Sf Ioan Iacob Barcea Proiect

10
Proiect de lectie Religie ortodoxa Clasa a IV-a

description

sf ioan iacob

Transcript of Sf Ioan Iacob Barcea Proiect

Proiect de lectie Religie ortodoxa

Clasa a IV-a

Prof. Paduraru Maria

Proiect de lectiePropunator: Prof. Paduraru MariaData: Unitatea de invatamant:Clasa : a IV-a

Subiectul lectiei: Sfantul Ioan Iocob Romanul

Tipul lectiei: comunicare/ insusire de noi cunostinteScopul lectiei: dobandirea unor cunostinte despre viata Sfantului Ioan Iacob Romanul, pentru a-I aduce cinstirea cuvenita;Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1- sa rezume aspecte semnificative din viata Sfantului Ioan Iacob Romanul;

O2-sa identifice virtuti ale Sfantului Ioan Iacob Hozevitul;

O3-sa identifice fapte din viata sfantului care ar putea marturisi credinta in Dumnezeu;

O4- sa enumere modalitati de cinstire a Sfantului Ioan;

O5- sa formuleze invataturi necesare progresului vietii spirituale;Strategia didactica

1. Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia cu substitute,exercitiul,povestirea,brainstorming;

2. Mijloace de invatamant: icoana Sfantului Ioan Iacob Romanul, fise, video-proiector, carte de poezii a sfantului,jetoane,table magnetica;

3. Forme de organizare: activitate frontala si individuala;

Resurse :

1.Oficiale :

Programa scolara pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;

Planificarea calendaristica orientativa, clasa a IV-a;

Proiectarea unitatii de invatare: Sfintii-prietenii copiilor 2. Temporale numar de lectii : 1

durata: 45 minute

3.Bibliografice:

Biblia sau Sfanta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti 1982.

Credinta Ortodoxa, Trinitas, Iasi ,1999.

Cucos, Constantin , Educatia religioasa, Editura Polirom , Iasi ,1999

Cucos ,Constantin(coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivat si grade didactice, Editura Polorom , Iasi, 1998

Serbu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris, Doru, Monica, Metodica predarii religiei, Editura Reintregirea ,Alba Iulia,2000

Scenariul didactic

Nr.crt.Etapele lectieiOb.op.Timp(min) Continutul instructive -educativMetode si

procedeeMijloace de invatamantForme de organizareEvaluare

1 2 3 4 5 6 7 8 9

1.Momentul organizatoric 2Salutul

Rugaciunea Doamne , Doamne ceresc Tata

Notarea absentelor

Pregatirea pentru inceperea orei

2Pregatirea elevilor pentru receptarea noilor cunostinte 2 Se cere elevilor sa dea nume de sfinti cunoscuti de ei.

Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:

-Ce observati in aceasta icoana?

-Ce puteti spune despre acest sfant? ( e calugar)

--Seamana cu calugarii din zilele noastre? ( Da)

Daca are epitrahil inseamana ca este preot.

-Ce are in mana sfantul? ( o foaie cu niste versuri)Aceasta inseamna ca el a scris poezii.

-Ce concluzii putem trage pana aici despre acest sfant ?

( e calugar, preot, poet)

Astazi vom invata si vom afla mai multe despre un sfant al secolului XX. brainstormingConversatia

Demonstratia cu substituteIcoana

Sfantului Ioan Iacob Romanul

frontalaprecierea verbala

Se anunta si se scrie pe tabla data si titlul lectiei: Sfantul Ioan Iacob Romanul ( i se spune si Hozevitul pentru ca a trait in pustiul Hozeva din Tara Sfanta)

Se precizeaza obiectivele lectiei

3Anuntarea titlului si a obiectivelor lectiei 2Explicatiaactivitate frontala

4Comunicarea /Insusirea de noi cunostinteO3 15Se vor prezenta imagini sugestive cu viata Sfantului Ioan Iacob Romanul

LecturaexplicatiaFilm cu imagini ilusrand viata Sfantului Ioan Iacobvideo proiectoractivitate frontala

5Fixarea cunostintelor 0410Cum il cinstim pe Sfantul Ioan Iacob?

- prin ridicarea de biserici in cinstea lui;

- prin purtarea numelui;

- prin slujbe, cantari religioase, rugaciuni;-zi de sarbatoare inchinata lui;

- prin pictarea de icoane;

conversatiaactivitate frontala

O1Se realizeaza impreuna cu elevii Carticica Sfantului Ioan Iacob Dupa citirea lectiei ,elevii vor extrage ideile principale si le vor scrie pe spatele imaginii corespunzatoare. Apoi vor decupa si ordona evenimentele din viata sfantului.

Se citesc de pe flip-kart ideile principale ale lectiei.

Pe flip-kart vor fi prezentate amanunte din viata sfantului.

- s-a nascut pe 23 iulie 1913;

- la nastere a primit numele de Ilie;- a ramas orfan de mic;

- a fost crescut de bunica, care l-a invatat dragostea de Dumnezeu, deprinzandu-l cu postul, rugaciunea si cercetarea bisericii;

- la 20 de ani pleaca la manastirea Neamt;

- la calugarie a primit numele de Ioan;

-dupa o vreme pleaca in Tara Sfanta;

- dornic de meditatie si rugaciune s-a retras la Manastirea Sfantul Gheorghe Hozevitul;

- a trait retras intr-o pestera rugandu-se foarte mult;

- a adormit in Domnul pe 5 august 1960;

- dupa 20 de ani a fost gasit intreg;Explicatia exercitiulfoarfecImagini cu viata sfantului

capsatoractivitate individualaapreciere verbala

6Asociere si generalizareO2

O55Ce virtuti (calitati) a avut sfantul?

Incercuiti insusirile (virtutile )care l-au caracterizat pe Sfantul Ioan Iacob.

blandete , mandrie, dragoste, rautate, ura, nadejde, credinta, curaj ,smerenie, egoism, drept, ascultareSe cere elevilor sa formulize invataturi pentru sufletul lor, pornind de la modelul oferit de Sfantul Ioan Iacob.

Sa-L iubim din tot sufletul pe Dumnezeu ! Sa avem credinta puternica! Sa marturisim credinta prin faptele noastre!Se va citi elevilor cateva strofe dintr-o poezie.exercitiul

conversatiaFlip-kart

jetoane table magneticacarte de poeziiActivitate frontalaAprecieri verbale

7Aprecierea activitatii elevilor1Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor pentru lectie cat si implicarea in predarea noilor cunostinte.

Se noteaza elevii care au participat la lectie.activitate frontalaApreciere

verbala

notare

8Precizarea si explicarea temei pentru acasa1Se anunta , se explica si se noteaza tema pe tabla:Deseneaza pe a doua pagina a cartii realizate de tine un dar pe care ai dori sa-l oferi sfantului.explicatiaactivitate frontala

9Incheierea activitatii1 Rugaciunea Toti cu inima curarta Salutul