Pronumele negativ

15
Proiect de lectie UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII, Movilita Data: 12.03.2009 Profesor: Stoian Florentina-Claudia Disciplina: Limba şi literatura română Clasa: a VII-a Subiectul lecţiei: Pronumele negativ. Cazuri si functii sintactice. Timpul: 50 / Tipul lecţiei: dobandire de noi cunostinte Obiective generale: 2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala. 3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris. 4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa. Obiective de referinta: 2.3. Sa respecte normele morfosintactice in propozitii si fraze; 3.3. Sa sesizeze corectitudinea categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit; 4.2. Sa utilizeze corect si nuantat categoriile semantice invatate; 4.4. Sa utilizeze corect flexiunea nominala si verbala in textul scris, utilizand corect semnele ortografice si de punctuatie. Obiective operationale: O1: să definească pronumele negativ; O2: să identifice în vorbire pronumele negative ; O3: să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă pronumele negative din textele citite sau din comunicarea zilnică; O4: sa sesizeze diferenta dintre pronumele negativ si alte parti de vorbire; O5: să sistematizeze pronumele negative după părţile de vorbire prin care sunt exprimate.;

description

pronumele negativ

Transcript of Pronumele negativ

Page 1: Pronumele negativ

Proiect de lectie

UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII, MovilitaData: 12.03.2009Profesor: Stoian Florentina-ClaudiaDisciplina: Limba şi literatura românăClasa: a VII-a Subiectul lecţiei: Pronumele negativ. Cazuri si functii sintactice.Timpul: 50/

Tipul lecţiei: dobandire de noi cunostinte

Obiective generale:2. Dezvoltarea capacitatii de exprimare orala.3. Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris.4. Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa.

Obiective de referinta:2.3. Sa respecte normele morfosintactice in propozitii si fraze;3.3. Sa sesizeze corectitudinea categoriilor gramaticale si lexicale invatate, intr-un text citit;4.2. Sa utilizeze corect si nuantat categoriile semantice invatate;4.4. Sa utilizeze corect flexiunea nominala si verbala in textul scris, utilizand corect semnele ortografice si de punctuatie.

Obiective operationale: O1: să definească pronumele negativ;O2: să identifice în vorbire pronumele negative ;O3: să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă pronumele negative din textele citite sau din comunicarea zilnică;O4: sa sesizeze diferenta dintre pronumele negativ si alte parti de vorbire;O5: să sistematizeze pronumele negative după părţile de vorbire prin care sunt exprimate.;

Strategie didactica:

1. Resurse procedurale: a) Metode si procedee: Jocul didactic( Rebusul), explicatia, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, analiza sintactica si morfologica. b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.2. Resurse materiale: Manualul, texte lingvistice, fise de lucru , creta, tabla.

Page 2: Pronumele negativ

Bibliografie:1. - ,,Limba şi literatura română’’ , manual de clasa a VII-a, Marin Iancu, A.Gh. Olteanu, Ana Tulba, editura Corint, Bucureşti, 2002;2. Eftenie, Nicolae- Introducere in metodica studierii limbii si literaturii romane, editura Paralela 45, Bucuresti, 2008;3. Erceanu, Ninusa; Ilian, Aurelian; St. M. Ilinca- Limba si literatura romana pentru clasa a VII-a. Evaluare curenta, editura Art Grup Editorial, Bucuresti, 2007;3. Popescu, Stefania- Gramatica practica a limbii romane, editura Tedit FZH, Bucuresti, 2007;4. Trofin, Eliza- Gramatica. Fise de lucru pentru clasa a VII-a, Editura Paralela 45, Bucuresti, 2008.

2

Page 3: Pronumele negativ

DEMERS DIDACTIC

Momentelelectiei

Tp. OB. Activitati de invatareStrategie didactica

ResurseEvaluare

Formede organiz.

Metode Mijloace

1. Moment organizato- ric

1 min.

-Voi avea grija ca elevii sa-si pregateascamaterialele necesare orei de limba si literatura romana si voi nota absentii.- Voi asigura linistea si disciplina clasei pentru o buna desfasurare a activitatii didactice.

2. Actualizarea cunostintelor 5 min.

O1O2

Verific tema scrisa pentru acasa, aprob sau corectez temele facute.Actualizarea cunostintelor se va realiza prin intrebari adresate frontal referitoare la cunostintele dobandite anterior despre pronumele nehotarat.

Activitatefrontala

Conversatiaeuristica

3. Captarea atentiei

4 min.

