Proiecte Lectii Si Testul Formativ Def. 2013 Februarie
description
Transcript of Proiecte Lectii Si Testul Formativ Def. 2013 Februarie
Proiect de lecţie
Şcoala gimnazială, nr.1, NuciProfesor: Valentin CreţuPublic: clasa a V-a AData: 20 februarie 2013Disciplina: limba franceză, L1 (2 h/ săptămână TC)Unitatea de învăţare: Şcoala: activităţi şcolare, relaţii între colegiSubiectul lecţiei: L’impératif de verbesTipul lecţiei : actualizarea cunoştinţelor
Obiective operaţionalePână la sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili :
cunoaşterea O1 să recunoască cuvinte, structuri verbale care fac referire la exprimarea îndemnurilor, ordinelorSe consideră obiectivul realizat, dacă elevii comprehensiunea O2 să transpună informaţiile dintr- un document scris sau oral într- o grilă, într- un tabel;Se consideră obiectivul realizat, dacă elevii aplicarea O4 să utilizeze informaţiile asimilate pentru rezolvarea unor diferite tipuri de exerciţii: completarea de dialog canevas, rebus, formulare de enunţuri, joc de rol.
Resurse1. metode: învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul, jocul de rol;2. mijloace: imagini, texte autentice, , creta colorată, fişa de lucru;3. umane: clasa de elevi: 18, neomogenă;4. spaţiale: cabinetul de limbi străine;5. temporale: 50 de minute;6. tipul de activităţi: frontale, individuale, diade;7. bibliograficea. Mariana Dragomir, “Puncte de vedere privind predarea- învăţarea limbii franceze”, editura Dacia
Educaţional, 2008;b. Ioan Constantinescu, “Didactique du FLE”, editura Fundaţia România de Mâine, 2009;c. Curs POSDRU “Formarea profesorilor de limba română, franceză, engleză în societatea cunoaşterii”,
coordonator Ion Negreţ FPSE, 2010;d. Curs de didactica limbii franceze, POSDRU- FSE, coordonator inspector Manuela Delia Anghel,
MECTS, 2012;e. Ghid metodologic de aplicare a programelor de limba franceză, clasele III- VIII, CNC, editura Aramis,
2000.
Evenimentele lecţiei Activitatea de învăţare Durata
Captarea atenţiei elevilor Profesorul pune câteva întrebări elevilor despre ce sarcini le dau părinţii în fiecare zi. 2’
Enunţarea obiectivelor Profesorul enunţă obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor. 2’
Verificarea cunoştinţelor anterioare Profesorul verifică tema elevilor din punct de vedere cantitativ, trecând printre bănci şi din punct de vedere calitativ, numind câţiva elevi să răspundă. Profesorul face observaţiile necesare.
5’
Prezentarea sarcinilor de învăţare.Achiziţionarea de cunoştinţe.Obţinerea performanţei.
Profesorul înmânează fiecărui elev câte un text ce conţine cuvinte şi expresii referitoare la exprimarea îndemnurilor, sfaturilor, ordinelor cu ajutorul modului imperativ.Profesorul cere elevilor să identifice formulări pentru exprimarea ordinelor, indicaţiilor, îndemnurilor cu ajutorul modului imperativ.Profesorul îndeamnă elevii să realizeze un joc ( jeu détective) în care fiecare elev primeşte o hartă şi trebuie să adreseze celuilat întrebarea despre modalitatea de a ajunge în locul respectiv, care se găseşte pe ambele hărţi. Profesorul le cere elevilor să completeze textul lacunar cu cuvinte şi expresii referitoare la orientarea în spaţiu.
25’
Fixarea cunoştinţelor achiziţionate Profesorul cere elevilor să rezolve un exerciţiu ce presupune ca fiecare elev să vină în faţa clasei şi să mimeze o activitate, pe care apoi ceilalţi să o ghicească şi să construiască câte o propoziţie imperativă.
