proiectdidactictiganiada.doc

12
PROIECT DIDACTIC Data: 5.11.2013 Clasa: a XI-a Profesor: Irimia Laura-Mariana Unitatea de învățămant: Colegiul Național de Agricultură și Economie Aria curriculară: Limbă şi comunicare Obiectul: Limba şi literatura română Subiect: Comicul onomastic în epopeea ”Țiganiada” de Ion Budai-Deleanu Tipul lecţiei: verificare și dobandire de noi cunoştinţe COMPETENŢE GENERALE,SOCIALE ŞI CIVICE : 1. Receptarea mesajului oral; 2. Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje orale; 3. Receptarea mesajului scris; 4. Utilizarea corectă a limbii române în producerea de mesaje scrise. COMPETENŢE SPECIFICE : - 1.4 sesizarea particularităților lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat - 2.3. respectarea normelor morfo-sintactice în propoziții și în fraze; - 3.3. sesizarea corectitudinii și a valorii expresive a categoriilor gramaticale și lexicale învãțate într-un text citit; - 4.2 utilizarea ȋn redactarea unui text propriu a cunoștințelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat semnele ortografice și de punctuație.

Transcript of proiectdidactictiganiada.doc

PAGE

PROIECT DIDACTIC Data: 5.11.2013

Clasa: a XI-a

Profesor: Irimia Laura-Mariana

Unitatea de nvmant: Colegiul Naional de Agricultur i Economie

Aria curricular: Limb i comunicare

Obiectul: Limba i literatura romn

Subiect: Comicul onomastic n epopeea iganiada de Ion Budai-Deleanu

Tipul leciei: verificare i dobandire de noi cunotine

COMPETENE GENERALE,SOCIALE I CIVICE :

1. Receptarea mesajului oral;

2. Utilizarea corect a limbii romne n producerea de mesaje orale;

3. Receptarea mesajului scris;

4. Utilizarea corect a limbii romne n producerea de mesaje scrise.

COMPETENE SPECIFICE :

1.4 sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat- 2.3. respectarea normelor morfo-sintactice n propoziii i n fraze;

- 3.3. sesizarea corectitudinii i a valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale nvate ntr-un text citit;

4.2 utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie.

I.Obiective operaionale

I.1 La sfritul activitii didactice, toi elevii:

a. vor ti ce nseamn numele proprii, structura lor i importana pe care o au n via i n literatura beletristic;

b. vor cunoate funciile artistice i posibilitile caracterologice ale numelui propriu, precum i modalitile de creare a onomasticului comic n iganiada;

c. vor nelege originalitatea, importana i valoarea artistic a numelor proprii folosite de Ion Budai-Deleanu;

d. vor ti s aplice cunotinele nvate i n cazul altor opere literare;

e. vor putea elebora o lucrare personal cu tema Nume proprii simbolice i comice n iganiada de Ion Budai-Deleanu.

I.2 Obiectivele sunt n concordan cu noua program de limba i literatura romn, elaborat de ctre MEdCT.

I.3 Obiectivele sunt realizabile pe parcursul unei activiti didactice de 50 de minute.

II. Resurse

II.1 Clasa este format din 25-30 de elevi obinuii (slabi, mediocri i foarte buni).

II.2 Condiile materiale ale colii i ale clasei (cabinetului de limba i literatura romn) trebuie s fie corespunztoare.

III. Strategii didactice

III.1 Metode i procedee: conversaia euristic, problematizarea, nvarea prin descoperire, analiza stilistic, dezbaterea.

III.2 Materiale didactice: ediii ale iganiadei; dicionare (explicativ, de termeni literari i onomastic); fie de lucru; materiale ilustrative (caricaturi ale personajelor din iganiada) sau dischete, CD-uri, cu imagini scanate ale unor desene (ilustratii), folii pentru retroproiector, realizate de elevi n anii anteriori, de ex. la capitolul Lumi fantastice (cls. A XI-a).

IV.Desfurarea leciei

IV.1 Captarea ateniei: Se proiecteaz pe ecran o serie de nume proprii n diferite structuri: numai prenume; numai nume de familie; prenume i nume; prenume-nume-supranume; prenume-nume-porecl.

