câştigăm. Va fi unmare avantaj dacă vom juca cuspectatori”.

„Mă simţeam în formă, am avutun debut foarte bun, cu două reuşite,penalty scor, dar păcat că nu am luatmăcar un punct la Târgu Jiu. Sâmbătăjucăm acasă, trebuie să câştigăm,chiar dacă vom avea un meci dificil.

Pentru mine este un pas înainte.Băieţii m-au primit foarte bine, suntemun grup unit, dar trebuie să ne ajutămmai mult în teren”, a declarat MariusFotescu. „Pentru noi toate meciurilesunt grele în acest moment. Nucontează cine dă gol, contează săcâştigăm”, a spus şi Marius Tudorică.

Programul celorlalte meciuri aleetapei - sâmbătă, ora 11.00: CSMioveni - ACS Energeticianul, Daco-Getica Bucureşti - Chindia Târgovişte,Dacia Unirea Brăila - Pandurii Tg. Jiu,Ripensia Timişoara - CS Baloteşti, ora12.30: UTA Arad - Academica Clinceni(în direct la Digi Sport 1 şi TelekomSport 1); duminică, ora 11.00:Aerostar Bacău - Luceafărul Oradea,ACS Poli Timişoara - Sportul Snagov(în direct la Digi Sport 1 şi TelekomSport 1), ora 13.00: Petrolul Ploieşti -ASU Politehnica Timişoara (în direct

la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1);luni, ora 18.00: FC Argeş - U. Cluj (îndirect la Digi Sport 1 şi Telekom Sport1).

Clasament: 1. Clinceni 15p(golaveraj: 21-3), 2. Snagov 14p (10-2), 3. Petrolul 13p (10-2), 4. UTA 13p(10-5), 5. Mioveni 12p (12-5), 6. U.Cluj 12p (11-5), 7. FC Argeş 12p (9-4), 8. Pandurii 11p (12-8), 9.Energeticianul 10p (10-10), 10.Chindia 10p (6-6), 11. Daco-Getica 8p(9-13), 12. ASU Poli 7p (6-7), 13. SSCFARUL 6p (12-15), 14. Ripensia 5p(8-12), 15. Luceafărul 5p (6-11), 16.ACS Poli 4p (8-16), 17. Metaloglobus4p (4-13), 18. Dacia Unirea 3p (5-16),19. Baloteşti 2p (3-13), 20. Aerostar1p (7-13).

Adrian [email protected]

În Cupa României la fotbal

Axiopolis Cernavodă, eliminată la loviturile de departajare

Echipa Axiopolis Cernavodă, dinLiga a 3-a, a fost foarte aproape de atrece de o formaţie din eşalonulsecund, Dacia Unirea Brăila, în CupaRomâniei la fotbal, însă jucătorii

antrenaţi de Ionel Melenco au cedat laloviturile de departajare. Întâlnireadisputată miercuri, pe stadionul „Trust”din Cernavodă, în faza a patra aetapei naţionale, s-a încheiat laegalitate, scor 2-2, după 120 de

minute de joc. Axiopolis a deschisscorul prin Silviu Moise, în minutul 25,după care oaspeţii au preluatconducerea până la pauză, pringolurile marcate de M. Maxim, în

minutul 30, şiBebey, în minutul45. Egalarea avenit în minutul 79,gol Andrescu, iar îna doua repriză aprelungirilorAxiopolis a irositdouă situaţii de aînscrie golulvictoriei şi alcalificării în 16-imile de finală alecompetiţiei. Laloviturile dedepartajare,divizionara

secundă s-a impus cu scorul de 4-1,pentru Axiopolis marcând Silviu Moise,în timp ce Coconaşu şi G. Rusu auratat de la punctul cu var.

Au evoluat pentru Axiopolis: Puia -Acasandrei, Daniel Zaharia, Leo

Gheorghe, Andrescu - Coconaşu,Creţu - Beşleagă, S. Moise, E. Bolat(60 G. Rusu) - Anton (46 M. Hristu).

n AXIOPOLIS ŞI CSMEDGIDIA, CÂTE DOUĂ MECIURIÎN LIGA A 3-A n După ce a jucat dela egal la egal cu Dacia Unirea Brăila,Axiopolis (locul 11, 2p) va evoluasâmbătă, 15 septembrie, de la ora17.00, în deplasare, în etapa a 4-a aLigii a 3-a, Seria a 2-a, cu CSMOlteniţa (locul 7, 4p). Iar marţi, 18septembrie, de la ora 17.00, tot îndeplasare, Axiopolis va disputarestanţa din etapa a 3-a, cu ÎnainteModelu.

Cealaltă reprezentantă a judeţuluiConstanţa în Liga a 3-a, CS Medgidia(locul 11, 3p), va întâlni în etapa apatra, sâmbătă, de la ora 17.00, peteren propriu, pe stadionul „IftimieIlisei”, pe CSO Bragadiru (locul 15,0p), urmând ca marţi, în restanţa dinetapa a treia, să joace tot acasă, cuCSM Olteniţa.

Marius Tudorică, antrenorul Ion Barbu şi Marius Fotescusunt încrezători înaintea meciului din etapa a şaptea

Axiopolis şi CS Medgidia vor încerca săobţină rezultate pozitive în etapa a patra

din eşalonul al treilea (sursa foto:Facebook Clubul Sportiv Medgidia)