10’
Evaluarea performanţei Profesorul evaluează şi notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei şi încurajează pe cei care au avut ezitări
3’
Tema pentru acasă Profesorul dă ca temă pentru acasă:Écris quelles sont les renseignements, les ordres qui te donne le proffesseur de français. Reproduis- les!
3’
Proiect de lecţie
Şcoala gimnazială, nr.1, NuciProfesor: Valentin CreţuPublic: clasa a VI-a Data: 20 februarie 2013Disciplina: limba franceză, L1 (2 h/ săptămână TC)Unitatea de învăţare: Copilul despre sine: îmbrăcăminteaSubiectul lecţiei: Les vêtementsTipul lecţiei : comunicare de noi cunoştinţe
Obiective operaţionalePână la sfârşitul activităţii didactice , elevii vor fi capabili :
cunoaştereaO1 să recunoască într-un text autentic obiecte de vestimentaţie: îmbrăcăminte şi încălţăminteSe consideră obiectivul realizat dacă fiecare elev va fi capabil să găsească cel puţin 5 elemente de vestimentaţie.
comprehensiuneaO2 să construiască enunţuri, folosind elemente de lexic privind domeniul elemente de vestimentaţie;Se consideră obiectivul realizat dacă fiecare elev va fi capabil să construiască minimum 3 enunţuri, folosind elemente de lexic privind domeniul elemente de vestimentaţie.
aplicareaO3 să utilizeze noţiunile asimilate anterior, în situaţii noi: exerciţii de formulare, exerciţii de completare, descriere de imagini.Se consideră obiectivul realizat dacă fiecare elev va utiliza în exerciţiile propuse cel puţin 3 elemente de vestimentaţie.
Resurse1. metode: învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul, harta web;2. mijloace: fişe de lucru, imagini, texte autentice;3. temporale : 50 de minute ;4. spaţiale : cabinetul de limbi străine ;5. umane : clasa de elevi- 26, neomogenă ;6. tipuri de activităţi: frontală, individuală, în diade;7. bibliografice Mariana Dragomir, “Puncte de vedere privind predarea- învăţarea limbii franceze”, editura Dacia
Educaţional, 2008; Ioan Constantinescu, “Didactique du FLE”, editura Fundaţia România de Mâine, 2009; Curs POSDRU “Formarea profesorilor de limba română, franceză, engleză în societatea
cunoaşterii”, coordonator Ion Negreţ FPSE, 2010; Curs de didactica limbii franceze, POSDRU- FSE, coordonator inspector Manuela Delia Anghel,
MECTS, 2012; Ghid metodologic de aplicare a programelor de limba franceză, clasele III- VIII, CNC, editura
Aramis, 2000.
Evenimentele lecţiei Activitatea de învăţare Durata
Captarea atenţiei elevilor Profesorul pune câteva întrebări elevilor privind elemente de vestimentaţie pe care le poartă. 2’
Enunţarea obiectivelor Profesorul enunţă obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor. 2’
Verificarea cunoştinţelor anterioare
Profesorul verifică tema elevilor din punct de vedere cantitativ, trecând printre bănci şi din punct de vedere calitativ, numind câţiva elevi să răspundă. Profesorul face observaţiile necesare.
5’
Prezentarea sarcinilor de învăţare.Achiziţionarea de cunoştinţe.Obţinerea performanţei.
Profesorul realizează un brainstorming privind obiectele de vestimentaţie. Profesorul înmânează fiecărui elev câte un text ce conţine obiecte de
vestimentaţie. Elevii citesc pe roluri textul respectiv. Profesorul aplică grila de lectură Qui ?, Que ?, Où ?, Quand ? îndemnându-i pe
elevi să o completeze cu informaţii din text. Profesorul le cere elevilor să completeze textul lacunar privind elementele de
vestimentaţie prezente în textul suport. Face observaţiile necesare. Profesorul îndeamnă elevii să realizeze un joc ( les petits journalistes) în care
fiecare elev îşi întreabă colegul de bancă ce îi place să poarte. După aceea, se vor alege câteva perechi care să prezinte minidialogurile.
