Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

16
PROIECT DE LECŢIE DATA: 10.11.2015 STUDENT: Solcan Emanuela Bernadeta PROFESOR COORDONATOR: Afloroaei Lucia ŞCOALA: Colegiul Naţional Iaşi DISCIPLINA: Psihologie CLASA: a X-a E TITLUL LECŢIEI: MEMORIA – DEFINIRE, CARACTERISTICI ŞI PROCESE TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă - Lecţie de evaluare , transmitere, şi însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi DURATA: 50 minute SCOPUL LECŢIEI: - Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la procesul cognitiv superior – memoria. - Utilizarea corectă a limbajului psihologic COMPETENȚE GENERALE: 1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală; 2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii – problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;

description

Memoria

Transcript of Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

Page 1: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 10.11.2015

STUDENT: Solcan Emanuela Bernadeta

PROFESOR COORDONATOR: Afloroaei Lucia

ŞCOALA: Colegiul Naţional Iaşi

DISCIPLINA: Psihologie

CLASA: a X-a E

TITLUL LECŢIEI: MEMORIA – DEFINIRE, CARACTERISTICI ŞI PROCESE

TIPUL ACTIVITĂŢII: mixtă - Lecţie de evaluare , transmitere, şi însuşire de noi cunoştinţe

şi deprinderi

DURATA: 50 minute

SCOPUL LECŢIEI: - Fixarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la procesul cognitiv

superior – memoria.

- Utilizarea corectă a limbajului psihologic

COMPETENȚE GENERALE:

1. Utilizarea conceptelor specifice ştiinţelor sociale pentru organizarea demersurilor de

cunoaştere şi explicare a unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală;

2. Aplicarea cunoştinţelor specifice ştiinţelor sociale în rezolvarea unor situaţii –

problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare;

3. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice, în cadrul

diferitelor grupuri.

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.1. Identificarea proceselor şi formelor memoriei;

1.2 Identificarea trăsăturilor esenţiale ale memoriei;

2.1. Definirea procesului psihic cognitive superior – memoria;

2.2. Identificarea formelor de păstrare a informaţiilor;

Page 2: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

COMPETENŢE DERIVATE ( OPERAŢIONALE)

La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fii capabili să:

O.1. Să definească memoria ca proces psihic cognitiv superior;

O.2. Să înţeleagă modul în care functionează memoria;

O.2. Să definească memorarea şi să enumere formele memorării;

O.3. Să cunoască trăsăturile esenţiale ale memoriei;

O.4. Să argumenteze importanţa memoriei în viaţa psihică umană.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE DIDACTICE: testul, expunerea, explicaţia didactică, conversaţia, exemplificarea ,

exerciţii de memorie, învăţarea prin descoperire, metoda ciorchinelui.

MIJLOACE şi MATERIALE: manualul de psihologie pentru clasa a X-a, catalogul, tabla,

caietele elevilor, fişe de lucru

FORME DE ORGANIZARE A CLASEI: individuală şi frontală

EVALUARE: continuă, orală,

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE: Lupşa Elena, Bratu Victor, Psihologie – Manual pentru clasa a X – a,

Editura Corvin, Deva, 2005

Page 3: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Timp Competenţe Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

mijloace

Forme de

organizare

I.Moment

organizatoric 2 min.

-Salut elevii;-Notez absenţii;- Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.

-Răspund la salut;-Spun absenţii;-Se pregătesc pentru începerea lecţiei

Conversaţia Frontală

II.Evaluarea

cunoştinţelor

anterioare

20 min.

-Voi testa cunoştinţele elevilor printr-un test recapitulativ cu privire la lecţia precedentă – Gândirea – proces psihic cognitiv superior.

-Elevii rezolvă testul.

Individual

III.Captarea

atenţiei elevilor

2

min.

-Scriu pe tablă data de 09.11.2015, şi rog elevii să spună cât mai multe date legate de ziua respectivă.-Apoi îi întreb pe elevi cum a fost posibil ca ei să-şi reamintească atâtea informaţii despre ziua anterioară.-Astfel facem legătura cu tema lecţiei de zi – memoria.

-Elevii se gândesc la posibile răspunsuri.- Elevii vor enumera activităţi pe care le-au desfăşurat cu o zi înainte. -Elevii vor spune că şi-au reamintit informaţiile legate de ziua anterioară datorită memoriei.

Conversaţia Frontală

Page 4: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

IV.Anunţarea

subiectului şi a

conţinutului noii

lecţii

1 min -Scriu pe tablă titlul noii lecţii:,,Memoria – definire, caracteristici şi procese”

-Scriu în caiete titlul

noii lecţii

Explicaţia

Expunere

verbală

Frontală

V. Predarea

noului conţinut

30

min.

O.1.

O.1.

O.2.

O.3.

I.MEMORIA

- Memoria este procesul psihic cognitiv superior de întipărire, păstrare şi reactualizare (recunoaştere şi reproducere) a informaţiilor din experienţa anterioară sub formă de amintiri.

- Memoria este o capacitate psihică absolut necesară omului, ea este implicată în comportamentul complex al vieţii omului: cunoaştere şi învăţare, gândire şi limbaj, inteligenţă şi imaginaţie, creativitate.

-Conţinutul memoriei este divers, cuptinzând: -imagini; -trăiri afective; -cuvinte; -idei; -inferenţe; -mişcări şi deprinderi.

