PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru...

13
1 EDUCATOARE:Barbu Simona-Alexandra NIVELUL I+II:Grupa combinată GRĂDINIȚA cu program normal NR. 4, Zlătărei TEMA ANUALĂ:”CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?” TEMA SAPTAMANALA:„Natura se trezește la viață” TEMA ACTIVITĂȚII :„OMIDA MÂNCĂCIOASĂ” FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată A.D.P., A.L.A., A.D.E. (D.Ș.- D.O.S.) TIPUL ACTIVITĂȚII: fixare șiconsolidarea de cunoştinţe și deprinderi DURATA: o zi SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia; Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică; ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATĂŢII INTEGRATE : A.D.P.: * Întâlnirea de dimineață: ” Bună dimineața, fluturași colorați!” Salutul de dimineață; Prezența; Calendarul naturii. * Noutatea zilei: scrisoare de la Fluturaș * Rutina : „Mâini curate,mâini sănătoase!” ( deprinderea de a ne spăla pe mâini înainte de masă) * Tranziții : ” Înfloresc grădinile”, ” Iute, rândul să-l formăm!” PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ OMIDA MÂNCĂCIOASĂ

Transcript of PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru...

Page 1: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

1

EDUCATOARE:Barbu Simona-Alexandra

NIVELUL I+II:Grupa combinată

GRĂDINIȚA cu program normal NR. 4, Zlătărei

TEMA ANUALĂ:”CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM?”

TEMA SAPTAMANALA:„Natura se trezește la viață”

TEMA ACTIVITĂȚII :„OMIDA MÂNCĂCIOASĂ”

FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată A.D.P., A.L.A., A.D.E. (D.Ș.- D.O.S.)

TIPUL ACTIVITĂȚII: fixare șiconsolidarea de cunoştinţe și deprinderi

DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi

stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia;

Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare

motrică;

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATĂŢII INTEGRATE :

A.D.P.: * Întâlnirea de dimineață: ” Bună dimineața, fluturași colorați!”

Salutul de dimineață;

Prezența;

Calendarul naturii.

* Noutatea zilei: scrisoare de la Fluturaș

* Rutina : „Mâini curate,mâini sănătoase!” ( deprinderea de a ne spăla pe mâini

înainte de masă)

* Tranziții : ” Înfloresc grădinile”, ” Iute, rândul să-l formăm!”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

OMIDA MÂNCĂCIOASĂ

Page 2: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

2

A.L.A.1 : * Bibliotecă: ”Literele buclucașe” –exerciții de asociere

* Artă: “Fluturași multicolori” –pictură pe ipsos

A.L.A.2 : * Joc distractiv- ” Hrănește omida mâncăcioasă!”

A.D.E. : D.Ș.( cunoașterea mediului) + D.O.S – “ Omida mâncăcioasă”: lectura

educatoarei, activitate practică.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

A.D.P. : - să utilizeze formele de salut adecvate momentului zilei;

- să răspundă la apelul de prezență ;

- să completeze calendarul naturii întocmai vremii actuale;

- să comunice pe baza unei teme date.

A.L.A. :

Bibliotecă: - să recunoască și să asocieze literele de pe cartonașe;

-să formeze cuvinte, folosindu-se de literele primite;

- să formeze propoziții simple și corect gramaticale;

-să lucreze în echipă;

Artă : - să picteze fluturii folosind culorile potrivite;

-să păstreze poziția corectă la măsuțe;

-să participe afectiv la activitate.

Joc distractiv: - să participe activ la jocul desfășurat în grup;

-să recunoască alimentele de pe cartonașele primite;

-să-și exerseze deprinderile motrice în contexte noi.

Page 3: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

3

A.D.E. :

D.Ș.:

-să redea pe scurt conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea desfăşurării

evenimentelor;

să dovedească înţelegerea textului relatând momentele importante;

să numească personajele din poveste;

să se exprime corect în propoziţii din punct de vedere gramatical;

D.O.S. :

– să denumească materialele și instrumentele de lucru puse la dispoziţie;

- să aplice elemente decorative conform cerinţelor educatoarei;

-să respecte indicaţiile cu privire la succesiunea etapelor de realizare a lucrărilor;

-să exprime impresiile estetice referitoare la lucrarea proprie și a celorlalţi.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ȘI PROCEDEE:

Explicația;

Conversația;

Demonstrația;

Exercițiul;

Brainstormin-ul;

Învațarea prin descoperire;

Lucrul în echipă;

Lucrul individual;

Turul Galeriei;

Elementul surpriză.