Profesorul le dă elevilor câte o fişă cu o anumită persoană (băiat sau fată) pe care aceştia trebuie să îl/o îmbrace şi să îl/o încalţe aşa cum consideră de cuviinţă.
25’
Fixarea cunoştinţelor achiziţionate
Profesorul dă fiecărui elev etichete cu denumiri de obiecte de vestimentaţie. Adresează următoarea întrebare la care elevii trebuie să răspundă: Qu`est-ce que porte un garçon, mais une fille?
3’
Evaluarea performanţei Profesorul evaluează şi notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei şi încurajează pe cei care au avut ezitări.
10’
Tema pentru acasă Profesorul dă ca temă pentru acasă:Écris en 5-7 lignes quels sont les vêtements que tu les aimes plus porter?
3’
Proiect de lecţie
Şcoala gimnazială, nr.1, NuciProfesor: Valentin CreţuPublic: clasa a VIII- aData: 20 februarie 2013Disciplina: limba franceză, L1 (2 h/ săptămână TC)Unitatea de învăţare: Mediul înconjurător: protecţia mediului; probleme actuale de mediu (poluare, reciclarea deşeurilor)Subiectul lecţiei: L’imparfait présent de verbesTipul lecţiei : consolidarea cunoştinţelor
Obiective operaţionalePână la sfârşitul activităţii didactice, elevii vor fi capabili :
cunoaşterea O1 să recunoască într-un text autentic verbe la indicativ imperfect Se consideră obiectivul realizat, dacă fiecare elev va identifica patru verbe la indicativ imperfect şi nu pe cele la perfect compus.
comprehensiunea O2 să utilizeze în conversaţie verbe la indicativ imperfect;Se consideră obiectivul realizat, dacă fiecare elev va construi cel puţin trei enunţuri cu verbe la indicativ imperfect.
aplicarea O3 să rezolve diferite tipuri de exerciţii ( rearanjare, completare de text lacunar) utilizând verbe la indicativ imperfect;Se consideră obiectivul realizat dacă fiecare elev va utiliza în exerciţiile propuse cel puţin trei verbe la indicativ imperfect;
Resurse1. metode: învăţarea prin descoperire, problematizarea, exerciţiul, jocul de rol;2. mijloace: imagini, texte autentice, , creta colorată, fişa de lucru;3. umane: clasa de elevi: 18, neomogenă;4. spaţiale: cabinetul de limbi străine;5. temporale: 50 de minute;6. tipul de activităţi: frontale, individuale, diade;7. bibliografice
a. Mariana Dragomir, “Puncte de vedere privind predarea- învăţarea limbii franceze”, editura Dacia Educaţional, 2008;
b. Ioan Constantinescu, “Didactique du FLE”, editura Fundaţia România de Mâine, 2009;c. Curs POSDRU “Formarea profesorilor de limba română, franceză, engleză în societatea
cunoaşterii”, coordonator Ion Negreţ FPSE, 2010;d. Curs de didactica limbii franceze, POSDRU- FSE, coordonator inspector Manuela Delia
Anghel, MECTS, 2012;e. Ghid metodologic de aplicare a programelor de limba franceză, clasele III- VIII, CNC,
editura Aramis, 2000.
Evenimentele lecţiei Activitatea de invatare Durata
Captarea atenţiei elevilor Profesorul pune câteva întrebări elevilor privind acţiuni pe care le făceau acum câteva zile aceştia. 2’
Enunţarea obiectivelor Profesorul enunţă obiectivele operaţionale pe înţelesul elevilor. 2’
Verificarea cunoştinţelor anterioare
Profesorul verifică tema elevilor din punct de vedere cantitativ, trecând printre bănci şi din punct de vedere calitativ, numind câţiva elevi să răspundă. Profesorul face observaţiile necesare.
5’
Prezentarea sarcinilor de învăţare.Achiziţionarea de cunoştinţe.Obţinerea performanţei.
