Pron Si Adj Pron de Intarire

3
PROIECT DIDACTIC DATA: 13 02 2015 PROFESOR: CLASA: A-VII-A DISCIPLINA: limba român CONTIN!T!L: "Pron#m$l$ %i a&'$()i*#l +ronominal &$ ,n)rir$ TIP!L LECTIEI: mi.) O/IECTIV ENERAL: &$ *ol)ar$a ân&irii lo i($ a $l$*ilor %i (#l)i*ar$a #n$i $.+rim armonioa $ O/IECTIVE OPERATIONALE: La 6âr%i)#l a()i*i)7ii4 )o7i $l$*ii *or 6i (a+abili: O1 - &$6in$a ( +ron#m$l$ &$ ,n)rir$8 O2 - i&$n)i6i($ 6orm$l$ al$ +ron#m$l#i &$ ,n)rir$8 O3 - i&$n)i6i($ 6orm$l$ (or$()$ al$ a&'$()i*#l#i +ronominal &$ ,n)rir$8 O9 - anali $ $ a&'$()i*$ +ronominal$ &$ ,n)rir$ STRATE II DIDACTICE: $)o&$ %i +ro($&$$: (on*$r a7ia $#ri )i(4 $.$r(i7i#l4 $.+#n$r$a4 ,n*7ar$a +ri o&#l &$ or ani ar$ a (la $i: 6ron)al4 in&i*i&#al R$ #r $: ; ma)$rial$ &i&a()i($: +i.#ri4 (ai$)$4 6i%$ &$ l#(r#4 ; mi'loa($ &$ ,n*7mân) :)abl4 (r$)4 man#al$4 PC LOC!L : ala &$ (la /I/LIO RAFIE: - +ro rama %(olar8 - +lani6i(ar$a8 - man#al$ %(olar$

description

proiect didactic pentru clasa 7

Transcript of Pron Si Adj Pron de Intarire

CLASA A-VIII-A

PROIECT DIDACTIC

DATA: 13 02 2015PROFESOR:

CLASA: A-VII-A

DISCIPLINA: limba romn CONTINUTUL: Pronumele i adjectivul pronominal de ntrire

TIPUL LECTIEI: mixtOBIECTIV GENERAL: dezvoltarea gndirii logice a elevilor i cultivarea unei exprimri orale i scrise, corecte i armonioase.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfritul activitii, toi elevii vor fi capabili:

O1- s defineasc pronumele de ntrire; O2- s identifice formele ale pronumelui de ntrire;

O3- s identifice formele corecte ale adjectivului pronominal de ntrire;

O4- s analizeze adjective pronominale de ntrire.STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee: conversaia euristic, exerciiul, expunerea, nvarea prin descoperire.

Modul de organizare a clasei: frontal, individual.

Resurse: materiale didactice: pixuri, caiete, fie de lucru,.

mijloace de nvmnt: tabl, cret, manuale, PC.

LOCUL : sala de clas

BIBLIOGRAFIE: - programa colar;

- planificarea;

- manuale colare

Etapele lecieiDirijarea nvriiTimpMod de

organizare

Metode

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilor

Captarea atenieiOrganizeaz clasa.

Noteaz absenele.Numesc elevii abseni.

Se pregtesc pentru lecie.1'Frontal

Conversaie

Verificarea cunotinelor asimilate anteriorVerific nivelul de aprofundare a cunotinelor asimilate ora anterioar despre Adjectivul pronominal relativ.

Verific tema scris pentru acas; aprob sau corecteaz temele fcute.

Cere elevilor s gseasc identifice i s analizeze pronumele i adjectivele pronominale relative din enunurile:

Nu tie nici el a cui e cartea.

Am aflat ce carte lipsete de pe raft.

Aceasta este casa n care ne vom muta.Rspund la ntrebrile profesorului.

Prezint la control caietele de teme; corecteaz acolo unde este cazul.