-Elevii notează în caiete

Expundere

verbală

Frontală

Page 5: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

O.3.

-Memoria este implicată în toate formele de învăţare şi asigură identitatea Eu-lui.Datorită memoriei, fiinţa noastră psihică, Eu-l, dobândeşte continuitatea identităţii în timp.

-Având rolul în realizarea echilibrului dintre organism şi mediu, memoria este considerată ,,piatra unghiulară a vieţii psihice,, (I.M. Secenov).

-Caracteristicile memoriei:1.activă2.selectivă3.inteligibilă4.situaţională/contextuală5.mijlocită6.organizaţionată logic şi sistematic

-Prin urmare, memoria este un proces psihic activ, selectiv, inteligibil, cu un caracter situaţional sau contextual, mijlocit şi organizat logic şi sistematic, trăsături esenţiale care o integrează în structura proceselor şi activităţilor specifice omului.

Expundere

verbală

Frontală

Page 6: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

O.4.

II. Procesele şi formele memoriei

-Folosind metoda ,,Ciorchinelui,, , voi explica elevilor procesele şi formele memoriei. Vezi fig.1.

-Memoria, presupune o anumită desfăşurare în timp, începând cu întipărirea, continuând cu păstrarea şi având ca scop reactualizarea informaţiilor.

-Procesele memoriei sunt: Memorarea Păstrarea informaţiilor Reactualizarea informaţiilor

I.Memorarea-Constă în întipărirea informaţiilor în mod activ, selectiv şi inteligibil. Este faza în care informaţia se traduce într-un cod (imagine, sunet, propoziţie), astfel încât să poată pătrunde în sistemul memoriei.

Formele memorării:

1.După prezenţa intenţiei, a scopului, a efortului voluntar, memoria poate fi:a.Voluntară/ Intenţionată – subordonată

Expundere

verbală

Frontală

Page 7: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

O.1.

intenţiei, scopului şi controlului deliberat, cuvintele cheie fiind: ,,Trebuie” (să memorez, să păstrez, să reactualizez), sau ,,Vreau” (să memorez, să păstrez, să reactualizez). b. Involuntară/Neintenţionată – caracterizată prin faptul că înregistrarea, păstrarea şi reactualizarea informaţiilor se realizează fără ca noi să intenţionăm şi să ne propunem în mod special acest lucru.

2.După prezenţa sau absenţa gândirii, memorarea poate fi:a. Mecanică: -efectuată în lipsa înţelegerii. -Implică simpla repetare a materialului, şi duce la învăţarea formală; efectele ei sunt de suprafaţă, fără durabilitate în timp. -Spre exemplu memorarea numerelor de telefon, datelor istorice, denumirilor geografice, formulelor etc.b. Logică: bazată pe înţelegerea sensului, semnificaţiilor materialului memorat.-Este preponderant voluntară.-Este superioară memorării mecanice prin: autenticitate, economicitate, productivitate. Metoda

Ciorchinelui

Page 8: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

II.Păstrarea informaţiilor -Presupune reţinerea pentru un timp mai scurt sau mai îndelungat a celor memorate.

-Păstrarea depinde de: * condiţiile în care a avut loc memorarea; * particularităţile materialului memorat.

-Clasificarea păstrării informaţiilor:

1.După durata păstrării informaţiilor, memoria este:a.Senzorială-Face posibilă percepţia;-Este numită memorie de foarte scurtă durată (0-5 secunde)b.De scurtă durată-Asigură stocarea informaţiilor pentru un timp scurt (15-20 sec)-Se mai numeşte memorie de lucru sau memorie operaţională-Din memoria de scurtă durată cunoştinţele trec în memoria de lungă durată dacă: se repetă de către subiect, dacă au încărcătură emoţională, dacă au un înţeles care se asociază noţiunilor dinainte consolidate,c.De lungă durată-Asigură continuitatea trecut-prezent-viitor-În cadrul memoriei de lungă durată, se pot distinge:*memoria episodică – cuprinde evenimente trăite personal de către subiect, localizabile în

Page 9: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

timp şi spaţiu*memoria semantică – alcătuită din idei, concepte, operaţii care asigură o conservare trainică a cunoştinţelor.

2. După modalitatea informaţională preferenţială, distingem:a. memoria perceptivă b. memoria verbalăc. memoria proceduralăd. memoria afectivă

III. Reactualizarea informaţiilor-Presupune folosirea şi valorificarea informaţiilor memorate şi păstrate.-Se realizează prin:a.recunoaştereb.reproducere-Recunoaşterea şi reproducerea se realizează atât voluntar cât şi involuntar, eronat sau fidel, promt sau lent.

VI. Încheierea 2

min.

-Explic elevilor cerința temei de acasă: ex. 1 şi 5, pg. 33;- Evidenţiez gradul de participare al clasei la lecţie, remarcând elevii cu contribuţii deosebite;-Notez elevii activi.

- Notează tema;

-Elevii sunt atenţi.

Explicaţia Frontală

Page 10: Solcan Emanuela Memoria 8.11.15

Fig. 1 - Metoda ciorchinelui -

Procesele memoriei

Memorarea Păstrarea informaţiilor Reactualizarea informaţiilor

Involuntară Mecanică

Voluntară Logică

Senzorială

De scurtă durată

De lungă durată

Semantică Episodică

Perceptivă

Verbală

Procedurală

Afectivă

Recunoaşterea

Reproducerea