Proiectdelectieavii A

download Proiectdelectieavii A

of 4

description

Proiectdelectieavii A

Transcript of Proiectdelectieavii A

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIE

DATA: 18.10.2007

CLASA: a VII-a BARIA CURICULARA: Limba si comunicare

OBIECTUL: Limba romana

SUBIECTUL: Calin ( file din poveste ) M. EminescuTIPUL LECTIEI: de consolidare de cunostintePROFESOR: CABUZ OANA ROXANA

OBIECTIVE:

OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

OBIECTIV SPECIAL: Cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor;

OBIECTIVE PERFORMATIVE:

- COGNITIVE:

O1: sa precizeze cele trei parti ale poeziei;

O2: sa incadreze fiecare parte in opera;O3: sa selecteze elementele fiecarui cadru in parte;

O4: sa identifice imaginile artistice;

O5: sa identifice figurile de stil;O6: sa prezinte elementele identificate;

O7: sa se exprime clar, corect, concis.

-AFECTIVE:

OA1: sa introduca cunostintele acumulate in propriul sistem de valori;

OA2: sa-si cultive interesul pentru studiul literaturii eminesciene.STRATEGII DIDACTICE:

-METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, invatarea prin descoperire, munca in echipa, ciorchinele.-MIJLOACE SI MATERIALE: fise de munca, marcare, coli de hartie, planse.FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala, activitate pe grupe.TIMP: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

1) Metodica studierii limbii si literaturii in scoala, N. Parfene, Ed. Polirom, 2001;2) Limba si literatura romana in gimnaziu, structuri didactice deschise, A. Pamfil, Ed. Paralela 45;

3) Limba si literatura romana instruire si evaluare , A. Ilian, St. Ilinca, P. Nicolaescu, Ed. Art.

4) Limba romana manual pentru clasa a VII-a , M.Iancu, A.Gh.Olteanu, A.Tulba, Ed. Corint;

5) Ora de limba romana ghid metodologic al profesorului de limba romana, C.Gugus, Ed.Europolis.MOMENTELE

LECTIEIELEMENTE DE CONTINUTOBMETODEMIJLOACE

1. Moment organizatoricSe asigura linistea si disciplina in clasa pentru o buna desfasurare a orei.

2. Verificarea cunostintelorSe verifica tema pentru acasa.Se va realiza actualizarea notiunilor dobandite in lectia anterioara despre poezia studiata, prin intrebari frontale.O1- conversatia;

3.Captarea atentieiSe realizeaza prin prezentarea planselor ajutatoare din ora anterioara.planse

4. Anuntarea temei si a obiectivelorAnunt tema lectiei Interpretarea textului si identificarea celor trei cadre naturale.

5. Realizarea temei sistematizarea si consolidarea cunostintelorElevii sunt impartiti in trei grupe. Fiecare grupa primeste o sarcina:-grupa A cadrul natural;

-grupa B nunta imparateasca;

-grupa C nunta gazelor.

Scriu pe tabla punctele esentiale pe care fiecare grupa trebuie sa le respecte.

O1O2

O3

O4

O5- munca in echipa;- ciorchinele;

- invatarea prin descoperire.Fisa 1Tabla

6.EvaluareReprezentantul fiecarei grupe va iesi in fata si va prezenta rezultatul muncii prin fise realizate pe coli si scrise cu marcare, cate o fisa pentru fiecare din cele cinci cerinte.Voi face remarci pentru activitatea fiecarei grupe si pentru fiecare membru din cadrul grupelor.O6O7- munca in echipa;- prezentarea;- ciorchinele.Fise

7. Tema pentru acasaElevii vor avea ca tema pentru acasa realizarea unei compuneri legata de interpretarea textului pe baza celor discutate in clasa.

DEMERSUL DIDACTIC:FISA 1.

1. Incadrarea fragmentului in opera;2. Creionarea cadrului;

3. Selectarea elementelor specifice;

4. Identificarea imaginilor artistice;

5. Identificarea figurilor de stil.