Prin discuie cu elevii, se ajunge la sublinierea ideilor:

-fiecare om trebuie s poarte un nume;

-numele propriu are o anumit structur (prenume-nume de familie-supranume sau porecl, eventual);

-numele proprii s-au format de la noiuni comune;

-numele proprii au puterea de sugestie, de informare asupra unor trsturi dominante ale personajului, de natur: etnic, social, fizic, de caracater, moral, intelectual.

IV.2 Se anun titlul leciei i obiectivele urmrite, ntr-o form ct mai apropiat de nivelul la care au fost propuse.

IV.3 Reactualizarea (i verificarea) cunotinelor anterioareElevii sunt solicitai s-i aminteasc, din lecia anterioar, cunotine privind:

-originalitatea singurei epopei terminate din literatura romn;

-concepia iluminist a autorului;

-delimitarea elementelor ce alctuiesc tripla structur artistic a epopeii (eroi-comico-satiric);

-surse ale comicului, n iganiada;

-folosirea alegoriei, ca mijloc al satirei sociale.

IV.4 Prezentarea coninutului i a sarcinilor de nvare. Conducerea procesuluiSe mpart elevilor, potrivit grupelor valorice, itemii:

1.C Alegei, dintre eroii iganiadei, pe cel care, dup prerea voastr, constituie un ideal de via. Argmentai, prin citate din oper, alegerea fcut.

Rspuns posibil: Romndor, deoarece simbolizeaz dorul de libertate al romnilor de pretutindeni.

Se comenteaz rspunsurile i se completeaz.

2.B Folosind DEX-ul i capitolul Repere istorico-literare, de la sfritul ediiei Minerva a iganiadei, demonstrai legtura dintre sugestiile numelor: Baroreu, Slobozan, Janalu i specificul formelor de guvernmnt, pe care le susine fiecare.

Se comenteaz rspunsurile, subliniind caracterul simbolic (dragostea de libertate) al numelui Slobozan.

3.A Citii fragmentul:

i dac-i hotrt din vecie / Patria s caz fr vin,

Aceaia soarte -a noastr s fie: / Un mormnt ne-astupe -o rn!

Vrjmaului alta nu rmn / Fr pmntul i slava romn.

Intrepretai versurile, recunoatei personajul care le rostete i distingei-i trstura dominant de caracater.

Rspunsul trebuie s conduc la sublinierea caracterului simbolic al personajului (i al numelui) Romndor, expresie a unor nalte sentimente patriotice.

4.B Alegnd iganii ca instrument de parodiere a eroicului, Budai-Deleanu ne mrturisete c izvoarele istoriei iganilor se gsesc n nchipuitele mnstiri Cioara i Znoaga. Mai aflm, din oper, c tabra iganilor este aezat la Spteni, ntre Brbteti i Inimoasa, iar locurile de adunare se numesc Alba i Flmnda. Comparate cu firea i caracterul iganilor, ce semnificaii capt aceste nume? Dar epitetele prin care sunt caracterizai iganii sau faptele lor, precum: dalba ignie, laie viteaz, ignime brbat, fug voiniceasc? Precizai cum se numete figura de stil coninut n ultimele asocieri de cuvinte?

Se reamintesc elevilor posibilitile de creare a comicului, prin contrastul dintre aparen i esen, modalitate care, n itemurile urmtoare, va fi regsit i n numele proprii.

Acetia vor trebui s recunoasc existena oximoronului, n exemplele date, evideniind contrastul ntre termeni.

5.A Citii numele: Aordel, Corcodel, Parpangel, Bumbul, Ciuntul, Sfrcul, Gogoman, Goleman, Crlig, perlea, Ciuril, Papuc, Papar .a. Ce impresie v fac?

Elevii trebuie s disting, n numele respective, caracterul lor de nume caraghioase, pestrie, care strnesc rsul, deci, funcia satiric.

6.C Care dintre modalitile de realizare a comicului, cunoscute de voi (ironia, parodia, satira, zeflemeaua, caricatura) sunt folosite de autor, n crearea numelor comentatorilor operei: Erudiian, Cocon Simpliian, Arhonda Suspusanul, Cocon Idiotiseanul, Cpitan Alazonios (=ludrosul), Printele Agnosie ( = netiutorul), Cocon Politicos (= priceput la politic).