Se va realiza prin rezolvarea unui rebus. La dezlegarea corecta a rebusului, elevii vor descoperi o notiune noua pe verticala AB (vezi Anexa 1) .1. Pronume care substituie un substantiv fara a da vreo indicatieprecisa asupra obiectului.2. Verbul a fi la timpul imperfect, persoana I, singular.3. Sinonimul cuvantului eroare.4. Paronimul cuvantului familial.5. Tip de pronume care face legatura in fraza intre o propozitie secundarasi regenta ei.6. Parte de vorbire care reproducesunete din natura.7. Oras austriac unde a studiat o vreme Eminescu.

Activitate frontala

Spargereaghetii(gandirea activa)

Fisa de lucru

Evaluare orala

4. Anuntareasubiectului

si enumerarea obiectivelor

1 min.

- Voi scrie titlul lectiei pe tabla: Pronumele negativ.- Voi enumera obiectivele operationale, informand elevii ca la sfarsitul lectiei ei vor fi capabili sa:O1, O2,........

Activitatefrontala

Explicatia

3

Page 4: Pronumele negativ

5. Dirijareainvatarii

25 min.

O3

O1

Pe tabla se scriu urmatoarele enunturi:a. Stiu elevii despre evenimentul de maine? Niciunul nu stie nimic despre evenimentul de maine.b. Ai o piersica ? Nu mai am niciuna

♣ Elevii sunt solicitati sa observe si sa precizeze forma verbelor din propozitiile enuntiative.R: Forma verbelor din ambele propozitii este negativa: nu stie, nu am.♣ Profesorul cere elevilor sa identifice pronumele care intra in structura formelor compuse ale pronumelor din propozitiile cu verbul la forma negativa.R: Pronumele sunt: niciunul, niciuna.♣ Cui tin locul aceste cuvinte?R: Aceste cuvinte tin locul substanti-velor elevii, respectiv piersica. Se observa faptul ca propozitia nu are sens fara verbul la forma negativa

In urma acestor exemple, voi formulaimpreuna cu elevii definitia pronume-lui negativ: Pronumele care apar in propozitii cu verbul la forma negativa si tin locul unor substanti-ve din propozitia afirmativa cores-punzatoare se numeste pron.negativ

In continuare, voi relata elevilor caresunt formele pronumelui negativ:nimeni (nimenea), nimic (a), niciunul, niciuna, precizand ca:- nimeni – se refera numai la persoa-ne si are flexiune numai pentru caz:N-Ac: nimeni ; G-D: nimanui;- nimic – se refera numai la lucrurisi este invariabil;- niciunul, niciuna – au flexiune pentrugen si pentru caz:

Obs! In propozitiile negative poate aparea precedat denegatia “nici” si pronumele nehotarat “unul”(ex. Nu stie nici unul, nici altul). In astfel de situatii,pronumele “altul”, precedat si el de negatia “nici”, arata ca “unul” este pronume nehotarat iar “nici” esteconjunctie.

Prin conversatie euristica , elevii sunt condusisa observe cazurile si functiile sintactice alepronumelui negativ ,precum si partile de vorbire prin care se exprima, cu ajutorul unor enunturi date.Se va inmana fiecarui elev cate o fisa de lucru

Conversatiaeuristica

Problemati-zarea

Invatarea prin descoperire

Explicatia

Invatarea prin descoperire

Evaluareorala

4

Page 5: Pronumele negativ

6. Asigurarearetentiei si

a transferului

7. Tema pentru acasa

8. Aprecierigenerale

12 min

1min

1 min

O4

O2

O3

O5

continand urmatoarele exemple ( vezi Anexa 2):1. Nu a venit nimeni la mine.2. Premiantul nu este niciunul dintre noi.3. Nu am pregatit nimic pentru serbare.4. Nu am povestit despre nimeni.5. Scrisoarea de la niciunul m-a mirat.6. Darul nu este pentru niciuna dintre ele.7. Sambata nu m-am dus la nimeni.8. Fapta n-a fost facuta de niciunul de aici.9. Nu m-am destainuit nimanui.10. Caietul niciuneia nu este dezordonat.

Elevii vor descoperi in urma completarii fisei de lucru care sunt formele pronumelui negativ compusin functie de gen si de cazul in care se afla.

Cazul Masculin FemininSg. Pl. Sg. Pl.

N-Acniciunul niciunii niciuna niciunele

G-Dniciunuia niciunoraniciuneia niciunora

Asigurarea retentiei si a transferului are loc pe tot parcursul lectiei, prin aprecieri verbale ( Corect!,Da!, Bine!) . Ca activitate independenta individuala se da spre rezolvare fisa de evaluare formativa, care va fi luata de catre profesor pentru a fi corectata si notata. ( vezi Anexa 4).