2. MATERIAL DIDACTIC: imagini din ”Omida mâncăcioasă”, imagini cu insecte,

enciclopedii, imagini cu ciclul de viață al fluturelui, jetoane, paste făinoase.

3. FORMA DE ORGANIZARE :pe grupuri, în perechi, individual și frontal.

Page 4: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

4

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Ministerul educației, cercetării, tineretului și sportului- Viorica Preda – „ Metodica

activităților instructiv- educațive în grădinița de copii” , Ed. Sitech, Craiova, 2010;

- Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga – „Metode interactive de grup”-

ghid metodic, Ed Arves;

- *** Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii ;

- *** Revista învățămâantului preșcolar, Nr. 3-4 /2010, Ed. Arlequin, 2010.

SCENARIUL DIDACTIC

Page 5: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

5

În cadrul întâlnirii de dimineață cu tema „ Bună dimineaţa, fluturi colorați! ”, se va face: salutul,

prezenţa copiilor și se va completa calendarul naturii.Salutul se realizează prin intermediul unor

versuri rostite de educatoare:

„Bună dimineaţa, dragi copii,

În lumea insectelor începe o nouă zi.

Gâze dragi interpretăm,

Cu toţii să ne prezentăm!

Bună dimineaţa, fluturi colorați!”

Copiii realizează lanțul salutului. Prezenţa se va facce,de asemenea, cu ajutorul unor versuri:

„Dupa ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat

Cu toţii ne-am întâlnit

Cine oare n-a venit?”

Copiii merg la Copacul Prezenței și identifică colegii absenți.

Calendarul naturii se va realiza prin adresarea de întrebări: ”În ce anotimp suntem?”, ”Cum este

vremea afara?”, ”Cum ne-am îmbrăcat?”.

Se va discuta pe baza temei de la întâlnirea de dimineţă, fiecare copil spunând ce insecte cunoaște şi

se vor reaminti principalele caracteristici ale fluturelui. Aceasta discuţie ne va ajuta să pătrudem în

lumea colorată a fluturilor.

Noutatea zileiconstă în citirea scrisorii de la Fluturaș:

” Dragi copii,

Zilele trecute, în timp ce zburam din floare în floare, v-am zărit în grădina școlii. Erați plini

de voioșie și observați flori de primăvară. Mi-a plăcut foarte mult cum v-ați jucat și, de aceea,

vă cer ajutorul. Vreți să mă ajutați?

Eu sunt încă foarte mic și nu știu foarte multe lucruri de frații mei. Vreau să mă ajutați să

aflu cât mai multe informații despre cum am venit pe lume.

În încercarea mea de a mă cunoaște mai bine, eu m-am încurcat printre litere și nici nu m-

am descurcat să pictez.

Apoi, am găsit o carte foarte frumoasă despre fluturi, dar nu eu nu știu să citesc....Vreți să o

rugați pe doamna educatoare să mă ajute?

Drept mulțumire, v-am lăsat câteva surprize dulci!

Page 6: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

6

Cu drag,

Fluturașul colorat.”

Copiii pornesc spre centre, pentru a-l ajuta pe Fluturaș.

Tranziţia spre colţuri se va realiza cu ajutorul poeziei:

„După insectele purtate ,

Ghicim jocurile toate

La măsuţe ne-mpărţim

Şi la lucru noi pornim!”

La centrul ARTĂ, copiii vor picta fluturași și vor respecta paleta de culori.

La BIBLIOTECĂ, preșcolarii vor asocia literele de pe cartonașe cu cele de pe cleștii de rufe. Apoi, vor

forma cuvinte, folosindu-se de literele învățate.

Se intonează cântecul “Înfloresc grădinile”, realizându-se trecerea în semicerc.

La DȘ ( cunoașterea mediului), copiii vor asculta povestea ” Omida mâncăcioasă” de Eric

Carle.Apoi, au loc discuții despre ciclul de viață al fluturelui, pe baza unei machete.