Rspunsurile trebuie s sublinieze intenia autorului de a satiriza i prin nume contrastul dintre sugestiile numelui i personalitatea comentatorului sau chiar satirizarea direct (= numele-etichet) a preteniilor exagerate ale reprezentanilor claselor nstrite.

7.B iganii, desconsiderai de alte popoare, inui n robie veacuri de-a rndul, au rmas i n timpurile lui Ion Budai-Deleanu la periferia societii i civilizaiei. Urmrind atent toate numele igneti din epopee, ce argument n plus putei aduce pentru a demonstra starea social umil i destinul vitreg al acestei comuniti?

Rspuns: iganii nu au dect un nume. Spre deosebire de comentatorii din subsolurile paginilor operei, nu au nici titluri de noblee, iar prenumele lor coincid, adeseori, cu o porecl. Se va sublinia ideea c aceste nume nu sunt invenii, ci reprezint o realitate antroponomastic a vremii i c, prin analiza lor, Ion Budai-Deleanu anticipeaz cercetarea i interesul pentru folclorul ignesc, specifice romantismului. (M. Koglniceanu va elabora un studiu despre folclorul ignesc.)

8.A Din ce semnificaii ale noiunilor de baz reiese comicul unor nume, ca: Butea, Ciuntul, Crlig, Cocolo, Covrig, Sfrcul, Titirez, intea? Folosii, ca material, Dicionarul explicativ al limbii romne i aprecierile critice din capitolul Repere istorico-literare.Rspuns: Numele respective sugereaz defecte fizice.

9.C Ajutndu-v de materialele didactice aflate la dispoziie, alctuii fie-portret ale personajelor: Boromndru, Tandaler, Janalu. Argumentai prin ce semnificaii ale numelor sunt sugerate trsturile de caracter ale acestor personaje.

Fiele-portret alctuite de elevi vor fi completate de profesor cu elemente noi, relevante, dac acetia nu le vor remarca.

10.A Autorul iganiadei, chiar dac i zeflemisete sau ironizeaz eroii igani, i privete totui cu simpatie protectoare. Care este trstura general a masei de igani ce d aspecte comice ncercrii lor de a ocoli pericolul, de a gsi soluii neprimejdioase? Ce racil a societii sale satirizeaz autorul, n spiritul ideilor iluministe, apelnd la prezentarea alegoric a iganilor?

Coninutul rspunsurior date de ctre elevi trebuie s puncteze sentimentul frica trstur esenial a comunitii igneti -, incapacitatea lor de a fi eroi. Caracterul alegoric, prin prezentarea comic a iganilor, i servete autorului ca pretext pentru o ascuit critic a moravurilor unei societi care s-a ndeprtat, a uitat idealurile nalte, patriotice ale naintailor si.

11.C Sunt vizate i satirizate, prin situaii i prin numele personajelor, instituii feudale, ca: armata, justiia, biserica, statul feudal. Dai exemple de asemenea nume i interpretai sugestiile numelor.

Exemple: Cpitan Alazonios, popa Ntroi din Tndrnda, popa Agnosie, popa Sfntoievici, Cpitan Pitul, Slobozan, Baroreu, Ascriteanul (=crcotaul) .a.

12.A Subliniai, dintre numele nirate mai jos, pe cele care indic surse de inspiraie folcloric: Erudiianu, Parpangel, Romica, Brndua, Janalu, Tandaler, Chir Criticos, Cpitan Alazonios. Determinai dominantele de caracter ale acestor personaje i n funcie de sugestiile numelui n creaiile folclorice.

n comentarea rspunsurilor corecte (Argineanu, Brndua, Tandaler), se va insista asupra legturii cu trimiteri comice Tandaler-Tndal.

13.B Folosind dicionarul i reperele istorico-literare, deducei ce sugereaz urmtoarele nume: Barbu, Colbei, Dondul, Gogoman, Gvan, Hrgu, Ciuril, perlea.Sensurile numelor sugereaz, prin extindere, starea de mizerie material i moral a masei de igani i, n mod deosebit, preocuparea lor permanent pemtru tot ce este legat de mncare.

