proiectdelectiematematicaclsiv

11
PROIECT DE LECŢIE Şcoala cu clasele I-VIII Hulubeşti Clasa a IV-a A Data _________________ Disciplina: Matematică Aria Curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii Subiectul lecţiei: Scrierea şi citirea fracţiilor Tipul lecţiei: Comunicare şi însuşire de cunoştinţe Propunător: Institutor Voinea Ştefan Obiective de referinţă vizate în activitatea cu elevii 1. Consolidarea cunoştinţelor elevilor, referitoare la fracţii ordinare; 2. Să utilizeze numere fracţionare pentru a exprima subdiviziuni ale întregului; 3. Dezvoltarea gândirii logice şi formarea limbajului matematic Obiective operaţionale Cognitive O 1 Să citească fracţii ordinare cu ajutorul unor desene date; O 2 Să folosească în citirea fracţiilor terminologia corespunzătoare; O 3 Să recunoască într-un şir de fracţii date pe cele care sunt unităţi fracţionare; O 4 să scrie corect fracţii după o cerinţă dată

description

cncnc

Transcript of proiectdelectiematematicaclsiv

PROIECT DE LECIEcoala cu clasele I-VIII Hulubeti

Clasa a IV-a A

Data _________________

Disciplina: Matematic

Aria Curricular: Matematic i tiine ale naturii

Subiectul leciei: Scrierea i citirea fraciilor

Tipul leciei: Comunicare i nsuire de cunotine

Propuntor: Institutor Voinea tefan Obiective de referin vizate n activitatea cu elevii

1. Consolidarea cunotinelor elevilor, referitoare la fracii ordinare;2. S utilizeze numere fracionare pentru a exprima subdiviziuni ale ntregului;

3. Dezvoltarea gndirii logice i formarea limbajului matematic

Obiective operaionale

Cognitive O1 S citeasc fracii ordinare cu ajutorul unor desene date;

O2 S foloseasc n citirea fraciilor terminologia corespunztoare;

O3 S recunoasc ntr-un ir de fracii date pe cele care sunt uniti fracionare;

O4 s scrie corect fracii dup o cerin dat

Afective

- S manifeste interes/motivaie pentru rezolvarea de sarcini care conin elemente fracionare ;

- S manifeste spirit de competiie n rezolvarea sarcinilor;

- S participe cu plcere la toate etapele leciei.

Psiho-motorii

- S mnuiasc materialul didactic cu corectitudinea i rigoarea cerut de specificul sarcinilor matematice;

- S aib o poziie corect n banc, pe tot parcursul desfurrii leciei.

Strategii didactice folosite

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul didactic, nvarea intuitiv.

Resurse materiale: Manual, caietul elevului, ilustraii, fie de lucru

Forme de organizare a colectivului: activitate frontal, activitate n echip, activitate individual.

Bibliografie:

A. Catan, Metodica predrii matematicii, Bucureti, E.D.P., 1983 M. Anastasiei, Metodica predrii matematicii, Iai 1985.

M. Rou Metodica predrii matematicii, Bucureti 2002

M. Manolescu, R. B. Iucu, Pedagogie, Editura Fundaiei Culturale Dimitrie Bolintineanu, 2001 SCENARIUL DIDACTIC durata 100 min.Nr. crt.Secvenele lecieiOb.Coninutul informaionalStrategii didacticeEvaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

1Momentul organizatoric

5 min.Fac prezena elevilor i verific dac acetia au toate cele necesare desfurrii n bune condiii a orei de matematic Elevi se pregtesc pentru lecie, i deschid crile i caieteleConversaia

2Reactualizarea structurilor cognitive anterioare

10 min.Verific cantitativ i calitativ tema pentru acas, corectez eventualele greeli, fac aprecieri

Elevii prezint caietele de teme i corecteaz eventualele greeliConversaia Activitate frontal Activitate individual

3Captarea ateniei

3 minDescopr i afiez materialul didactic necesar pentru buna desfurare a leciei i fac comentariile necesare Elevii urmresc cu curiozitate materialele Activitate frontal

4

Anunarea temei i a obiectivelor

3 min. Astzi la ora de matematic vei nva despre scrierea i citirea fraciilorScriu pe tabl titlul leciei i le fac cunoscute obiectivele operaionale Elevii noteaz n caiete titlul leciei i ascult cu interes cele spuse de nvtor

Conversaia Explicaia

5Comunicarea noilor cunotine i dirijarea nvrii

59 min.O 1

O2

O3

O4

O1

O2

O3

O4

Solicit elevilor s priveasc cu atenie ceea ce voi fac cu merele de pe mas; primul mr l voi lsa ntreg, pe al doilea l voi tia pe jumtate, iar pe al treilea l voi tia n sferturi.n timp ce fac aceast demonstraie le spun elevilor, c pentru a obine o jumtate , am mprit ntregul (mrul) n dou pri de mrimi egale, iar pentru a obine un sfert , am mprit ntregul (mrul) n patru pri de mrimi egale.

