Romania Si Romanii
Transcript of Romania Si Romanii
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
1/7
PROIECT DE ACTIVITATE
G.P.N. Frteti
Educatoare: Cuzmin Anca Daniela
Data: 23.11.2015
ema anuala: !Cine "unt# "untem$%
ema "&tm'nal: !(om'n "unt# rom'n )mi zice*%
Durata: 1 zi
Ni+elul , -35 ani/
Forma de realizare: acti+itate interat
SCOPUL ACTIVITATII:
dez+oltarea com&ortamentelor de coo&erare# &ro"ociale# &roacti+e
dez+oltarea ca&acitatii de cunoa"tere a tarii "i localitatii unde traie"c
dez+oltarea "imtului &atriotic "i cunoa"terea e+enimentelor marcate
CENTRE DE INTERES:
BIBLIOTEC:
!ricolorul% lectura educatoarei/
ARTE:
!Dra&elul (om'niei% colorare
DOMENII EXPERENTIALE
D1 D2
OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE
D1:
"a cunoa"ca unele in4ormatii de"&re tara in care traie"c
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
2/7
"a comunice im&re"ii# idei &e 6aza o6"er+arilor e4ectuate
D:
"a i"i e7&rime "entimente &entru tara lor &rin e7&rimare "i o6tinerea unei lucrari
"a &oata realiza 4i"a cu conturul tarii utiliz'nd culorile &rimare
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES
A(C,N, DE 89C(9:
BIBLIOTECA:
- a"culte cu atentie lectura realizat de educatoare- )nelea me"a;ul tran"mi" i " )l re&roduc cu &ro&riile cu+inte
- ra"&und la )ntre6ri &e 6aza te7tului rece&tat.
ARTE:
- coloreze dra&elul 4olo"ind culorile &rimare -rou# al6en i al6a"tru/- coloreze 4r a de&i conturul a6lonului.
SCENARIUL ZILEI
ADP.Acti+itatea ince&e cu intalnirea de dimineata.
alutul: !
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
3/7
ALA): Co&iii i"i continua ziua cu acti+itatile la centrele de intere" la "ectorul
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
4/7
DEMERS DIDACTIC
E+enimente
didactice
Continutul
in+atariitrateii didactice
E+aluare
-in"trumente "iindicatori
1. >omentoranizatoric
2. Ca&tareaatentiei
e a"iur condiiile nece"arede"4urrii )n condiii o&time aacti+itilor:
aeri"irea "alii de ru&a
aran;area materialului "i a
mo6ilierului
introducerea co&iilor in "ala deru&a.
e &rezint materialele e7&u"e lacentrul tematic: o6iectetradiionale ie# tricolor# o6iecte deartizanat# lada de ze"tre# &turtradiional# tri"tu.
con+er"aia# e7&unerea#o6"er+area
3. Anuntareatemei "i ao6iecti+elor
e de"co&era &anoul cu imaini.
e e7&lic im&ortana cunoateriia"&ectelor leate de neamulrom'ne"c i ara noa"tr.
e7&unere
e7&licatia
4rontala
B. E7&licarea"arcinii
8i "e &ro&une co&iilor "a +or6ea"ca&e rand de"&re ce o6"er+a &e4iecare ilu"tratie in &arte. Ei
4ormuleaza &ro&ozitii cat mai4rumoa"e de"&re ceea ce +ad dandu"i "eama cat de 4rumoa"a e"te taranoa"tra.
e7&licatia
e7ercitiul
4rontala
5. Diri;area Du&a ce 4iecare co&il "ia e7&rimat"entimentele "i o&iniile in leatura
con+er"atia
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
5/7
E+enimentedidactice
Continutul
in+atariitrateii didactice
E+aluare
-in"trumente "iindicatori
in+atarii cu imainile &rezentate "e &unintre6ari in leatura cu "ar6atoareade 1 Decem6rie.
Ce "ar6atorim noi in acea"ta"a&tamana$ Cum "ar6atore"cromanii =iua (omaniei$
con+er"atia
. 6tinerea&er4ormantei Co&iii intele "emni4icatia zilei de1 Decem6rie. Ei "iau con"truit oimaine 4rumoa"a de"&re tara "i"tramo"ii lor.
atentia
. A"iurarearetentiei "i atran"4erului decuno"tinte
(ezultatele acti+itatii "unt realizate&rin "ta&anirea con"tienta acuno"tintelor de catre co&ii. Ei auo6"er+at cu atentie imainile "i aureu"it "a o6"er+e detalii de"&re tara
unde traie"c.
analiza
. E+aluare Co&iii au 4o"t laudati de educatoare&entru 4elul cum au realizatcon+or6irea de"&re imainilea4i"ate &e &anou.
e audiaz imnul naional.
audiie4rontal
D
2. Ca&tareaatentiei
Co&iii "e a"eaza &e "caunele in"emicerc "i denume"c materialele&rezentate de educatoare: 4i"e"a6lon# 'rtie cre&onat i o6"er+
atentia 4rontala
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
6/7
E+enimentedidactice
Continutul
in+atariitrateii didactice
E+aluare
-in"trumente "iindicatori
4ia model.
B. E7&licarea"arcinii
oti co&iii +or li&i artie mototolita&e "u&ra4ata de"enului cu conturul(omaniei re"&ectand culorile&rimare -rou# al6en i al6a"tru/.
e7&licaia 4rontala
5. Diri;areain+atarii
nainte de a )nce&e acti+itatea co&iiie4ectueaz e7erciii de )nclzire amucilor mici ai m'inii.
data de"co&erite materialele delucru# co&iii ince& "a lucreze cuatentie tinand cont de "4aturile&ro&u"e. 8i "e atrae atentiaco&iilor# ca tre6uie "a li&ea"caartia &e "u&ra4ata rtii# a"t4elincat "a re"&ecte culorile &rimare
e7ercitiul
e7&licatia
indi+idual
. 6tinerea&er4ormantei
Co&iii reu"e"c "a"i e7&rime"entimentele 4ata de cum i"i iu6e"ctara# atat &rin cu+inte cat "i &rinrealizarea lucrarii unde i"i 4olo"e"ccreati+itatea "i imainatia.
analiza
. A"iurarearetentiei "i a
tran"4erului decuno"tinte
.E+aluare
Co&iii realizeaza arti intere"antecare "cot in e+identa culorile
dra&elului.
e a&reciaz acti+itatea co&iilor de&e tot &arcur"ul zilei.
con+er"aiaanaliza
4rontal
-
7/25/2019 Romania Si Romanii
7/7
E+enimentedidactice
Continutul
in+atariitrateii didactice
E+aluare
-in"trumente "iindicatori
Fiecare co&il )i e7&rim &rerea cu&ri+ire la lucrrile celorlali colei.