14.C Starea de primitivitate, aproape de slbticie, a iganilor o subliniaz i derivarea numelor din numiri de plante i animale. Dai exemple i distingei sugestia comic a unor asemenea nume.

n cazul numelor Balaban, Corbea, Zgan, Mozoc, identificm note comice prin trimiterea la culoarea psrii (corb) sau la contrastul dintre caracterul iganilor i semnificaia numelor: vultur (=zgan=pasre de prad), mozoc(=dulu). n alte cazuri (Bobul, Crbu, Pipirig), sensurile comice sunt sugerate mai puin.

15.A De ce origine sunt numele: Erudiian, Simpliian, Dubitantius i ce tendin a epocii satirizeaz autorul, prin folosirea lor?

Rspunsurile trebuie s indice tendinele latinizante ale vremii.

16.C I.Budai-Deleanu satirizeaz, n numele alese pentru comentatorii operei, moda sau mania boierilor din Moldova i Muntenia de a-i greciza numele. Exemplificai i indicai, totodat, procedeele (apelative, derivare cu sufixe, compunere) la care apeleaz autorul.

Rspunsurile exacte trebuie s se refere la apelativele kir, arhonda, cocon; la sufixul de origine greceasc os; la numele compuse Musofilos, Onochefalos, Micromegas (oximoron folosit pentru prima oar de Voltaire, un pionier al iluminismului francez).

17.A La ce credei c se refer G.Clinescu, atunci cnd apreciaz: scriitorul are un adevrat geniu verbal i catalogul numelor de igani e un grotesc de sonuri?

Rspuns: La sugestia sonor a numelor i, se poate completa, acestea sunt proprii iganilor, potrivite cu trsturile generale ale comunitii: gloat amorf, haotic, glgioas, prin limbaj i manifestri.

18.B Caracterul de gloat amorf, stereotip, al masei de igani este subliniat de autor i prin formarea numelor cu sufixele augmentative oc, -u, -an, -oi. Dai exemple de asemenea nume. Explicai prin ce procedee snt formate numele: Boromndru, Ciormoi, Musofilos, Onochefalos, Micromegas.

Rspunsurile vor fi completate i cu exemple noi.

19.C La fel cu scriitorii ardeleni de mai trziu observa Al.Piru ca, de pild, Rebreanu, Budai-Deleanu e un excelent observator i un pictor al aglomerrilor umane, al maselor vzute sub aspect colectiv... Argumente, pentru observaia criticului, ne ofer, mai ales Cntul I al iganiadei, unde sunt prezentate cetele de igani. Demonstrai n ce msur numele conductorilor sunt reprezentative pentru grupurile respective.

Exemple: Goleman - conductorul ciurarilor, Parpangel i conduce pe argintari, Blban pe cldrari, Drghici - pe fierari etc.

20.C Procedeul onomasticului comic a fost folosit, cu deosebite valori artistice, i dup Budai-Deleanu, de reprezentani de seam ai literaturii noastre. Dai asemenea exemple, din operele studiate de voi anterior sau din lecturile voastre. Artai, de asemenea, ce rol i revine lui Budai-Deleanu n aceast privin.

V. Obinera feed-beck-ului. Evaluarea performanei

Dup comentarea, compararea i completarea rspunsurilor, se vor regrupa i sistematiza cunotinele cptate.

Fiecare serie de concluzii, schematizat, va fi proiectat pe ecran.

Prima proiecie va cuprinde:

A. NUMELE PROPRIUn via, numele propriu are funcie social de identificare.

Structura numelui propriu:

-prenume (lat. praenomen): Ion;

-nume de familie (lat. nomen): Budai;

-(eventual) supranume sau porecl (lat. cognomen) : Deleanu.

Importana numelui n literatur:

Nici un creator adevrat nu-i poate gndi opera, dac nu tie numele fiinelor pe care le creeaz. (Garabet Ibrileanu)

A doua proiecie:B. VALORI ARTISTICE ALE NUMELOR PROPRII

N IGANIADA de Ion Budai-DeleanuFuncia de caracterizare:

-simbolic (Romndor, Slobozan, Argineanu);

-comic-satiric (Goleman, Tandaler, Cocon Idiotiseanu, Popa Ntroi din Tndrnda).

