Pronumele
-
Upload
ank-postolache -
Category
Documents
-
view
220 -
download
4
description
Transcript of Pronumele
PROIECT DIDACTIC
Profesoară: Mândrilă (Rotaru) ElenaClasa: a V-aDisciplina: limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Pronumele personal şi personal de politeţeTipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor de gramaticăObiective cadru: 1. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului oral 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 4. Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisăObiective de referinţă: 1.4. să sesizeze corectitudinea gramaticală a unui enunţ 2.2. să construiască enunţuri corecte d.p.v. gramatical 3.4. să sesizeze corectitudinea utilizării categoriilor gramaticale învăţate 4.3. să scrie enunţuri corecte d.p.v. gramaticalObiective operaţionale:
a. cognitive: pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:OC1: să definească pronumele personal şi personal de politeţeOC2: să recunoască cele două tipuri de pronume în texteOC3: să alcătuiască enunţuri cu cele două pronume, având funcţii sintactice diferite
b. psiho-motorii: OPM: vor utiliza corect mijloacele de învăţământc. afective: OA: vor manifesta curiozitate şi interes pentru fixarea
cunoştinţelor de gramaticăStrategia didactică: mixtă
A. Metode şi procedee: exerciţiul, analiza gramaticală, conversaţia euristică şi catihetică
B. Mijloace de învăţământ:C. Forma de organizare: planşe, fişe de lucru, culegeri de gramatică (două
de la Ed. Art şi una de la Ed. Paralela 45), caiete, cretă colorată, tablaResurse:
1. umane: capacitatea de învăţare a elevilor (clasă cu elevi foarte buni şi buni); cunoştinţele lor anterioare de gramatică
2. temporale: 50’3. bibliografice:
a. oficiale: Programa şcolară pentru limba şi literatura românăb. pedagogice: Ghe. Dumitriu şi C. Dumitriu, Psihopedagogie,
EDP, Bucureşti, 2004
1
c. metodice: V. Goia, Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002
d. ştiinţifice: Ioan Danilă, Algoritmii analizei gramaticale, Bacău, 2003
SCENARIUL DIDACTIC
Eveni-mentelecţie(timp)
Ob.operaţionale
CONŢINUTURI ŞI SARCINI DE ÎNVĂŢAREMetode
Mijl.deînvăţ.
Formede organiz
Evalu-are
Momentorganizatoric 1’
Organizarea contextului educativ, notarea absenţelor. Frontală
Captareaatenţiei 1’
Pe tablă va fi scris un text „–Vezi, Patrocle, dacă nu le dai pace, ele te muşcă. Stai cuminte să ţi le iau de pe bot. Elevii vor trebui să recunoască autorul şi opera literară din care e scos citatul, pentru că au avut de citit ca lectură suplimentară, în urmă cu două luni.
Conver-saţia
tabla frontală Obs. comport.elevi
Enunţareasubiectuluişi a obiec-tivelor 1’
OPM Scrierea titlului lecţiei pe tablă şi în caiete. Prezentarea obiectivelor.
Expu-nerea
Frontală
Actualiza-rea structurilorînvăţate 5’
OPMOA
Verificarea temei (ex. de ortografiere a formelor neaccentuate de pronume personal, din culegerea Editurii Art).
Conversaţia
Caiete de teme
frontală Analiza raspunsurilor elevilor
PrezentareConţinuturi5’
OC1OC2OC3OPMOA
Se împart fişele de lucru (anexele 1 şi 2). Se explică sarcinile de lucru şi se lucrează exerciţi de fixare a cunoştinţelor despre pronume. Se arată planşa completată cu schema recapitulativă a pronumelui personal.
ExerciţiulAnaliza gramaticalăconversaţia
fişe frontală Analiza raspunsurielevi
Dirijarea învăţării5’
OC1OC2OC3OPMOA
Toţi elevii sunt solicitaţi pentru a participa activ la desfăşurarea lecţiei, prin rezolvarea de exerciţii scrise şi orale, prin răspunsuri la întrebări.
Analiza gramatExplicaţiaexerciţiul
fişe frontală observaresistema-tică a elevilor
Obţinerea performan-ţelor 18’
OC1OC20C3
Fixarea noţiunilor teoretice gramaticale, prin exerciţii şi analize morfo-sintactice.
exerciţii Fişecaiete
Individuala
orală
Feed-back Se face permanent prin analiza răspunsurilor elevilor, prin aprecieri şi corectări.
fişe Individuala
orală
Evaluareperfor-manţe 10’
OC2OC3
Se împart fişele de lucru individual (anexa 3), pentru evaluare formativă. Notarea în catalog a elevilor care au participat activ la oră.
exerciţii fişe Individuală
scrisă
Retenţie şi transfer 3’
OC2OC3
O succintă recapitulare a celor consolidate azi despre pronume. conversaţia Individuală
orală
Tema pentru acasă 1’
Exerciţii din culegerea Art. frontală
2