Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

7
Proiect didactic Unitatea de învãţãmânt: Şcoala Gimnazială Nr.1, com. Bălăşeşti, jud. Galaţi Profesor: Cristi Amăriuţei Clasa: a VI-a Data: 4.10.2013 Unitatea de învãţare: Lumea medievală(I) Lecţia: Societatea feudală Tipul lecţiei: mixtã Competenţe generale: 1.Utilizarea eficientă a comunicării şi limajului de specialitate 3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice Competenţe specifice: 1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală 3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice Concepte operaţionale: Cognitive C1: Definirea conceptelor cleric, laic, feudalism, vasal, senior, şerb C2: Identificarea principalelor caracteristici ale societatii medievale Formative: C3: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic

description

Sociaetatea feudala proiect didactic clasa a VI a

Transcript of Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

Page 1: Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

Proiect didacticUnitatea de învãţãmânt: Şcoala Gimnazială Nr.1, com. Bălăşeşti, jud. GalaţiProfesor: Cristi AmăriuţeiClasa: a VI-aData: 4.10.2013Unitatea de învãţare: Lumea medievală(I)Lecţia: Societatea feudalăTipul lecţiei: mixtã

Competenţe generale:1.Utilizarea eficientă a comunicării şi limajului de specialitate3. Aplicarea principiilor şi a metodelor adecvate în abordarea surselor istorice

Competenţe specifice:1.1. Utilizarea termenilor istorici specifici Evului Mediu în diferite situaţii de comunicare scrisă sau orală3.4. Localizarea în timp şi în spaţiu a faptelor istorice din Evul Mediu, pe baza surselor istorice

Concepte operaţionale: Cognitive

C1: Definirea conceptelor cleric, laic, feudalism, vasal, senior, şerbC2: Identificarea principalelor caracteristici ale societatii medievale

Formative:C3: Utilizarea tehnicii de lucru cu textul istoric şi suportul cartographic

Atitudinale:C4: Formularea aprecierilor obiective, argumentate, cu privire la importanţa feudalismului pentru istorie şi cultură

Evaluarea : formativ-ameliorativã

Page 2: Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

Obiective ale evaluãrii: Cognitive:

Oe1: operarea cu noţiunile şi conceptele progrese tehnice, orăşenime, atelier meşteşugăresc, breaslă, viaţa cotidiană, nobilime, domeniu feudal, feudalism, vassal senior, laic, cleric, şerb

Formative:

Oe2: competenţa de a utiliza tehnici de lucru cu textul şi imaginea istoricã Atitudinale:

Oe3: capacitatea de a formula şi susţine opinii personaleValori şi atitudini vizate:- Gândire criticã şi flexibilã- Relaţionare pozitivã cu ceilalţiStrategii: inductiv-deductivã, explicativ-conversativãMetode:Expozitiv-euristice: M1-expunerea; M2- explicaţia, Interactive: M3-comparaţia, M4-conversaţia examinatoareInstrumente de evaluare: verificarea frontalã, observarea sistematicãForme de organizare a activitãţii: frontalã, individualã

Resurse:- Umane- clasa a VI-a- De timp- 50’- Materiale: oficiale- m1: Programa şcolarã m2: Macroproiectarea didacticã- Manuale: Istoria clasa a VI-a, Ed. Corint

Page 3: Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

Demers didactic

Secvenţele didactice

Conţinuturi vizate Concepte operaţionale

Activitatea profesorului Activitatea elevului Res. mat

Res. Proc

Evaluare

Moment organizatoric

-absenţe-organizeazã materialele şi clasa-creeazã un climat cooperant

-rãspund cerinţelor-pregãtesc materialele solicitate-se aşeazã la locurile indicate

Reactualizarea cunoştinţelor/evaluare

-noţiuni şi concepte: progrese tehnice, orăşenime, atelier meşteşugăresc, breaslă, viaţa cotidiană

Oe1

Oe2

Oe3

-solicită elevilor caracteristicile oraşului medieval-solicită definirea termenilor de progrese tehnice, orăşenime, atelier meşteşugăresc, breaslă, viaţa cotidiană-apreciază, ierarhizează, laudă

-elaboreazã rãspunsuri-autoevalueazã

M4

M1

frontalã

obs. sistematicã

Evocare Titlul lecţieiSocietatea feudală

-noteazã pe tablã titlul lecţiei şi explică modul în care se va desfăşura activitatea -organizeazã învãţarea

-noteazã în caiete titlul lecţiei

M1

Dobândirea de noi cunoştinţe

-titlul lecţiei: Societatea feudală

C1Oe2

C2

-Asigurã:a) cunoaşterea/receptarea/învãţarea-defineşte conceptul de feudalism-identificã cele trei stări care compun societatea medievală -prezintă principalele personaje ale societăţii medievale

-investigheazã sursele şi identificã caracteristicile şi structura societăţii medievale

M1

M4 obs sistematicã

Page 4: Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

C3

C3Oe2

C4 Oe3

-identifică -identifică relaţiile dintre componenţii celor trei stări

b) înţelegerea noilor conţinuturi-explicã importanţa stării a II-a –cavalerii în apariţia si dezvoltarea acestui sistem politic şi social şi organizarea piramidală a societăţii medievale

d) sinteza- formulează aprecieri cu privire la importanţa acestui fenomen -feudalismul

-investighează sursa istorică şi identifică relaţiile ce se stabilesc între personaje

- coreleazã cunoştinţele şi alcătuiesc piramida feudală

-se formuleazã opinii-se argumenteazã

M2

M4

M1

verificare frontala orala

Asigurarea retenţiei şi a transferului

-Întrebări privitoare la conţinutul lecţiei

-rezolvă sarcinile-autoevaluează

Tema pentru acasã

Recomandã: aprofundarea cunoştinţelor asimilate prin citirea lecţiei acasã

-noteazã

Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, decide/noteazã

-se raporteazã la aprecieri

Page 5: Societatea Feudala Proiect Clasa a 6 a S3

Schiţa tablei

Societatea medievală în Europa

Cauzele apariţiei feudalismului: - caderea imperiului roman-decaderea oraselor-ruralizarea-nevoia de aparare

Definiţie: Feudalismul este sistemul de organizare a societăţii bazat pe proprietatea asupra pământului şi pe relaţiile de dependenţă dintre oameni.Da naştere unei societăţi formate din trei stări:

Cei care se roagă- clericiCei care luptă- cavaleriiCei care muncesc- ţăranii

Între aceste categorii- relaţii de vasalitate, confirmate prin investitură