Trsturi caracterizate:

-etnice (toate numele de igani);

-sociale (Baroreu, Goleman, Butea, Arhonda Suspusanul, Cucon Politicos, Kir Simplitian, Popa Ciuhurezu din Broteni, Cpitan Pitul);

-fizice (Butea, Cocolo, Titirez, Covrig);

-morale (Slobozan, Boromndru, Ciormoi, perlea, Mndril, Jupn Rbdceanu, Cpitan Alazonios);

-intelectuale (Gogoman, Tandaler, Popa Ntroi, Cocon Erudianu, Cocon Idiotiseanu, Printele Filologos).

A treia proiecie va cuprinde:

C. PROCEDEE DE CREARE A COMICULUI ONOMASTIC LA ION BUDAI-DELEANUI.fonetice: -sugestia sonor (Pipirig, Titirez, Aordel, Cucavel, Parpangel, ooi);

II.semantice. -denigrarea prin nume (Idiotiseanul, Simpliian, Tandaler, Agnosie, Guril, perlea);

-contrastul comic ntre nume i personalitatea purttorului (Zgan, Boromndru, Balaban, Cocon Politicos, Printele Evlaviosul);

4.III-lexicale:

1.-derivarea cu sufixe:

-a) diminutivale (Avel, Corcodel, Mugurel, Nsture, Romica);

-b) augmentative (Gvan, Ghiolman, Butea, oldea, Ciormoi, Drloi, Hrgu, Janalu, Jumlu);

-c) de origine greceasc os (Filologos, Criticos, Apologhios, Politicos, Alazamios);

-d) de origine latin an, -el: (Erutian, Simplitian, Cucavel, Aordel);

-d) derivarea de la noiuni comune:

1) animale (Corbea, Balaban, Mozoc, ooi, Zgan);

2) plante (Brndua, Bobul, Pipirig);

3) obiecte (Gvan, Drloiu, Crlig, Titirez, Ciuril)

2.-compunerea (Boromndru = ameit de mndrie; Musofilos = iubitor de muze);

3.-conversiunea (Ex., adj. n substantiv: Romica).

n sfrit, a patra proiecie va sintetiza concluziile finale asupra creaiei lui Budai-Deleanu:

D. ION BUDAI - DELEANU. CONCLUZII-cel mai de seam reprezentant al iluminismului, la noi (coala Ardelean);

-primul poet epic din literatura romn;

-creator al singurei noastre epopei eroi-comico-satirice;

-precursor al lui Alecsandri, Filimon i Caragiale, n valorificarea artistic a onomasticului comic;

-posesor al unui stil original i al unui geniu verbal, bazate pe limba vie a poporului.

Elevii vor nota n caiete cuprinsul proieciilor.

VI. Intensificarea reteniei i a transferului

Se cere elevilor s elaboreze lucrri de 2-4 pagini, la alegere, cu urmtoarele titluri:

- Nume simbolice i comic-satirice n iganiada ;

-Surse ale comicului n iganiada ;

-Procedee de valorificare a numelor proprii n alte opere ale scriitorilor studiai.

Observaii: Primul forum apare abia n preajma lui 1800, n epopeea lui Ion Budai-Deleanu, iganiada. Similitudinea e izbitoare: locul discuiilor, tipurile umane ale participanilor, pseudonimele i duelul verbal de atunci trimit, toate, la cele electronice, de astzi. La fel ca forumitii lui Budai-Deleanu, i cei de astzi i fac auzit vocea doar la subsol, nu se pot amesteca direct n aciune, sunt un fel de chibii ai jocului ziaristic, un fel de spectatori care discut n pauze. Atunci, ca i acum, cei mai muli apar sub nume de mprumut, eventual anagramate, se ascund sub aprtoarea comod i nu tocmai curajoas a anonimatului. Cei care nu se ascund sunt ndeobte i cei mai civilizai. n fine, la fel ca n subsolul epopeii, i n subsolul paginii de ziar prerile sunt diverse, gradul de nelegere variaz de la maximum la minimum, iar textul poate deveni un simplu pretext pentru cine-tie-ce polemic politic sau obsesie a comentatorilor. Unul dintre cei mai simpatici chibii e cocon Idiotiseanul. Fr cultur, fr pregtire poeticeasc, dar, mai ales, fr agerime a minii, el pune ntrebri pe msura numelui su i acuz la grmad. Trage concluzii greite, se agit inutil i i schimb porecla n renume. Opusul lui e Mitru Perea sau M.P. (anagrama lui Patru Maior, prieten al autorului). Acesta e mintea luminat, omul cult care nelege corect, explic, pune n context, tie istorie, e echilibrat i onest. n vecintatea lui Idiotiseanul stau Chir Simpliian i Onochefalos (gr. cap de mgar). De remarcat c cei trei nu sunt ntotdeauna de acord, pentru c fiecare e prizonierul propriilor limite: prostia, obtuzitatea (inocena) i trivialitatea (mgria).