Rezolv exerciiul la tabl, scriu n caiete.1'

5Frontal

Conversaie

Frontal

Exerciiul

Anunarea temei noi i a obiectivelorAnun titlul leciei de zi i l scrie pe tabl: Pronumele i adjectivul pronominal de ntrire.

Anun obiectivele leciei i deschide prezentarea pps.Ascult; noteaz n caiete titlul leciei.1'Frontal

Expunere

Dirijarea nvriintreab: Cu ce pri de vorbire se pot nlocui cuvintele subliniate?

d-mi voie ca nopile astea s pzesc nsumi. (P. Ispirescu)

Cnd n-ai de-acum s mai priveti

Pe cel frumos cum nsui eti.

(G. Cobuc)

Le cere elevilor s observe forma pronumelor de ntrire din exemplele de mai sus i s precizeze pentru fiecare persoana, genul, numrul.Enun definiia:Pronumele de ntrire ntrete (pune n eviden) ideea de persoan, identificnd-o uneori cu autorul aciunii.

Prezint formele pronumelui de ntrire.

Menioneaz:

n limba romn veche i n operele scriitorilor din secolul trecut pronumele de ntrire apreau cu sensul pronumelui personal.

Rspund: cu pronume personale.

Rspund:

nsumi= m, I, sg.

nsui= m, II, sg.

Noteaz definiia n caiete.

Privesc monitorul, ascult explicaiile i noteaz n caiete.

Ascult explicaiile profesorului.1

3

5Frontal

Conversaie

Frontal

Conversaie

Exerciiul

Frontal

Expunere

Dirijarea nvriin limba actual pronumele de ntrire a disprut din uz. Astzi se folosesc doar formele adjectivului pronominal de ntrire.Prezint cerina exerciiului urmtor:

Identificai adjectivele pronominale de ntrire din textele de mai jos. Precizai pentru fiecare persoana, genul i numrul.

Cnd nsui glasul gndurilor tace

(M. Eminescu)

Mircea nsui mn-n lupt vijelia-ngrozitoare. (M. Eminescu)

nu puteam s-o fac aceasta fr ca s vorbesc despre mine nsumi. (I. Slavici)

Pentru a demonstra c au neles, le cere elevilor s completeze fiele de lucru cu formele corecte ale adjectivului pronominal de ntrire.

Discut cu elevii formele corecte ce trebuiau completate pe fie, dup care mparte al doilea rnd de fie i le discut i pe acestea.

Cazuri i funcii sintactice:Pronumele de ntrire:

Singura lui funcie sintactic este aceea de subiect.

Adjectivul pronominal de ntrire:

ndeplinete funcia de atribut adjectival.Prezint cerina urmtorului exerciiu:Identificai i analizai adjectivele pronominale de ntrire din textele:

S-ar pricepe pe el nsui

Chiar moartea nsi e o prere. (M. Eminescu)

libertatea gustat de mic copil este viaa nsi. (B. Delavrancea)Rezolv exerciiul la tabl, noteaz n caiete.

Completeaz enunurile de pe fie.

Rspund la ntrebrile profesorului, corecteaz, dac e cazul.

Completeaz enunurile de pe fie.

Corecteaz, dac e cazul.

Noteaz n caiete, ascult i rspund la cerinele profesorului.

Rezolv exerciiul la tabl, noteaz n caiete.15

6

1

64

7Frontal

Expunere

Frontal

Conversaie

Exerciiul

Individual

Exerciiul

Frontal

Conversaie

Frontal

Expunere

Frontal

Exerciiul

Feed- back Cere elevilor s repete definiia pronumelor de ntrire, funciile sintactice i face aprecieri asupra modului n care acetia au rspuns la lecie.Repet definiia antonimelor, ascult aprecierile profesorului.2'Frontal

Conversaie

Anunarea temei pentru acasAnun tema de lucru n clas: Verificai-v cunotinele!, pag. 112.

Ascult i noteaz tema pentru acas, precum i precizrile suplimentare, dac este cazul.1'Frontal