O singur parte sau mai multe pri dintr-un ntreg care a fost mprit n pri egale reprezint o fracie

Scriem fracia (o doime) i fracia (o ptrime), pe tabl.

Le spun n continuare c numrul de sus se numete numrtor i ne arat cte pri egale au fost luate n considerare numrul de jos se numete numitor i ne arat, n cte pri a fost mprit ntregul, iar linia dintre cele dou numere se numete linie de fracie Le spun de asemenea c orice fracie are numitorul diferit de 0 , i c linia de fracie indic operaia de mprire Le spun n continuare c fraciile se pot clasifica n: fracii echiunitare, cnd numrtorul este egal cu numitorul deci reprezint un ntreg; 2 3 4

= 1; =1; = 1 2 3 4fracii subunitare cnd au numrtorul mai mic dect numitorul;

1 3 2

; ;

3 4 4

fracii supraunitare cnd au numrtorul mai mare dect numitorul. Fraciile supraunitare reprezint mai mult dect un ntreg

3 5 6

; ;

2 4 2 Le prezint n continuare elevilor plana nr. 1 i cer unui elev s pun semnul X n dreptul desenelor care indic : jumtate dintr-un ntreg, jumtate din nr. obiectelor.

Prezint plana nr. 2, i cer unui alt elev s scrie n cercule ct reprezint partea haurat din ntreg

Prezint i plana nr. 3 i cer altui elev s haureze ct reprezint , , , n continuare, ntruct toi elevii au caietul elevului, le solicit s lucreze n perechi exerciiul nr. 1 i 2Verific modul de rezolvare al acestor exerciii.

n continuare solicit elevilor s lucreze individual exerciiul nr. 3, 4, 5, 6, 7 i 8 din caietul elevului.

Dup rezolvarea fiecrui exerciiu se face verificarea , corectarea eventualelor greeli i se discut modul de rezolvare al urmtorului exerciiu.

Elevii privesc cu foarte mare atenie demonstraia Elevii i noteaz n caiete definiia fraciei i modul de scriere a ei. Elevii scriu n caiete fraciile i i noteaz denumirile fiecrui element al unei fracii

Elevii i noteaz n caiete clasificarea fraciilor i exemple de fracii.

Elevii urmresc cu atenie pe colegul lor care pune semnul pe desenele respective

Elevii urmresc cu atenie pe colegul lor care scrie ct reprezint partea haurat din ntreg.

Elevi urmresc cu atenie pe colegul lor

Elevii se consult ntre ei i rezolv exerciiul nr.1 i 2

Fiecare pereche citete de pe caiet modul de rezolvare al exerciiilor

Elevii rezolv exerciiile, dau rspunsuri la ntrebrile nvtorului i pun ntrebri despre modul de rezolvare al urmtorului exerciiuDemonstraia

Explicaia

Demonstraia Explicaia

Dialogul

Activitate frontal

Activitate pe echipe

Activitate individualEvaluare

frontalEvaluare frontalAutoevaluare

Evaluare scris

6Retenia i transferul cunotinelor

10 min.O3O4Le nmnez elevilor fia de lucru nr.1 i nr.2 i le solicit s-mi rezolve cerinele acestor fie . Elevii rezolv sarcinile de lucru. Activitate individual

7Evaluare

8 min. Se discut modul de rezolvare al exerciiilor din fia nr. 1 Elevii i noteaz fia nr. 1ActivitateindividualAutoevaluare

8Precizarea i explicarea temei pentru acas

2min. Le cer elevilor, ca pentru data viitoare s rezolve din caietul elevului exerciiul 11. Elevii i noteaz tema n caiete

FIA DE LUCRU NR. 2Scrie un lucru pe care l-ai nvat n lecia de astzi i formuleaz o ntrebare pe care o mai ai n legtur cu aceasta.