Un jupn Coantre i un Vintil apar ocazional, de umplutur, iar Mndril are mndria (local) uor de satisfcut. Vin apoi Printele Filologos, responsabil cu rigoarea lingvistic, Coconul Musofilos, care se ocup de partea poetic, Cocon Erudiian, care le tie pe toate i le explic ntr-un mod savant.

Nu poate lipsi Mustrul, care nu face altceva dect s mustre (cu severitate). n epopeea lui Budai-Deleanu o zon sensibil e i cea religioas, astfel nct Printele Desidemon i Printele Evlaviosu se ciondnesc adeseori pe chestiuni de credin, iar Popa Ntroi pare vr cu Coconul Simpliian.

Jupn Rbdceanul este cu siguran un strmo al lui Trahanache. Formula lui, metoda de aplanare a conflictelor este S ateptm puinel, altfel spus, Avei puintic rbdare!O voce important este a Coconului Politicos, care reduce totul, maniacal, la politic.Chir Adevrovici spune adevrurile incomode. i, nu n ultimul rnd Criticos, nscut sau fcut critic literar, explic inteniile satirice sau subtilitile de construcie ale textului. De remarcat c la Ion Budai-Deleanu absolut toate discuiile sunt crje ale nelegerii, ajutoare date autorului. Chiar cocon Idiotiseanu i Simpliianu prilejuiesc, prin nenelegerile i naivitatea lor, punerea la punct a lucrurilor, astfel c totul se ntoarce n favoarea Poeticului.

Notele de subsol sunt, de departe, partea cea mai puternic, cea mai inteligent i mai plin de umor a epopeii. Ceea ce mult vreme a fost considerat un text paralel, parazit, secundar, fcea, de fapt, corp comun cu versurile, crora le era un fel de oglind. Fr notele de subsol, practic, iganiada nu exist. Acolo se afl geniul creator al lui I.B. Deleanu i cine a spus c acele note de subsol au nsemnat i naterea criticii romneti nu s-a nelat. Noi nu aveam literatur i, dintr-odat, cineva scria deja un metatext. Pentru prima dat o oper artistic venea nsoit de propriul ei discurs critic, i oferea propriile posibiliti de interpretare dar, n acelai, timp, le i parodia.Liceul : ___________________________________

Nume i prenume: ___________________________

Clasa: _____GRIL DE EVALUARE

IGANIADA DE ION BUDAI-DELEANU

Completai cu atenie itemii de mai jos, alegnd doar una dintre variantele posibile.Nr.

crtRspuns

corect

abcd

1.-Anul aproximativ al conceperii acestei lucrri ar fi: a.1800; b.1915; c.1848; d.1944.1

2.-Zonal, I.B.Deleanu aparine grupului de scriitori: a.olteni; b.ardeleni; c.moldoveni; d.munteni.2

3.-Anagramarea Leonachi Dianeu-Mitru Perea nseamn a.Ionachi Deleanu-Petru Maier; b.Ioanachi Deleanu-Petru Maior. 3

4.-iganiada este o epopee a.realist; b.romantic; c.-clasic; d.iluminist.4

5.-Epopeea este o specie a genului: a.liric; b.epic; c.dramatic; d.liric.5

6.Domnitorul prezent n oper este: a.tefan ce Mare; b.Al.Lpuneanu; c.Mihai Viteazul; d.Vlad-epe.6

7.-Tema epopeii este: a.rzboiul dintre daci i romani; b.iubirea; c. cltoria iganilor n cutarea unei forme statale; d. fericirea7