Prin tranziția : ” Iute, rândul să-l formăm/ Către baie ne-ndreptăm,/ 1-2, 1-2,/ Mergem toți

în pas vioi, / Pe mânuțe ne spălăm,/Curați , noi, ca să mâncăm!”

Rutină: ” Mâini curate, mâini sănătoase!” ( deprinderea de a se spăla pe mâini înainte de a

consuma alimente).

După gustare, copiii râmân la măsuțe, unde vor confecționa coliere sub formă de omizi ( DOS).

La finalul zilei se va desfăşura jocul distractiv ” Hrănește omida!”.

DEMERS DIDACTIC

Page 7: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

7

EVENIMENT

DIDACTIC

CONŢINUT ŞTINŢIFIC METODE ŞI

PROCEDEE

EVALUARE

1.Momentul

organizatoric

Crearea condiţiilor necesare

bunei desfăşurări a

activităţii:

-aerisirea sălii de grupă;

-amenajarea spaţiului de

desfăşurare a activităţii ;

-pregatirea materialului

demonstrativ si distributiv ;

-introducerea copiilor în

sala de grupă .

Evaluarea

deprinderilor de

disciplină

2.Captarea

atenţiei

Captarea atenţiei este

realizată prin prezentarea

conținutului cutiei de la

Fluturaș ( ecusoane, cartea

despre omidă, recompense

dulci).

Fluturașul îi roagă pe copii

să îl ajute şi le promite că

dacă vor fi harnici şi

cuminţi fiecare va primi un

ecuson și o acadea sub

formă de fluture, drept

răsplată pentru ajutorul

acordat.

Conversaţia

Explicația

Observarea

comportamentului

verbal şi

nonverbal

3.Reactualizarea

Se reactualizează

cunoştinţele prin întrebări

despre insecte:

-Ce insectă face miere dulce

şi gustoasă?

-Ce culege albina din flori?

Evaluarea

Page 8: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

8

cunoştinţelor -Cine are aripile în multe

culori ?

-Care e casa albinei?

-Unde trăiesc furnicile?

Se oferă feed-backul

verbal: un tăciune şi-un

cărbune , toate cele

spuse-s bune!

Brainstorming răspunsurilor

copiilor

4 . Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

operaţionale

Astăzi în cadrul activităţii

cu numele „Omida

mâncăcioasă” îl vom ajuta

pe fluturaș : vom picta și

vom asocia litere, vom

asculta povestea omizii

mâncăcioase, vom

confecționa coliere și ne

vom juca.

Explicaţia

Observarea

comportamentului

copiilor

5. Dirijarea

învăţarii

După ce au aflat ce sarcini

au de îndeplinit , copiii vor

lucra pe centre. Pentru

rezolvarea acestei probe ei

vor fi impărţiţi în două

echipe: fluturași și omizi, pe

baza ecusoanelor.

La centrul ARTĂ, Fluturașii,

vor picta fluturi din ipsos,

iar la BIBLIOTECĂ, omizile

vor asocia literele primite și

vor forma cuvinte noi.

Prin tranziţia : Înfloresc

grădinile”, copiii revin în

semicerc, unde educatoarea

Explicaţia

Exercițiul

Demonstrația

Observarea

comportamentului

copiilor

Observarea

curentă

Page 9: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

9

le citește povestea ” Omida

mâncăcioasă” ( Eric Carle).

Copiii vor afla cum ia

naștere o omidă și care este

ciclul ei de viață până în

momentul în care se

transformă într-un fluture

frumos.

Pe parcursul acestei

aventuri, omida este foarte

flămândă și mănâncă multe

alimente :

-luni: un măr;

-marți: două pere;

-miercuri: trei prune;

-joi: patru căpșuni;

-vineri: cinci portocale;

-sâmbătă: o felie de tort, o

brioșă,un castravete murat,

o înghețată, un cârnat, o

tartă cu cireșe,o acadea, o

bucată de brânză, o ruladă

de salam.

În continuare, cartea ne

prezintă ciclul de viață al

omizii care va deveni un

fluture plin de culoare.