Profesorul înmânează fiecărui elev câte un text ce conţine verbe la indicativ imperfect. Numeşte elevii care să citească textul suport. Profesorul cere elevilor să identifice verbele la indicativ imperfect. Profesorul îndeamnă elevii să realizeze un joc ( trouve la clé) în care fiecare elev primeşte etichete cu părţi din propoziţii de interes. Aceştia vor trebui ca individual să le rearanjeze în aşa fel încât să formuleze propoziţii. Profesorul face eventualele corecturi. Profesorul le cere elevilor să completeze textul lacunar cu verbe la indicativ imperfect. Face observaţiile necesare.
25’
Fixarea cunoştinţelor achiziţionate
Profesorul le dă elevilor câte o fişă cu o anumită persoană (băiat sau fată) pe care aceştia trebuie să îl/o considere ca fiind propria persoană şi despre care să relateze ce făcea astă vară.
10’
Evaluarea performanţei Profesorul evaluează şi notează elevii care s-au evidenţiat în timpul orei şi încurajează pe cei care au avut ezitări
3’
Tema pentru acasă Profesorul dă ca temă pentru acasă:Écris en 7-10 lignes qu`est-ce tu faisais il y a deux semaines avant?
3’
Proiect de lecţie
Şcoala gimnazială, nr.1, NuciProfesor: Valentin CreţuPublic: clasa a VII- aData: 20 februarie 2013Disciplina: limba franceză, L1 (2 h/ săptămână TC)Unitatea de învăţare: Oameni şi locuri Aspecte ale vieţii citadine, ruraleTipul lecţiei : evaluarea sumativă a cunoştinţelor
Competenţe specifice vizate de receptare a unui mesaj scris şi producere a unui mesaj scris3.2 Deducerea din context a sensului unor cuvinte necunoscute3.3 Selectare unor informaţii punctuale dintr-un text citit pentru a îndeplini o sarcină de lucru4.3 Elaborarea unor scurte texte informative despre activităţi, persoane, evenimente, experienţeConţinuturi vizate : Lexic specific ariei tematice- regiuni, sate, oraşe, ţări, locuitori, naţionalităţi, personaje, personalităţi,
obiceiuri, tradiţii. Acte de vorbire-a cere şi a da informaţii practice, a exprima o comparaţie Elemente de limbă tratate integrat- condiţionalul prezent, pronumele nehotărâte: rien, personne,
quelqu’un
Resurse1. metode:problematizarea, exerciţiul, jocul de rol;2. mijloace: imagini, texte autentice, fişa de lucru;3. umane: clasa de elevi: 18, neomogenă;4. spaţiale: cabinetul de limbi străine;5. temporale: 50 de minute;6. tipul de activităţi: individuală, 7. bibliografice
Mariana Dragomir, “Puncte de vedere privind predarea- învăţarea limbii franceze”, editura Dacia Educaţional, 2008;Ioan Constantinescu, “Didactique du FLE”, editura Fundaţia România de Mâine, 2009;Curs POSDRU “Formarea profesorilor de limba română, franceză, engleză în societatea cunoaşterii”, coordonator Ion Negreţ FPSE, 2010;Curs de didactica limbii franceze, POSDRU- FSE, coordonator inspector Manuela Delia Anghel, MECTS, 2012;Ghid metodologic de aplicare a programelor de limba franceză, clasele III- VIII, CNC, editura Aramis, 2000.
Matrice de specificaţiiEvaluare sumativă cu (patru) itemi
Limba franceză, L1, A1+Clasa a VII- a
20 februarie 2013Competenţecorespunzătoarenivelurilortaxonomice/ Teme/ Conţinuturi
3.2 Deducerea din context a sensului unor cuvinte necunoscute
3.3 Selectare unor informaţii punctuale dintr-un text citit pentru a îndeplini o sarcină de lucru
4.3 Elaborarea unor scurte texte informative despre activităţi, persoane, evenimente, experienţe
4.4 Transpunerea în scris a unor informaţiireceptate oral sau prin lectură
Total
regiuni, sate, oraşe, 10 10 20 puncte
ţări,locuitori, naţionalităţi, personaje, personalităţi, obiceiuri, tradiţii.
