Puisori ADE

5
PROIECT DE ACTIVITATE GRADINITA: GPP NR. 28 BAIA MARE EDUCATOARE: Petrovan Monica DATA: .04.2013 GRUPA: mica TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „In ograda la bunici-puisori” FORMA DE REALIZARE: activitate individuala TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi SCOPUL ACTIVITĂŢII: - dezvoltarea simtului practic si estetic - formarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica a copiilor - educarea gustului estetic ACTIVITATI DE INVATARE: DEC ( modelaj) OBIECTIVE OPERAŢIONALE: - să manifeste stabilitate si perseverenta in activitate - să- si dezvolte increderea in fortele proprii - să –si dezvolte gustul pentru frumos - sa asculte indicatiile precizate de educatoare - sa respecte etapele modelarii unui puisor - sa redea cu ajutorul plastilinei forma uni puisor de gaina - sa denumeasca partile componente ale corpului unui puisor de gaina STRATEGII DIDACTICE METODE ŞI PROCEDEE: explicatia, observaţia; conversaţia euristică, demonstratia,

Transcript of Puisori ADE

Page 1: Puisori ADE

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA: GPP NR. 28 BAIA MAREEDUCATOARE: Petrovan MonicaDATA: .04.2013GRUPA: mica TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla?” TEMA SĂPTĂMÂNII: „In ograda la bunici-puisori”FORMA DE REALIZARE: activitate individualaTIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderiSCOPUL ACTIVITĂŢII:

- dezvoltarea simtului practic si estetic- formarea unor abilitati practice specifice nivelului de

dezvoltare motrica a copiilor- educarea gustului estetic

ACTIVITATI DE INVATARE: DEC ( modelaj)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să manifeste stabilitate si perseverenta in activitate - să- si dezvolte increderea in fortele proprii - să –si dezvolte gustul pentru frumos - sa asculte indicatiile precizate de educatoare - sa respecte etapele modelarii unui puisor

- sa redea cu ajutorul plastilinei forma uni puisor de gaina - sa denumeasca partile componente ale corpului unui puisor de gaina

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: explicatia, observaţia; conversaţia euristică, demonstratia, exercitiul,

MATERIAL DIDACTIC: macheta reprezentata de curtea cu pasari, gaina- silueta confectionata, pasta pentru modelaj (culoare galbena), scobitori rosii, boabe de piper, seminte de floarea soarelui ( de culoare rosie) lavete umede, plansete.

BIBLIOGRAFIE: Berbeceanu, Gabriela si colaboratorii, Ghid orientativ pentru aplicarea curriculumului în

învăţământ preşcolar 3/6-7 ani, Ed. Astra, Bucureşti, 2008;

Ghid pentru proiecte tematice- abordarea în maniera integrată a activităţilor din grădinita,

Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;

Page 2: Puisori ADE

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul didactic

Continutul stiintific Strategia didactica

Evaluare

Moment organizatoric

Pregatirea climatului psiho-afectiv, aranjarea mobilierului, pregatirea materialului necesar pentru desfasurarea activitatii.

Captarea atentieiSe va realiza cu ajutorul gainusei motate care este tare suparata pe Grivei. Ei, si potrivit cantecului Cat e vulpea de sireata, de data aceasta l-a pacalit pe Grivei si a furat puisori din curte , si nu cocosul din plastilina. Gainusa motata este tare furioasa pe vulpe, pentru ca i-a furat puisorii si-i vrea inapoi.

ConversatiaPovestireaExplicatia

Exercitiul

Evaluare orala

80% dintre copii asculta intamplarea Gainusei motate

Anuntarea temei si a obiectivelor

Le propun copiilor sa ii modelam noi cativa puisori si astfel sa-l ajutam pe Grivei sa-si indrepte fapta. Explicatia

conversatia

Majoritatea copiilor sunt dornici sa il ajute pe Grivei

Dirijarea invatarii si prezentarea noului continut

Copiii se aseaza la masute.Intuirea materialelorSe va realiza prin intebari adresate copiilor despre materialele pe care ii le au pe masuta. (pasta pentu modelaj, piciore, ochi, cioc) Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucruSe va realiza prin respectarea pasilor urmatori:

- rupem din pasta de modelaj o bucata mai mica, astfel incat bucata care ne-a ramas sa fie mai mare decat cea pe care am rupt-o

- luam in palma una dintre cele doua bucati de pasta si facem din ea o minge, la fel procedam si cu cealalta bucata, si vom observa ca am obtinut tunchiul si capul puisorului de gaina

- prima data asezam trunchiul si peste el punem capul puisorului

- apoi ii punem ochii, unul de o parte si unul de cealalta, pe urma ciocul

- la sfarsit ii fixam si piciorusele, iar puisorul nostru este gata

Conversatia

Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Conversatia

Explicatia

Toti copiii sunt interesati de materialele aflate pe masuta

90% dintre copii efectueaza exercitiile de incalzire a musculaturii mici a maini

Page 3: Puisori ADE

Efectuarea unor exercitii pentru incalzirea mainilor Ploaia bate neincetat Varful degetelor bat Noi deloc nu obosim Degetele le-ncalzim Puisori sa modelam Gainusei sa ii damFixarea tehnicii de lucruSe va realiza cu ajutorul unui copil, pentru a observa daca copiii au inteles sarcina de lucru si procedeul explicat.Realizarea lucrarii de catre copiiDupa ce copiilor li s-a explicat si demonstrate sarcina de lucru, la indemnul educatoarei acesti vor incepe modelarea puisorilor de gaina. Le urez spor la treaba sis a lucreze cu atentie.Ofer sprijin daca este necesar.Copiii vor lucra la aceasta activiate pe un fundal muzical.

Exercitiul

Demonstatia

Explicatia

Conversatia

Evaluare practica

90% dintre copii vor modela puisorul

Obtinerea performantei

Dupa ce au modelat puisorii, copiii vor fi indemnati de educatoare sa-i aseze in curte , deoarece Gainusa motata ii asteapta cu nerabdare.Se va realiza si evaluarea lucrarilor realizate de copii. Ii felicicit pe toti pentru munca lor. Gainusa este tare fericita ca si-a regasit puisorii si le multumeste copiilor pentu acest fapt. Grivei este si el vesel, iar de acum inainte va fi mai precaut.

ConversatiaEvaluare orala

Toti copiii au asezat puisorii in curte

Incheierea activitatii

Se realizeaza prin recitarea poeziei ”Cainele” de catre copii.

Conversatia

Evaluare orala

80% dintre copii vor recita poezia”Cainele”