Povestirea

Lectura după

imagini

Aprecieri verbale

Aprecieri

individuale

Aprecieri

individuale

Aprecieri verbale

6.Obţinerea

Copiii primesc întrebări

bazate pe aventurile omizii:

-De unde a ieșit omida?

- Ce a mâncat ea?

-Care sunt zilele

Conversația

Aprecieri verbale

Page 10: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

10

performanţei săptămânii?

-Ce alte fructe mai

cunoașteți?

-În ce s-a transformat

omida?

Cu ajutorul machetei, copiii

observă ciclul de viață al

fluturelui.

Brainstorming

Observare

Aprecieri

individuale

7.Asigurarea

renției și a feed-

back-ului

Preșcolarii merg la măsuțe,

unde vor confecționa

coliere sub formă de omizi

( DOS).

Intuim materialele primite

pe măsuțe și voi demonstra

tehnica de lucru

verbalizând acțiunile făcute.

Execut împreună cu copiii

exerciții de încălzire a

mușchilor fini ai mâinii:

„Batem palmele de zor/

Batem palmele cu

spor/1,2-1,2/Faceţi toţi la

fel ca noi!/Pe mânuţe ne

spălam,/Curat noi ca să

lucrăm./1,2/1,2/Faceţi toti

la fel ca noi!/La pian noi

să cântam,/Linişte!Să

ascultăm! ”

În timp ce copiii lucrează,

urmăresc activitatea

fiecăruia oferind indicații și

ajutor celor care întâmpină

greutăți.

Explicația

Demonstrația

Exercițiul

Observarea

comportamentelor

copiilor

Aprecieri verbale

Page 11: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

11

După ce au terminat de

confecționat, colierele sunt

expuse pe măsuțe, pentru a

fi observate de copii.

„Hrănește omida” – Joc

distractiv

Printr-o tranziţie copiii se

aşaza în semicerc, pe covor.

Se explică regulile de joc:

copiii primeste cartonașe cu

alimentele consumate de

omidă în carte. Omida

confecționată de

educatoare e flămândă și

vrea ” să mănânce” .

Copiii trebuie să întroducă

cartonașele în gaură.

Se execută jocul de probă,

apoi jocul propriu-zis de

câteva ori, până când toţi

copiii au participat la

hrănirea omizii.

Turul galeriei

Explicația

Demonstrația

Executarea jocului

Aprecieri colective

și individuale

Aprecieri verbale

8. Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri generale şi

individuale asupra modului

de desfăşurare a activităţii şi

implicării copiilor în

activitate. Copiii sunt

recompensaţi cu acadele

sub formă de fluturi.

Conversaţia

Stimulente

Aprecieri verbale

frontale şi

individuale

Page 12: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

12

OMIDA MÂNCĂCIOASĂ

de Eric Carle

Un oușor stătea pe o frunză, în lumina lunii.

Într-o duminică dimineața, când soarele răsări, cald și zâmbitor- poc!- din oușor ieși o omidă mică.

Îi era foarte foame, asa că porni degrabă să caute de mâncare.

Luni găsi un măr și-l mâncă.Totuși,îi mai era foame.

Marți mâncă doua pere.Totuși nu se sătură.

Page 13: PROIT ATIVITAT INTGRATĂ · 13 Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame. Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură. Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

13

Miercuri mâncă trei prune.Tot îi mai era foame.

Joi mâncă patru căpșuni.Tot nu se sătură.

Vineri mâncă cinci portocale, dar tot îi era foame.

Sâmbătă oare ce-a mai mâncat omida: o prăjitură de ciocolată, o înghețată, un castravete murat,

o felie de cașcaval, o bucată de salam, o acadea, o felie de plăcintă cu cireșe, un cârnat, o brioșăși o

felie de pepene.

În noaptea care a urmat, pe omidă a durut-o burtica.

Veni o noua zi de duminică. Omida mâncă o frunză verde și fragedăși se simți mult mai bine.

În sfârșit, nu-i mai era foame.Și, dintr-o omidă mititică, se facuse o omidă mare și grasă.

Omida își construi o căsuță, numită cocon, și se culcăînăuntru.După două săptămâni și mai bine de

somn, se trezi.Făcu o gaura în cocon și, când se strecura încet afara…

…era un minunat fluture!