10 10 puncte
a cere şi a da informaţii practice, a exprima o comparaţie
10 10 10 30 puncte
condiţionalul prezent, pronumele nehotărâte: rien, personne, quelqu’un
10 10 10 30 puncte
Puncte din oficiu 10 puncte din oficiu
Total 30 30 20 10 100 p
Evaluare sumativăLimba franceză, L1, A1+
20 februarie 2013Clasa a VII- a
toate subiectele sunt obligatorii; timp efectiv de lucru: 45 de minute; se acordă 10 puncte din oficiu ;
Partea I 60 puncteSubiectul I: Lis attentivement le texte et puis résoudre les exercices qui suivent:« Si les plages normandes pouvaient nous raconter ce qu’elles ont vu et vécu ! Ignorées par les Gaulois
qui leur préféraient leurs bois chevelus et leurs mystères, elles ont vu d’abord l’arrivée des drakkars, les navires des Vikings, le débarquement de ces hommes du Nord avides de pillage… puis, les temps plus prospères ou ces marins courageux étaient devenus sédentaires : le duché de Normandie était né. C’est des plages normandes qu’est partie l’expédition, racontée en broderie par la duchesse Mathilde, contre le traitre Harold ; c’est de la aussi que sont partis de nombreux marins et pirates pour sillonner mers et océans, faire un commerce fructueux ou aborder en terres étrangères. [… ] »A. Entoure la variante correcte : 20 puncte1. Les plages sur lesquelles il s’agit la raconte sont :a) normandes b) bretagnes c) anglaises2. Les drakkars sont :a) les navires de Parisiens b) les navires des Vikings c) les navires de Romains3. L’expédition a été racontée par la duchesse :a) Jeanne b) Mireille c) Mathilde4. L’expédition a été contre le traitre :a) Sarkozy b) Charles de Gaulles c) Harold B. 1Complète avec des mots par le document: 20 puncte1. L’expédition contre le traitre Harold est partie des ………………….. Les navires de Vikings ont été appelées …………………Les Vikings étaient avides de …………….La ……………….. Mathilde a racontée en …………….cette histoire. 2. Complète le texte suivant par des formes des verbes au conditionnel présent : Je (vouloir)……………………………habiter en France. Moi et mes amis, nous (aimer) ……………………… visiter la Normandie.Ma mère (aller) …………………………………. au marché. Monsieur professeur nous (mettre)………………………………..un qualificatif. Ils (partir) ………………………………………..sur la Vallée de la Loire. C. Coche VRAI ou FAUX: 20 puncteLa Normandie est située en France. V/ FLes Vikings viennent du Sud de l’Europe. V/ FLa duchesse Mathilde est la personne qui raconte l’expédition. V/ FLes Vikings sont venus en Normandie pour prendre des photos. V/ FPartea a II- a 30 puncteSubiectul al II- lea Décris en 5- 7 lignes l’image suivante :
Evaluare sumativăBarem de corectare şi notare
Limba franceză, L1Nivel de performanţă lingvistică aşteptat: A1+
20 februarie 2013Clasa a VII- a
toate subiectele sunt obligatorii; timp efectiv de lucru: 45 de minute; se acordă 10 puncte din oficiu ;
Subiectul I 60 puncte A. 1-a, 2-b, 3- c, 4-c; (5px4= 20 puncte)B. 1. plages normandes, drakkars, pillage, duchesse, broderie (2px 5 = 10 puncte) 2. voudrais, aimerions, irait, mettrait, partiraient (2px 5 = 10 puncte)C. 1- Vrai, 2- Faux, 3-Vrai, 4- Faux. (5px 4= 20 puncte)
Subiectul al II- lea 30 puncte*respectarea regulilor de scriere în limba franceză- 5 puncte*prezentarea cadrului şi a detaliilor – 10 puncte*prezentarea anotimpului şi a detaliilor temporale;- 5 puncte*adecvarea mesajului la universul personal- 5 puncte*respectarea limitei de spaţiu- 5 puncte
Rezultate obţinuteNr. total elevi prezenţi: Note 1-4.99 5-5.99 6-6.99 7-7.99 8-8.99 9-10Nr. elevi