Voi cere elevilor sa isi noteze tema pentru ora viitoare: ex. 1,2 de jos, pag. 135.

- Voi face aprecieri colective si individuale, pozitive si negative.

Analiza sintactica simorfologica

Brainstor-ming

Explicatia

Fise de lucru

Fisa de evaluare

Evaluare orala

Autoevaluare

5

Page 6: Pronumele negativ

6

Page 7: Pronumele negativ

7

Page 8: Pronumele negativ

8

Page 9: Pronumele negativ

Anexa 1

1. Pronume care substituie un substantiv fara a da vreo indicatie precisa asupra obiectului.

2. Verbul a fi la timpul imperfect, persoana I, singular.

3. Sinonimul cuvantului eroare.

4. Paronimul cuvantului familial.

5. Tip de pronume care face legatura in fraza intre o propozitie secundara si regenta ei.

6. Parte de vorbire care reproduce sunete din natura.

7. Oras austriac unde a studiat o vreme Eminescu.

A1.

2.

3.

4.

6.

B

9

Page 10: Pronumele negativ

Anexa 2

Fisa de lucru

Precizati cazul si functia sintactica a pronumelor negative marcate in enunturile de mai jos:

Enuntul Functia sintactica Cazul♣ Nu a venit nimeni la mine.♣ Premiantul nu este niciunul dintre noi.♣ Nu am pregatit nimic pentru serbare.♣ Nu am povestit despre nimeni.♣ Scrisoarea de la niciunul m-a mirat.♣ Darul nu este pentru niciuna dintre ele.♣ Sambata nu m-am dus la nimeni.♣ Fapta n-a fost facuta de niciunul de aici.♣ Nu m-am destainuit nimanui.♣ Caietul niciuneia nu este dezordonat.

Fisa de lucru

Precizati cazul si functia sintactica a pronumelor negative marcate in enunturile de mai jos:

Enuntul Functia sintactica Cazul♣ Nu a venit nimeni la mine.♣ Premiantul nu este niciunul dintre noi.♣ Nu am pregatit nimic pentru serbare.♣ Nu am povestit despre nimeni.♣ Scrisoarea de la niciunul m-a mirat.♣ Darul nu este pentru niciuna dintre ele.♣ Sambata nu m-am dus la nimeni.♣ Fapta n-a fost facuta de niciunul de aici.♣ Nu m-am destainuit nimanui.

1

Page 11: Pronumele negativ

♣ Caietul niciuneia nu este dezordonat.

Clasa a VII-a.

Fisa de evaluare formativa

1. Identificati pronumele negative din textul de mai jos, precizand cazul si functia sintactica a fiecaruia: Eu, cu cat m-ajunge mintea, nu ma stiu gresit cu nimica si n-am facut nimic rau. ( L. Rebreanu- Ion)2. Alcatuiti enunturi in care sa folositi urmatoarele pronume negative, respectand cerintele date: niciuna ( caz genitiv, functia sintactica de atribut pronominal) nimeni ( caz niminativ, functia sintactica de subiect) nimic ( caz acuzativ, functia sintactica de complement direct)

Numele si prenumele:................................................................Clasa a VII-a.

Fisa de evaluare formativa

1. Identificati pronumele negative din textul de mai jos, precizand cazul si functia sintactica a fiecaruia: Eu, cu cat m-ajunge mintea, nu ma stiu gresit cu nimica si n-am facut nimic rau. ( L. Rebreanu- Ion)2. Alcatuiti enunturi in care sa folositi urmatoarele pronume negative, respectand cerintele date: niciuna ( caz genitiv, functia sintactica de atribut pronominal) nimeni ( caz niminativ, functia sintactica de subiect) nimic ( caz acuzativ, functia sintactica de complement direct)

Numele si prenumele:................................................................Clasa a VII-a.

Fisa de evaluare formativa

1. Identificati pronumele negative din textul de mai jos, precizand cazul si functia sintactica a fiecaruia: Eu, cu cat m-ajunge mintea, nu ma stiu gresit cu nimica si n-am facut nimic rau. ( L. Rebreanu- Ion)2. Alcatuiti enunturi in care sa folositi urmatoarele pronume negative, respectand cerintele date: niciuna ( caz genitiv, functia sintactica de atribut pronominal) nimeni ( caz niminativ, functia sintactica de subiect)

nimic ( caz acuzativ, functia sintactica de complement direct)

1