8.- Prin numele Cpitan Alazonios, popa Ntroi din Tndrnda, popa Sfntoievici, Cpitan Pitul sunt satirizate instituiile statului precum: a.armata, biserica b.boierii, clerul, . coala, biserica, d.biserica, clerul.8

9.Romica, iubita lui Parpangel este rpit de: a.igani ; b. turci; c. otomani; d. Satana.9

10.Ca personaje supranaturale, apar: a.zeii; b.sfinii i dracii c.zmeii; d.spiriduii.10

11.Imaginea raiului o nareaz: a.Romica; b.Drghici;c.Parpangel; d.Neagul.11

12.Brndua este: a.mama b.logodnica c.bunica; d.sora lui Parpangel.12

13.Cei trei igani-filozofi care discut despre formele de guvernare par a fi trei ganditori din secolul: a.umanitilor; b.romanticilor; c.luminilor; d.al XV-lea.13

14.Lupta domnitorului mpotriva turcilor o continu un personaj simbolic: a.Slobozan; b.Politicos; c.Neagul; d.Romndor.14

15.Care dintre cele trei straturi vizeaz critica instituiilor feudale? a.eroic; b.comic; c.satiric.15

16.Din afirmaia prin igani s-or nelege i alii, autorul se referea la: a.turci; b.unguri; c.sai; d.romni. 16

17. Aordel, Corcodel, Parpangel, Bumbul, Ciuntul, Sfrcul, Gogoman, Crlig, Ciuril, Papuc, Papar sunt: a.nume comice; b.au funcie satiric; c.subliniaz eroismul personajelor; realizeaz comicul de nume al epopeii.17

18.Strofele sunt: a.sextine; b. catrene; c.cvinarii; d.distihuri.18

19.Motivul btii dintre igani capt dimensiunile homerice din: a.Iliada; b.Odiseea;; c.Lupta oarecilor cu broatele. 19

20.Satirizarea tendinei latinizante n scrierea limbii romne exist n numele: a.Erudiian, Simpliian; b.Musofilos, Onochefalos.20

21. Fin observator al aglomerrilor umane, I.B.Deleanu anticipeaz pe: a.L.Rebreanu; b.M.Preda; c.M.Eliade; d.H.P.Bengescu. 21

22.Structura lucrrii, mprit n doaosprezece cnturi, cuprinde un regionalism: a.lexical; b.fonetic; c.morfologic; d.sintactic. 22

23. Dumnezeu, prin forma prescurtat zieu, devine interjecie, procedeu numit: a.derivare; .compunere; c.conversiune. 23

24.Numele Gvan, Butea, Drloi, Hrgu, Jumlu conin sufixe: a.diminutivale, b. augmentative; c.colective; d.moionale. 24

25. I.B.Deleanu i precede pe Alecsandri, Caragiale, n valorificarea comicului de: a.aciune; b.limbaj; c.de situaie; d.onomastic,25

26.n descrierea raiului, figurile de stil predominante sunt: a.enumeraia; b.pesonificarea; c.antiteza; d.anacolutul.26

27.n numele comentatorului Micromegas, precum i n sintagmele fug voiniceasc , iganime brbat se poate identifica: a.o tautologie; b.un oximoron; c.o hiperbol; d.o alegorie.27

28.Inimoasa, Spteni, Brbteti conin comic a.onomastic; b.toponimic; c.ortodox; d.de situaie.28

29.Apelativele cocon kir arhonda sunt a.antonime; b.sinonime; c.omonime; d.paronime.29

30.Cunoscut din timp, iganiada ar fi dus la dezvoltarea speciei: a.nuvel; b.dram; c.roman; d.schi; 30

Total

Oficiu10

Totalgene-ral

N.B.Pentru fiecare rspuns corect, se vor acorda cte 3 puncte, la cele 10, din oficiu. (Rspunsuri corecte: 1.a; 2.d; 3.b; 4.d; 5.d; 6.d; 7.c; 8.a; 9.d; 10.b; 11.c; 12.a; 13.c; 14.d; 15.c; 16.d; 17.a; 18.a; 19.c 20.a; 21.a; 22.b; 23.c; 24.b; 25.b; 26.a; 27.b; 28.b; 29.b; 30.c.)